Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Leto v Arktíde? Zaži polnočné slnko v týchto cool hoteloch

Leto v Arktíde? Zaži polnočné slnko v týchto cool hoteloch

Leto v Arktíde je ako dlhý polárny deň kvitnúcej tundry, zvieracích mláďat a veľkej migrácie. Vrcholí 21. júna, letným slnovratom a najdlhším dňom v roku. Aby si zažil jedinečné polnočné slnko, vycestuj za polárny kruh – 66. rovnobežku severnej šírky. Táto pomyselná čiara označuje miesto, kde slnko ostáva nad horizontom 24 hodín.

Reklama

Nezáleží na tom, kedy sem prídeš, večery sú stále chladné. No denné teploty nad bodom mrazu sú príjemné, ak sa pred cestou za polnočným slnkom poriadne zababušíš. Hoci bola polárna oblasť vždy dobrodužstvom odvážnych cestovateľov, dnes láka aj milovníkov luxusu. Nové možnosti prinášajú útulné izby, polárny dizajn a inovatívnu arktickú kuchyňu. Sú skvelým miestom na oddych. Určite si však nezabudni masku na oči.

Hotel Arctic, Grónsko

Hotel Arctic má vlastné hliníkové iglu s nepretržitým slnečným žiarením, ktoré sa nachádzajú v blízkosti hotela. Sú na okraji ľadového fjordu, svetového dedičstva UNESCO. Poskytujú krásny výhľad na posúvajúce sa ľadovce a sú štartovacím bodom na plavby alebo lety helikoptérou. Vydaj sa do chladu a nájdeš hravé tulene či chlpaté arktické líšky užívajúce si teplé mesiace.

Cena: cca 300 dolárov za izbu/noc

zdroj: Getty

Arktický dom na strome, Fínsko

Hravý domček na strome dodáva šarm ultra moderným apartmánom lesného hotela vo fínskom Laponsku. Postele sú pri presklených stenách s úžasným výhľadom a komfort dopĺňa vyhrievaná podlaha. Na oslavu polárneho dňa si môžeš zabúkovať lesný wellness s drevenou saunou, vonkajšou vírivkou a priľahlým jazerom, kde sa ochladíš. Miestna reštaurácia ponúka sezónne lesné chute.

Cena: cca 260 dolárov za izbu/noc


zdroj: Antti Kurola/Courtesy Arctic Treehouse

Svalbard Hotel Polfararen, Svalbard, Nórsko

Ani polárny deň neohreje svalbardské celoročné hlboké mrazy. Miestne polárne medvede, soby a psy sa však nesťažujú. Útulné ubytovania sú nevyhnutné pri objavovaní polárneho kruhu. Apartmány situované na juh ponúkajú výhľad na ľadovce, ktoré od apríla do augusta odrážajú slnečné svetlo 24 hodín denne. Také množstvo svetla prináša dlhé dni vhodné na potulky okolím.

Cena: cca 200 dolárov za noc/izba

Prečítaj si aj o nórskom meste s Charizmou – Bergene.

zdroj: Getty

Arktický domček „Watch Wilderness Lodge“, Nunavut, Kanada

Stráviť niekoľko nocí v odľahlom domčeku je úžasný úvod do polárnej oblasti. Pri tom ako stúpaš 800 kilometrov severne od polárneho kruhu, môžeš dokonca zahliadnuť veľryby beluga z okna lietadla. Skupina 16 chatiek pôsobí ako dokonalo-biely zhluk v porovnaní so zelenou letnou tundrou. Polárne more poskytuje skvelé zásoby čerstvých rýb miestnemu kuchárovi, ktorý ti z nich niečo rád navarí.

Cena: 15 700 dolárov za osobu/ 9-dňový all-unclusive balíček

Hot tip: Letenky do Kanady od 339 eur.

zdroj: Courtesy Weber Arctic

Ion Luxury Advenure Hotel, Island

Ion Adventure Hotel sa nachádza v blízkosti tektonickej hranice, ktorá vrie geotermálnou energiou. Letné počasie zmäkkčuje lávové polia Nesjavelliru. Islandské vlnené prikrývky a lokálne bylinky sú len jednou časťou mnohých prírodných doplnkov, ktoré vytvárajú z hotela ekologický domov. Toto miesto je dobrou základňou na objavovanie národného parku Thingvellir. Využi mierne letné teploty na šnorchlovanie v Silfra Rift. Alebo si zober strapatého islandského koňa na jazdu naprieč krajinou.

Cena: cca 400 dolárov/izba

Takto precestuješ Island za 7 dní s budgetom.

zdroj: Courtesy Ion Luxury Adventure Hotel

Iniakuk Lake Wilderness Lodge, Aljaška

Ďalšie odlahlé ubytovanie, tentokrát v Aljaške, je zaručeným divokým zážitkom. Civilizácia je tu na míle vzdialená. Umiestnenie na ďalekom severe udržuje slnko nad horizontom do polovice augusta – dlhý zlatý deň, ktorý je ako stvorený na túry v ranných hodinách alebo polnočné chytanie lososov.

Cena: 6 595 dolárov za osobu / 3 noci, all inclusive

zdroj: John Gaedeke

Zdroj info: cntraveler.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (7 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore