Nájdeš nás aj na:
saudska arabia riyadh

Cestopisy

Saudská Arábia je Svetlanin prechodný domov už druhú zimu. Kde v krajine kúpiš zaváranú dúhu?

Svetlana spolu so svojim manželom a dvoma deťmi volajú Saudskú Arábiu dočasne svojim domovom. Trávia tu celú zimu, a to už po druhýkrát. Podľa Svetlany je ich zoskupenie síce netypické, ale pre Riyadh ideálne. Podelila sa s nami o tipy, čo v Saudskej Arábii jednoznačne nevynechať, kde sa dobre najesť a ako je to vlastne v tejto krajine, keď sem pricestuješ s deťmi.

Reklama

Prečo ste sa vlastne na istý čas usadili v Saudskej Arábii?

My sme v Riyadhe už druhýkrát na celú zimu (boli sme tu od decembra 2021 až do marca 2022 a teraz sme tu od decembra 2022 a domov odídeme zas až v marci). Sme tu aj vďaka tomu, že manžel sem pravidelne lieta na služobné cesty už od roku 2019. Riyadh sa oplatí navštíviť najmä cca od druhej polky novembra do prvej polovice marca – vtedy tu prebieha season a aj počasie je znesiteľné. Pokiaľ sa niekto rozhodne prísť od apríla do septembra, bude možno sklamaný, keďže sa tu vtedy žije hlavne v nákupákoch a po zotmení.

Čo odporúčate určite v krajine vidieť?

Medzi najlepšie zážitky patrí Riyadh season. Jeho hlavné zóny sú:

 • V rámci season tu máme Winter wonderland – je to zimný tematický zábavný park
 • Boulevard World – úplná novinka, minulý rok to ešte nebolo, je to jednoducho cesta okolo sveta. Naozaj sme sa bavili oveľa lepšie ako v Disneylande
 • Boulevard City – taká kópia Times Square s množstvom zaujímavostí a reštaurácií a vystúpení

Pozor, tu sa nikde lístky nekupujú na mieste, musíte si ich kúpiť dopredu cez webovú stránku.

Boulevard World
Boulevard city

Svetlanine tipy na návštevu Riyadh season:

Lístky sa vždy dajú kúpiť len napríklad 3 dni alebo maximálne týždeň dopredu, takže nedá sa sem pricestovať a mať už všetky „atrakcie“ zabúkované ako napríklad v NYC. Takisto na každú zónu potrebujete 1 deň. Nedá sa všetko obehnúť za jeden večer (na Boulevarld Worlde sme napríklad s rodinou strávili 7 hodín). 

Do Wonderlandu majú deti vstup do 5 rokov zdarma. Boulevard World a Boulevard City ponúkajú vstup zdarma až do 12 rokov. Kolotoče sa platia zvlášť, kredit sa nabíja na kartičku (ceny sú oveľa priaznivejšie ako na slovenskom jarmoku).

Vo štvrtok a piatok tu majú víkend, ceny vstupeniek sú oveľa vyššie, preto odporúčam iné dni. Zároveň odporúčam stránku Riyadh season sledovať, stále pribúdajú lístky na nové zóny prípadne vystúpenia.

Navštíviť sa oplatí tiež Diriyah season:

Toto je proste niečo, čo človek musí vidieť. Do Unesca zapísaný At-Turaif. Lenže iba tak sa tam dostať nedá, je nutné si kúpiť lístok ktorý stojí 200SAR na osobu/ deti do 12 rokov zdarma. Má to však výhodu, celú sumu vstupenky môžete prejesť na Bujairi Terrace (odporúčam rezervovať si stôl pri kúpe vstupenky) Bujairi Terrace sa otvorila pre verejnosť len 22. decembra 2022. A je tam krásne.

Lístky sa kupujú TU.

Ak máte dieťa do 12r, ale vyzerá staršie, je treba priniesť pas, môžu požiadať o doklad o veku.

Al Turaif

Čo teda vidieť keď nie je práve žiadna „season“?

Vyhliadka z Kingdom Tower 

Najnádhernejšie je to po zotmení, vstupenky sa kupujú na mieste, nie je nutná rezervácia. Treba sa tam vybrať keď je dobrá viditeľnosť, pretože keď sa dvihne piesok, ledva vidíte pred seba.

Výhľad z Kingdom Tower

Pevnosť Masmak a Chop Chop square

Do Masmaku je vstup zdarma a je to zaujímavá časť histórie. Nachádza sa pri ňom aj trh, tetušky tu zvyknú predávať kadejaké domáce dobroty a jedlá – nutné ochutnať! Sú to ozaj dobré kuchárky. Za kúsok koláča pýtajú tak 5 rialov. Na Chop Chopku (neviem aký je ozajsný názov, volajú to takto) si musíte dať arabskú kávu s ďatlami. Na to akú má to miesto históriu, sa tam sedí neskutočne príjemne. Upozornenie: pred 16. hodinou sa ani neobtažujte chodiť, nebude nič otvorené, ani tetušky na trhu nebudú. Odtiaľto sa dá na pešo prejsť aj na Souq al Zel. Takisto pred 16. hodinou to ale nemá zmysel. Toto je úplný blšák, naozaj sa tam dá kúpiť snáď aj zaváraná dúha.

Saudi National Museum

Vstup zdarma (teda neviem, že či bola nejaká akcia pre rodiny s deťmi, ale neplatili sme nič). Múzeum je super, tam sa môžete skoro všetkého aj dotknúť. Zároveň má krásny park a oproti v rámci areálu nájdete aj múzeum venované kráľovi, ktorý stál pri zrode Saudskej Arábie. Jeho nádherné autá, množstvo fotografií (ženy celkom nepoteší, že na žiadnej fotke sa ženy nenachadzajú) a taký celý príbeh od dobytia Masmaku až po objavenie ropy. Rovnako sme neplatili za vstup, len manžel si musel prezliecť dlhé nohavice. Muži už môžu nosiť na verejnosti krátke nohavice( tj. nad kolená), ale na úradoch sa ešte vyžaduje mať kolená zakryté. Na pešo sa dostanete aj ku Al Watan parku, pri ktorom stojí významná pamiatka – vodárenská veža al Khazzaan. Do areálu parku sa však sám chlap nad 12 rokov nedostane.

Riyadh Zoo

Kedže tu sa skoro všetko otvára až po 15 či 16., ZOO je milá výnimka. Otvára sa cca o 10. ráno a je otvorená až do zotmenia. Otváracie hodiny sa prispôsobujú časom moditieb. Super tip na celodenný výlet, je naozaj pekná a tento rok aj vynovená. Nedele je však zatvorená.

Salam park a King Abdulah Park

Saudi milujú piknikovanie a tieto 2 krásne parky sú naň úplne ideálne. Salam sa otvára o 15. hodine, King Abdulah o 13., nedele sú zatvorené. Sú tu jazierka, fontány, kopa paliem, no skrátka nádhera. A hlavne narozdiel od takého central parku v NYC sú tu aj WC 😀 Dostatok a čisté. Jedlo si môžete priniesť svoje alebo si niečo kúpiť v kope stánkov .Ale smutná správa, single cestovateľ chlap vpustený nebude, parky sú rodinné. Do parkov sa platí vstupné na mieste, to však nie je vysoké.

jazierko v Salam parku

Wadi Namar park a vodopád

Je to nonstop otvorený park bez vstupného, kde si môžete aj grilovať. Keď sme boli my, vodopád bol bohužiaľ kôli teplu vyschnutý. No ak pôjdete po daždi, určite ho uvidíte. P.S. áno, v januári tu dosť prší, pribaľte si dáždnik:)

World Sights park

Tu sa zas môžete pozrieť na rôzne miniatúrky svetových stavieb. No najlepšie časy to má dávno za sebou, ale keď má človek čas, prečo by sa nepozrel.

Múzeum kráľovského letectva

Veľmi zaujímavé múzeum, oplatí sa vidieť. 

Čo Saudská Arábia a vhodné oblečenie? Treba sa zahaľovať?

Teraz sa presuniem k predstavám a predsudkom. Nie, nemusím tu chodiť v burke ani nosiť abayu. Obliekam sa úplne rovnako ako doma, nosím šaty, prípadne tričká kapiel. Síce netuším, či tu poznajú Skid Row alebo Judas Priest, viem však, že to nikomu nevadí. Mravnostná polícia je zrušená. Jediné, čo tu neznesú, sú tričká na ramienka. Plecia musia byt zakryté, no a nemali by trčať kolená. Keď si však dáte krátku sukňu a nepriesvitné silonky, je to OK. Ultraminišortky OK nie sú. Ak je niekde na vstup potrebný nejaký dresscode, je to vyobrazené už pri vstupe (väčšinou preškrtnuté tričko na ramienka).

Ako sa presúvať po Riyadhe?

Metro sa malo otvoriť už koncom októbra 2022, teraz je však január 2023 a metro spustené nie je. Autobusové zastávky sú na každom rohu, ale autobusy žiadne. Takže voľba jasná – taxíky. Funguje tu aj Uber a Bolt. Avšak ak si chcete ušetriť nervy, nepoužívajte ich. Prečo? Objednáte jazdu cez Uber a zrazu volá šofér a pýta sa, kam ideš (podľa pravidiel by sa toto pýtať nemal). Ak sa mu bude zdať, že jazda je príliš krátka a jemu sa neoplatí, jednoducho ju zruší. A takýto scenár sa vie opakovať aj 5x po sebe. Prečo nie Bolt? Objednáte jazdu a do sekundy máte správu cash or card? Napíšete card a jazdu okamžite zruší. Drzejší vodiči rovno napíšu „But I want cash.“ A toto sa nám pri Bolte stalo vždy. Ani 1x šofér neprišiel. Preto odporúčam miestnu apku Careem. Funguje rovnako ako Uber alebo Bolt akurát, že úplne bez problémov.

Môj tip: budete potrebovať miestnu simku kôli dátam. Odporúčam Jawy od STC. Vybavíte ju v pohode s pasom za 5 minút. Napríklad 5GB dát a nejaké minúty ma stálo 60 rialov. Platnosť je 1 mesiac, ak však miniete skôr, prípadne zostávate dlhšie, nie je problém si kredit dobiť a cez appku si dáta dokúpiť. Kredit dobijete napríklad aj v potravinách.

Čo ochutnať v Saudskej Arábii?

Odporúčam určite navštívit reštauráciu Najd Village a dať si ich menu pre dvoch. To je také degustačné menu, ochutnáte všetko typické. V reštaurácii sa sedí na zemi.

Mama Noura je síce fastfood, ale robia tu jednoznačne najlepšiu shawarmu (shawarma nie je to isté čo kebab). Grilované kura – podnikov, kde robia grilované kurence a ryžu, je tu na milú Jarmilu. A sú to tie najchutnejšie kurčatá, aké som kedy jedla. Na raňajky treba vyskúšat adas s yemenským chlebom (dvaja sa najedia za 5€ (píšem dvaja, lebo naše rozmaznané deti nechcú nič ochutnať:) )

V rámci nápojov, kedže žiadny alkohol k dispozícii nie je, odporúčam sladové malinovky Moussy. Sú ovela chutnejsie ako ktorýkoľvek náš radler a základná neochutená chutí ako ozajsné pivo 😀

Reštaurácií je tu od výmyslu sveta, dá sa najesť úplne lacno, ale aj tak, že peňaženka zaplače. Sú tu aj dve rooftop reštaurácie (na mrakodrape „skrutke“ a vo vodárenskej veži ). Avšak sem majú deti vstup zakázaný a minimálny konzum začína od 300 rialov na osobu. Je tu viacero miest, kam deti ísť nemôžu. Nečudujte sa, predsalen tu majú bežne 5 detí, a to by v takej rešaurácii bola hneď vidieť a počuť.

Do Saudskej Arábie za futbalom

Lístky na parádny futbal sa tu dajú kúpiť už od 90 prípadne 120 rialov (napríklad na španielsky pohár). Rovnako sa kupujú online cez stránky season, podľa toho o aký futbal ide, ich nájdete na Riyadh season stránke alebo Diriyah season stránke. Avšak predávajú sa extrémne rýchlo, tu futbal zbožnujú. Extrémne rýchlo myslím tak, že 2 hodiny po spustení predaja sú lístky fuč. Nevýhodou pre niekoho môže byť, že tu sa futbal začína o 22. hodine večer.

A čo keď leje alebo je piesková búrka?

Odpoveďou je Sparkys – zábavný park v obchodných centrách. My chodíme do Panorama mall, Gallery mall alebo Al Nakheel mall. To sú horské dráhy, šialené vodné jazdy a kadejaké besné kolotoče, ale aj niečo pre malé deti a detský kútik. Funguje to na predplatenú kartičku a vždy dostanete bonusový kredit. Nedávno bola napríklad akcia – dobili sme za 300 rialov a dostali sme kredit 900 (bonusový kredit však neplatí na automaty)

Ešte je tu aj sieť Magic Planet. Ľudia sú tu inak velmi milí, pohostinní a priateľskí, poradia, pomôžu, vysvetlia, prípadne sa len tak pri vás pristavia aby sa porozprávali. Nie sú tu ešte úplne zvyknutí na turistov a vďaka tomu tu nik neobťažuje, nevnucuje fejkové kabelky ani skvelé náramky.

Viac o živote Svetlany a jej rodiny v Saudskej Arábii nájdeš aj na jej Instagrame.

Zdroj úvodnej foto: Shutterstock

Zdroj foto v článku: Archív Svetlany Gardošíkovej

Akciové letenky do Saudskej Arábie


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (3 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore