Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Lisabon je európske San Francisco, už si ho navštívil?

Lisabon je európske San Francisco, už si ho navštívil?

Lisabon, hlavné a zároveň najväčšie mesto Portugalska, ktoré sa pýši prívlastkom Európske San Francisco. Táto prímorská metropola rozhodne patrí medzi miesta, kde sa nebudeš nudiť.

Reklama

Napriek tomu, že Lisabon a San Francisco ležia na opačných koncoch sveta, majú niekoľko spoločných znakov, ktoré ich úzko spájajú. Medzi najznámejší znak rozhodne patria mosty, ktoré sú dominantou oboch miest. V Lisabone je to most Ponte 25 de Abril. V San Franciscu je to známy Golden Gate Bridge, ktorý pozná určite každý z vás. Ten Lisabonský je omnoho kratší, avšak ich most Vasca de Gamu nesie prvenstvo najdlhší most v Európe.

Nenechaj si ujsť aktuálne ponuky:

Golden Gate v San Franciscu
Lisabonský most Ponte 25 de Abril

V oboch mestách nájdeš útulné, úzke, stŕmé uličky, ktoré sú pre ne typické. Taktiež sa môžeš odviezť historickou električkou, alebo pozemnou lanovkou, ktorá premáva práve v spomínaných úzkych uličkách.

Lisabon ale nie je mesto plné mrakodrapov, či výškových budov. Je to útulne mesto, ktoré ponúka mnoho zábavy, oddychu a taktiež kultúry a dobrého jedla. Pre Lisabon sú typické práve ich tradičné kachličky, ktorými sú ozdobené snáď všetky stavby v meste. Každý dom je tak úplne jedinečný. Kachličky nesú názov Azulejo a tento suvenír si pokojne môžeš kúpiť na lokálnych trhoch a odniesť si tak kúsok Lisabonu domov aj ty.

Lisabonská električka/Most a Socha Krista v pozadí

Sintra

Ak budeš mať v Lisabone deň navyše, rozhodne nesmieš vynechať výlet do mestečka Sintra, ktoré sa nachádza iba 25 kilometrov od Portugalskej metropoly. Sintra je priam ako vystrihnutá z obrázku. Jej dominantou je práve palác Palacio de Pena, ktorý patrí medzi pamiatky Unesco, ale taktiež je najnavštevovanejšou atrakciou v celom Portugalsku. Ďalšie miesto, ktoré by si nemal vynechať je Národný palác – Palacio Nacional de Sintra. A ak sa ti bude máliť môžeš si výlet predĺžiť a pokračovať na najzápadnejšie miesto Portugalska – Cabo da Roca.

Sintra

Lisabon alebo Rio de Janeiro?

Napriek veľkej podobnosti práve so San Franciscom môžeš v Lisabone nájsť aj kúsok Ria. Socha Krista je nepriehľiadnuteľnou pamiatkou a kochať sa ňou môžeš buď z diaľky, alebo sa vydať do časti Alameda a navštíviť ju zblízka. Naskytne sa ti tak výhľad na celý Lisabon.

Socha Krista v Lisabone

Belém Tower

Tento hrad na vode je moja najobľúbenejšia pamiatka v Lisabone. Má úžasnú atmosféru (predovšetkým pri západe slnka) a vyzerá ako z rozprávky. Je vzdialený asi pol hodinu cesty z centra mesta (električkou, alebo autobusom), ale za tú cestu to rozhodne stojí. Pri návšteve Belém Tower narazíš taktiež na kláštor – Mosteiro Dos Jeronimos a pamätník Padrao dos Descombrimentos.

Belém Tower pri západe slnka

Bairo Alto

Lisabonská barová hipsterská časť mesta. Cez deň sa môžeš pokochať pouličným umením v podobe street artu, večer zájsť do jedného z barov. Táto časť je veľmi vyhľadávaná práve študentmi a turistami, práve preto to tu žije každý večer.

Pastel de nata

Pastel de nata sú vanilkové koláčiky/košíčky, ktoré sú Portugalskou špecialitou. Aj v Lisabone ich nájdeš na každom rohu. Alebo ich budeš skôr cítiť! Tento chrumkavý košíček je plnený váječno-smotanovým pudingom, najchutnejší je keď sa podáva práve teply a posypaný je najčastejšie cukrom a škoricou. Najlepšie si vraj pochutnáš v štvrti Belém, kde je cukráreň kde vznikajú tie najlepšie Pastel de nata.

Verím, že som ťa aspoň trošku inšpirovala k návšteve Lisabonu, či už kvôli jedlu, nočnému životu, alebo pamiatkam.

Pozrite si tiež:

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Nataly študuje masmediálnu komunikáciu v Bratislave. Cestovanie je jej veľkou vášnou a tak cestuje vždy, keď je príležitosť. Miluje tiež jedlo, módu a autentické mestské bary či reštaurácie po celom svete. Nohavice na nej uvidíte zriedka, naopak sukňu a tenisky má na sebe takmer nonstop.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Austrian Airlines začnú od cestujúcich požadovať nosenie respirátora. Ide o nariadenie vlády https://t.co/ZT1uwPRorj #novinky2 dni dozadu
Lufthansa plánuje najdlhší let v jej histórii. Smeruje na Falklandy https://t.co/BplkFm5BzG #letenky2 dni dozadu
Nórska vláda podporila záchranu Norwegian. Budú lietať po Európe, nové rezervácie sú bez obáv https://t.co/7wLmbFAVuF #novinky2 dni dozadu
Ako najlepšie na Zanzibar? Porovnali sme letenky od 489€ a máme v tom jasno! https://t.co/pmgnzRrPOT #letenky2 dni dozadu
Cestovanie do USA: test, 10-dňová karanténa a povinnosť rúšok na palube https://t.co/i87riLxQKr #letenky2 dni dozadu
Exotika bez testu a karantény. Krajiny, ktoré sľubujú bezpečnú dovolenku https://t.co/pN4m5cNz7f #dovolenky2 dni dozadu
Test pohodlne z auta. Letisko Bratislava ponúkne najväčšie drive-thru testovanie https://t.co/gNuqllA5X0 #novinky2 dni dozadu
Cestovanie do Francúzska: pri vstupe treba negatívny PCR test, nie starší ako 72 hodín https://t.co/n8K3xmr7wv #letenky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: All Inclusive Dominikánska republika s letenkami a 4*hotelom za 1208€ https://t.co/uKcwSarkaq #dovolenky2 dni dozadu
Tranzit cez Rakúsko: pred cestou na letisko Viedeň nezabudnite vyplniť online formulár (registrácia) https://t.co/mwXVVNYuMh #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore