Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Nepýtať sa, nesmrkať, jesť rýchlo a bez špáradla. Ázíjské streetfood pravidlá

Nepýtať sa, nesmrkať, jesť rýchlo a bez špáradla. Ázíjské streetfood pravidlá

Pouličné stravovanie má vraj niekoľko základných, spoločných pravidiel. Najlepšie jedlo býva vždy v stánkoch, pred ktorým stojí najdlhší rad ľudí. Jedlo, na ktoré ktovie ako dlho svietilo slnko, sa zo zásady nekupuje ani po zľave. Silní alergici by mali so sebou nosiť zoznam potravín, ktoré nesmú konzumovať. Pomerne primitívna kultúra stravovania, však? O čosi ťažšie je to v ázijských krajinách.

Reklama

Ashlea Halpern, redaktorka magazínu Condé Nast Traveler, spísala vďaka profesionálnym sprievodcom pravidlá pouličného stravovania vo viac ako desiatke ázijských krajín. My sme sa pozreli na tie najzaujímavejšie z nich.

Ilustračný obrázok.
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

O žobrákoch a o smradľavom tofu

Ak budete jesť na taiwanskej ulici či v miestnej reštaurácii, v žiadnom prípade nebúchajte o svoju misku s jedlom nijakým príborom ani iným náčiním. Podľa spoluzakladateľky spoločnosti Taipei Eats Tiny Fong búchajú na misky s jedlom len žobráci. Na Taiwane veria, že ak to budete robiť i vy, postihne vás rovnaké nešťastie.

Už ste počuli o smradľavom tofu? Na Taiwane platí – čím smradľavejšie, tým lepšie. Tí, ktorí mu prídu na chuť, ho prirovnávajú k delikátnym syrom rôznych vôní a tí, ktorým nezachutil, ho prirovnávajú k prepoteným ponožkám a surovej rybe zabudnutej v rozhorúčenom aute.

Miestni obchodníci s jedlom vedia, že smradľavé tofu je přes příliš aj pre mnohých domácich, urazí ich však, keď zákazníci svoju porciu nedojedia. Tina Fong odporúča – ak sa chystáte ochutnať smradľavé tofu prvýkrát, požiadajte o vyprážanú verziu. Jej smrad je menej účinný ako pri tej surovej.

Tofu.
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Najviac chutí tam, kde je bordel

V Kambodži zase súvisí najdôležitejšie pravidlo pouličného stravovania s pitím, nie priamo s jedlom. Phalkun Seng, zakladateľ pouličných túr pre turistov s názvom Angkor Street Eats, tvrdí, že nie je nezvyčajné, ak po priateľskom rozhovore s predajcom dostanete od neho k jedlu do ruky aj pivo či dokonca whisky.

Keď sa v Kambodži povie jol muay, v preklade na zdravie, pije sa do dna. Je to spôsob, akým miestni robia radosť jeden druhému. Odmietnuť sa nesmie – povedal Seng magazínu Condé Nast. Ak piť nemôžete alebo už nevládzete, nepovedzte vyslovene nie, zdvorilo sa predajcovi ospravedlňte.

Robiť veci tak, ako ich robia lokálni obyvatelia, odporúča Seng aj v prípade zahadzovania odpadkov. Odpadky okolo stánku sú podľa miestnych dôkazom toho, že v ňom majú dobré jedlo. Ak sa opýtate na odpadkový kôš, strápnite tým seba aj samotného predajcu.

Ilustračný obrázok.
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Ľavou rukou nie

Nebojte sa jesť rukami. Panipuri – jedno z najznámejších pouličných jedál si podľa Anubhav Sapru, zakladateľa Delhi Food Walks, inak ani poriadne nevychutnáte. V Indii je bežné, najmä v Západnom Bengálsku a v oblasti Kerala, miešať ryžu so šošovicou, ktorú volajú dal, rukami. Množstvo pokrmov tak jedia bežne.

Ešte dôležitejšie však je, ktorou rukou jete. Indovia považujú za neúctivé používať pri konzumácii ľavú ruku. Tou vykonávajú mnoho iných úkonov, napríklad osobnú hygienu či vyzúvanie topánok. Takto pošpinenou rukou sa predsa neje.

Ilustračný obrázok.
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Nie všetko je zadarmo

Pri jedle nesmrkajte, nesŕkajte nahlas, nemlaskajte, ani si pred ostatnými pri jedle nečistite zuby špáradlom. Také sú základné dobré mravy indonézskeho stolovania, povedala pre Condé Nast zakladateľka Jakarta Walking Tours Vera Triyani. Svojich zákazníkov vezme denne aj do dvadsiatich reštaurácií.

Ak dostanete k jedlu misku s vodou, väčšinou k pikantnému mäsovému pokrmu, nepite z nej. Voda slúži na to, aby ste si ňou umyli ruky. Indonézania totiž tiež jedia radi rukami. Mnohí návštevníci si tiež myslia, že všetko, čo je na stole k dispozícii, je zadarmo. Nie je to úplne tak. Chilli omáčku aj kečup zo sójových bôbov môžete spotrebovať v množstve, aké sa vám zažiada. Rybacie a cesnakové sušienky však zadarmo nie sú. Nezabudnite to čašníkovi pri platbe pripomenúť.

Ilustračný obrázok.
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Pozor na kečup aj banánové listy

V Turecku neodmietnite kečup, ani na takých jedlách, na ktoré sa vám na prvý, možno ani na druhý pohľad, nehodí. Napríklad na nohutlu pilav –  šťavnatej ryži s cícerom, s kuracím mäsom či bez neho, s čiernym korením a kyslými zaváranými uhorkami. Ževraj to s kečupom chutí omnoho lepšie, nuž…

V Malajzii je zase neslušné zložiť po jedle banánový list, na ktorom vám naservírovali pokrm, smerom od seba. Znamená to, že vám nechutilo. V tom horšom prípade môžu mať miestni pocit, že sa do ich reštaurácie už nechcete ani vrátiť. Tradične sa listy od seba sklápajú iba na pohreboch. Znamená to, že sa podobnej udalosti nechcete v dohľadnej dobe zúčastniť. Listy radšej zložte smerom k sebe alebo ich nechajte tak, kým si po ne príde čašník.

Ilustračný obrázok.
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Niekedy je lepšie sa nepýtať

Na Filipínach majú jedno drsné pravidlo – najprv jedz, potom sa pýtaj. Odporúča to skúsená sprievodkyňa streetfood Imelda Pangan zo spoločnosti Mel´s Davao Food Tour. Ak nebudete vedieť, čo jete, bude vám to podľa nej viac chutiť. To sa týka predovšetkým mäsa, Filipínci totiž radi servírujú najmä to, čo my Európania jeme neradi – črevá, krv aj chodidlá zvierat. K lepkavému ovociu durian radí dať si Coca-Colu. Vraj zdvojnásobí pôžitok.

Vo Vietname sa zase nepýtajte na menu. Platí tu zlaté pravidlo – porozhliadnite sa po tom, kto má čo na tanieri a na to, čo sa vám zapáči, ukážte prstom. Jedzte potichu, nebuďte hluční a keď dojete, uvoľnite miesto iným. V Thajsku budete za neslušných, ak si vyložíte nohy na stoličku.

V Japonsku sa považuje za nezdvorilé, keď nezjete všetko, čo máte na tanieri. Najmä ryžu. Nelámte ani paličky, ktorými svoje jedlo konzumujete. Na nikoho z miestnych to neurobí dobrý dojem. Tak dobrú chuť.

Durian s Coca-Colou.
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Z pôvodného originálu: 12 Street Food Rules You Don’t Know You’re Breaking in Asia od autorky Ashlea Halpern pre cntraveler.com, 19. septembra 2017


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Revolut karta zdarma - Potrebuješ zameniť peniaze alebo vyberať hotovosť v zahraničí? Kašli na zmenárne a stiahni si aplikáciu Revolut. Platby prijímaš a posielaš do pár sekúnd a výbery z bankomatov po celom svete do výšky 200 EUR mesačne máš ZDARMA. Revolut karta a doručenie domov ZDARMA.
  • Požičaj si auto cez Pelikán. Klikni, zvoľ si destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Kamošíme sa totiž s Rentalcars.com.
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PECKA DŇA: Veľká noc na Santorini? Letenka a hotel 249€ https://t.co/27D4dIMuwy12 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Veľká noc na Santorini s letenkami a hotelom 249€ https://t.co/27D4dIMuwy12 hodín dozadu
TOP AKCIA na Tatry je späť: rezervuj 4 noci, platíš len 3 (špičkové hotely!) https://t.co/jVYgZ69JDa13 hodín dozadu
Balkánsky bašavel: Limitovaná akcia s letenkami od 19€! https://t.co/yArfQP5MjW #európa #letenky15 hodín dozadu
Väčší komfort, viac zábavy. Premium Economy leteckej spoločnosti Iberia https://t.co/in6Msw4llL #tipy16 hodín dozadu
8 dôvodov, prečo letieť do USA so Singapore Airlines od 389€ https://t.co/f0iaRkdYGk #amerika #letenky18 hodín dozadu
Londýnsky citybreak? Leť z Viedne od 23€! https://t.co/T7jZpLQW5v #európa #lacnéletenkyzbratislavy #letenky19 hodín dozadu
Poď na Sardíniu! Talianske Alghero so zľavou od 35€ https://t.co/7CVd3MNrDR #európa #lacnéletenkyzbratislavy #letenky20 hodín dozadu
Do izraelského Eilatu z so zľavou od 36€! https://t.co/rjr5AzMIPB #ázia #lacnéletenkyzbratislavy #letenky20 hodín dozadu
Slnečný a historický Cyprus s letenkou od 44€! https://t.co/XxY2DgPdvd #európa #letenky20 hodín dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore