Nájdeš nás aj na:

Európa

Ktorá európska metropola ponúka cenovo najvýhodnejší citybreak? Zvíťazil Lisabon

Hlavné mesto Portugalska získalo prvé miesto v rebríčku najvýhodnejších destinácií v Európe. V každoročnom prieskume cestovného ruchu, ktorý analyzoval turistické náklady v 35 európskych mestách, sa Lisabon ukázal ako najvýhodnejšia lokalita pre takzvaný citybreak a predbehol dokonca tradičné východoeurópske destinácie.

Reklama

Nasledujú Vilnius, Krakov a Atény

Z prieskumu Post Office Travel Money City Costs Barometer vyplynulo, že hlavné mesto Portugalska získalo prvé miesto pred druhým Vilniusom, hlavným mestom Litvy. Víťaznú štvoricu najvýhodnejších turistických destinácii dopĺňajú Krakov (tretie miesto) a Atény (štvrté miesto).

Rebríček sa zostavuje na základe analýzy jednotlivých turistických nákladov, vrátane večerného jedla pre dvoch s vínom, nápojov, trojhviezdičkového ubytovania na dve noci, prehliadky mesta a mestskej dopravy. Je to druhýkrát v histórii prieskumu, kedy mesto zo západnej Európy sa umiestnilo na priečke ako prvé pred východoeurópskymi mestami.

Ceny sú len o 2 % vyššie ako v lete minulého roka, a to 258 €. Dve noci v trojhviezdičkovom hoteli stáli v priemere 140 €, čo je len o 5,2 % viac ako v roku 2022, zatiaľ čo v každom inom meste, ktoré sa zúčastnilo prieskumu, sa ceny zvýšili o viac ako 30 %. V dôsledku toho boli ceny v portugalskom hlavnom meste nižšie ako tretina cien v Benátkach (790 €) a Amsterdame (835 €), najdrahších európskych mestách.

Lisabon vystriedal Turecko či Bulharsko

Z porovnania nákladov však vyplynulo, že slabšie euro a prudko rastúce ceny hotelov spôsobujú, že turisti si budú musieť starostlivo vyberať destinácie, inak budú musieť zaplatiť až o 76 % viac ako minulý rok.

Laura Plunkettová, riediteľka Post Office Travel Money City Costs Barometer, uviedla, že: „Zvýšené ceny ubytovania môžu zvýšiť celkové náklady na dovolenku o stovky libier (eur), takže cestujúci by si ich mali starostlivo naplánovať. Pred rezerváciou odporúčame skontrolovať aj náklady na stravu, nápoje a prehliadku pamiatok. Ako ukazuje tohtoročný prieskum, medzi jednotlivými mestami sú veľké rozdiely v nákladoch a ľudia, ktorí chcú cestovať, môžu ušetriť viac peňazí tým, že si vyberú lacnejšie metropoly, ako je Lisabon alebo Vilnius.“

Z minuloročného prieskumu Post Office Holiday Money Report, v rámci ktorého sa porovnávali ceny jedál a nápojov, vyplynulo, že Turecko, Bulharsko a portugalské Algarve sú cestovateľsky najvýhodnejšie.

City break v Lisabone – ako si ho užiť, čo najvýhodnejšie?

Lisabon je rajom pre peších. Spoznajte mesto siedmich kopcov vďaka bezplatnej pešej prehliadke starých štvrtí. Najlepší spôsob, ako si pozrieť starý Lisabon, je využiť jednu z krásnych žltých električiek (elétricos), ktoré prechádzajú centrom mesta (1,65 EUR za jednu cestu alebo 6,40 EUR za jednodňovú cestovnú kartu; najznámejšia električka má číslo 28). Výbornou voľbou je aj Lisboa Card (20,90 € na 24 hodín), ktorá ponúka cestovanie všade zadarmo a voľný vstup do 35 múzeí vrátane národného múzea Nacional do Azulejo

Panorámu mesto si jednoznačne najlepšie vychutnáte z niektorého z miradouros (výhliadiek). Medzi obľúbené patria Miradouro de Santa Luzia so vzorovanými dlaždicami a tieňom pod viničom a bugénvileou a Miradouro da Graça, odkiaľ sa vám naskytne výhľad na západ slnka pri pohári portského vína. Ak chcete získať iný pohľad na toto čarovné mesto, prevezte sa trajektom z Cais do Sodré do Cacilhas a potom sa prejdite po brehu k reštaurácii Ponto Final , ktorá sa nachádza na nábreží. V meste sa nachádza množstvo kostolov, ktoré sa oplatí navštíviť a to bezplatne. Nájdete tu kachľové kaplnky ale aj honosné kostoly zo slonoviny a zlata, ako je napr. Igreja de São Roque.

Medzi ďalšie bezplatné atrakcie patrí Feira da Ladra, starobylý lisabonský blší trh alebo LX Factory – jedno z obľúbených miest, ktoré vzniklo len nedávno, pozdĺž rieky Tagus s trhmi, kníhkupectvami, výstavami, obchodmi a koncertmi.

Pekáreň Pastéis de Belém – domov najväčšej lisabonskej pochúťky – je povinnou zastávkou nachádzajúcou sa v blízkosti kláštora Jerónimos zo 16. storočia. Na obed sa oplatí zastaviť v reštaurácii Zé da Mouraria, kde nájdeš tradičné portugalské jedlá starej školy za rozumné ceny. Time Out Market Lisboa môže byť rušný, ale je to miesto, kde nájdeš to najlepšie z gastronómie mesta, s 26 malými reštauráciami a ôsmimi barmi pod jednou obrovskou strechou. Ak túžiš okúsiť pravé portugalské Fado, navštív bezplatné živé vystúpenia v reštaurácii Povo, kde každý večer spievajú mladí talentovaní fadisti.

Zdroj: The Guardian

Akciové letenky do Lisabonu


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore