Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Koľko turistov navštívilo Saudskú Arábiu? Máličko a medzi nimi Slovák Filip (rozhovor)

Chceš počuť o mieste, kam zatiaľ vkročilo len veľmi málo turistov? Správne, reč je o Saudskej Arábii. Donedávna sa sem ešte nedalo len tak pricestovať. Brány krajiny tajomstiev sa však otvorili a medzi prvými, ktorí sa do Saudskej Arábie vybrali, bol aj cestovateľ Filip Hložný. Neodolal totiž lacným letenkám a ťahal ho sem jeho vnútorný dobrodruh. Parťáka na cesty si našiel takpovediac „na blind“, čo to si o destinácii vopred naštudoval a vybral sa napospas jej nádherným neprebádaným zákutiam. Prečítaj si rozhovor a zisti, akí sú miestni obyvatelia, čomu by si sa v Saudskej Arábii mal(a) vyhnúť, čo naopak určite nevynechať, kde sa ubytovať a ako ušetriť časť pri presúvaní sa naprieč týmto obrovským miestom.

Reklama

Prečo si sa rozhodol vycestovať do Saudskej Arábie?

Saudská Arábia v širšom ponímaní patrí pod Blízky Východ. Tento región je pre mnohých ľudí tak povediac no – go zóna. Spájajú si ho s radikálnym islamom, islamským štátom, vojnami a s rôznymi teroristickými skupinami. Spomínané tu samozrejme stále je, ale nemožno sa na tento región pozerať len takto jednostranne. Ja sa naň pozerám ako na kolísku civilizácie a ako na jednu z najlepších cestovateľských peciek, aké môžeš na tejto planéte objaviť. Saudská Arábia už dávno nie je taká ako v minulosti a postupne sa otvára svetu. O tomto tajomnom púštnom kráľovstve som sníval už dlhšie. Ešte pred pár rokmi táto krajina nevydávala žiadne cestovateľské víza a mohol si po krajine behať akurát tak cez appku Google Earth (pokiaľ si tam nemal nejaký bussines). Keď sa už konečne otvorila svetu, tak prišiel Covid-19 a všetko mohli opäť zavrieť. Naštastie sa situácia upokojila a dnes už pohodlne z domu vybavíš online víza. No a keď som sa dozvedel, že tam začali lietať nízkonákladovky, tak mi veľa nechýbalo. Myslím, že mesiac od otvorenia prvej priamej linky z Viedne do Dammamu som už sedel v lietadle. Tešil som sa hlavne na kontrasty v tejto krajine, úžasnú saudskú Petru v Al Ule a na špecifickú atmosféru, ktorú nenájdeš asi nikde inde na svete. Musím vyzdvihnúť aj to, že  som bol v očakávaní na čo zaujímavé po ceste narazím, keďže veľa tých itinerárov naozaj nie je. 

Hegra

Cestoval si sólo alebo s niekým? Ako dlho si v krajine bol?

Cestoval som s parťákom, s ktorým som sa poznal hlavne cez sociálne siete. Na tieto cesty sa vôbec niekto zháňal ťažšie, tak som si povedal, že musím nájsť podobného dobrodruha, ktorý na všetko prikývne alebo proste pôjdem sám. Tá túžba po tejto krajine bola tak silná, že mi v tom nič nebránilo. Práve te,n ktorého som oslovil ako prvého, sa hneď chytil a neváhal ani chvíľu, pritom Blízky Východ nie je vyslovene jeho parketa. Po krajine sme behali celkovo osem dní. Ten itinerár bol tak naplnený, že sme šli neskoro v noci spávať a už skoro ráno sme pobehovali niekde po meste alebo po púšti. Nám to však vôbec nevadilo. Doslova sme sa do krajiny zahryzli hneď ako sme vystúpili z lietadla a objavovali až po samý koniec tripu. Veľa však pomohol aj vnútroštátny let. Vrelo ho odporúčam, ak chceš stihnúť vidieť viac. Vzdialenosti sú obrovské. Naštastie sa podarilo stihnúť všetko, čo sme chceli vidieť. Saudská Arábia je však obrovská. Pre predstavu je viac ako 40-násobne väčšia ako naše Slovensko. Ak teda nie si zvyknutý na cestovanie takmer bez prestávok, priprav itinerár aspoň na 10-14 dní.

Najluxusnejšie väzenie sveta

Mal si itinerár naplánovaný vopred alebo si aj improvizoval už na mieste?

Moje cesty si nezvyknem nejak striktne linkovať dopredu. Samozrejme si priebežne o danej krajine sledujem novinky, politickú situáciu a spravím si taký malý internetový prieskum toho čo sa oplatí vidieť. Poväčšine je to tak, že dopredu mám vybraté miesta, ktoré chcem vidieť a pri plánovaní sa nabalia ďalšie a ďalšie. Zistil som, že nejaké hrnutie sa za každou pamiatkou či ,,topkou” v krajine nemá pre mňa zmysel. Úprimne poviem, že na Saudskú Arábiu som sa fakt nachystal. Boli to dlhé dní brázdenia po internete, maily, komunikácia s ďalšími cestovateľmi atď. Nechcel som tu niečo nechávať veľmi na náhodu. Aj tak som do toho šiel s vedomím, že veľa vecí nemusí vyjsť. Predsa to ešte stále nie je úplne cestovateľská destinácia. Mnohé ich nablýskané webové stránky sa síce tvária prudko profesionálne, no po chvíli zistíš, že ti nejde zadať dátum pri kúpe lístka, v zozname nenájdeš Slovensko, pritom vyžadujú tvoje bydlisko pri kúpe lístka na vlak alebo ti lístok po zaplatení nepríde na e-mail a pod. Na všetko majú nejaké aplikácie, ale na niektorých nezaplatíš európskou kreditkou či debetkou a nepomôže ti ani žiadna externá aplikácia a môžem pokračovať ďalej. Preto som si uvedomil, že do krajiny idem s tým, že veľa vecí nemusí vyjsť. Improvizácia bola na mieste každú chvíľu. Bolo nevyhnutné sa stále vypytovať a vymýšľať. Ak fakt nie si pripravený na to, že ti počas cesty nemusí viac vecí vyjsť, tak si na túto krajinu ešte počkaj.

„Tešil som sa hlavne na kontrasty v tejto krajine, úžasnú saudskú Petru v Al Ule a na špecifickú atmosféru, ktorú nenájdeš asi nikde inde na svete.“

Čo bolo pre teba to hlavné, čo si chcel vidieť a zažiť, a bez čoho by si zo Saudskej Arábie neodišiel?

Hlavný dôvod bol jednoznačne zažiť netradičnú atmosféru tohto kráľovstva a vidieť na vlastné oči svet, ktorý bol pre cestovateľov tak dlho tajomným. Načerpať vôňu krajiny a presvedčiť sa, čo vlastne funguje a či táto krajina je naozaj tak zaujímavá a plná kontrastov, ako som videl na fotkách či videách. Myslím, že sa nedá povedať, bez čoho by som neodišiel. Išiel som do krajiny s tým, že veľa vecí nemusí vyjsť, ako som naplánoval a vymyslel. S pokorou by som prijal aj to, keby mi polovica vecí nevyšla.

Dammam, Filipov prvý kontakt so Saudskou Arábiou

Ktoré miesta by podľa teba žiaden cestovateľ v Saudskej Arábii nemal vynechať?

Každý má pri cestovaní iné preferencie. Niekto chce ležať pri mori, potápať sa a vidieť podmorský svet. Iného fascinuje história či moderné mestá, ďalší ide za miestnou kuchyňou či atmosférou a kultúrnym zážitkom. Takto by som asi mohol pokračovať. Saudská Arábia je skutočne mix všetkého. Na jednej strane vidíš totálny luxus a moderné mestá. Inde zas až neuveriteľné púštne útvary a historické obydlia. Myslím, že tu si každý nájde to svoje.

Mne učaroval najviac západ krajiny a oblasť Al-Ula. Tu nájdeš asi najväčšie prekvapenia. Kaňony, tiesňavy, obrie skalné útvary. Príroda tohto územia od pradávna lákala obyvateľstvo. Preto sú mnohé skalné terasy či až bizarné útvary pretvorené človekom v jeho prospech. Nájdeš tu viac ako dve tisíc rokov staré hrobky nabatejskej kultúry. Ak si navštívil Jordánsko a videl si monumentálnu Petru, tak tu nájdeš jej dvojníčku Hegru. Desiatky hrobiek vytesaných v skalách v púšti. Toto celé takmer bez turistov, asi ako v Jordánsku možno pred tridsiatimi rokmi. V oblasti ťa tiež čakajú zážitky ako let balónom ponad celé územie, zipline, ferraty, vyhliadky, historické nápisy na stenách, rôzne podujatia v púšti atď. Rovnako v Al Ule nájdeš staré historické mesto. Pôvodné, arabské. Skrátka unikátne historické a kultúrne dedičstvo krajiny.

Al-Ula

Aby toho nebolo málo, nachádza sa tu aj najväčšia zrkadlová budova na svete, len tak doslova hodená v púšti. V nej sa nachádza koncertná sieň. Za zmienku stojí aj Rijád. Hlavné mesto kráľovstva. Má osem miliónov a je to najväčšie mesto Arabského polostrova. Jeho moderná tvár je zaujímavá. Množstvo mrakodrapov. Práve ten moderný symbol Kingdom Tower sme nazvali aj najväčším otváračom na pivo. Podobá sa naň. Vieš ísť na tento tristo metrov vysoký mrakodrap a užiť si pohľad na mesto. Tiež sa tu koná niekoľko festivalov či show. Fakt moderných a prepracovaných. Saudi si na tomto dajú záležať.

Najväčšia zrkadlová budova sveta

Ak ťa baví história odbehneš si pozrieť Al-Masmak historickú pevnosť. Ak túžiš po niečom netradičnom, vieš ísť do najluxusnejšieho väzenia na svete. Tu väznil súčasný panovník niekoľko princov. Totálny luxus. Nikde som nevidel toľko mramoru, zlata a precíznosti. Dokonca si tam vieš dať aj zákusok zo zlata. Za netradičnú časť krajiny považujem aj jej juhozápad. Tam sú doslova zelené prírodné rezervácie a ďalšie skvosty. Saudská Arábia nie je len púšť😊.

Čo ťa v krajine najviac prekvapilo?

Ľudia. Boli milí, ústretoví. Nestretol som sa s tým, žeby nám niekto nechcel pomôcť, alebo by mal nejaké zlé úmysly. Skôr naopak, snažili sa nám pomôcť. Myslím, že máme zafixované dávno neplatné stereotypy. Samozrejme treba mať na pamäti, že ako sa správaš ty, tak sa budú oni k tebe. Treba myslieť na to, že je to úplne iná kultúra a to čo sa nám môže zdať ako normálne, oni môžu brať ako urážku a pod. Vždy tak vtipne poznamenám, že ja už viem ako na nich 😀.  S Arabmi mám dobré vzťahy a mám medzi nimi veľa priateľov či už z Egypta alebo Tuniska.

„Veľa však pomohol aj vnútroštátny let. Vrelo ho odporúčam, ak chceš stihnúť vidieť viac. Vzdialenosti sú obrovské. Naštastie sa podarilo stihnúť všetko, čo sme chceli vidieť. Saudská Arábia je však obrovská. Pre predstavu je viac ako 40-násobne väčšia ako naše Slovensko.“

Hegra

Aký bol tvoj gastronomický zážitok v Saudskej Arábii? Ochutnal si niečo tradičné? Čo ti chutilo najviac a čo najmenej?

Kuchyňa Saudskej Arábie je dosť ovplyvnená inými krajinami. Vychádza z tradícií a nájdeš tu rôzne jedlá typické pre Turecko, Pakistan alebo aj Indiu či Bangladéš. Tradičné recepty sú plné baranieho a kuracieho mäsa. Tie porcie sú naozaj veľké. Z jednej sa najedia aj dvaja a to ja som vášnivý jedlík. Za tradičné jedlá sa dá považovať hummus, falafel a známy kebab, ktorý kúpiš na každom rohu. Toto Arabi naozaj vedia a je to vynikajúce jedlo. Nedá sa to porovnať s našim kebabom, toto je úplne iná placka, dressing aj mäso. Všetko perfektne dochutené.

Ďalej každému odporúčam vyskúšať miestne datle, ktoré sa radia medzi najlepšie na svete. Mne osobne chutili datle plnené sezamovou pastou. Nezabudnem na výbornú kávu s kardamonom alebo horký čaj.  Pokiaľ ješ na ulici, prestravuješ sa za pár eur. Reštaurácie boli, aspoň podľa toho čo sme skúsili, v priemere drahšie ako u nás. Z negatívnej stránky musím povedať, že mi nechutili hlavne také tie balené croissanty, pizza rožky alebo iný balený ,,fast food”, ktorý si vždy na svojich cestách kupujem pred presunmi. Saudská Arábia mala plno takýchto potravín v obchodoch, dosť ma to prekvapilo a nikde to nie je gastro zážitok, ale toto bolo vyslovene nechutné.

Miestny trh

Kde si počas výletu býval?

Ubytovanie v Saudskej Arábii je špecifické. Keď si človek otvorí bežné internetové stránky, ktoré ponúkajú ubytovanie, tak tam väčšinou nájde veľmi zlé recenzie. Často sa môže stať, že hlavne niekde na vidieku už bude ubytovanie vybookované a ostanú tam len veľmi drahé ubytovania.  Odporúčam hlavne pred návštevou Al Uly booknúť ubytovanie dostatočne dopredu. Tých ubytovaní tam stále nie je až tak veľa a môže byť problém zohnať niečo za rozumnú cenu. My sme bývali aj v hoteloch aj u miestnych. Nájdeš tu všetko od úplne bežného ubytovania až po luxusné, drahé hotely. Treba si dať pozor hlavne na to, že ak cestuje pár – muž a žena, s najväčšou pravdepodobnosťou ich spoločne bez sobášneho listu neubytujú. Rovnako tak na vidieku môže nastať komunikačný problém a domáci tam často nevedia po anglicky.

Saudská Arábia po daždi

Ako si sa presúval z miesta na miesto? Funguje verejná doprava v krajine dobre?

Verejná doprava tu samozrejme je. Väčšinou však len medzi väčšími mestami. Ak chceš krajinu vidieť v kratšom čase a lepšie, tak je ideálne požičať si auto. Tak sme to urobili aj my. Cesty sú o dosť lepšie ako u nás. Samozrejme sa dá v krajine využiť a aj rýchlovlak. Dokonca ide o najrýchlejší vlak na Arabskom polostrove a prekonáva až 300 km/h. Opäť však premáva len medzi pár mestami. Doprava a turistická infraštruktúra sa stále budujú a do pár rokov by to mohlo byť lepšie. Jednoznačne však odporúčam minimálne jeden vnútroštátny let. Tá krajina je obrovská. Ja osobne som letel z mesta Jeddah do mesta Dammam. Preletel som saudskými aerolíniami od Červeného mora cez celý polostrov až k Perzskému zálivu. Ušetrilo mi to kopec peňazí aj času. Keby som mal ísť autobusom, tak s prestupmi idem celý deň.

„Ak si navštívil Jordánsko a videl si monumentálnu Petru, tak tu nájdeš jej dvojníčku Hegru. Desiatky hrobiek vytesaných v skalách v púšti. Toto celé takmer bez turistov, asi ako v Jordánsku možno pred tridsiatimi rokmi.“

Stretol si sa aj s miestnymi? Dalo sa v krajine dohovoriť po anglicky?

Áno, s miestnymi sme sa stretávali každý deň. Saudi sú dosť vzdelaní a nie je problém sa dohovoriť anglicky. Horšie je to na už spomínanom vidieku. Tam sa ti môže stať, že skrátka nevedia žiadny cudzí jazyk. Ak sa chceš pohybovať aj mimo väčších miest, odporúčam ti naučiť sa aspoň pár fráz po arabsky. Nám to veľmi pomohlo.

Stretol si sa tam s mnohými turistami, alebo je pravda, že je krajina ešte výrazne turistami neobjavená

Tu naozaj nebudeš čakať nikde v rade. Táto destinácia stále nie je veľmi objavená. Tým, že Saudská Arábia u nás nemá veľmi dobrú povesť a otvorila sa relatívne nedávno, tak stále sa dá považovať za jednu z najmenej navštevovaných v regióne. Turizmus sa tu naozaj len rozbieha. Stretli sme pár turistov v oblasti Al Ula. Inak vôbec žiadnych. Môže sa ti stať, že počas celé pobytu stretneš len domácich. O to je pre mňa krajina zaujímavejšia a aj keď v budúcnosti tu asi žiadne miesto nebude patriť k „over turistickým“, turisti a cestovatelia budú výrazne pribúdať. Myslím si, že aj vzhľadom na rôzne až megalománske projekty, ktoré Saudi momentálne budujú, prilákajú veľa návštevníkov. Taktiež majú víziu vybudovať do roku 2030 zo Saudskej Arábie krajinu, kde bude prúdiť naozaj veľké množstvo turistov. Uvidíme čo sa im podarí. Bude zaujímavé to sledovať aj naďalej. Či veríme, alebo nie, tak Saudi majú až neuveriteľné finančné rezervy. Chystajú lineárne mesto s najväčším aquaparkom, padli vízie ako lietajúce autá a pod. Rovnako sa snažia dokončiť najvyšší mrakodrap na svete, ktorý sa momentálne prepadá pod základmi. Tých peňazí je však toľko, že oni vymyslia projekty o ktorých sa nám ani nesnívalo. Otázka znie koľko z nich sa reálne podarí dokončiť.

Aký tip by si dal ľudom, ktorí chcú do Saudskej Arábie v blízkej dobe vycestovať?

Jednoznačne to, aby si pozreli podmienky vstupu. Do Saudskej Arábie nám treba víza, ktoré však dnes vybavíš aj pohodlne z domu. Čo považujem za dôležité je aj fakt, že v krajine nekúpiš žiaden alkohol a taktiež je aj úplný zákaz ho sem priniesť, alebo prísť pod jeho vplyvom. Pokiaľ by letisková kontrola videla na cestovateľovi známky, že požil nejaký alkohol či drogy, tak ho otočia na prvý let domov.

Kingdom Tower

Predmety, alebo nejaké znaky iného náboženstva tiež nie sú tolerované. Rovnako pre ženy aj mužov je lepšie nosiť v krajine dlhé nohavice. Napríklad do spojov ťa v šortkách nepustia. Treba myslieť na to, že to všeobecne až tak netolerujú. Samozrejme niekde mimo civilizácie v púšti sme ich nosili aj my. Žena však nemusí mať šatku a byť zahalená, toto nie je Irán. V skratke, ak by mal niekto chuť prejsť túto úžasnú krajinu, tak treba dodržiavať miestne pravidlá a zvyklosti. Neber to radšej na ľahkú váhu. Pokiaľ sa ti niečo nebude páčiť, vycúvaj. Nič zlé sa nám v krajine nestalo, miestni sú veľmi milí a ochotne pomôžu. Krajina však stále nie je bežnou turistickou destináciou a na to si ešte počkáme pár rokov. Ak ti však nevadí, že plánovanie bude dlhšie a nie všetko čo si naplánuješ, ti aj nutne musí vyjsť, tak krajina ťa odmení úžasnými kontrastami a miestami, ktoré nemajú obdobu. Tie miesta, ktoré som prešiel,považujem za cestovateľské pecky rovnako tak ako celú krajinu. Tým, že tu stále nie je veľa turistov, som si to užil o to viac. Veľa vecí sa v krajine bude meniť a postupne zanikne to čaro, ktoré som tu našiel ja. Myslím však, že každý si tu nájde to svoje.

mesto Jeddah

Za rozhovor ďakujeme Filipovi Hložnému. Na Instagrame ho nájdeš pod menom @hloznyfilip.
Zdroj foto: Archív Filipa Hložného
Zdroj úvodnej foto: Shutterstock

Akciové letenky Wizz Air


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (5 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore