Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Singapurské letisko Changi má najdlhší krytý vodopád na svete!

Singapurské letisko Changi má najdlhší krytý vodopád na svete!

Po štyroch rokoch výstavby a neustálej mediálnej pozornosti je singapurské letisko Jewel Changi oficiálne otvorené. Zaujme vďaka svojmu dramatickému exteriéru v tvare donutu, orámovaného oceľou a sklom. Jeho priestor, s rozlohou 135,700 metrov štvorcových je viacúčelovým komplexom, spájajúcim štyri terminály letiska Changi. Jeho otvorenie 17. apríla potvrdilo dlhotrvajúce úvahy, že „najlepšie letisko na svete“ si nielen udrží svoje svoje prvé miesto v rebríčku Skytrax, ktorému v posledných siedmich rokoch dominuje, ale stalo sa ešte špičkovejším.

Reklama

Najvyšší vnútorný vodopád na svete

Postavené bolo približne v cene 1,25 miliard dolárov, navrhnuté renomovaným architektom Moshe Safdie. Jewel má 10 poschodí – päť nadzemných a päť v suteréne. Hviezdnou atrakciou je 40 metrov vysoký dažďový prúd, ktorý kaskádovito prechádza cez obrovský otvor uprostred letiska, ktorý sa okamžite stal najvyšším vnútorným vodopádom na svete. Okolo tohto dramatického miesta, s búrlivými zvukmi vody, ktoré je zvyčajne počuť skôr, ako vidieť, prechádzajú cestujúci, navštevujúc obchody a jedálenské zóny, ktoré ho obkolesujú.

Čo vlastne je Jewel?

V Jewele nájdete viac ako 280 maloobchodných predajní a obchodov s potravinami či nápojmi. Na prvý pohľad by sme ho mohli opísať ako krásne nákupné centrum, plné nečakaných zelených plôch, pripojených k letisku. Navštíviť ho môže každý, keďže v tejto časti nie je žiaden letiskový terminál, vstupné brány alebo príletové haly. Slúži však samozrejme i cestujúcim, keďže spája terminály 1, 2 a 3 (cestujúci smerujúci do a z terminálu 4 musia naskočiť na kyvadlový autobus), ponúka služby včasného odbavenia a úschovňu batožiny, ako aj 130-miestny hotel YOTELAIR Singapore Changi Airport.

Zábavné centrum

Počas dlhého medzipristátia nebudete musieť rátať šialene pomaly ubiehajúce hodiny. Vychutnajte si kino i Jewel’s Shiseido Forest Valley, čo je štvorposchodová záhrada s turistickými chodníkmi na ploche 21,832 metrov štvorcových, ktoré prešli terénnymi úpravami a obklopujú vodopád Vortex, ktorého súčasťou sa stáva nazberaná dažďová voda. Nadbytok dažďovej vody sa potom používa na zavlažovanie rastlín. Skytrain, ktorý spája terminály 1, 2 a 3 Changi, prechádza stredom Jewelu, míňa vodopád a pridáva kredit do fotogenickej scény. Na hornom poschodí sa nachádza park Canopy o rozlohe 14 000 metrov štvorcových, s viacerými reštauráciami a tematickými záhradami. Aj keď niektoré časti sú už otvorené, práca na nich stále prebieha. Parky Canopy Blues, Sky Nets, Discovery Slides a 50-metrov dlhý Canopy Bridge by mali byť hotové do polovice roku 2019.

Aký príbeh je za výstavbou

Príbeh stojaci za výstavbou Jewel je v podstate to, o čom Joni Mitchell spieva v „Big Yellow Taxi“, len v opačnom poradí. Skupina Changi Airport Group v podstate zmenila parkovisko na krytý raj, inšpirovaný Singapurským „mestom v záhrade“. Toto parkovisko bolo premenené na ohromný priestor. Zázrak pre všetkých tých, ktorí sledovali pokrok letiska Jewel Changi od roku 2013, kedy sa objavili prvé správy o jeho expanzii. Neskôr jednoducho pomenovaný ako „Project Jewel“, sa nepodaril hneď na prvýkrát. Hlavným architektom projektu sa nakoniec stal Moshe Safdie, známy návrhom ďalšej singapurskej ikony, Marina Bay Sands. Očakávania boli teda obrovské. Ako pre CNN Travel Safdie povedal, chcel preskúmať nový druh priestoru, ktorý je samozrejmosťou pri nakupovaní alebo po vystúpení z lietadla, napriek tomu sa pri ňom ocitáme v záhrade.

Letisko ako voľnočasový priestor

Vo väčšine miest nie je letisko miestom, za ktorým by si ľudia vyšli na výlet alebo za zábavou.  V Singapure sa však letisko nachádza len asi 30 minút a menej od centrálnej obchodnej štvrte. Skupina Changi Airport Group očakáva, že letisko sa rýchlo stane obľúbeným miestom medzi obyvateľmi Singapuru. Návštevníkov môže prilákať i svojou ponukou jedla a nápojov a maloobchodných predajní, ako napríklad americkým burgerovým reťazcom Shake Shack, britským Lobster & Burger a prvé Pokemon centrom na svete mimo Japonska.

Letisko Changi je v súčasnosti v rámci medzinárodnej dopravy siedmym najrušnejším letiskom na svete. V roku 2018 prešlo jeho štyrmi terminálmi rekordných 65,6 milióna cestujúcich. Letisko spája Singapur s viac ako 400 mestami po celom svete a viac ako 100 leteckých spoločností, pričom jeho lietadlá odlietajú alebo pristávajú každých 80 sekúnd.

Do roku 2030 očakáva 140 miliónov cestujúcich

Keďže sa letisko zamerieva na svoj neustály rast, počet jeho cestujúcich za posledných 10 rokov sa takmer zdvojnásobil. Plánovaná je výstavba rozsiahleho terminálu 5, ktorý bude mať veľkosť všetkých štyroch terminálov dokopy. V súčasnosti je vo procese, jeho otvorenie sa očakáva po roku 2030. Koncom ubiehajúceho roka sa Singapurský terminál Changi Airport 2 stane projektom jeho päťročného rozširovania, zahŕňajúc generálnu revíziu odbavovacej haly a tranzitnej zóny. Ak všetko pôjde podľa plánu, terminál 2 zvýši celkovú kapacitu cestujúcich na letisku Changi na 90 miliónov cestujúcich ročne a terminál 5 o ďalších 50 miliónov cestujúcich ročne. Do roku 2030 teda letisko očakáva dokopy asi 140 miliónov cestujúcich ročne. To nie sú najhoršie vyhliadky.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   5/5 - (7 votes)
  Komentáre

  Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

  Hore