Nájdeš nás aj na:
saudska arabia

Ázia

Objavuj Saudskú Arábiu v roku 2024: Top 12 eventov, ktoré si nesmieš nechať ujsť

Saudská Arábia v roku 2024 prinesie pestré zážitky. Od kultúrnych festivalov, cez športové podujatia až po umelecké výstavy, každý event je unikátnym dobrodružstvom, ktoré odráža prosperitu a dynamiku Saudskej Arábie. Či už si milovník(čka) histórie, umenia, adrenalínových športov alebo hľadáš jedinečné gastronomické zážitky, tieto udalosti ti ponúkajú príležitosť užiť si krajinu tisíc a jednej noci plnými dúškami.

Reklama

Nezabudnuteľný festival Riyadh Season

Kedy? október 2023 – marec 2024

Kde? Rijád

Oslavy Riyadh Season v hlavnom meste trvajú až do marca 2024. Táto udalosť mení Rijád na rôzne zóny plné zábavy, kultúry a umenia, vrátane luxusných nákupných oblastí, interaktívnych výstav a tematických parkov. Riyadh Season ponúka nezabudnuteľný zážitok, ktorý spája modernú kultúru s tradičným dedičstvom Saudskej Arábie. Bulvár v Rijáde sa v tomto období mení na karneval s oslnivými výstavami a atrakciami. Šou pravidelne láme Guinnessove rekordy.

Objavujte zóny Riyadh Season

Tento event predstavuje celý rad tematických zón, z ktorých každá ponúka jedinečný a vzrušujúci zážitok:

Zdroj: Saudi Tourism Authority

Wonder Garden

Očarujúci zábavný park ponúkajúci rozmarné a nápadité zážitky. Rozdelený do troch zón sľubuje prírodné atrakcie, ružové plameniaky a oblasti plné nádherných motýľov a stromov.

Boulevard World

Toto je miesto, kde môžete spoznať rozmanité kultúry. Ponorte sa do kultúrneho zážitku, ktorý zahŕňa umenie, šport a mnoho ďalšieho.

Boulevard City

Nachádza sa na severe Rijádu a je jednou z najobľúbenejších atrakcií. Ponúka množstvo podujatí vrátane záhrad, tanečnej fontány, miestnych a svetových reštaurácií a obchodov. V oblasti Boulevard Square sa nachádzajú kaviarne a divadlá, vďaka čomu je toto miesto centrom umenia a zábavy.

Kingdom Arena

Táto viacúčelová aréna určená na koncerty, športové podujatia a iné bola postavená len za 60 dní a pojme viac ako 40 000 ľudí. Počas sezóny bude domovom mnohých zaujímavých podujatí a predstavení mnohých svetových umelcov.

Food Truck Park

Na festivale Food Truck v Rijáde sa na jednom mieste stretávajú tie najlepšie jedlá z celého sveta, ktoré ponúkajú rôzne chutné pokrmy, z ktorých si vyberie každý.

Zdroj: Saudi Tourism Authority

Ramla Terraza

Ramla Terraza je lifestylová atrakcia zahŕňajúca štyri špičkové reštaurácie: Clap, Iris Café, Brute a Jones the Grocer. Návštevníci si môžu vychutnať celý rad kulinárskych špecialít v živom a luxusnom prostredí.

VIA Riyadh

Tento komplex navrhnutý v salmánskom štýle zahŕňa päťhviezdičkový hotel, luxusné kino, exkluzívne butiky, reštaurácie a kaviarne. Je ideálnym miestom, kde si môžete vychutnať vynikajúcu kuchyňu a užívať si luxusné prostredie.

Zdroj: Saudi Tourism Authority

Rijádska zoologická záhrada

Väčšia a lepšia ako kedykoľvek predtým, zoologická záhrada v Rijáde je miestom, ktoré musíte navštíviť. Ponúka šesť zážitkových oblastí, ktoré návštevníkov zavedú na cestu africkými pralesmi a predstavia ohrozenú pandu červenú, prvýkrát na Blízkom východe.

Roshn Front

Neobyčajný mestský zážitok, ktorý mení predstavu o tom, ako ľudia v Rijáde pracujú, hrajú sa, stolujú, nakupujú a zdieľajú priestor. Roshn Front je centrom kultúry, zábavy a inovácií.

Zdroj: Saudi Tourism Authority

The Groves

The Groves bude pre vás inovatívnym a podmanivým zážitkom. Zapojí všetky zmysly prostredníctvom hudby, jedla, zábavy, atmosféry a vôní. V The Grove, ktorý sa nachádza uprostred prírody a zelene, nájdete reštaurácie, parky, trhy a mnoho ďalších zaujímavých vecí.

Súq Al Awaleen

Tento tradičný trh ponorí návštevníkov do čara dávnych čias. Preskúmajte ho a vychutnajte si predstavenia a podujatia, nakupujte tradičný tovar a ponorte sa do bohatej minulosti regiónu.

Park Al-Suwaidi

Park Al-Suwaidi bude počas siedmich týždňov Rijádskej sezóny hostiť sedem rôznych kultúr a ponúkne návštevníkom jedinečný zážitok zo zábavy. Vychutnajte si cestu plnú jedla, hudby, zábavných predstavení a ľudových tancov reprezentujúcich rôzne krajiny.

Zdroj: Shutterstock

11-dňová Dakar Off-Road Tour

Kedy? 5. január 2024 – 13. január 2024

Kde? Púšť AlUla

Tento jedinečný 11-dňový tour ti umožní zažiť skutočné vzrušenie rally Dakar. Účastníci cestujú cez rozmanité púštne krajiny, od piesočných dún po skalnaté útesy, a zažívajú nevídané dobrodružstvá. Táto cesta je nielen o jazde, ale aj o spoznávaní kultúry a prírody Saudskej Arábie. Máš možnosť vybrať si, či budeš jazdiť v off-roade sám/sama, necháš sa viesť sprievodcom alebo sa spoľahneš na skúseného vodiča, ktorý ovláda terénne úseky.

jeep

Zdroj: Shutterstock, BoJack

Formula 1 Jeddah

Kedy? 7.- 9. marec 2024

Kde? Jeddah

Veľká cena Saudskej Arábie v Jeddah sa koná na okruhu Jeddah Corniche. Tento závod je považovaný za najrýchlejší mestský okruh na svete, čo je výzvou pre jazdcov a zároveň príležitosť pre divákov zažiť vzrušujúce preteky. Okruh sa vyznačuje rýchlymi a technickými zákrutami, ktoré testujú schopnosti a odvahu jazdcov. Okrem samotných pretekov bude táto udalosť sprevádzaná aj bohatým programom, ktorého súčasťou budú hudobné koncerty svetových umelcov.

formula jeddah

Zdroj: Shutterstock

11-dňová Enduro Tour

Kedy? 4. január 2024 – 14. január 2024

Kde? Púšť AlUla

Pre milovníkov motocyklov a dobrodružstva je tento event ako stvorený, pretože ponúka nezabudnuteľný zážitok. Zažiješ tu cestu vedúcu cez rozmanité terény, od púštnych plání po horské cesty. Máš možnosť tu v terénnom aute prekonať rôzne výzvy, ako sú strmé stúpania, rýchle zjazdy a technicky náročné úseky, čím si vychutnáš pocit slobody a vzrušenia a spoznáš pravú púštnu arabskú kuchyňu.

enduro tour

Zdroj: Shutterstock, BoJack

Alula Season

Kedy? December 2023 – Január 2024

Kde? Púšť AlUla

Sezóna AlUla, ktorá trvá od decembra do januára, je prehliadkou najlepšieho umenia, hudby, módy a jedla v krajine, ktorá sa koná v očarujúcom prostredí púšte AlUla. Na jej území sa stretávali kultúry a vznikali mnohé civilizácie, najmä v Hegre, prvej saudskej lokalite zapísanej do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V jej historických pamiatkach objavíte skryté príbehy, pretože jej skaly sú plné nejasných symbolov a textov vedúcich až do prvého storočia pred naším letopočtom. Jej obyvatelia vás privítajú s úsmevom a radosťou, ktoré pramenia z veľkorysosti arabskej kultúry. Tunajšie reštaurácie ponúknu vašim chuťovým pohárikom výnimočný zážitok. Jeho jedinečný terén vám okrem sezónnych podujatí a hudobných a kultúrnych aktivít spájajúcich bohatú históriu s moderným vkusom ponúka možnosť prežiť výnimočné zážitky, ako je horolezectvo a turistika.

Zdroj: Shutterstock

Výstava Echoing the Land

Kedy? 15. október 2023 – 7. marec 2024

Kde? Rijád

Táto výstava poukazuje na umenie inšpirované krásou a diverzitou Saudskej Arábie. Výstava Echoing the Land vzdáva hold dvadsiatim priekopníckym arabským umelcom, ktorí zohrali kľúčovú úlohu pri formovaní osobitnej identity miestneho výtvarného umenia. Unikátnych 54 umeleckých diel z rokov 1959 až 1989 je inšpirovaných prostredím, v ktorom sa umelci pohybovali. Skúma a odhaľuje mnohotvárne aspekty Saudskej Arábie. Zaoberá sa rozmanitými prírodnými scenériami a mestským prostredím či tradičnou architektúrou, ktorá bola formovaná prostredím a kultúrou.

Echoing the Land vystava

Zdroj: Visit Saudi

Vodný park Cyan

Kedy? 1. november 2023 – 2. marec 2024

Kde? Jeddah

Cyan Waterpar je najväčší vodný svet v Saudskej Arábii a je zároveň atrakciou plnou vzrušujúcich zážitkov pre celú rodinu. Ponúka širokú škálu bazénov, šmykľaviek a zábavných aktivít, ktoré sú vhodné pre všetky vekové skupiny. Môžeš sa tu tešiť na relax v pokojných bazénoch, ale aj na adrenalinové jazdy na rôznych vodných atrakciách alebo len tak stráviť príjemný deň vo vodnom parku. Je to ideálne miesto pre oddych, zábavu a osvieženie počas horúcich dní.

Vodný park Cyan

Zdroj: Shutterstock, MAD.vertise

EID Festival

Kedy? 9. apríl 2024 – 10. apríl 2024

Kde? Celá Saudská Arábia

Koniec ramadánu sa oslavuje trojdňovým sviatkom Íd al-Fitr. Začína sa jednoduchými raňajkami a modlitbami, potom sa podujatie rozšíri do celospoločenských osláv vrátane ohromujúcich ohňostrojov v Rijáde a Jeddah.

Zdroj: Shutterstock

Soundstorm festival

Kedy? december 2024

Kde? Rijád

December v Rijáde ohlasuje príchod festivalu Soundstorm Riyadh, na ktorom sa predstavia najväčšie mená hudby. Ochutnajte neuveriteľnú kuchyňu a pred pretancovaním celej noci sa schlaďte pri bazéne. Súkromné transfery vrátane príchodov a odchodov z koncertov vám umožnia pohybovať sa podľa vlastného rytmu.

Zdroj: Visit Saudi

Red Sea Film Festival

Kedy? December 2024

Kde? Jeddah

Filmový festival pri Červenom mori prezentuje bohaté talenty zo Saudskej Arábie, arabského sveta a ostatných svetových krajín . Zameriava sa najmä na nové trendy v rozprávaní príbehov, ako aj na nové talenty zo Saudskej Arábie, arabského sveta a zvyšku sveta. Cieľom festivalu je vytvoriť pevné základy filmového priemyslu v Saudskej Arábii.

Zdroj: Shutterstock

Balad Beast

Kedy? december 2024

Kde? Jeddah

Toto nie je obyčajná bloková párty – rozsvietime Al-Balad na dve noci plné hudby. Mesto sa rozozvučí všetkými žánrami – od hip-hopu cez indie až po elektroniku. Svojich obľúbencov zastihnete na piatich pódiách po celej historickej štvrti.

Zdroj: Shutterstock

Saudi national day

Kedy? 23. september 2024

Kde? Celá Saudská Arábia

Národný deň Saudskej Arábie (23. september) je štátnym sviatkom a jedným z najdôležitejších kultúrnych podujatí v krajine, ktorým sa oslavuje zjednotenie Saudského kráľovstva v roku 1932. Je to vhodná udalosť na súkromnú prehliadku kultúrnych pokladov Rijádu so sprievodcom, ako je pevnosť Masmak alebo Diriyah patriaca do UNESCO. Uniknite z mesta a navštívte Ushaiqer v Hail, kde spoznáte saudské dedičstvo.

Online víza

Vedeli ste, že ku vstupu do Saudskej Arábie vám okrem cestovného dokladu postačia online víza? Online víza do Saudskej Arábie (tzv. eVisa) sú jednoročné vízum na viac vstupov, ktoré turistom umožní stráviť v krajine až 90 dní. Cena víz je 100€ (zlacneli od 1. apríla 2024). V cene online víz je aj zdravotné poistenie. Čas potrebný na vydanie online víz je približne od 30 minút do maximálne 48 hodín. O online víza môžete požiadať na tomto linku. Nezabudnite, že váš cestovný pas musí byť platný minimálne šesť mesiacov po dátume vstupu do Saudskej Arábie.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Visit Saudi

Zdroj: Experiences by roam

Zdroj: Saudi Tourism Authority

Akciové letenky do Saudskej Arábie


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore