Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Najkrajšie miesta Slovenska: tieto môžeš hrdo ukázať zahraničnému kamošovi (1/3)

Najkrajšie miesta Slovenska: tieto môžeš hrdo ukázať zahraničnému kamošovi (1/3)

Predstav si, že sa ťa chystá navštíviť tvoj známy z cudzej krajiny, nazvime ho napríklad Bjørn. Vieš o ňom, že nie je ten pokojný typ, ktorému by stačilo chodiť každý deň k babke na halušky a parené buchty alebo večer na pivo s kamošmi zo strednej. Nasledujúci článok má byť inšpiráciou pre takéto prípady, a zároveň by sme chceli poukázať na to, čo všetko doma máme. Je toho veľmi veľa, s ťažkým srdcom sme vyškrtali zo zoznamu, ktorý vznikol v rámci brainstormingu. Preto sme sa rozhodli, že peckový príspevok o najkrajších miestach Slovenska ešte určite pribudne v blízkej budúcnosti, zatiaľ sa ale pozrime na prvú časť.

Reklama

Na dovolenku na Slovensku môžete využiť rekreačný poukaz, s ktorým získate príspevok na dovolenku až do výšky 275 eur od vášho zamestnávateľa! Prečítajte si, ako rekreačné poukazy uplatniť.

Spišský hrad

Slovensko vďaka svojim hradom a zámkom by mohlo byť centrom pre natáčanie princeznovských rozprávok alebo historických mečovacích filmov. Predtým, než sme začali písať tento článok, naivne sme si vypýtali názory našich známych, kamošov a kolegov. Nakoniec sme sa obrátili na Lonely Planet, pretože rady ľudí z nášho okolia boli príliš presvedčivé a naozaj sme sa nevedeli rozhodnúť.

Spišský hrad, okrem toho, že je národnou kultúrnou pamiatkou, je aj jedným z najväčších hradných komplexov strednej Európy a účinkuje na Zozname Svetového dedičstva UNESCO. Expozície Spišského múzea veľa prezradia o dejinách hradu, ale ich súčasťou je aj výstava stredovekých zbraní. Oplatí sa absolvovať aj náučný chodník s názvom Sivá Brada – Dreveník, ktorý je ďalším dôkazom toho, akú vzácnu prírodu my máme.

Filharmónia v Redute

Táto kombinácia je vysoko uspokojujúca pre zmysly vizuálne aj akustické. Slovenská filharmónia je hlavným slovenským symfonickým orchestrom, v ponuke jej koncertov nájdeš určite niečo, z čoho bude Bjørn namäkko. Najmä keď uvidí miesto koncertu, Redutu, ktorá je jedna z najkrajších budov v Bratislave. Okrem jej neobarokovej krásy je zaujímavosťou to, že bola jedna z prvých stavieb dnešného hlavného mesta s modernou železnobetónovou konštrukciou. Po koncerte sa určite prejdite k historickej budove Slovenského národného divadla a zdravotná prechádzka na Hviezdoslavovom námestí tiež ponúkne ešte zopár pekných vecí.

Tabačka Kulturfabrik, Košice

Jediné neštátne kultúrne centrum na východe našej krajiny, ktorému môžu závidieť podniky s nekomerčným zameraním aj z nášho hlavného mesta. Tabačka Kulturfabrik bude pre Bjørna zaujímavým nie pre tie dôvody, pre ktoré je zaujímavým pre domácich – programy, koncerty alternatívnych kapiel, ktoré dostávajú čím väčší priestor aj na slovenskej hudobnej scéne. Ide tu skôr o taký celodenný súčasno-umelecký zážitok počnúc jedla (párky s horčicou na raňajky, rezeň na obed a pokiaľ je chalan vegán, aj tak si príde na svoje), programov a veľmi jedinečného ubytovania. Zariadenie izieb pochádza z dielne umelcov a všetky sú iné. Môže sa stať, že sa ubytuješ vo väzení alebo v jaskyni napríklad, jedno je isté: prespíš prakticky v galérii. Pokiaľ sa Bjørn bude chcieť zabávať v noci v starom meste, tak späť do hostela to bude mať iba na 10 minút.

Banská Štiavnica

Mesto kultúry 2019, Banská Štiavnica, je nevynechateľná z tohto zoznamu, minimálne kvôli tomu, lebo Bjørn o tomto meste už určite počul od iných slovenských kamošov, a pokiaľ ho sem nezoberieš, bude sa cítiť outsidersky a nekomfortne. Toto mesto má dušu umelca, čo je možno aj následkom toho, že jeho historický výzor silno odoláva modernizácii. Samozrejme to neznamená to, že by bolo zaspaté, je miestom rôznych festivalov a workshopov. Štiavnické tajchy, antikvariáty, dozvuky baníckej minulosti, zámky, veľké množstvo historických pamiatok, výborné ubytovacie zariadenia a sebavedomá, rozvážna ale vzrušujúca atmosféra samotnej Štiavnice.

Demänovská dolina

Toto je celkom ťažký odsek na spracovanie. Máme krásnu prírodu a krásne hory, o tom niet pochýb, každý však má svoju srdcovku. My sme medzi najkrajšie miesta Slovenska zaradili Nízke Tatry a v rámci nich Demänovskú dolinu. Pešia turistika, naše slávne jaskyne alebo Chopok a najmä flóra a fauna, ktorú nevidíš len tak hocikde. Nezabudni Bjørnovi spomenúť, že ide o štátnu prírodnú rezerváciu a že Demänovská jaskyňa sa pýši rekordným počtom návštevníkom za rok na Slovensku (v roku 1962 ju za rok navštívilo 277313 ľudí).

Čierna nad Tisou

Mladé mesto pri ukrajinskej hranici, ktoré vôbec nepatrí medzi klasické najkrajšie miesta Slovenska a málo ľuďom by napadlo zobrať sem svoju návštevu zo zahraničia. Je to chyba. Takisto, ako dekadencia je motiváciou pre mnohé umelecké diela, aj postkomunistický duch má svoje čaro, a je vizuálnou podporou k odpovediam na Bjørnove otázky o histórii našej krajiny.

Mesto bolo založené na základe vládneho uznesenia pre vybudovanie železničného prekladiska na výmenu tovaru medzi ZSSR a CŠR iba v roku 1946 (a pravdepodobne s idealistickou predstavou o tom, že bude raz účinkovať v článku s témou „najkrajšie miesta Slovenska„). Začalo to s 3 drevenými stavbami, z ktorých postupne vyrástlo mesto. Výstavba mesta sa ukončila v roku 1980. A teraz je miestom, kde sa čas zastavil a kde končí betónová cesta.

Zdroj fotky: Rorem | Dreamstime.com

Danubiana

Múzeum necelých 20 km od hlavného mesta na brehu Dunaja, kam chodia aj králi. Nepreháňame, pri návšteve Slovenska sa tu naozaj zastavili španielsky kráľ J. V. Juan Carlos I. s manželkou Sofiou, holandská kráľovná Beatrix, nórska kráľovná Sonja, monacké knieža Albert II. a ománska princezná Mona. Nejde o žiadnu povinnú kultúrnu jazdu alebo exkurziu v štýle školského výletu do galérie. Je to veľký komplex moderného umenia na hranici Slovenska, Maďarska a Rakúska s rôznymi výstavami, viac ako zaujímavým parkom, kaviarňou a výhľadom zo strechy, ktoré sú zážitkom aj pre tých, ktorí sa s umením nekamošia až tak intenzívne. Danubiana Meulensteen Art Museum sa pokladá za jedno z najromantickejších moderných múzeí v Európe.

Zdroj fotky: oficiálna facebook stránka Danubiana Meulensteen Art Museum https://www.facebook.com/danubianamuseum/

Železničná trať Červená skala – Margecany

Vedel si, že na Slovensku máme najkrajší železničný úsek? Je ním cesta z Červenej skaly do Margecan na jednokoľajovej trati. Takže zbalte rezne od babky a choďte na výlet vlakom. Krásny výhľad sa Vám ponúkne na Slovenský raj, Volovské vrchy, Čiernu horu, Ružinskú priehradu, Nízke Tatry, Muránsku planinu, Stratenskú dolinu, dolinu Hnilca a vodnú nádrž Palcmanská Maša. Okrem toho, že sa pred Vašimi očami budú striedať prekrásne scenérie, Bjørnovi ukážeš aj to, aký technický zázrak máme na Slovensku:  1240 m dlhý špirálovitý Telgártsky tunel.

Ak sa ti tento článok páčil, pozri si aj náš starší zoznam najkrajších miest Slovenska a pokiaľ sa tvoj zahraničný kamoš bude chcieť ubytovať v hoteli, tieto Rolandove odporúčania nemôžeš vynechať!


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (11 votes)
Komentáre
Hore