Nájdeš nás aj na:

Európa

Bez testu i povinnej karantény. Tieto krajiny už môžeme slobodne navštíviť

Bez testu i povinnej karantény. Tieto krajiny už môžeme slobodne navštíviť

Globálna pandémia pokazila mnohé cestovateľské plány. Túlavé topánky sme všetci museli na chvíľu zavesiť na klinec. Situácia vo svete sa našťastie pomaly zlepšuje a mnohé európske, ale aj svetové krajiny sú už teraz turistom otvorené.

Reklama

Skvelou správou je, že Slováci už v mnohých krajinách po vstupe nemusia podstúpiť COVID-19 test ani karanténu a to isté platí aj pri návrate domov zo zahraničia. Prinášame aktualizovaný zoznam krajín, ktoré môžeme navštíviť bez testu a karantény (z oboch strán – teda aj pri vstupe do krajiny aj po príchode domov) a pripájame akciové letenky a tipy na cestovanie.

1. Česká republika

Cestovať do Českej republiky môžeme od 4. júna bez obmedzení, hranice so Slovenskom sa plne otvorili.

2. Rakúsko

Ak od vás po prílete na letisku Viedeň vyžadovať negatívny test na COVID-19 alebo karanténu – preukážte slovenské občianstvo a platný lístok na vlak alebo autobus smerujúci na Slovensko.

3. Maďarsko

Maďarsko už môžeme navštíviť voľne bez nutnosti karantény či testu na COVID-19, hraničné priechody sú otvorené.

4. Poľsko

Poľsko naša vláda označila za „bezpečnú krajinu“ od 20. júna. Domáca izolácia či povinnosť predložiť negatívny test na COVID-19 už nie sú viac povinné. Z Poľska tiež môžeme letieť do mnohých európskych destinácií za smiešne nízke ceny. Skvelým príkladom sú letenky z Katovíc či Krakova.

5. Nemecko

Nemecké pivo, festivaly, praclíky aj hrady a zámky. Poklady krajiny siahajú ďalej, ako po Berlín, hoci ten by si určite mal(a) aspoň raz za zažiť. Legendárne párty a unikátna história hovoria samé za seba.

6. Slovinsko

Slovinsko bolo jednou z prvých krajín, ktoré uvoľnili opatrenia. Každoročne láka tisíce návštevníkov najmä svojou nádhernou prírodou. Na tých jeho 20-tich tisícoch kilometroch štvorcových sa nájdú nádherné Julské Alpy a ich najvyšší vrch Triglav.

S centrálnou časťou je sever spojený lesmi. Západom a juhom sa tiahnu krasové územia, jaskyne a alpské potoky, ktoré cestou z hôr do dolín naberajú na sile, aby potešili milovníkov splavov a kaňonov.

Na úplnom cípe juhozápadného Slovinska zase natrafíte na otvorené pobrežie Jadranského mora. Môcť sa tam tak teraz vykúpať a prejsť sa po pláži! Východ Slovinska je zas popretkávaný rovinatými cestičkami popri jazerách, vodných tokoch a vinohradoch typických pre cyklotúry a pre peších zvedavcov.

7. Taliansko

Do Talianska môžeme vstúpiť bez nutnosti absolvovania 14-dňovej karantény po vstupe a Taliansko už figuruje aj na zozname bezpečných krajín, pri návrate domov na Slovensko nie je potrebné absolvovať izoláciu.

Do Talianska chodíme za pizzou, vínom, stáročnou históriou aj prírodou. Navštív Rím, Neapol, Miláno alebo napríklad Benátky.

8. Grécko

Grécko od 1. júla víta turistov na svojich medzinárodných letiskách, avšak pred príchodom treba vyplniť online dotazník. Na základe neho sa určí, či turista musí absolvovať test na koronavírus. Cestujúci ho musí vyplniť 48 hodín pred príchodom do krajiny.

Za bežných okolností slovenskí turisti test absolvovať nemusia. A tak si aj tento rok môžeme užívať nádherné pláže a grécke ostrovy.

9. Švajčiarsko

Zurich je unikátnou destináciou, finančným hlavným mestom krajiny a podľa mnohých zdrojov aj najdrahšie mesto na svete. Nielen kvôli jeho polohe v blízkosti jazera a Álp je Zurich must-see mestom na tvojom zozname.

10. Francúzsko

Francúzsko hádam ani netreba predstavovať. Cestuje sem každý, kto ľúbi syr, dobré víno, zeleň, more, históriu. V Paríži môžeš kráčať po stopách tých najslávnejších umelcov či spisovateľov, v Nice ťa čaká Promenade des Anglais, najikonickejšia cesta a pobrežné promenáda v celom Francúzsku a napríklad v Bordeaux môžeš nasadnúť na bicykel a ochutnať tie najlepšie vína z regiónu.

11. Monako

Druhý najmenší štát na svete je extravagantnou destináciou. Okrem Formule 1 a legendárneho kasína je Monako charakteristické napríklad šialenými cikcakovitými cyklotrasami. Je tu neuveriteľne čisto a, samozrejme, nie práve lacno. Myslíme si však, že sa Monako oplatí aspoň raz v živote vidieť. Do Monaka sa dostaneš z Nice polhodinovou cestou autom alebo vlakom.

12. Malta

Na Malte nájdeš údajne najkrajší kostol v Európe, promenádu s rozprávkovými kaviarničkami a obchodíkmi aj úžasné prímorské jaskyne. Valetta, najmenšie hlavné mesto Európy, je zároveň pamiatkou UNESCO.

13. Španielsko

Všetci cestujúci smerujúci do Španielska musia pred odletom vyplniť elektronický formulár dostupný na stránke spth.gob.es alebo v mobilnej aplikácii SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Po registrácii cestujúci obdrží QR kód, ktorý je povinný predložiť po prílete do Španielska.

Pri vstupe na Kanárske ostrovy sa však treba preukázať negatívnym testom na COVD-19.

Či už sa vydáš po stopách kráľov v Madride, podnikneš piknik na mestskej pláži Barceloneta v Barcelone, arabský palác Alcazaba s krásnym výhľadom v Malage alebo najväčší mestsky park v Európe Jardí del Túria. vo Valencii, o zážitky budeš mať postarané.

14. Chorvátsko

Čo tak Zadar, historické staré mesto románskych ruín, stredovekých kostolov, kozmopolitných kaviarní a kvalitných múzeí? Alebo radšej krivolaké úzke uličky, hradby staré vyše tisíc rokov, úchvatné pláže v Dubrovníku? Či Split, najväčšie prímorské mesto Chorvátska, mimoriadne bohaté na kultúrne pamiatky?

15. Cyprus

Cyprus obnovil bežnú prevádzku na letiskách od 9. júna pre komerčné lety z vybraných krajín, medzi nimi je aj Slovensko. Turisti sa pred odletom musia registrovať a vyplniť tzv. Cyprus Flights Pass.

Cyprus má skutočne nádherné pláže a mnoho z nich je označených modrou vlajkou. Biely piesok, tmavý piesok, jemný štrk, dlhé pláže ale aj skryté modrozelené lagúny. Cyprus má niečo pre každého – presvedčte sa sami.

16. Dánsko

Pri ceste do Dánska musíte preukázať ubytovanie aspoň na 6 nocí.

Čarovné domčeky či historické sklady v Kodani, ktoré lemujú vodnú hladinu, je najlepšie viditeľných práve z kanálu, ktorý mestom preteká zo severu na juh. Mesto si užiješ aj na bicykli.

Billund je unikátne mesto, ktoré vzniklo najmä vďaka spoločnosti LEGO. K jeho rozmachu prispelo aj otvorenie letiska v roku 1960, výstavba knižnice či kostola. 

17. Holandsko

Tulipány, syr, známe coffee shopy, kanále a jedinečná atmosféra. Amsterdam chce navrátiť rovnováhu medzi domácimi a turistami, tak budeš mať možnosť spoznať mesto očami miestnych.

Ak chceš na chvíľu vymeniť typické historické centrum za mekku moderného dizajnu a inovácie, holandský Eindhoven je tvoj. 

18. Belgicko

Nielen čokoláda, hranolky či belgické pivo lákajú návštevníkov do tohto kúta sveta. Keď sa tu ocitneš, určite by si mal(a) vidieť krásne námestie Grand Place, slávne Atómium a cikajúceho chlapca Manneken-Pis.

19. Fínsko

Helsinki sú moderným mestom známym pre funkčný dizajn aj unikátnu gastronómiu. Držiteľ ocenenia Mesto dizajnu, ktorý mu udelilo UNESCO, je domovom pestrých podujatí, priateľských domácich a sáun. Hovorí sa mu i mesto ostrovov a zelene.

20. Litva

Vilnius je nenáročným citybreakom s pohodovou atmosférou. Náročným je však pre foťáky a žalúdky. Historické centrum mesta splní očakávania romantického výletu a ulahodí aj milovníkom kultúry.

21. Lotyšsko

V Rige sa nachádza údajne najväčší trh v Európe, perla Lotyšska – pláž Jurmala, krásne mestské parky a Staré mesto s budovami v gotickom, barokovom, modernom aj secesnom štýle.

22. Estónsko

Staré mesto Tallinnu sa často označuje za najkrajšie stredoveké mesto v Európe. Úzke uličky sú plné unikátnej architektúry a kultúry. Kostol svätého Olafa, ktorý je zároveň najväčšou stredovekou budovou v meste a medzi top pláže patria napríklad – Kakumäe, Pikakari, Pirita a Stroomi.

23. Lichtenštajnsko

Jedna z najmenších a najbohatších krajín na svete je čistou rozprávkou. Lichtenštajnsko je zasadené hlboko v Alpách, korunované vežatými hradmi a okorenené množstvom zelene.

24. Írsko

Írsko už je na zozname bezpečných krajín, po návrate domov tak netreba absolvovať domácu izoláciu ani test. Írsko informovalo o zrušení povinnej karantény 21. júla 2020, tá však naďalej platí pre cestujúcich z USA, VB či Rakúska.

25. Veľká Británia

Tisíce Slovákov sa potešili, keď 24. júla 2020 náš minister zahraničných vecí oznámil, že Veľká Británia zaradila Slovenskú republiku medzi tzv. bezpečné krajiny. Zrušila sa tým karanténa po príchode do krajiny. Veľká Británia je na zozname bezpečných krajín Slovenska od 20. júla, po návrate domov tak netreba absolvovať domácu izoláciu ani test. Voľné cestovanie je možné z oboch strán. Očakáva sa, že do nadobudnutia účinnosti tohto opatrenia prijmú rovnaké rozhodnutie aj vlády Škótska, Walesu a Severného Írska.

Akciové letenky do povolených destinácií

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

LIMITOVANÁ PONUKA: New York z Budapešti koncom roka za 299€! https://t.co/Royh1vRpeO10 hodín dozadu
TOP AKCIA na Tatry je späť: rezervuj pobyt na 3 noci, jednu dostaneš grátis https://t.co/jVYgZ69JDa #dovolenky12 hodín dozadu
PONUKA DŇA: 4 noci na Zakynthosi v 3*hoteli s raňajkami za 269€ https://t.co/0rd08P5Afs #dovolenky13 hodín dozadu
Slovinsko zaradilo Česko na tzv. žltý zoznam krajín – karanténa pri vstupe povinná https://t.co/D86hM3ASaR #novinky14 hodín dozadu
Seychely teraz s 5*Qatarom za peckové ceny! Letenky od 599€ https://t.co/WJhLQ26a8G #letenky15 hodín dozadu
Bangkok v top sezóne od 429€! Letíš z Viedne alebo Budapešti https://t.co/E1R4YgOmsP #letenky16 hodín dozadu
O tom, ako vznikol najfantazijnejší festival na Slovensku https://t.co/i3r6euYTzB #novinky17 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky17 hodín dozadu
Tipy na letné výlety pohodlne autobusom z Bratislavy za pár eur https://t.co/VBghs9cTUU #novinky17 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky17 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore