Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Tajomná Praha: poznáte atmosféru a príbehy týchto miest?

Tajomná Praha: poznáte atmosféru a príbehy týchto miest?

Ak máte radi Prahu a radi objavujete nové miesta, na Pelipeckách ste na správnej adrese. Poďme si spoločne ukázať skryté alebo menej známe miesta v hlavnom meste našich západných susedov. Možno ste na nich už boli a máte ich radi. Možno ste cez ne prechádzali, ale vôbec ste si neuvedomili, aké sú výnimočné. A možno o nich ani neviete. Nech už patríte do akejkoľvek skupiny, vyrazte s nami a majte oči otvorené.

Reklama

Stínadla

Keď sa povedia Stínadla, väčšine z nás asi naskočí husia koža. Že ste túto časť Prahy nenašli na mape? Niet divu. Je to štvrť, ktorá vznikla v knihách Jaroslava Foglara, a začala žiť svojím vlastným životom. Štvrť, kde pôsobila tajná organizácia Vontov, nenechávala chladnými celé generácie detí i dospelých.

Nechýtate sa? Vontovia boli chlapčenským hnutím, ktoré chránilo svoju štvrť – Stínadla. Označovali sa žltými špendlíkmi a v ich čele stál Veľký Vont. Ten vlastnil tzv. Ježka v klietke. Už asi tušíte.

A kde sa to tajomné miesto, kam po celý deň ani slnko nezasvieti, nachádza? Stínadla nájdete v Starom Meste v časti Anenského námestia, na mieste zrušeného kostola svätej Anny. Stačí vystúpiť z turistického prúdu a ocitnete sa v uličkách dláždených mačacími hlavami. Opadané omietky garantujú kus tajomna.

Zaujímavé je, že stínadelský život sa preniesol do skutočnosti. Vontovia a podobné organizácie tú fungovali a možno stále fungujú?! Dodnes uličky starej Prahy lákajú k výpravám za dobrodružstvom.

View this post on Instagram

Stinadla patri Vontum. #praha #prague #stinadla

A post shared by JJ Rock (@jj_skala) on

Kolónia Malvazinky

Skôr než ako na pobyte v Prahe si na tomto mieste budete pripadať ako na predmestí Londýna. Atmosféru maličkých domčekov postavených jeden vedľa druhého musí zažiť každý jeden milovník architektúry. Kolóniu Malvazinky nájdete v kopci nad Smíchovom. Po prvej svetovej vojne tu mesto Praha postavilo kolóniu pre nižšiu strednú triedu obyvateľov. Údajne pre učiteľov, ktorí v tom čase prichádzali do hlavného mesta v súvislosti s novo vznikajúcou sieťou škôl.

Aj keď sa to nezdá, domčeky sú štvorposchodové a zo zadnej strany majú aj malú záhradu. Niektoré už prešli rekonštrukciou, nie vždy úplne šťastnou, ale aj tak je toto miesto kúzelné.

Bazén pod Barrandovským terasami

V roku 1930 sa tu v mieste bývalého lomu otvoril päťdesiatmetrový bazén využívaný aj pre plavecké preteky. Bol súčasťou Barrandovských terás, ktoré sú teraz v rekonštrukcii. Z bazéna je teraz schátralé torzo dýchajúce zašlou slávou. Určite ale stojí za návštevu. Postavte sa uprostred bazénu a vychutnajte si pohľad na vysoké skaly a do zelene zafarbené schody skokanského mostíka, ktorý dnes už dotvára výtvory sprejerov.

V dávnych časoch to musel byť raj. Voda bola privádzaná priamo z Vltavy. Nevýhodou, pre ktorú údajne dielo ukončilo svoju činnosť, bolo nevhodné umiestnenie. Na bazén svietilo len dopoludnia, po zvyšok dňa bol zatienený skalami.

View this post on Instagram

Býval tu bazén… #abandoned #rip

A post shared by Tomáš Varga (@tomv61) on

Staronová synagóga

Okrem toho, že sa jedná o najstaršiu pamiatku pražského Židovského mesta a jednu z najstarších dochovaných synagóg v Európe vôbec, aj nad týmto miestom visí oblak tajomna.

Viaže sa k nej totiž množstvo legiend. Jedna z nich hovorí, že ju pri požiari svojimi krídlami chránili anjeli premenení v holubice a vďaka tomu sa zachovala až do súčasnosti. Takisto sa s ňou spája postava Golema. Podľa povesti mal rabbi Löw uložiť na povale synagógy jeho pozostatky. Tiež sa traduje, že Golem na povale spí a zobudí sa, až keď bude židom v Prahe hroziť nebezpečenstvo. Skrátka príbehov a záhad spojených s týmto miestom je veľa.

Jelenia priekopa

Rokliny v areáli Pražského hradu sú oázou pokoja a miestom, kde bolo možné sa skryť pred davy turistov. Minulý čas používame preto, lebo aktuálne je areál v rekonštrukcii. Aj tak to ale určite stojí za zmienku.

Mária Terézia ho nechala rozdeliť na hornú a dolnú časť, za Rudolfa II. tu vraj bola vysadená a následne lovená vysoká zver. Čo je ale zaujímavé, kedysi tu žili aj medvede. T. G. Masaryk ich údajne dostal darom od legionárov z Ruska.

Podľa odhadov sa do hornej časti budete môcť vydať koncom júna, do tej dolnej časti snáď niekdy v roku 2022.

Nový Svet

Hovoria mu tiež pražský Montmartre. Podľa niektorých je ešte krajší ako originál. V minulosti tu žilo množstvo umelcov a bohémov, napríklad Tycho de Brahe. Proste tu atmosféru tu pocítite ihneď.

Ak budete chcieť nájsť tento poklad, vyberte sa na Hradčany. Jedná sa o rovnomennú uličku a celá je ohraničená Černínskou uličkou, Na Náspu, Kapucínskou a rohom Kanovnické ulice.

Predtým v domčekoch žili ľudia, ktorých k Hradu viazali služobné povinnosti. Neskôr za prvej republiky sa sem presunuli chudobnejší obyvatelia.

Najužšia ulička

Pozor, toto nie je nič pre klaustrofobikov. Najužšia ulička v Prahe sa nachádza na Malej Strane, vedie z ulice U Lužického seminára na záhradku reštaurácie Čertovka a na šírku má zhruba pol metra. Je to posledná protipožiarna ulička v tejto mestskej štvrti. Aby ste sa tu nikomu nemuseli krkolomne vyhýbať, čo by sa vám zrejme asi aj tak nepodarilo, preechody tú riadi semafor!

Dům U Kaštanu

Obľúbené kultúrne centrum nachádzajúce sa v blízkosti Břevnovského kláštora má zaujímavú históriu. Pôvodne išlo o hostinec a po prestavbe v 19. storočí sa tunajšia záhradná reštaurácia stala obľúbeným miestom pre stretnutia rodín, ale aj spolkov.

7. apríla 1878 tu ľudia angažovaní v robotníckom hnutí založili Československú sociálnodemokratickú stranu. Akcia skončila zatknutím a súdom zakladateľov. Monarchia nepatrila medzi priaznivcov sociálnej demokracie. Toto stretnutie na budovu aj jej majiteľa nemalo zásadný vplyv a reštaurácia ďalej plnila svoju funkciu. Kultúrnym centrom Prahy je od 90. rokov.

Vrtbovský palác so záhradou

Nájdete ho na Malej Strane na rohu Trhoviska a Karmelitánskej ulice. Vstup nie je nijako nápadný, ale keď zablúdite dovnútra, objavíte tu jednu z najkrajších pražských záhrad, vďaka ktorej je napokon palác veľmi vyhľadávaný zahraničnými i domácimi turistami.

Pragulic

Pragulic nie je názov žiadneho miesta. Ide o organizáciu, ktorý vám umožní pozrieť sa na Prahu inak. Vašimi sprievodcovi budú ľudia bez domova. Zoberú vás po miestach, s ktorými je spojený ich životný príbeh. Možno objavíte zákutia, kde ste nikdy neboli, ale čo je pravdepodobnejšie, otvorí sa vám úplne iný pohľad na miesta, kde sa bežne pohybujete.

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash.com

Autor titulnej fotografie: Sebastien

Zdroje, z ktorých bolo čerpané: www.prahaneznama.cz, www.synagogue.cz, www.kamsevydat.cz, www.praha.cz, www.neznamapraha.cz

Článok pôvodne vyšiel na Pelipecky.cz, autorka článku: Terezka Němcová.

Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Diana, Hanka a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Odmietli nosiť rúško na palube a spôsobili šarvátku. Po prílete na Ibizu išli rovno do väzenia https://t.co/xzEl1TS9df #novinky38 minút dozadu
Malorka z Viedne na september za výborné ceny od 36€ https://t.co/4cNYTOJczi #letenky1 hodinu dozadu
Nemeckí vedci budú na koncertoch testovať šírenie koronavírusu https://t.co/NzeOXpNB9x1 hodinu dozadu
Emirates A380 mieri do ďalších destinácií. Po novom aj do Číny! https://t.co/geBY1uZIhw #letenky1 hodinu dozadu
Aerolinky Lauda znovu ožijú, lietať však budú pod názvom Lauda Europe https://t.co/Y04z7AbWea1 hodinu dozadu
Nóri zvažujú karanténu pre Čechov, Litva im už zakázala vstup https://t.co/dBm2hcRGkT #novinky2 hodiny dozadu
NOVÁ LINKA: Ryanair dnes úspešne spustil leteckú linku Košice – Praha https://t.co/4waGbjnS0D #letenky18 hodín dozadu
Z Viedne už kamkoľvek, Lauda smeruje na Maltu a Bratislava opäť lieta chartre https://t.co/ruDPhj7pFF #novinky19 hodín dozadu
Aerolinky TAP Air Portugal od 1. augusta obnovili lety z Prahy https://t.co/QEqdjhS6QR #letenky19 hodín dozadu
Cestovanie na Maltu: pred odletom vyplňte formulár, rúška na palube sú povinné https://t.co/BPdho1SbH0 #letenky19 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore