Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Najkrajšie miesta Slovenska: tieto môžeš hrdo ukázať zahraničnému kamošovi (2/3)

Najkrajšie miesta Slovenska: tieto môžeš hrdo ukázať zahraničnému kamošovi (2/3)

Na Slovensku kade chodíš, tade krása… 8 z najkrajších miest Slovenska sme ti predstavili v prvej časti série článkov o tom, čo by sme imaginárnemu kamošovi, Bjørnovi, ukázali počas jeho návštevy u nás. Teraz ti prinášame ďalších 7 tipov, a musíme ti povedať, vyberať bolo opäť veľmi ťažké.

Reklama

Dražovský kostolík

Vyberme sa teraz smerom na Nitru, do Dražoviec. Táto dedinka vlastní jeden z najkrajších a najvzácnejších pamiatok Slovenska, Dražovský kostolík. Nenachádza sa priamo v dedine, dostaneš sa k nemu cez zemitý terén po mierne stúpajúcej cestičke. Moment, keď narazíš na kostolík, je naozaj výnimočný, taký bol kedysi aj výhľad z tohto miesta, ten však nám už, žiaľ, zobrali.

Romanský jednoloďový kostol s vežičkou z 11. storočia odporúčame každému Bjørnovi, ktorý počas svojho výletu hľadá tiché miesto, kde si môže oddýchnuť od rušného sveta. Ale aj takému, ktorý má rád pocit „celý svet leží pred mojimi nohami.

Morské oko

Ak by Bjørn išiel rád na túru a nachádzate sa práve na východe Slovenska, tak ho zober na miesto, ktoré je stelesnením dokonalej prírody. Čerstvý vzduch, flóra ako zo sveta pred autami, žiadne zvuky okrem pôvodných obyvateľov lesa, a napriek týmto benefitom málo ľudí. Je to Morské oko vo Vihorlatskom pralese, zapísané do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO. Vzniklo v tom čase, kedy Vihorlat ukončoval svoju sopečnú činnosť.

Inak toto miesto má aj historický kontext. V roku 1880 postavili prvé turistické objekty na území Slovenska mimo Vysokých Tatier. Išlo o 2 turistické útulne pri Morskom oku.

Park tmavej oblohy, Poloniny

Zober Bjørna meditovať pod hviezdy. Najmä ak pochádza z mesta s vysokou mierou svetelného smogu. Park tmavej oblohy v Poloninách bol založený v roku 2010 (Medzinárodný rok biodiverzity) aj preto, aby upozornil širokú slovenskú verejnosť na túto problematiku. A na hviezdy, ktoré dnes už nevidíme až tak často a veľa. Poloniny sú najtmavším miestom na Slovensku, ideálne teda na pozorovanie nočnej oblohy so skoro každým objektom, ktoré inde nie sú pre nás viditeľné – Mliečna cesta, zodiakálne svetlo, protisvit atď.

Ale nezabudni ani na to, že Poloniny sú aj Národným parkom na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou. Otvára sa ti teda možnosť opäť ukázať niečo zahraničnému kamošovi z našej unikátnej prírody.

Zdroj fotky: oficiálna facebook stránka Poloniny Dark-Sky Park Slovakia

Čičmany

To je také slovenské! Slovenské, autentické, a musí byť veľmi zaujímavé pre človeka, ktorý sa ešte nestretol s typickými znakmi kultúry našich predkov a naším folklórom. Obec, najvyššie položená v Žilinskom okrese, je známa vďaka svojim dreveniciam (v celkovom počte 136) a charakteristickou ornamentálnou výzdobou na nich, veď pozri nižšie na obrázku. S ľudovou kultúrou v tejto oblasti sa bližšie môžeš zoznámiť na stálej expozícii v dreveniciach Radenov domGregorov dom. Po obhliadke miestnej architektúry, krojov a ľudí v krojoch, môžeš pozvať Bjørna na obed do kaštieľa, ktorý inak ponúka aj ubytovanie.

Post-komunistická prehliadka Bratislavy

Predstav Bratislavu Bjørnovi inak, je to vlastne šanca aj pre teba pozrieť si ju z takého uhla, ako si ju doteraz možno nevidel. Betónové sídliská, továrne, bunkre, budovy z dielní socialistických architektov, a to všetko v komunistickej československej Škodovke (ak si pamätáš dedove autá, tak ťa asi neprekvapí to, že žiaľ počas zimy sa nedá vždy zabezpečiť jazdu v takomto unikátnom vozidle, vtedy je k dispozícii zelený VW Caravelle). Výška vstupného sa líši (od 25€ do 60€), ale v cene nie je iba obhliadka mesta, ale aj sprievodca a autentické občerstvenie a zodpovedanie otázok, resp. nápoje (pivo alebo kofola) v miestnych krčmách, samozrejme autentických.

Oravský hrad

Ak sa hocikoho opýtaš zo Slovenska, čo by zahraničnému kamošovi ukázal v severnej časti našej krajiny, určite by mal na svojom zozname aj Oravský hrad. Táto krása sa nachádza v Oravskom Podzámku, v okrese Dolný Kubín. Jeho minulosť siaha až do roku 1241, detailné informácie o historických faktoch získaš počas niektorej z expozícií pre verejnosť. Tie patria medzi najživšie v našej krajine vďaka krátkym predstaveniam.

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Navštívme teraz jednu skutočnú svetovú raritu, Ochtinskú aragonitovú jaskyňu v Revúckej vrchovine. Nie je „iba“ národnou prírodnou pamiatkou, ale je zapísaná aj na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Je dlhá 300 metrov, verejnosti je sprístupnená časť dlhá 230 m od roku 1972. Inak objavili ju náhodne v roku 1954.

Prečo je taká obľúbená? Lebo je krásna, a takýchto krás je na svete veľmi málo.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (7 votes)
Komentáre
Hore