Nájdeš nás aj na:

Európa

Zaži Portugalsko ako domáci: tipy na výlet s autentickou atmosférou

Portugalsko je plné chutného jedla, úžasných pláží, očarujúcich uličiek, farebných domov a množstva histórie. Jeho čaro si podmaní každého cestovateľa, práve kvôli bezstarostnému životnému štýlu, prírodnému bohatstvu, divokému pobrežiu, trblietavým piesočnatým plážam, ideálnemu podnebiu a bohatému kultúrnemu dedičstvu, ktoré tu zanechali Kelti, Vizigóti, Rimania, templárski rytieri a Maurovia. Prinášame ti niekoľko tipov ako si jeho atmosféru vychutnať ako domáci.

Reklama

Ochutnaj pravý portugalský Pastel de Nata

Ak zavítaš do Portugalska, tak je tvojou morálnou povinnosťou okúsiť tento pokrm. Reč je o vanilkových koláčikoch Pastel de Nata, ktorú TOP špecialitou tejto krajiny. Nájdeš ich tu na každom rohu. Tento chrumkavý košíček je plnený váječno-smotanovým pudingom, najchutnejší je keď sa podáva práve teplý a posypaný je najčastejšie cukrom a škoricou. Najlepšie si na ňom pochutnáš vo štvrti Belém, kde je cukráreň, kde vznikajú tie najlepšie Pastel de nata.

Fabrica da Nata – najlepšie miesto s Pastel de Nata

Už z názvu „továreň na puding“, ti musí byť jasné, že Fabrica da Nata ponúka jedny z najlepších Pastel de Nata v Lisabone. Čerešničkou na torte je, že tu môžeš sledovať, ako sa pripravuje tvoj chutný zákusok. Pekári tu priamo pred očami návštevníkov vaľkajú cesto do kovových podnosov, plnia ich krémovým pudingom a vkladajú do pecí. Na tvojom tanieri sa zrazu ocitne dokonalý chrumkavý Pastel s krémom rozplývajúcim sa v ústach.

Vyskúšaj surfovanie v divokom oceáne

Ak si tento šport nikdy neskúšal/a, je na čase to zmeniť práve v Portugalsku. Z pohľadu surfera má táto krajina všetko. Nie sú to len úžasné vlny, ale aj kultúra surfovania, jej autentický šarm, ale hlavne skutočnosť, že je tu tento šport pomerne lacný. Portugalsko je ako stvorené pre surfovanie. Nájdeš tu kľudnejšie oblasti vhodné pre začiatočníkov, väčšie vlny pre pokročilých surfistov a niekoľko divokých pláží pre profesionálov. Na výučbu si môžeš vybrať z mnohých surferských škôl pozdĺž celého pobrežia.

Praia do Norte, Nazaré

Prvá na zozname je jedna z najlepších pláží na surfovanie v Portugalsku. Praia do Norte je vďaka svojim gigantickým vlnám jednou z najznámejších pláží vo svete surfovania. Sezóna „veľkých vĺn“ tu začína v novembri a končí vo februári. Ak sa chceš zdokonaliť v tomto športe, môžeš tu absolvovať kurz v miestnej škole surfovania.

Ochutnaj čerstvé morské plody

Portugalsko je skvelou destináciou pre gurmánov a to najmä pre milovníkov morských plodov. Portugalské pobrežie dodáva jedny z najčerstvejších rýb a morských plodov na svete. Ryby sú hlavnou špecialitou gastronómie tejto krajiny. Jednou z TOP špecialít je práve „Bacalhau“ – treska v soli, ktorú nájdeš v každej reštaurácii.

Ramiro – najlepšia reštaurácia s morskými plodmi v Lisabone

Spočiatku to bola malá reštaurácia založená v roku 1956, no neskôr jej majiteľ – pán Ramiro, predstavil morské plody, ktoré sa nakoniec stali špecialitou. Medzi hlavné jedlá patria rôzne mušle, kraby a homáre – dôsledne pripravované podľa tradičných portugalských receptov. Jedny z TOP špecialít šéfkuchára, ktoré by si jednoznačne mal/a ochutnať, sú obrie tigrie krevety, cesnakové mušle a plnený krab.

Navštív vyhliadky „miradouro“ a uži si dokonalý výhľad

V portugalčine miradouro znamená „hľadisko“ alebo „výhľad“ – a táto krajina je nimi naozaj preplnená. Keďže je Portugalsko hornaté a má pobrežie, nebudeš mať problém nájsť vysoké kopce, z ktorých môžeš obdivovať úžasné výhľady na azúrový Atlantický oceán, vinice alebo bludisko mestských striech.

Miradouro da Graça

Táto vyhliadka má nádhernú terasu s panoramatickým výhľadom na hrad a centrum Lisabonu. Nachádza sa tu kaviareň pod holým nebom a jej relaxačná atmosféra je obľúbená u miestnych obyvateľov, najmä v neskorých popoludňajších hodinách. Počas leta zostáva otvorená dlho do noci. Získaš tu úžasný výhľad na mesto: od hradu až po rieku, vrátane Mouraria a Baixa Pombalina (centrum Lisabonu).

Vypočuj si tradičnú Portugalskú hudbu

Tradičná portugalská hudba „Fado“, pochádza zo začiatku 19. storočia a vznikla vo štvrti Alfama v Lisabone. Alfama bola kedysi domovom robotníckej triedy – najmä lisabonských námorníkov a pracovníkov lodeníc. Témami piesní sú väčšinou nešťastná láska, sociálna nerovnosť, ťažká práca rybárov a robotníkov a viera v lepšiu budúcnosť. Odporúčame ti navštíviť Museo do Fado, ktoré ti ponúkne náhľad do kultúrneho dedičstva tejto krajiny. Ak chceš mať zážitok a vypočuť si tento jedinečný žáner tak musíš navštíviť jednu z reštaurácií, kde sa konajú predstavenia Fado.

Mesa de Frades

Táto reštaurácia postavená v bývalej kaplnke v Alfame, s pôvodnými dlaždicami a nástennými maľbami, ponúka neopakovateľný zážitok, pri tradičnej portugalskej hudbe Fado. Hudobníci sa pri svojich sólach pohybujú medzi stolmi, čím ti poskytnú pohľad z prvého radu na dianie bez ohľadu na to, kde sedíš.

Navštív uličky s farebnými dlaždicami

V celom Portugalsku máš možnosť natrafiť na krásne a žiarivo maľované dlaždice nazývané „azulejos“. V 15. storočí bola veľká časť Portugalska pod maurskou nadvládou – a azulejos sú pozostatkom z tohto obdobia. ​Azulejos je maurská umelecká forma, ktorá v modernom Portugalsku pretrvala dodnes a nádjdeš ju tu či na budovách tak aj v staniciach metra. Ak sa chceš dozvedieť viac o ich historickom význame, návštív lisabonské Museu Nacional do Azulejo.

Fronteira Palace

Toto miesto je vynikajúcim miestom, kde môžeš nájsť krásnu portugalskú architektúru, ďaleko, od rušného centra mesta. Tento palác bol postavený v 17. storočí, kedy patril šľachtickej rodine, ktorej potomkovia ho stále majú v súkromnom vlastníctve. Avšak niektoré časti sú otvorené pre verejnosť na prehliadky so sprievodcom. Ohromujúce „azulejo“ mozaiky sa tiahnu okolo hlavnej záhrady a zdobia mnohé steny.

Ochutnaj pravé Portské víno

Na brehu rieky Douro leží Porto, druhé najväčšie mesto Portugalska. Porto dalo jednému zo svojich najrozšírenejších exportných produktov krajiny meno – portské víno. A ak si predtým považoval(a) portské za víno s prostou chuťou, mýlil/a si sa. Nájdeš tu všetky druhy od sladkého až po suché, od rubínovo červeného až po biele. Ak budeš mať na pláne ísť do tohto mesta vína, určite sa zastav v jednej z miestnych vinárni a dopraj si pravú chuť portského vína.

Pivnice Ferreira

Historické pivnice Ferreira sú bezpochyby jedným z najlepších miest na ochutnávku portského vína v Porte. Vyrába sa tu viac ako dve storočia a stala sa renomovanou značkou, ktorá predáva portské víno po celej krajine aj do sveta. Ochutnaj tu polosladké rubínové, biele alebo hnedé vína v 260-ročnej pivnici, v ktorej sa to všetko začalo. Prehliadky zahŕňajú ochutnávky dvoch až piatich vín, aj výklad o regióne Douro a taktiež ponúkajú náhľad do histórie rodiny Ferreira.

Odvez sa v klasickej električke

Strmé kopce sú typickou črtou portugalských miest. Našťastie nemusíš stráviť mesiace tréningom na to, aby si si vedel/a užiť atmosféru mesta v malebných uličkách. Nasadni na ikonickú žltú električku č. 28 a prevez sa cez historické štvrť Alfama. Miestni však upozorňujú, že je táto trasa obľúbená medzi vreckovými zlodejmi.

Vychutnaj si pravý portugalský likér

„Ginjinha“, často skracovaná na „Ginja“, je portugalský likér vyrobený lúhovaním plodov ginja (višne) v alkohole – zvyčajne miestnej brandy (aguardente) alebo vínnom destiláte. Súčasťou nápoja je aj škorica alebo klinčeky. Tento typ alkoholu nájdeš v Portugalsku na každom kroku a patrí tiež medzi špeciality, ktoré stoja za ochutnávku. Avšak pri degustácii treba byť opatrný – vie zachutiť veľmi ľahko.

Námestie Rossio v Lisabone

Ginjinha vo fľaši je k dispozícii vo väčšine barov v celom Portugalsku. Avšak najautentickejším miestom pre ochutnávku tohto jedinečného likéru je lisabonské námestie Rossio. Nájdeš tu množstvo barov s kvalitnou ginjou priamo z karafy. Tieto podniky majú malý barový pult, ktorý má nádych 19. storočia. Zväčša tieto bary nemajú stoličky, takže budeš svoj likér popíjať na námestí po stojačky.

Zdroj: Visit Portugal

Zdroj titulnej foto: Visit Portugal

Akciové letenky do Portugalska


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Jej najväčším snom je precestovať celý svet a napísať o tom knihu. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

V Abu Dhabi vyrastie už tento rok najväčšie akvárium na svete. Pôvodne malo stáť v Las Vegas https://t.co/Ukc2iAz8nV #letenky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: Bergamo + výlet na Lago di Garda s letenkami, 4*hotelom a raňajkami od 259€ https://t.co/UpouzCpBcq #dovolenky2 dni dozadu
10 dôvodov, prečo je Istanbul viac ako cestovateľská povinnosť + letenky z Viedne od 99€ https://t.co/vt7ZzmIMuf #cestopisy3 dni dozadu
Slovinsko za 7 dní: čo všetko stihneš za týždeň? (kompletný itinerár a tipy na dovolenku) https://t.co/qUGxjiCYSZ #cestopisy3 dni dozadu
Zaži Benátky za peckovú cenu: letenka za 18€! https://t.co/yFCsoEXBK5 #letenky3 dni dozadu
Lacné letenky do Chorvátska! Zadar, Dubrovník a Split na jar aj leto od 40€ https://t.co/bhpVLPobjE #dovolenky3 dni dozadu
Zaži Londýn v januári: leť z Košíc alebo Bratislavy od 19€! https://t.co/4QQPKKFJYD #letenky3 dni dozadu
Začekujte sa na romantiku. Alebo 4 dôvody, prečo je sex lepší v hoteli https://t.co/06WZQeOVtT #tipy3 dni dozadu
PONUKA DŇA: Island s letenkami, 3*hotelom a celodenným výletom od 599€ https://t.co/cCMQOaGJY7 #dovolenky3 dni dozadu
Od Kostariky po Brazíliu za 8 mesiacov s batohom na chrbte (rozhovor) https://t.co/L9GKhQA6KQ #cestopisy3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore