Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Lisabon je európske San Francisco, už si ho navštívil?

Lisabon je európske San Francisco, už si ho navštívil?

Lisabon, hlavné a zároveň najväčšie mesto Portugalska, ktoré sa pýši prívlastkom Európske San Francisco. Táto prímorská metropola rozhodne patrí medzi miesta, kde sa nebudeš nudiť.

Reklama

Napriek tomu, že Lisabon a San Francisco ležia na opačných koncoch sveta, majú niekoľko spoločných znakov, ktoré ich úzko spájajú. Medzi najznámejší znak rozhodne patria mosty, ktoré sú dominantou oboch miest. V Lisabone je to most Ponte 25 de Abril. V San Franciscu je to známy Golden Gate Bridge, ktorý pozná určite každý z vás. Ten Lisabonský je omnoho kratší, avšak ich most Vasca de Gamu nesie prvenstvo najdlhší most v Európe.

Nenechaj si ujsť aktuálne ponuky:

Golden Gate v San Franciscu
Lisabonský most Ponte 25 de Abril

V oboch mestách nájdeš útulné, úzke, stŕmé uličky, ktoré sú pre ne typické. Taktiež sa môžeš odviezť historickou električkou, alebo pozemnou lanovkou, ktorá premáva práve v spomínaných úzkych uličkách.

Lisabon ale nie je mesto plné mrakodrapov, či výškových budov. Je to útulne mesto, ktoré ponúka mnoho zábavy, oddychu a taktiež kultúry a dobrého jedla. Pre Lisabon sú typické práve ich tradičné kachličky, ktorými sú ozdobené snáď všetky stavby v meste. Každý dom je tak úplne jedinečný. Kachličky nesú názov Azulejo a tento suvenír si pokojne môžeš kúpiť na lokálnych trhoch a odniesť si tak kúsok Lisabonu domov aj ty.

Lisabonská električka/Most a Socha Krista v pozadí

Sintra

Ak budeš mať v Lisabone deň navyše, rozhodne nesmieš vynechať výlet do mestečka Sintra, ktoré sa nachádza iba 25 kilometrov od Portugalskej metropoly. Sintra je priam ako vystrihnutá z obrázku. Jej dominantou je práve palác Palacio de Pena, ktorý patrí medzi pamiatky Unesco, ale taktiež je najnavštevovanejšou atrakciou v celom Portugalsku. Ďalšie miesto, ktoré by si nemal vynechať je Národný palác – Palacio Nacional de Sintra. A ak sa ti bude máliť môžeš si výlet predĺžiť a pokračovať na najzápadnejšie miesto Portugalska – Cabo da Roca.

Sintra

Lisabon alebo Rio de Janeiro?

Napriek veľkej podobnosti práve so San Franciscom môžeš v Lisabone nájsť aj kúsok Ria. Socha Krista je nepriehľiadnuteľnou pamiatkou a kochať sa ňou môžeš buď z diaľky, alebo sa vydať do časti Alameda a navštíviť ju zblízka. Naskytne sa ti tak výhľad na celý Lisabon.

Socha Krista v Lisabone

Belém Tower

Tento hrad na vode je moja najobľúbenejšia pamiatka v Lisabone. Má úžasnú atmosféru (predovšetkým pri západe slnka) a vyzerá ako z rozprávky. Je vzdialený asi pol hodinu cesty z centra mesta (električkou, alebo autobusom), ale za tú cestu to rozhodne stojí. Pri návšteve Belém Tower narazíš taktiež na kláštor – Mosteiro Dos Jeronimos a pamätník Padrao dos Descombrimentos.

Belém Tower pri západe slnka

Bairo Alto

Lisabonská barová hipsterská časť mesta. Cez deň sa môžeš pokochať pouličným umením v podobe street artu, večer zájsť do jedného z barov. Táto časť je veľmi vyhľadávaná práve študentmi a turistami, práve preto to tu žije každý večer.

Pastel de nata

Pastel de nata sú vanilkové koláčiky/košíčky, ktoré sú Portugalskou špecialitou. Aj v Lisabone ich nájdeš na každom rohu. Alebo ich budeš skôr cítiť! Tento chrumkavý košíček je plnený váječno-smotanovým pudingom, najchutnejší je keď sa podáva práve teply a posypaný je najčastejšie cukrom a škoricou. Najlepšie si vraj pochutnáš v štvrti Belém, kde je cukráreň kde vznikajú tie najlepšie Pastel de nata.

Verím, že som ťa aspoň trošku inšpirovala k návšteve Lisabonu, či už kvôli jedlu, nočnému životu, alebo pamiatkam.

Pozrite si tiež:

Komentáre

Nataly študuje masmediálnu komunikáciu v Bratislave. Cestovanie je jej veľkou vášnou a tak cestuje vždy, keď je príležitosť. Miluje tiež jedlo, módu a autentické mestské bary či reštaurácie po celom svete. Nohavice na nej uvidíte zriedka, naopak sukňu a tenisky má na sebe takmer nonstop.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Južná Kórea zbiera dáta o ľudoch cez QR kód. V miestnom klube sa nakazili desiatky https://t.co/7nEwddoBV216 hodín dozadu
Estónsko povolilo vstup 24 krajinám bez karantény. Na zozname je aj Slovensko https://t.co/WyZoE0BKbe16 hodín dozadu
Ako upraviť fotky a posunúť ich na vyššiu úroveň? Takto! https://t.co/fD9FuEAKl4 #tipy16 hodín dozadu
V Grécku monitorujú social distancing na plážach drony https://t.co/B1lLuUeAmJ16 hodín dozadu
Koronavírus spôsobil problémy aj požičovniam áut. Hertz bankrotuje https://t.co/8s78kAx1Pi #novinky22 hodín dozadu
Airbus A380 spoločnosti British Airways opäť na oblohe. Zatiaľ len na repatriáciu https://t.co/f9qOB63uFs22 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Víkend na Chopku s polpenziou a wellnessom za 99€ https://t.co/MI59DAwutk #dovolenky24 hodín dozadu
Čím nahradiť dovolenku v zahraničí? Skús tieto 4 tipy https://t.co/LFAXI6N67f #dovolenky2 dni dozadu
10 dôvodov, prečo je Kostarika najlepšia destinácia na svete + letenky za 399€ https://t.co/RDEvkqMjNG #letenky2 dni dozadu
India predĺžila zákaz medzinárodných letov do konca júna https://t.co/xv755JfvxK2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore