Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

V Saudskej Arábii už bol aj Pelikán. Čím krajina najviac prekvapila?

Saudská Arábia sa pomaly ale isto stáva cieľom dobrodruhov, ktorí majú chuť objaviť niečo nové. Väčšina cestovatelov ju zatiaľ pozná len z fotografií a videí. My sme sa však už o Saudskej Arábii rozprávali so Svetlanou, ktorá tam aj s rodinou trávi druhú zimu a s Jurajom, ktorý krajinu navštívil s ďalším dobrodruhom „na blind“. No a medzi prvých turistov v krajine už patrí aj náš kolega Ladislav. Napriek nabitému programu, ktorý si užil, vie, že by stálo za to sa do Saudskej Arábie opäť vrátiť, pretože na svojom obrovskom území ponúka neskutočne veľa zážitkov. O tých, ktoré mu najviac utkveli v pamäti, sme sa s ním porozprávali. Na konci článku nájdeš aj krátke video.

Reklama

Aký bol tvoj prvý dojem zo Saudskej Arábie?

Nepatrím k ľudom čo si vytvárajú dojem na základe prvotných vnemov. Väčšina krajín nedokáže na vás zapôsobiť hneď pri príchode a preto sa snažím utvoriť svoj celkový dojem až po konci tripu.

Hegra

Ako vyzeral tvoj itinerár?

Prvý deň sme nadránom prileteli do Rijádu. Nasledujúci deň sme sa vybrali na pevnosť Al Masmak s miestnym múzeom o histórii a vzniku Saudskej Arábie. Zúčastnili sme sa tiež prehliadky futuristického múzea NEOM. Tu nájdete informácie a zmenšené exponáty saudských megalomanských projektov, ktoré plánuju vybudovať do roku 2030. Nevynechali sme tiež historické mesto Diriyah severne od Rijádu a tu prehliadka starého mesta zapísaného v svetovom dedičstve UNESCO. Večer opäť návrat do Rijádu a návšteva zábavného parku Boulevard city.

Druhý deň sme sa letecky presunuli do Al Uly, potom k zrkadlovému divadlu Maraya a na prehliadku starého mesta. Večerali sme na vyhliadke Harrat. Tretí deň som navštívil dve staroveké mestá Hegra a Dadan. Hegra je známa vďaka svojej podobnosti s jordánskou Petrou, obe tieto mestá patrili rovnakej civilizácií Nabátejcom. Deň sme zakončili západom slnka pri Elephant Rock, ktorá svojím vzhľadom pripomína slona.

Al Ula

Štvrtý deň sme sa presunuli cez palmový kaňon Wadi Disah do mesta Tabuk, odkiaľ sme zobrali večerný let do Jeddy. V Jedde sme navštívili staré mesto, miestne trhovisko a najvyššiu fontánu sveta. Nasledujúci deň nás už čakala cesta domov.

Koľko dní podľa teba turista v krajine potrebuje minimálne?

Na návštevu by som odporučil aspoň týžden, ale čím viac tým lepšie. Aj kvôli drahším vízam nevidím zmysel v krátkych city breakoch, ale skôr v naplánovanom road tripe. Treba si uvedomiť, že Saudská Arábia je veľmi veľká krajina. V každej časti ponúka nespočetné množstvo zážitkov ale presuny medzi nimi môžu byt veľmi zdĺhavé. Na najdlhšie trasy by som kľudne volil presun letecky s miestnymi aerolinkami.

Dadan

Kde si bol ubytovaný? Splnili tieto miesta tvoje očakávania?

V Rijáde hotel La Meridien, z ktorého je výhľad na najznámejší postavený saudský mrakodrap pripomínajúci otvárak – Kingdom centre. V Al Ule príjemný Shaden Resort vybudovaný v krásnom skalnom prostredí a v Jedde Asilla Hotel. S ubytovaním som bol celkovo spokojný.

Čo ťa v krajine najviac prekvapilo?

Veľmi príjemne ma prekvapila otvorenosť a pohostinnosť domácich. Krajina je pre turistov otvorená len krátko a aj preto tam zatiaľ neprúdia davy turistov. Domáci si veľmi vážia každého turistu a sú nadšení z toho, keď vám môžu poskytnúť akúkoľvek pomoc, len aby vám spríjemnili zážitok z ich krajiny.
Saudská Arábia je u nás vykresľovaná ako silno konzervatívna krajina dodržujúca striktne náboženské zvyky a pravidlá. Pred mojou návštevou som sa na to pripravoval, avšak počas môjho pobytu som to vôbec nepocítil. Krajina v posledných rokoch upúšťa od týchto striktných pravidiel a turisti aj domáci majú oveľa viac slobody.

Al Ula, tradičné posedenie

Stretol si v krajine veľa iných turistov?

Takmer vôbec, zahraničných turistov je veľmi málo a zopár ich stretnete väčšinou len na tých najznámejších pamiatkách, toto ale považujem aktuálne za veľkú výhodu.

Dalo sa dohovoriť všade po anglicky?

S angličtinou sa mi to zdalo podobné ako u nás. Väčšina mladých vedela plynulo po anglicky, ale napríklad v miestnom obchode som natrafil aj na mladú predavačku, ktorá po anglicky vôbec nerozprávala. Pomohol mi však iný návštevník, ktorý jej to pretlmočil do arabčiny. V hoteloch a na turistických spotoch nemal nikto s angličtinou problém. 

Ak by si mohol navštíviť len jedno z miest, ktoré si v krajine videl, opäť, ktoré by si vybral?

Saudská Arábia ponúka toho naozaj veľmi veľa a ja som navštívil len zlomok z tejto krajiny. Z miest, ktoré som prešiel, by som určite vyzdvihol mesto Al Ula a priľahlý región. Na jednom mieste nájdete množstvo historických pamiatok, úchvatných prírodných scenérií a prekrásnych výhľadov.

Ak by si mal opísať Saudskú Arábiu troma slovami, ktoré by to boli?

Tajomná, futuristická, nedocenená.

Výhliadka Harrat

Zdroj úvodnej foto: Shutterstock
Foto v článku: archív Ladislava Stanka

Akciové letenky do Saudskej Arábie


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore