Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Kde bývajú múzy? Obľúbené mestá slávnych umelcov

Kde bývajú múzy? Obľúbené mestá slávnych umelcov

Prostredie, v ktorom žijeme, nás ovplyvňuje oveľa viac než to predpokladáme. Nie je žiadnym tajomstvom to, že umelci sú oveľa citlivejší ako racionálnejšie nastavení ľudia, krásu, predmet tvorby dokážu nájsť v hocičom. Podstatné je len to, aby to „niečo“ bolo inšpirujúce, a mnohí z nich tento proces spájajú aj s miestami. Máš chuť sa s nami vybrať na cestu za múzami? Ukážeme ti obľúbené miesta slávnych umelcov.

Reklama

John Lennon, New York

„Que pasa, New York?“ To je úryvok z pesničky New York City od Johna Lennona. (Ale pozor, nie Beatles, a to veru nie je jedno!) Ak si si doteraz myslel, že výletom v Liverpoole máš za sebou turistické povinnosti na počesť Lennona, je to omyl. Legendárna hudobná ikona svoje posledné roky strávil v New Yorku, a toto mesto zbožňoval. Ale určite mu ani vo sne nenapadlo, že iba o pár rokov práve tu sa skončí jeho život. Dňa 8. decembra 1980 Johna Lennona zastrelil Havajčan Mark David Chapman pred domom Dakota, v ktorom žil s Yoko Ono.

Dakota House

Neďaleko tohto miesta sa nachádza aj Strawberry Fields, časť Central Parku venovaná pamiatke Johna Lennona. Práve tieto 2 miesta mesta sa pokladajú za najfrekventovanejšie v okruhu fanúšikov Lennona. Ale ak by si chcel spoznať aj jeho najobľúbenejšie newyorské miesta, tak si pusti vyššie spomenutý song, a pozorne sleduj jeho text.

Wolfgang Amadeus Mozart, Praha

Spýtaj sa niekoho, s ktorým mestom by spojil meno Mozarta. Je skoro isté, že toto miesto by bolo z Rakúska. Buď by si ten dotyčný spomenul na učivo zo základnej umeleckej školy a slovné spojenie „viedenskí klasicisti“ alebo na jeden známejší fakt, a to na rodné miesto Mozarta, Salzburg. Mozart Prahu prvýkrát navštívil v roku 1787, a podľa klebiet pochádzajúcich z tohto obdobia slávny virtuóz sa o nej vyjadril takto: „Meine Prager verstehen mich.“ Čiže „Moja Praha mi rozumie.“ Síce sa tento príbeh nedá podložiť žiadnymi písomnými dôkazmi, to je už faktom, že Praha Mozarta pokladá trošku aj „za svojho“. Plodom vzťahu Mozarta voči Stovežatej (ale nechceme zbytočne romantizovať, mnohokrát išlo „iba“ o plnenie pracovných povinností) boli hudobné diela ako Don Giovanni, La Clemenza di Tito operák Pražská symfónia.

Edith Piaf, Paríž

Francúzska šansónová speváčka a herečka je pýchou východného predmestia Paríža. Okresy Belleville a Menilmontant vo francúzskom hlavnom meste trvajú na tom, že jej globálny úspech má korene práve v týchto uliciach. Fotografie Edith Piaf zdobia steny mnohých miestnych barov v tejto oblasti, a niektoré pravidelne organizujú hudobné večierky na jej počesť.

Mohli by sme celé hodiny venovať tomu, aby sme opisovali príbehy zo života speváčky odohrávajúce sa práve v Paríži. Ale jeden z najsilnejších dôkazov lásky medzi Piaf a Parížom bol asi ten posledný. Po svojom poslednom turné sa už veľmi chorá Edith Piaf nasťahovala do domu v Plascassier na Francúzskej riviére v auguste 1963. Po 2 mesiacoch, 9. októbra zomrela. Jej telo však v nočných hodinách bol prevezený jej manželom a priateľmi do Paríža. A to v úplnej tajnosti. Urobili to preto, aby sa na verejnosť dostala informácia, že Edith Piaf zomrela vo svojom rodnom meste, Paríži. Inak, práve kvôli tomu je oficiálnym dátumom jej úmrtia 10. október.

Ernest Hemingway, Kuba

Aj keď v nadpise tohto článku sme sľubovali mestá, teraz trošku podvádzame, keďže ako ďalšie miesto ďalšej múzy bude celá krajina. Hemingway sa narodil v Spojených štátoch, ale Kubu tak veľmi miloval, že sa považoval za „Cubano Sato“, čo by sa veľmi jednoducho dalo preložiť ako „Kubánčan“. Keď spisovateľ v roku 1954 získal Nobelovu cenu za literatúru, svoj medailón z 23 karátového zlata chcel darovať ľudu Kuby. Ale predstava, že by ho získala vláda Batistu (vtedajšieho prezidenta Kuby), sa mu vôbec nepáčila. Preto nakoniec svoj dar umiestnil v katolíckom kostole v kubánskom meste El Cobre. Odtiaľ ho inak aj ukradli, ale celkom rýchlo získali späť.

Hemingway Vila

Na Kube Hemingway napísal 7 románov, medzi nimi aj legendárne dielo Starec a more.

Antoni Gaudí, Barcelona

Antoni Gaudí bol svetoznámy katalánsky architekt, ktorého dielo by bolo veľmi ťažké spojiť s akýmkoľvek štýlom, mohli by sme povedať, že v umení má svoju nezávislú klasifikáciu. Gaudího jedinečný pohľad v architektúre a dizajne obdaril svet skutočne geniálnymi umeleckými dielami. Jeho inšpirujúcim prostredím bola Barcelona. Ak prechádzaš mestom, nie je možné nenaraziť na niečo, čo sa spája s jeho menom. 7 budov v Barcelone od Gaudího bolo zapísaných do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO: Park Güell, palác Güell, Casa Mila, Casa Vicens, jedna z fasád a krypta kostola La Sagrada Familia, Casa Batlló a krypta kolónie Güell.

Agatha Christie, Istanbul

Meno nekorunovanej kráľovnej detektívok sa spája s Istanbulom najmä kvôli jej pravdepodobne najslávnejšiemu románu Vražda v Orient Expresse. Nielen preto, že tu ho napísala, ale lokalitou začiatku príbehu je práve Istanbul. Vedel si, že toto rozprávkové turecké mesto bolo jedným z najobľúbenejších miest spisovateľky? Agatha Christie bola v Istanbule viackrát. Pera Palace Hotel, prvý luxusný hotel v Istanbule, ju považuje za jedného zo svojich najslávnejších vracajúcich sa hostí. Medzi rokmi 1926 a 1932 bývala niekoľkokrát v izbe č. 411, tá sa už dnes volá „izba Agathy Christie“. Niektorí dokonca aj tajomné 11-dňové zmiznutie spisovateľky spájajú s Istanbulom.

Zdroj fotiek: unsplash.com, shutterstock.com

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Slovak Lines obnovuje medzinárodnú dopravu do Viedne aj Budapešti https://t.co/EhaiPUBVja #novinky7 hodín dozadu
PONUKA DŇA: 2 noci v luxusnom Grandhotel Praha s raňajkami a lanovkou za 69€ https://t.co/e6VkERK1sJ #dovolenky11 hodín dozadu
Mesto Duchov „Bodie“ – vitajte na Divokom Západe https://t.co/ag0ugQ4rwQ #cestopisy13 hodín dozadu
Zaujímavosti zo sveta – Bojisko, kde je vojna “hrou” https://t.co/YGmuVkbdiU13 hodín dozadu
Tipy na darčeky spojené s fotografiou. Inšpirujte sa a darujte spomienky https://t.co/6HHBkcwvbv #tipy14 hodín dozadu
Hranice s Českom, Maďarskom a Rakúskom sú otvorené https://t.co/3U1gJxGJ5I15 hodín dozadu
Emirates obnovujú ďalšie spojenia. Medzi nimi aj Viedeň https://t.co/D7hlaVLCDV #novinky15 hodín dozadu
Austrian Airlines čoskoro opäť štartuje. Kam poletí? https://t.co/dCgScN5R4y #novinky16 hodín dozadu
Naprieč svetovou kuchyňou: burger z domácich žemlí od Michala Kordoša (recept) https://t.co/AhieOqzz6M #tipy1 deň dozadu
TOP PONUKA: Luxusný pobyt v 5* Kempinski od 99€ https://t.co/ughvj4Cvyc #dovolenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore