Nájdeš nás aj na:

Tipy

Cestuj ako profík! Tu je 20 tipov ako zvládnuť v pohode aj dlhý let

V tomto článku nájdeš rady pre cestovateľov od cestovateľov. Je nám jasné, že každý má aj svoje vlastné tipy a triky. Ale ak si zatiaľ nezistil, prečo sa cítiš po každom lete ako keby ťa 3 hodiny držali v zapnutej centrifúge, dodržaním týchto 20 bodov sa určite budeš cítiť po prílete lepšie.

Reklama

Jedlo pred letom

Nie je to tak dávno, kedy sme zrekapitulovali jedlá, ktoré by sme nemali jesť pred cestou lietadlom. A teda, čo by mohlo byť pre naše organizmy vyslovene prospešné? Niektorí odborníci tvrdia, že jedlá bohaté na uhľohydráty ako napríklad špagety, ovsené vločky alebo celozrnné pečivo sú dobré ako prevencia jet lagu. Ale nezabudni, iba s mierou.

 

Jedlo počas letu

To už vieme, aké jedlo si do príručnej batožiny môžeš zbaliť. Tak využi tieto znalosti a nespoliehaj sa na to, že keď budeš hladný, prinajhoršom si kúpiš chipsy alebo obloženú bagetu.

 

Jedlo s mierou

Aj ty máš tendenciu ochutnať všetko lákavé, čo na letisku uvidíš? V týchto momentoch mysli na to, či aj cesta s nafúknutým bruchom bude taká euforická ako intímne chvíľky s tvojimi chuťovými bunkami.

Jedlo podľa špeciálnej diéty

Niektoré letecké spoločnosti majú naozaj pestrý výber jedál aj pre ľudí, ktorí držia nejakú špeciálnu diétu. Neboj sa, nikto od teba nebude chcieť fotodokumentáciu a písomné potvrdenie tvojej rodiny o tom, či si skutočne vegetarián alebo celiatik. Jaj, a prečo je to také profícke? Aj preto, lebo dostaneš jedlo skôr ako ostatní.

 

Voda

Aj keď sa o svoj pitný režim vždy staráš, pred letom a počas letu by si mal piť viac ako bežne. Cesta lietadlom totiž dehydruje, preto by si ani nemal čakať na pocity smädu, svoju fľašku drž celý čas v rukách a pi. Máme na mysli, samozrejme, čistú vodu.

 

Menej kofeínu

Dehydruje, u niekoho môže vyvolať nervozitu a počas dlhých letov zabrániť pokojnému spánku.

Zelený čaj

Ale vieš, bez kofeínu. Vraj tiež pomáha vyrovanať sa s jet lagom rýchlejšie.

 

Alkohol nie!

Má to viac dôvodov. Ten najjednoznačnejší je, že svoj výlet pravdepodobne nechceš začať so silnými bolesťami hlavy. Nezabudni, že aj keď bežne nemávaš opicu, v oblakoch sa naše telo správa inak ako dole. Okrem toho, môže spôsobiť problémy so spánkom (ale aj spolucestujúcim).

 

Ležérne oblečenie

To, samozrejme, neznamená, že sa máš na letisku objaviť v domácom oblečení so škvrnami od zubnej pasty. Ale také voľné rifle s tričkom alebo legíny s vrchnou časťou zakrývajúcou zadok budú veľmi dobrým základom tvojho outfitu.

 

Viac vrstiev oblečenia

Ráno ešte termobunda s baranicou, večer už kraťasy a hore bez. Áno, letecká preprava robí zázraky. Viac vrstiev je praktickým riešením, aby si bol vždy pripravený na akékoľvek počasie, dokonca takto môžes svoje telo postupne pripraviť na zmenu teploty.

Šál

Deka, sveter, provizórny dáždnik a módny doplnok v jednom. Ak si vyberieš ten správny materiál, zaberie minimum miesta.

 

Cestovateľský vankúš

Možno nebude najsexi doplnok tvojho outfitu, ale v noci sa o teba postará tak ako nikto predtým.

 

Niečo pod kríže

Kým krivka zadnej časti sedadiel je v tvare C, pre ľudské chrbty je prirodzený skôr tvar S. Preto je dobré, ak si zoberieš niečo mäkké pod spodnú časť chrbta – vankúš, sveter alebo vyššie spomenutý šál.

 

Slúchadlá

V lietadle je hluk, zvuky v pozadí vo všeobecnosti spôsobujú stres. Zvukotesné slúchadlá nezablokujú iba šum motora, ale aj detský plač, hlučných dovolenkárov alebo suseda, ktorý s tebou intenzívne potrebuje zdieľať svoj životný príbeh.

Maska na spanie

Keďže svetlo ovplyvňuje náš spánkový režim, maska na spanie ti môže pomôcť pri prevencii jet lagu.

 

Cvičenie aj v oblakoch

Platí to najmä na nohy, ak sa nebojíš, párkrát sa aj prejdi v uličke počas letu.

Externá nabíjačka

Keď čakáš na letisku, pravdepodobne používaš svoj telefón častejšie – neustále sleduješ čas, fotíš, píšeš si s mamou atď. Pred odletom maj nabitú baterku, aby si bol neskôr pripravený uistiť každého, že si pristál v poriadku.

 

Miesto pri okne

Takéto sedadlo ti zabezpečí viac miesta a nebude ťa vyrušovať vozík s občerstvením alebo sused s nadmieru funkčným metabolizmom.

 

Miesto pri krídlach

Vraj v strednej časti lietadla, „v ťažisku“, je turbulencia menej citeľná.

 

Uzavreté topánky

V prípade núdzového pristátia, nebezpečenstva alebo potreby rýchlo opustiť lietadlo sú takéto praktickejšie ako napríklad sandále. Chránili by tvoje nohy pred požiarom, úlomkov lietadiel, sklom atď.

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Pasažieri Aeroflotu si budú meniť rúška každé 3 hodiny https://t.co/ClEc97ElFL23 minút dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky1 hodinu dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky1 hodinu dozadu
Južná Kórea zbiera dáta o ľudoch cez QR kód. V miestnom klube sa nakazili desiatky https://t.co/7nEwddoBV218 hodín dozadu
Estónsko povolilo vstup 24 krajinám bez karantény. Na zozname je aj Slovensko https://t.co/WyZoE0BKbe18 hodín dozadu
Ako upraviť fotky a posunúť ich na vyššiu úroveň? Takto! https://t.co/fD9FuEAKl4 #tipy18 hodín dozadu
V Grécku monitorujú social distancing na plážach drony https://t.co/B1lLuUeAmJ18 hodín dozadu
Koronavírus spôsobil problémy aj požičovniam áut. Hertz bankrotuje https://t.co/8s78kAx1Pi #novinky23 hodín dozadu
Airbus A380 spoločnosti British Airways opäť na oblohe. Zatiaľ len na repatriáciu https://t.co/f9qOB63uFs24 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Víkend na Chopku s polpenziou a wellnessom za 99€ https://t.co/MI59DAwutk #dovolenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore