Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Poznáš tieto exotické ostrovy? 7 málo známych rajov na zemi

Poznáš tieto exotické ostrovy? 7 málo známych rajov na zemi

Mnohí cestovatelia preferujú destinácie, ktoré majú ešte stále svoje autentické čaro. Krajiny, kde stretneš viac domácich ako zahraničných, kde máš šancu spoznať tradičnú kultúru a nepoškrvnenú prírodu. Takých miest je čoraz menej a keď ich nájdeš, možno je lepšie sa o ne s nikým nepodeliť. My sme sa však rozhodli, že sa podelíme a pripravili sme si pre teba 7 exotických ostrovov, ktoré musíš na mape hľadať s doširoka otvorenými očami.

Reklama

Lamu, Keňa

Kedysi známy ako miesto úteku pre spisovateľov, milovníkov jógy a hipíkov, ostrov Lamu má fascinujúcu históriu, kultúru a okolitú krajinu. Možno práve aleje, opustené pláže a pomalé tempo života miestnych inšpirovali autorov k desiatkam príbehov. Podobne ako na Zanzibare, domy na Lamu zdobia autenticky vyrezávané dvere, ktoré by mohli o pestrej histórii rozprávať svoje. Zaujímavosťou tých v Lamu Town je, že sa líšia podľa časti mesta, v ktorej sa nachádzajú. Odráža sa na nich napríklad portugalská okupácia alebo osmanský protektorát. Uličky v meste sú tak úzke, že na väčšine miest sa nedá ani prejsť autom, domáci teda väčšinou chodia pešo alebo na somárikoch. Tí majú na ostrove aj svoj útulok, keďže nie o všetkých je na uliciach či v „domácnostiach“ dobre postarané.

Keďže ostrov ešte stále úspešne uniká náporu turistov, ak k tomu pridáš aj mimosezónny termín, takmer určite si nájdeš nejakú pláž len pre seba. Najznámejšou plážou je Shela, ktorá má dlhú históriu ako samostné mesto. Odohrala sa tu slávna bitka medzi ostrovanmi Lamu, Mombasou a útočníkmi z ostrova Pate.

Holbox, Mexiko

Holbox je jedným z najkrajších mexických tajomstiev. Nachádza sa pri polostrove Jukatán a je to car-free ostrov, teda ostrov bez áut. Pre Holbox sú charakteristické najmä dve veci. Ružové plameniaky a viac ako 9-metrov široká lagúna, ktorá ho oddeľuje od mexickej pevniny. Okrem áut tu nenájdeš ani poštové služby, banky a výškové budovy. Tie podľa miestneho zákonu nemôžu byž vyššie ako 12 metrov.

Holbox je súčasťou Yum Balam, najväčšej mexickej ekologickej rezervácie. Asi 75 percent ostrova tvorí džungľa s divokými mangrovníkmi a prázdnymi plážami. Od júna do septembra je celkom bežné zazrieť žraloka veľrybieho, ktorý prechádza zálivom bohatým na planktón. Pre turistov tu organizujú morské safari počas ktorého môžeš vidieť, ako sa tieto dychberúce stvorenia kŕmia. Ďalším nezabudnuteľným zážitkom na ostrove Holbox je Punta Mosquito. Požičaj si bicykel a vydaj sa za najvýchodnejším miestom ostrova. Nájdeš tu kus bieleho piesku uprostred oceánu a možno aj kŕdeľ plameniakov. Okrem plameniakov je Holbox letoviskom ďalších viac ako 150 druhov vtákov, ktoré môžeš pozorovať priamo tu alebo na neďalekých ostrovčekoch. Napríklad na ostrov Pajáros ťa odvezie loď asi 10-minútovou plavbou.

Skopelos, Grécko

Grécko je so svojimi asi 227 obývanými ostrovmi skutočným stredomorským unikátom. Santorini, Mykonos či Kréta sú každoročne navštevované tisíckami turistov. Láka ich sem krásna príroda, slávna kuchyňa i história. Chceš však radšej svoju dovolenku v Grécku stráviť niekde, kde to návštevníkmi nepraská vo švíkoch? Skopelos je menej preplnenou a rovnako krásnou alternatívou. Nachádza sa asi hodinu plavby od známejšieho ostrova Skiathos. Nenájdeš tu však o nič menej typických taviern s modrými strechami či kláštorov z byzantskej éry.

Ostrov vyniká bohatou vegetáciou, exotickými plážami a malebnými dedinkami. Je považovaný za najzelenší ostrov z celého Grécka. V tamojších mestečkách ako Skolepos Town či Glossa sú príklady tradičnej architektúry nekonečné. Skopelos sa radí medzi top fotogenické miesta. Tým však dôvody na návštevu ostrova nekončia. Azúrová voda, zlaté pobrežie a panenské borovicové lesy. Tie pokrývajú viac ako polovicu územia. Skopelos je rajom pre milovníkov pešej turistiky. Vybrať si môžeš z desiatok chodníčkov vedúcich pomedzi lesy či olivové háje. Vyhľadávanou atrakciou je i pevnosť v hlavnom meste Chora. Ponúka krásny výhľad na kaplnky, prístav a more. O ostrove ešte pred pár rokmi vedel len málokto, preslávil ho však film Mamma Mia. Niektoré jeho časti sa natáčali práve tu.

Koh Lipe, Thajsko

Koh Lipe je označovaný za Maldivy Thajska, ktoré si napriek bielemu piesku a tyrkysovej vode udržali relatívny „turistický pokoj“. Ostrov sa nachádza na juhu Thajska a obklopuje ho Asamanské more. Koh Lipe je slávny pre úžasné prostredie na šnorchlovanie a potápanie. Voda je tu neuveriteľne priezračná, takže viditeľnosť robí z tohto miesta jedno z najlepších na pozorovanie morského života. Nájdeš tu tri hlavné pláže – Sunrise Beach, Pattaya Beach a Sunset Beach.

Počas dovolenky na ostrove by si určite nemal(a) vynechať plavbu loďou. Koh Lipe je okrem krásnej zelene a koralov (tých zachovalých) obklopený 30 ostrovčekmi. Počas prehliadky na lodi uvidíš niektoré z nich so skalnatými formáciami, podmorským životom, ale napríklad aj jašterice či opice a svietiaci planktón. Možno sa ti podarí objaviť aj malú pláž, ktorú budeš mať len pre seba. Ani na Koh Lipe nechýba miesta, odkiaľ sa naskytá krásny výhľad. Na horu Koh Adang vedie turistický chodník, ktorý má za cieľ tri nádherné body, odkiaľ sa môžete kochať pohľadom na celý ostrov a okolie. Hoci môžeš v mori spozorovať množstvo pestrofarebných rybičiek, smutnou stránkou je, že mnohé koraly v okolí Koh Lipe už nie sú tým, čím bývali. Globálne oteplovanie a používanie agresívnych krémov na opaľovanie ich do značnej miery zničilo.

North Stradbroke, Austrália

Neďaleko austrálskeho Brisbanu sa nachádza druhý najväčší pieskový ostrov na svete. Napriek tomuto unikátnemu titulu sa ostrovu North Stradbroke darí zachovať si autenticitu a navštevuje ho len asi 24 tisíc turistov ročne. Národný park Naree Budjong Djara pokrýva polovicu tohto subtropického prostredia, ktoré je neuveriteľne bohaté na voľne žijúce živočíchy. Kengury, koaly, ale aj vráskavce dlhoplutvé, pre ktoré je práve Stradbroke jedno z najvyhľadávanejších miest na svete. Netreba, samozrejme, zabúdať ani na pláže, ktoré sú rajom pre surférov i povaľačov. Z pobrežia badať presúvajúce sa korytnačky a niekedy tiež delfínov.

Na ostrove je len niekoľko usadlostí, zopár možností na ubytovanie a stravovanie, ktoré v posledných rokoch pribúdajú aj v luxusných verziách. Pri Modrom a Hnedom jazere sa nachádzajú oblasti s veľkým kultúrnym významom pre skupinu miestnych Aborigénov, tzv. Quandamooka. Hnedé jazero dostalo svoj názov kvôli vode, ktorá je sfarbená čajovníkmi. Je známe pokojnou hladinou a bohatou dekoráciou tvorenou divými kvetmi. Modré jazero nazývajú ľudia zo skupiny Quandamooka po svojom „Karboora“, čo v preklade znamená hlboké tiché jazero. Zaujímavosťou je, že North a South Stradbroke boli kedysi jedným ostrovom. V roku 1896 toto územie však zasiahla obrovská piesočná búrka a rozdelila ich na dva. North Stradbroke sa však v médiách z času na čas spája i s útokmi žralokov.

Culebra, Puerto Rico

Na východ od Puerto Rico sa na mape črtá malý ostrovček Culebra, vzdialený raj s jedinečne čistou vodou a kilometrami bielych pláží. Niekdajšia pirátska doména je domovom zelených korytnačiek a suly hnedej, vtáčika, ktorý rád loví na mori. Dostať sa sem dá iba loďou z Puerto Rica. Kultúra miestneho obyvateľstva je však od pevniny celkom odlišná. Ľudia sú tu veľmi pohodoví, všade vládne pomalé tempo, samota nie je trestom a neduhy moderného života ostali zrejme kdesi v útrobách oceánu. Pokladom sú krásne zátoky, ideálne miesta na šnorchlovanie, turistické chodníky a úžasné pláže. Puerto Rico je známe plážami s diamantovým prachom a podmorským životom. Kedysi bol základňou amerického námorníctva. Niektoré pozostatky z týchto časov, ako napríklad zhrdzavený tank, sú ikonickým pozadím pre fotky mnohých návštevníkov.

Culebra je obklopená viac ako 20 drobnými ostrovčekmi a dynamickým podmorským životom. Je ideálnym miestom pre turistov, ktorí cestujú za nezabudnuteľným šnorchlovacím výletom alebo potápaním. Viac ako 20 percent ostrova je vyhásených za Národnú prírodnú rezerváciu už viac ako 100 rokov. Na Culebru sa oplatí pricestovať už len kvôli samotným plážam. Napríklad pláž Flamenco je zaradená v zoznamoch najkrajších pláží sveta.

Aitutaki, Cookove ostrovy

Na ostrove Aitutaki žije len asi 1 800 obyvateľov a jeho lagúna je často označovaná za najkrajšiu na svete. Je taká veľká, že by sa do nej vraj zmestila celá Rarotonga, najväčší Cookov ostrov. Mnohí cestovatelia si spomedzi Cookových ostrovov vyberú práve Rarotongu, avšak ostrov Aitutaki je miesto, kam treba vyraziť za nedotknutým kúskom raja. Hoci je od známej Rarotongy vzdialený len 200 kilometrov, tento koralový ostrov má úplne inú atmosféru.

Scenária je tu ako vystrihnutá z pohľadnice. Obsiaty kvetmi, množstvom exotických paliem a nádherným západom slnka ponad lagúnu pôsobí tak, že ho slovo gýč ani nemôže uraziť. Jeho okolité ostrovčeky miestni nazývajú motu. Sú povestné krásnymi plážami. Najkrajší z nich je Tapuaetai – Ostrov jednej nohy, obklopený priezračnou vodou a čistým bielym pieskom. Aitatutačania veria, že sú potomkovia Ru, slávneho námorného bojovníka. Sú známi ako najväčší zabávači spomedzi všekých na Cookovych ostrovoch. Ich špecialitou sú pate – unikátne bubny s vyrezaným otvorom, ktoré sprevádzajú tradičné tance. Aitutaki je známy tiež pre skvelé možnosti kitesurfingu a mnohí ľudia sem chodia loviť ryby, tzv. albuly.

Zdroj informácií: islands.com, lonelyplanet.com, jetsetter.com, travelalerts.ca
Zdroj foto: shutterstock.com

Mohlo by ťa zaujímať:

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky10 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky10 hodiny dozadu
V lete bude možné v EÚ cestovať s očkovacím pasom, alebo negatívnym testom, myslí si predsedníčka Európskej komisie https://t.co/k2p1IUqqTI #letenky10 hodiny dozadu
Dubaj v marci za 154€! Dopraj si leto v zime s letenkami z Budapešti https://t.co/v9uEOqIKBw #letenky10 hodiny dozadu
Hurá na Maldivy: VEĽKÉ POROVNANIE leteniek od 499€! https://t.co/Yontd6aQNf #letenky10 hodiny dozadu
Dovolenka v absolútnom súkromí a bezpečí? Hideaway Beach Resort & Spa na Maldivách https://t.co/8xaoJIU7m1 #cestopisy10 hodiny dozadu
Britské letecké spoločnosti chcú svojich zamestnancov zapojiť do vakcinácie https://t.co/BbWDQecpB0 #novinky2 dni dozadu
Dubaj v marci za 154€! Dopraj si leto v zime s letenkami z Budapešti https://t.co/v9uEOqIKBw #letenky2 dni dozadu
British Airways čoskoro zavedú špičkový palubný internet na krátke lety https://t.co/voYGmxq04i #novinky2 dni dozadu
Emirates plánujú obnoviť kompletnú flotilu lietadiel do konca roka, do leta sa vrátia do všetkých destinácií https://t.co/ARkBDIZn8n #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore