Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

20 najkrajších ostrovov sveta

20 najkrajších ostrovov sveta

Filipíny, Španielsko, Indonézia. Tie najväčšie poklady ostrovného života sú roztrúsené po celom svete. Či už milujete potápanie, horský vzduch, divokú prírodu alebo nohy zaborené v piesku, určite si medzi nimi nájdete ten váš. Pozrite sa s nami na prehliadku 20 najkrajších ostrovov sveta.

Boracay, Filipíny

Tento maličký ostrov sa rozkladá na západných Filipínach v rozmeroch šesť a pol kilometrov štvorcových. Má blízko k tropickej idyle subtílnych pobreží so západom slnka juhovýchodnej Ázie v pozadí. Najpríťažlivejšou spomedzi všetkých je Biela pláž s prašným bielym pieskom a plytkou azúrovou vodou, ideálnou na plávanie a šnorchlovanie. Dostanete sa tam letom z Manily do Caticlanu, odkiaľ sa k Bielej pláži preplavíte trajektom.

Palawan, Filipíny

Palawan, jeden zo 7 107 filipínskych ostrovov, je zároveň jedným z tých najkrajších vôbec. Pýši sa jedným zo siedmych prírodných divov sveta – podzemnou riekou Puerto Princesa. Tento fenomén prírody sa hrdí v zozname najdlhších podzemných riek sveta. Zažite osem kilometrov dlhú plavbu podzemným jaskynným systémom. Zájazdy so sprievodcom ponúkajú plavbu vodnou cestou, kde rozpúšťanie vápenca vytvorilo krasové skalné útvary, hrdo sa týčiace v každom smere. Z Manily trvá let do hlavného letiska ostrova hodinu a pätnásť minút. Okrem toho sa medzi Manilou a Palawanom plavia trajekty počas viacerých dní v týždni. Jednosmerná cesta trvá asi dvadsaťštyri hodín.

Zdroj fotografie – Neale Cousland / Shutterstock.com

Malorka, Španielsko

Generácie Európanov si už roky prichádzajú na španielske ostrovy oddýchnuť. Väčšina z nich by sa zrejme zhodla na tom, že Malorka má svoje špeciálne kúzlo. Nájdete tu klasické modré vody Stredozemného mora, ohromujúci výhľad na hory či kľukaté vydláždené uličky. Prenajmite si drevenú plachetničku, s ktorou sa dostanete na neďaleké pláže ako Cala Sant Vincent či Cala Deià. Z Viedne či z Bratislavy premávajú lety pravidelne. Ak sa predtým túžite pozrieť i do španielskeho vnútrozemia, z Valencie či z Madridu existujú priame spojenia trajektom.

Veľký bariérový útes a Whitsunday Islands, Austrália

Veľký bariérový útes pozostáva z viac ako 3 000 samostatných skalných systémov a stoviek ostrovov. Ako jeden z mála prírodných úkazov je viditeľný z vesmíru. Sedemdesiatštyri ostrovov, ktoré tvoria Whitsundays, sú perfektným miestom na šnorchlovanie a plachtenie. Vody pláže Whitehaven sú známe vďaka svojim víriacim pestrofarebným pásom. Čarovná kombinácia modrej, zelenej a bielej vzniká vďaka prílivu, ktorý zmiešava kremičitý piesok s morom. Vnútroštátny let z Brisbane Whitsunday Coast sem trvá asi hodinu a pol.

Cebu, Filipíny

Najhustejšie obývaný ostrov Filipín je známy predovšetkým vďaka svojim plážam na pevnine i na okolitých ostrovoch. Ak by toto mesto Cebu porovnali napríklad s Phuketom v Thajsku, Cebu z toho vyjde ako osobnejšie miesto, s množstvom sľubných reštaurácií a možností nakupovania. Aby ste okúsili skutočnú chuť ostrovného života, vyberte sa na ostrovy Camotes, ktoré ležia asi dve hodiny východne od Cebu. Predtým si však nezabudnite vybrať hotovosť, na ostrove totiž nenájdete žiadne bankomaty. Mnoho ázijských leteckých spoločností prevádzkuje priame lety zo susedných krajín (napr. Singapur) na letisko Mactan Cebu International. Letisko však neleží priamo v meste, do Cebu si vezmite taxík. Cesta trvá približne pol hodinu.

Ostrov Vancouver, Britská Kolumbia, Kanada

Ostrov Vancouver je jedným zo štyroch najobľúbenejších ostrovov v Kanade. Vyberte sa na lov lososov, degustáciu vína, plachtenie, na prechádzku pozdĺž pláží a po náučných chodníkoch alebo sa naučte niečo nové o sklárstve. Rezervujte si miesto v hoteli Wickaninnish Inn, vyrobeného z dosiek cédrového dreva, ktorý sa nachádza pri vstupe do rezervácie národného parku Pacific Rim. Poprechádzajte sa po jednej z najkrajších pláží Kanady a vychutnajte si kúpeľ s aromatickými soľami v nadrozmernej vani. Po pristátí do Vancouveru presadnite na jednu z dvadsiatich piatich trajektových trás Britskej Kolumbie na ostrov Vancouver, naprieč úžinou Georgia.

Ostrovy Turks a Caicos, Spojené kráľovstvo

Turks a Caicos pozostávajú zo štyridsiatich ostrovov, z ktorých len osem je obývaných. Vyberte si jednu z najmalebnejších bielych piesočných pláží v Providenciales či koloniálnu architektúru, ktorá okupuje celé mestečko Cockburn. To je najlepšia kombinácia oboch svetov Karibiku. Turks a Caicos sú prekvapivo veľmi prívetivé k rodinám. Rezervujte si pobyt v The Palms, ktorý vám poskytne rozľahlý apartmán s plne vybavenou kuchyňou a vnútorným nádvorím. Okrem toho i bezplatné lekcie windsurfingu na pláži Grace Bay, vzdialenej doslova len zopár krokov od hotela. V krajine sa nachádzajú dve medzinárodné letiská.

Bermuda, Spojené kráľovstvo

Mark Twain bol jedným z prvých návštevníkov tohto ostrova. Aj napriek tomu, že sa nachádza v severnom Atlantiku, jeho podnebie je subtropické. Bermuda je súčasťou britského zámorského územia a prelieva sa v ňom britská, americká a karibská kultúra. Ponúka množstvo aktivít: šnorchlovanie v blízkosti pláží s ružovým pieskom, golf, nakupovanie a mnoho ďalších. Bermuda je ostrov prepletený podzemnými jaskyňami, z ktorých najznámejšími sú Crystal a Fantasy. Počas prehliadky prejdete skrz priezračne čistučkú vodu s bledými stalaktitmi, ktoré visia nad hlavou. Dostanete sa sem poľahky z Bratislavy, Viedni či Prahy, s jedným prestupom.

Kréta, Grécko

Najväčší grécky ostrov je opradený mytologickou históriou, s výraznou kultúrou a nezameniteľnou prírodou. Povinnou jazdou je určite minojský palác Knossos. Vyberte sa hrboľatou cestou či trojhodinovou túrou na jedno z najviac fotografovaných miest na Kréte. Pláž Balos je najdostupnejšia trajektom z prístavu Kissamos. Na Krétu nájdete priame linky z Bratislavy, ale napríklad i cestu loďou z ostrova Santorini.

Bali, Indonézia

Na svete by ste nenašli miesto podobné ostrovu Bali, kde ochutnáte tie najjemnejšie ryby a okúsite život s nohami zaborenými v piesku. Zahliadnete tu celé rodiny, prevážajúce sa na motorkách a v chráme Uluwatu sa vám možno z hlavy pokúsi ukradnúť okuliare opica. Každý zážitok na Bali sa okamžite stáva nezabudnuteľným. Vyhnite sa hlavnému mestu Denpasar a mestečku Kuta, preplnenému turistami, prostitúciou a zápachom z výfukových plynov. Namiesto toho sa radšej vyberte do kultúrneho srdca Bali – Ubud alebo na pár dní vycestujte severne do horskej dedinky Munduk, s krásnou scenériou navôkol. Na Bali sa dostanete napríklad letom z Viedne či z Poľska.

Mykonos, Grécko

Mykonos je ostrov úplne ponorený do mytologickej histórie. Údajne je to miesto, kde Herkules zabil neporaziteľných obrov. Je obľúbenou zastávkou počas výletu loďou a dnes je známy predovšetkým vďaka jeho uvoľnenej party reputácii, ktorá by zapôsobila hádam i na Dionýza. Aby ste sa vyhli tým najväčším davom, okúste miestny život mimo typických dovolenkových letných mesiacov. Zavítajte do prístavnej štvrte Malé Benátky, preplnenej podnikmi. Počas tejto poznávacej cesty sa zastavte v reštaurácii Kounelas, nachádzajúcej sa neďaleko prístavu a ochutnajte ryby, ktoré sú podľa miestnych tými najlepšími. Let z Atén trvá asi tridsaťpäť minút. Cesta trajektom je finančne menej náročnou možnosťou, v závislosti na voľbe pomalej či vysokorýchlostnej plavby môže trvať tri až päť hodín.

Ostrov Svätý Bartolomej, Francúzsko

Tento malý kúsok Francúzska v Karibiku, prináša na ostrov výrazného európskeho ducha. Zrejme najslávnejšie sú jeho celebritami preplnené party. Svätý Bartolomej sa však môže pochváliť i kvalitnými reštauráciami, výnimočnými tropickými prechádzkami a vskutku skvelými hotelmi. Doprajte si zážitok z obeda v pobrežnej chatrčke Dõ Brazil na pláži Shell. Namiesto Martini vám tu k rybacím plackám pravdepodobne nalejú ležiak Corona. Na ostrov sa dostanete letom s dvomi či tromi prestupmi. Možnosťou je tiež priletieť na susedný ostrov sv. Martina a odtiaľ si vziať trajekt, pre väčší efekt i prúdové lietadlo.

Kajmanie ostrovy, Spojené kráľovstvo

Už ste zrejme počuli o jedenásť kilometrov dlhej pláži a o výletoch loďou do mesta Stingray vo Veľkom Kajmane, no určite nevynechajte ani ostrov Cayman Brac či Malý Kajman, ktoré sú skvelým miestom na aktívnu dovolenku. Vychutnajte si naplno turistiku, šnorchlovanie, plachtenie či golf. Ak sa vyberiete na Malý Kajman, obývaný 170 obyvateľmi, užite si unikátne potápanie pri podmorskej stene Bloody Bay Wall. Nebuďte prekvapení, ak niekde v diaľke zbadáte morskú korytnačku, pestrofarebné morské špongiové huby, alebo dokonca žraloka či viacerých z nich. S dvomi medzipristátiami sa sem môžete dostať letecky z Viedne či z Prahy.

Sardínia, Taliansko

Druhý najväčší ostrov v Stredozemnom mori je posiaty nádhernými plážami (vrátane jednej z tých najkrajších v Taliansku – Cale Goloritzé) a typickými talianskymi pestrofarebnými pobrežnými mestečkami. Zarezervujte si výlet v neskoršej sezóne – na konci augusta či v septembri – kedy je voda i počasie ešte stále plné letného tepla, no bez preplnených pláží. Na Sardíniu existujú lety priamo z Bratislavy. Ak si chcete po Taliansku trochu pocestovať, možnosťou je znova trajekt. Pravidelné spojenia nájdete z Janova, Neapolu alebo z francúzskeho Marseille.

Tahiti, Francúzska Polynézia

Tropický raj a luxusná hotelová destinácia. Najväčší ostrov Francúzskej Polynézie je plný chatiek na vode, aktívneho nočného života, reštaurácií a rezortov, z ktorých si môžete vyberať. Rezervujte si miesto v InterContinental Tahiti Resort & Spa a potom sa vydajte na objavnú cestu po botanickej záhrade a do priľahlého Gauginovho múzea. Po príchode na ostrov vás to bude zvádzať stráviť svoje dovolenkové dni výhradne odpočinkom na pláži. Bola by však škoda zameškať neopakovateľné prírodné krásy ostrova, vrátane túry k vodopádu Fautaua. Na Tahiti sa dostate z Budapešte či z Prahy s jediným prestupom, z Bratislavy s dvomi.

Ibiza, Španielsko

Ostrov, ktorý je asi 160 kilometrov vzdialený od pobrežia Valencie je známy ako klubová mekka, no v skutočnosti je jeho ponuka zážitkov omnoho širšia ako len zabúdanie na starosti pod disko guľou. Objavte lokality svetového dedičstva UNESCO, hippie trhy ako je pravidelne organizovaný Las Dalias a jedinečné stredomorské západy slnka. Ak ste skôr nadšenec plážového než nočného života, navštívte Cala Xuclar, pláž ideálnu na šnorchlovanie či Sa Caleta, s pôvabnými červenými skalami a vodou vynikajúcou na plávanie. Do Ibizy môžete priletieť bez prestupu napríklad z Viedne.

Santorini, Grécko

Žiadne súostrovie nie je tak zahalené mýtickosťou ako sú Kyklady v Egejskom mori. Santorini, nachádzajúci sa na najjužnejšom cípe, vulkanický ostrov s dramatickými útesmi, starobylými ruinami a pitoresknými mestečkami, sa údajne stal inšpiráciou pre Platónovu Atlantídu. Vyberte sa na pozorovanie západu slnka do malej dedinky Oia, tvorenej bielymi stavbami a jaskynnými domami, vybudovanými priamo v stene útesu. Priame lety sem nájdete z Viedne a z Budapešti s prestupom.

Britské Panenské ostrovy, Spojené kráľovstvo

Britské Panenské ostrovy tvorí asi šesťdesiat ostrovov, z ktorých mnohé sú neobývané. Rumové bary, pláže a akoby stroskotané časti ostrovov sú najprístupnejšie loďou. Zaplávajte si medzi týčiacimi sa balvanmi v kúpeľoch v národnom parku na pobreží ostrova Virgin Gorda. Obrovské skaly, usadené zo starovekých sopiek, ukryté morské bazény a hemžiaci sa jaskynný život. Vzhľadom na časový posun mínus päť hodín, dorazíte na miesto po trinásťhodinovom lete s dvomi prestupmi. Väčšinou cez Paríž či Amsterdam a cez Svätý Martin.

Ostrov sv. Jána, Americké Panenské ostrovy

Tento malý ostrov v Karibskom mori nie je vďaka faktu, že jeho pevnina tvorí z dvoch tretín národný park, priveľmi dotknutý rozvojom. No práve preto je dokonalým miestom pre tých, ktorí hľadajú útek v cestičkách džungle či tých, ktorí si túžia ponoriť nos a objavovať rozmanitosť podmorského života pri vodách okolitých útesov. V zátoke Trunk nájdete jednu z najvyberanejších pláží sveta, s plytkou tyrkysovou vodou a najjemnejším pieskom. Na ostrove sa nenachádza žiadne letisko, takže hlavnou možnosťou je trajekt. Z ostrova sv. Tomáša nastúpte na loď z dvoch miest – Red Hook alebo Charlotte Amalie – odkiaľ sa na ostrov sv. Jána priplavíte po dvadsiatich až štyridsiatich minútach.

Svätá Lucia

Fotogenická príroda Svätej Lucie je zmesou dvoch horských sopečných veží v obklopení bujných dažďových pralesov. Ak k tomu pridáme i luxusné rezorty, je prirodzené, že sa ostrov stal jedným z obľúbených svadobných destinácií. Navštívte zátoku Anse Cochon, prístupnú loďou. Je rajom pre milovníkov plávania, potápania i šnorchlovania pri nedotknutých útesoch. Na Svätú Luciu sa dostanete s jedným či dvomi medzipristátiami z Prahy.

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

ALL INCLUSIVE DOVOLENKA NA DJERBE za 454€! https://t.co/pfWnAS8Ih610 hodín dozadu
Rím v septembri od 22€! https://t.co/2jKaxmxi8c12 hodín dozadu
AMERIKA, ÁZIA, AFRIKA: Leť s Turkish Airlines od 129€ https://t.co/gvJvLE4dSm12 hodín dozadu
SUPER CENA: Dubaj v novembri od 132€ https://t.co/2fQkJmNMO31 deň dozadu
SKOPJE s hotelom a raňajkami za 129€! https://t.co/fIMSKJ2Ra31 deň dozadu
PONUKA DŇA! Sicília s polpenziou za 484€ https://t.co/oztX6g0MHY1 deň dozadu
Švédsko a Nórsko od 33€! https://t.co/5JBlBmX4kV2 dni dozadu
Výpredaj EVA AIR! Letenky do Ázie od 499€ https://t.co/JBI8kUZot52 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore