Nájdeš nás aj na:

Európa

Bez testu i povinnej karantény. Tieto krajiny môžeme slobodne navštíviť

Bez testu i povinnej karantény. Tieto krajiny môžeme slobodne navštíviť

Aktualizované 15. októbra 2020

Reklama

Globálna pandémia pokazila mnohé cestovateľské plány. Túlavé topánky sme všetci museli na chvíľu zavesiť na klinec. Situácia vo svete sa našťastie pomaly zlepšuje a mnohé európske, ale aj svetové krajiny sú už teraz turistom otvorené.

Skvelou správou je, že Slováci už v mnohých krajinách po vstupe nemusia podstúpiť COVID-19 test ani karanténu a to isté platí aj pri návrate domov zo zahraničia. Prinášame aktualizovaný zoznam krajín, ktoré môžeme navštíviť bez testu a karantény (z oboch strán – teda aj pri vstupe do krajiny aj po príchode domov) a pripájame akciové letenky a tipy na cestovanie.

1. Česká republika

Cestovať do Českej republiky sme mohli od 4. júna bez obmedzení, hranice so Slovenskom sa ešte pred letom plne otvorili. Od 17. septembra však Slovensko zaradilo ČR medzi rizikové krajiny a neodporúča tam cestovať. POZOR! Od 17. septembra je potrebné po návrate z ČRna Slovensko absolvovať 10-dňovú karanténu a na 5. alebo 6. deň test na koronavírus hradený štátom, prípadne odovzdať potvrdenie o negatívnom teste na COVID-19 (nie staršie ako 72 hodín)

2. Rakúsko

Ak od vás po prílete na letisku Viedeň vyžadovať negatívny test na COVID-19 alebo karanténu – preukážte slovenské občianstvo a platný lístok na vlak alebo autobus smerujúci na Slovensko.

3. Maďarsko

Maďarsko zatvára od 1. septembra 2020 hranice pre turistov zo všetkých krajín. Maďari vracajúci sa zo zahraničia budú musieť ísť do karantény, opustiť ju budú môcť len po dvoch negatívnych testoch. Platí to pre všetky krajiny. Vyhnúť sa preukázaniu testu na COVID-19 možno len v prípade, že letíte z letiska Budapešť alebo sa na letisko vraciate. Na tranzit máte maximálne 24 hodín.

4. Poľsko

Poľsko naša vláda označila za „bezpečnú krajinu“ od 20. júna. Domáca izolácia či povinnosť predložiť negatívny test na COVID-19 už nie sú viac povinné. Z Poľska tiež môžeme letieť do mnohých európskych destinácií za smiešne nízke ceny. Skvelým príkladom sú letenky z Katovíc či Krakova.

5. Nemecko

Nemecko od 17. októbra (sobota) zaradí medzi rizikové oblasti celé Slovensko. Navrátilci tak musia ísť v Nemecku do 14-dňovej karantény, ktorej sa môžu vyhnúť, ak predložia negatívny test na koronavírus nie starší ako 48 hodín.

6. Slovinsko

Slovinsko bolo jednou z prvých krajín, ktoré uvoľnili opatrenia. Každoročne láka tisíce návštevníkov najmä svojou nádhernou prírodou. Na tých jeho 20-tich tisícoch kilometroch štvorcových sa nájdú nádherné Julské Alpy a ich najvyšší vrch Triglav.

S centrálnou časťou je sever spojený lesmi. Západom a juhom sa tiahnu krasové územia, jaskyne a alpské potoky, ktoré cestou z hôr do dolín naberajú na sile, aby potešili milovníkov splavov a kaňonov.

Na úplnom cípe juhozápadného Slovinska zase natrafíte na otvorené pobrežie Jadranského mora. Môcť sa tam tak teraz vykúpať a prejsť sa po pláži! Východ Slovinska je zas popretkávaný rovinatými cestičkami popri jazerách, vodných tokoch a vinohradoch typických pre cyklotúry a pre peších zvedavcov.

7. Taliansko

Do Talianska môžeme vstúpiť bez nutnosti absolvovania 14-dňovej karantény po vstupe a Taliansko už figuruje aj na zozname bezpečných krajín, pri návrate domov na Slovensko nie je potrebné absolvovať izoláciu. Avšak POZOR, po príchode na Sicíliu od vás budú požadovať test a registráciu.

Do Talianska chodíme za pizzou, vínom, stáročnou históriou aj prírodou. Navštív Rím, Neapol, Miláno alebo napríklad Benátky.

8. Grécko

Grécko od 1. júla víta turistov na svojich medzinárodných letiskách, avšak pred príchodom treba vyplniť online dotazník. Na základe neho sa určí, či turista musí absolvovať test na koronavírus. Cestujúci ho musí vyplniť 48 hodín pred príchodom do krajiny.

Za bežných okolností slovenskí turisti test absolvovať nemusia. A tak si aj tento rok môžeme užívať nádherné pláže a grécke ostrovy.

9. Švajčiarsko

Od 12. októbra 2020 je Slovenská republika z pohľadu Švajčiarska zaradená na zoznam vysoko rizikových krajín, po príchode z ktorých platí vo Švajčiarsku povinná 10-dňová karanténa.

Zurich je unikátnou destináciou, finančným hlavným mestom krajiny a podľa mnohých zdrojov aj najdrahšie mesto na svete. Nielen kvôli jeho polohe v blízkosti jazera a Álp je Zurich must-see mestom na tvojom zozname.

10. Francúzsko

POZOR! Od 1. septembra je potrebné po návrate z Francúzska na Slovensko absolvovať 10-dňovú karanténu a na 5. alebo 6. deň test na koronavírus hradený štátom, prípadne odovzdať potvrdenie o negatívnom teste na COVID-19 (nie staršie ako 72 hodín)

Francúzsko hádam ani netreba predstavovať. Cestuje sem každý, kto ľúbi syr, dobré víno, zeleň, more, históriu. V Paríži môžeš kráčať po stopách tých najslávnejších umelcov či spisovateľov, v Nice ťa čaká Promenade des Anglais, najikonickejšia cesta a pobrežné promenáda v celom Francúzsku a napríklad v Bordeaux môžeš nasadnúť na bicykel a ochutnať tie najlepšie vína z regiónu.

11. Monako

Druhý najmenší štát na svete je extravagantnou destináciou. Okrem Formule 1 a legendárneho kasína je Monako charakteristické napríklad šialenými cikcakovitými cyklotrasami. Je tu neuveriteľne čisto a, samozrejme, nie práve lacno. Myslíme si však, že sa Monako oplatí aspoň raz v živote vidieť. Do Monaka sa dostaneš z Nice polhodinovou cestou autom alebo vlakom.

12. Malta

POZOR! Od 1. septembra je potrebné po návrate z Malty na Slovensko absolvovať 10-dňovú karanténu a na 5. alebo 6. deň test na koronavírus hradený štátom, prípadne odovzdať potvrdenie o negatívnom teste na COVID-19 (nie staršie ako 72 hodín)

Na Malte nájdeš údajne najkrajší kostol v Európe, promenádu s rozprávkovými kaviarničkami a obchodíkmi aj úžasné prímorské jaskyne. Valetta, najmenšie hlavné mesto Európy, je zároveň pamiatkou UNESCO.

13. Španielsko

POZOR! Od 1. septembra je potrebné po návrate zo Španielska na Slovensko absolvovať 10-dňovú karanténu a na 5. alebo 6. deň test na koronavírus hradený štátom, prípadne odovzdať potvrdenie o negatívnom teste na COVID-19 (nie staršie ako 72 hodín)

Všetci cestujúci smerujúci do Španielska musia pred odletom vyplniť elektronický formulár dostupný na stránke spth.gob.es alebo v mobilnej aplikácii SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Po registrácii cestujúci obdrží QR kód, ktorý je povinný predložiť po prílete do Španielska.

Či už sa vydáš po stopách kráľov v Madride, podnikneš piknik na mestskej pláži Barceloneta v Barcelone, arabský palác Alcazaba s krásnym výhľadom v Malage alebo najväčší mestsky park v Európe Jardí del Túria. vo Valencii, o zážitky budeš mať postarané.

14. Chorvátsko

POZOR! Od 1. septembra je potrebné po návrate z Chorvátska na Slovensko absolvovať 10-dňovú karanténu a na 5. alebo 6. deň test na koronavírus hradený štátom, prípadne odovzdať potvrdenie o negatívnom teste na COVID-19 (nie staršie ako 72 hodín)

Čo tak Zadar, historické staré mesto románskych ruín, stredovekých kostolov, kozmopolitných kaviarní a kvalitných múzeí? Alebo radšej krivolaké úzke uličky, hradby staré vyše tisíc rokov, úchvatné pláže v Dubrovníku? Či Split, najväčšie prímorské mesto Chorvátska, mimoriadne bohaté na kultúrne pamiatky?

15. Cyprus

Cyprus obnovil bežnú prevádzku na letiskách od 9. júna pre komerčné lety z vybraných krajín, medzi nimi je aj Slovensko. Turisti sa pred odletom musia registrovať a vyplniť tzv. Cyprus Flights Pass. Slovensko je z pohľadu Cypru zaradené medzi rizikové krajiny, preto pred odletom musíte absolvovať test na COVID-19 a potvrdenie o negatívnom teste odovzdať po prílete na Cyprus.

Cyprus má skutočne nádherné pláže a mnoho z nich je označených modrou vlajkou. Biely piesok, tmavý piesok, jemný štrk, dlhé pláže ale aj skryté modrozelené lagúny. Cyprus má niečo pre každého – presvedčte sa sami.

16. Dánsko

Pri ceste do Dánska musíte preukázať ubytovanie aspoň na 6 nocí.

Čarovné domčeky či historické sklady v Kodani, ktoré lemujú vodnú hladinu, je najlepšie viditeľných práve z kanálu, ktorý mestom preteká zo severu na juh. Mesto si užiješ aj na bicykli.

Billund je unikátne mesto, ktoré vzniklo najmä vďaka spoločnosti LEGO. K jeho rozmachu prispelo aj otvorenie letiska v roku 1960, výstavba knižnice či kostola. 

17. Holandsko

POZOR! Od 1. septembra je potrebné po návrate z Holandska na Slovensko absolvovať 10-dňovú karanténu a na 5. alebo 6. deň test na koronavírus hradený štátom, prípadne odovzdať potvrdenie o negatívnom teste na COVID-19 (nie staršie ako 72 hodín)

Tulipány, syr, známe coffee shopy, kanále a jedinečná atmosféra. Amsterdam chce navrátiť rovnováhu medzi domácimi a turistami, tak budeš mať možnosť spoznať mesto očami miestnych.

Ak chceš na chvíľu vymeniť typické historické centrum za mekku moderného dizajnu a inovácie, holandský Eindhoven je tvoj. 

18. Belgicko

POZOR! Od 1. septembra je potrebné po návrate z Belgicka na Slovensko absolvovať 10-dňovú karanténu a na 5. alebo 6. deň test na koronavírus hradený štátom, prípadne odovzdať potvrdenie o negatívnom teste na COVID-19 (nie staršie ako 72 hodín)

S účinnosťou od 9. októbra 2020, 16hod. bolo celé územie Slovenskej republiky z pohľadu Belgicka preradené do červenej zóny t.j. osoby prichádzajúce z červenej zóny musia nastúpiť v deň návratu/príchodu 7-dňovú karanténu a najskôr piaty deň karantény podliehajú testovaniu.

Nielen čokoláda, hranolky či belgické pivo lákajú návštevníkov do tohto kúta sveta. Keď sa tu ocitneš, určite by si mal(a) vidieť krásne námestie Grand Place, slávne Atómium a cikajúceho chlapca Manneken-Pis.

19. Fínsko

Fínsko zaradilo Slovensko na zoznam rizikových krajín. Do krajiny môžu Slováci cestovať minimálne do 22. novembra len v odôvodnených prípadoch, teda napríklad kvôli návšteve rodiny, práci či štúdiu. Po príchode sa im tiež odporúča dodržiavať 14-dňovú karanténu, ktorá nie je povinná. Povinný je ale test na COVID-19 hneď po príchode a ďalší najskôr o tri dni na to. Od 23. novembra budú tiež všetci cestujúci prichádzajúci z rizikových krajín povinní mať so sebou negatívny výsledok testu.

Helsinki sú moderným mestom známym pre funkčný dizajn aj unikátnu gastronómiu. Držiteľ ocenenia Mesto dizajnu, ktorý mu udelilo UNESCO, je domovom pestrých podujatí, priateľských domácich a sáun. Hovorí sa mu i mesto ostrovov a zelene.

20. Litva

Cestujúci prichádzajúci zo Slovenska, ČR alebo Rakúska do Lotyšska a Litvy musia absolvovať 14-dňovú karanténu. Pri príchode do Lotyšska sú cestujúci povinní vyplniť dotazník s kontaktnými informáciami, adresou, kde budú tráviť izoláciu, a so zoznamom krajín, ktoré za posledných 14 dní navštívili.

Litva od 31. augusta zavedie povinnú karanténu pre cestujúcich prichádzajúcich zo Slovenska, test na COVID-19 sa pre našincov zatiaľ nevyžaduje

21. Lotyšsko

V Rige sa nachádza údajne najväčší trh v Európe, perla Lotyšska – pláž Jurmala, krásne mestské parky a Staré mesto s budovami v gotickom, barokovom, modernom aj secesnom štýle.

22. Estónsko

Po príchode do Estónska je od 7. septembra povinná 14-dňová karanténa, ktorá sa od 1. septembra dá nahradiť dvoma negatívnymi testami na COVID-19.

23. Lichtenštajnsko

Od 12. októbra 2020 je Slovenská republika z pohľadu Lichtenštajnska zaradená na zoznam rizikových krajín, po príchode z ktorých platí v Lichtenštajnsku povinná 10-dňová karanténa.

Jedna z najmenších a najbohatších krajín na svete je čistou rozprávkou. Lichtenštajnsko je zasadené hlboko v Alpách, korunované vežatými hradmi a okorenené množstvom zelene.

24. Írsko

POZOR! Od 21. septembra je potrebné po návrate z Írska na Slovensko absolvovať 10-dňovú karanténu a na 5. alebo 6. deň test na koronavírus hradený štátom, prípadne odovzdať potvrdenie o negatívnom teste na COVID-19 (nie staršie ako 72 hodín)

Írsko už je na zozname bezpečných krajín, po návrate domov tak netreba absolvovať domácu izoláciu ani test. Írsko informovalo o zrušení povinnej karantény 21. júla 2020, tá však naďalej platí pre cestujúcich z USA, VB či Rakúska.

25. Veľká Británia

Tisíce Slovákov sa potešili, keď 24. júla 2020 náš minister zahraničných vecí oznámil, že Veľká Británia zaradila Slovenskú republiku medzi tzv. bezpečné krajiny. Zrušila sa tým karanténa po príchode do krajiny. Avšak od 26. septembra nás Veľká Británia opätovne zaradila medzi rizikové krajiny a po príchode vyžaduje 14-dňovú karanténu, ktorá sa nedá obísť ani testom. Británia je na zozname bezpečných krajín Slovenska od 20. júla, po návrate domov tak netreba absolvovať domácu izoláciu ani test.

26. Švédsko

Švédsko sme bez testu či karantény nemohli slobodne navštíviť niekoľko mesiacov. Situácia s koronavírusom v tejto obľúbenej škandinávskej krajine sa však už natoľko stabilizovala, že Švédsko pribudlo opäť na zoznam zelených krajín. Po prílete do Štokholmu tak netreba absolvovať test ani karanténu a to isté platí aj pri návrate domov na Slovensko.

Akciové letenky do povolených destinácií

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Cestovanie do Dubaja: Emiráty vyžadujú dva testy. Jeden pred cestou a druhý ihneď po prílete https://t.co/CPr5HnU6dI #letenky9 hodiny dozadu
Luxusný ostrov „Friendsgiving“ prenajmú skupinke priateľov na Deň ďakyvzdania za 50€ https://t.co/g1pF5uD1pe #novinky11 hodiny dozadu
Peru spúšťa ďalšie medzinárodné lety a čoskoro otvorí aj Machu Picchu https://t.co/urZeTeQcTb #novinky12 hodiny dozadu
Kanada poľavuje karanténu. Niektorí prichádzajúci môžu podstúpiť aj test https://t.co/01TyFWDP8c #novinky13 hodiny dozadu
Emirates už ponúkajú pri niektorých letoch plne biometrický a bezkontaktný check-in https://t.co/N7VsZoxh1s #novinky13 hodiny dozadu
Letisko Viedeň a Austrian Airlines už ponúkajú bezplatné antigénové testy na prvej linke https://t.co/gYOAbZ9qGc #novinky14 hodiny dozadu
Kajmanské ostrovy otvárajú brány digitálnym nomádom https://t.co/sijilLnkW1 #novinky14 hodiny dozadu
Nová linka Ryanair odvčera spája Košice s Liverpoolom https://t.co/kShTFnF81k #novinky14 hodiny dozadu
Slovensko sprísni režim na hraniciach s Ukrajinou https://t.co/3paj0Gz37v #novinky14 hodiny dozadu
Veľká Británia zakáže vstup tým občanom EÚ, ktorí boli odsúdení na viac ako ročný trest väzenia https://t.co/eWWf5mRN5c #novinky14 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore