Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Máte viac ako dvakrát 30? Malta pre turistov vo vyššom veku

Povedzme si to úprimne: po prekročení prahu dôchodkového veku sa život radikálne zmení. To už ale nie je také jednoznačné, že akým smerom. U nás sa väčšina ľudí automaticky spomalí, utiahne a „ustúpi“. Veľa času trávi relaxom, s rodinou, priateľmi, možno záhradkárčením, či pred televíziou. Cestovanie v staršom veku nie je medzi Slovákmi veľmi populárne, pritom možností je niekoľko. Chcete prekvapiť svojich rodičov, starých rodičov nezabudnuteľným darčekom, ktorý vyčarí úprimné úsmevy na ich tvárach? Alebo práve vy ste nadšeným čitateľom cestovateľských blogov vo veku po piatom až šiestom X, a cítite sa byť pripraveným na pokojné objavovanie sveta? Malta v septembri – toto je to, čo hľadáte.

Reklama
malta

Prečo je Malta super pre starších cestovateľov?

Zdravotná starostlivosť

Neexistuje žiadna etapa života, v ktorej by zdravotná starostlivosť nebola dôležitá, no niet pochýb o tom, že ľudia s pribúdajúcim vekom sú v tomto kontexte rizikovejší. Napriek tomu, že je to malinká krajina, Malta je známa (aj) tým, že má jeden z najlepších systémov zdravotnej starostlivosti na svete, ktorý sa v celkovom hodnotení zdravotníckych služieb nachádza na prvých priečkach medzi všetkými krajinami.

Na druhej strane, keď sa pozrieme na niektoré historické fakty to nie je až také prekvapivé. Prvá nemocnica na ostrove bola otvorená v roku 1372 a slávni rytieri svätého Jána začali v 16. storočí rozširovať lekársku starostlivosť, a to dosť rýchlo.

Stravovanie

Prevencia ochorení samozrejme nie je len o poskytovaní starostlivosti, ako sme to načali v predchádzajúcom odseku. Zdravotné problémy turistov majú mnohokrát dôvod práve v zmene jedálnička alebo nedostatočný prístup k výživnému jedlu.

Malta ponúka mimoriadne zdravú stredomorskú stravu. Takže, ak máte radi ryby, bude to pre vás také menšie gastronomické nebo. Keďže na skok sa nachádza Taliansko, reštaurácie ponúkajú aj cestoviny a vynikajúcu pizzu. No a stopy po britskej nadvláde nezmizli ani v gastronómii: len ťažko by ste našli menu, v ktorom by nemali svoje ctené miesto anglické raňajky a fish and chips. Nebude to ani drahé, čo je pre slovenských cestovateľov vo vyššom veku celkom podstatné.

Počasie

Maltské podnebie je obrovským lákadlom pre turistov vo vyššom veku. Ostrov s príjemnou stredomorskou klímou zvyčajne ponúka teplé, slnečné letá a miernejšie, daždivé zimy. Je ale pravda, že letné mesiace môžu byť pre určité vekové skupiny prehnané. Práve preto, dovolenka na Malte mimo hlavnej sezóny môže byť pre túto vekovú kategóriu ideálna nielen kvôli nižším cenám, ale aj nežnejšiemu počasiu.

Prečo ísť na Gozo vo vyššom veku?

Malta ako krajina sa delí na niekoľko ostrovov. Hlavný sa tiež volá Malta, a v každom ohľade je ten hlavný, vrátane turizmu. No tým cestovateľom, ktorí hľadajú ticho, pokoj a pomalšie životné tempo, odporúčame ten druhý obývaný ostrov, ktorý sa volá Gozo. Nie je zriedkavé, že turisti tu majú taký pocit, ako keby sa zastavil čas. Samozrejme, to neznamená, že Gozo nie je pripravené na turistov. Prírodné krásy, historické pamiatky, krásna architektúra – to všetko je dané, no komfortnú obhliadky rôznych atrakcií podporujú pohodlné ubytovacie zariadenia, dobre vybavené obchody, reštaurácie a kaviarne. A keďže sme na ostrove, ani pláže nechýbajú.

Jedinou nevýhodou je to, že na Gozo sa z letiska dostanete komplikovanejšie, ktoré sa nachádza na hlavnom ostrove, čiže na Malte. Priame autobusové spojenie nenájdeteMôžete ísť autobusom do mesta Ċirkewwa, prejsť trajektom na Gozo a potom si vziať taxík do Victorie (to je inak hlavné mesto Goza). Prípadne môžete ísť autom z Valletty do Victorie cez Ċirkewwa za približne 1 hodinu 45 minút.

Malta s výletom na ostrovy Gozo a Comino

Nemusíte bývať na ostrove Gozo, aby ste ho videli. Pelikán ponúka mnoho zaujímavých výletov, medzi nimi nájdete aj organizované, napríklad Maltu s výletom na Gozo a Comino. O Goze sme už hovorili, ale teda pár viet si zaslúži aj Comino.

Comino je 3. najväčší ostrov krajiny, ktorý sa nachádza medzi Maltou a Gozom. Dôvod, prečo sem takmer každý zavíta, je svetoznáma Modrá lagúna, jedna z najznámejších atrakcií Malty. Modrá lagúna je vlastne plytká zátoka medzi Cominom a malým neobývaným ostrovom Cominotto s oslnivou tyrkysovou vodou vďaka bielemu piesku.

Zdroj fotiek: Shutterstock


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore