Nájdeš nás aj na:

Novinky

Nové Istanbulské letisko má vesmírnu halu aj gigantický tulipán

Nové Istanbulské letisko má vesmírnu halu aj gigantický tulipán

Nové letisko v Istanbule bolo oficiálne otvorené 6. apríla 2019 po niekoľkých odkladoch. Presunúť všetko potrebné z letiska Ataturk na to nové, ktoré sa nachádza asi 35 kilometrov na severozápad od centra európskej časti mesta, bolo neuveriteľným výkonom. Organizátori tohto presunu ho pracovne nazvali „the Big Bang„.

Reklama

Sťahovali asi 10 tisíc rôznych kúskov výbavy. Ataturk, ktoré bolo jedno z najfrekventovanejších, sa tak pretransfomorvalo na nové obrovské Istanbul Airport s kapacitou až 200 miliónov cestujúcich. Momentálne sa však nachádza ešte vo svojej prvej fáze a nie všetky kapacity fungujú na maximum. Aktuálny vrchol 90 miliónov pasažierov presúva letisko cez jeden jediný terminál, čo ho korunuje na najväčší terminál na svete. Dokončenie stavby letiska sa odhaduje na asi 10 rokov.

Ako nové letisko vlastne vyzerá?

Pri výstavbe nového letiska sa jednoznačne myslelo aj na dizajn. Pod obrovskou klenbou je ešte väčší priestor vyplnený farbami a vzromi inšpirovanými starým i novým Istanbulom. Oblúky majú sú motivované slávnymi mešitami a kúpeľmi v meste. Hala, ktorá pripomína vesmírny koridor, kopíruje tvar Bosporského prielivu. Kontrolná veža má tvar tulipánu, tureckého národneho kvetu. Je dôležitým kultúrnym odkazom na turecko-islamskú históriu.

zdroj: lonelyplanet.com

Duty free zóna, v prvej fáze projektu, má viac ako 52 tisíc m². Uprostred terminálu stojí veľký nápis Istanbul, ktorý sa núka ako hlavný prvok fotiek na sociálnych médiách.

Znamená veľké aj dobré?

Veľkosť letiska je ohromujúca, no prináša aj určité nevýhody. Vzdialenosť medzi nástupnými bránami je veľká a hoci cestujúci môžu použiť na niektorých úsekoch pohyblivé pásy, tie nie sú rozmiestnené po celom priestore. Jednou z negatív je aj vzdialenosť od centra mesta, ktorú by mala v budúcnosti uľahčiť nová linka metra.

zdroj: lonelyplanet.com

Istanbulské letisko sa samonazýva zeleným, pretože má v určitých smeroch recyklačné schopnosti a kapacitu využívania dažďovej vody. Niektoré environmentálne skupiny sa však voči tomuto tvrdeniu ohradili s argumentom, že výstavba letiska spôsobila veľkú deforestáciu.

Istanbulské letisko v číslach:

 • Kapacita: 200 miliónov pasažierov
 • Pristávacie dráhy: 6
 • Destinácie: 350
 • Metre štvorcové: 76, 5 miliónov
 • Vzdialenosti z centra mesta: 35 km
 • Hotelové izby: 451
 • Pasové kontroly: 228
 • Sedadlá v čakacom priestore: 20 tisíc
 • Terminály: 2
 • Parkovacie miesta: 40 tisíc
 • Nástupné brány: 114
zdroj: lonelyplanet.com

A čo s Ataturkom?

Letisko Ataturk dlhodobo patrilo k jedným z najvyťaženejších na svete. Otvorené bolo od roku 1924, teda rok po tom, čo vznikla Turecká republika. Svoj nápor cestujúcich však už kapacitne nezvládalo, a preto sa zrodila myšlienka celkom nového, moderného a väčšieho letiska.

Po svete kolujú rôzne verzie budúcnosti, ktorá staré letisko čaká. Mohlo by sa stať priestorom pre prílety privátnych lietadiel, vďaka čomu by VIP osobnosti unikli zraku verejnosti. Ďalším nápadom je aj univerzita leteckej dopravy, ktorá by učila všetko o lietaní, od údržby cez pilotov až po letové inžinierstvo. Letisko Ataturk by mohlo slúžiť aj vojenskému letectvu na tréning a aktívne využívanie priestorov. V zálohe je aj plán vytvoriť z veľkých priestorov doménu pre eventy a veľtrhy. To by pomohlo okolitým hotelom, ktoré sa rozhodli svoje služby nepozastaviť, prežiť. Padol i nápad na verejný park.

Mohlo by ťa zaujímať:

zdroj hlavnej foto: lonelyplanet.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore