Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Dovolenka na Malte? Všetko, čo potrebuješ vedieť

Dovolenka na Malte? Všetko, čo potrebuješ vedieť

Malta sa posledné roky stala vyhľadávanou destináciou. Niet sa čomu diviť, na Malte si príde na svoje naozaj každý. Krásne pláže, historické mestá, či turistika. Ideálna pre plážové typy, ale aj pre tých, čo neobsedia na jednom mieste. Na Malte sa rozhodne nudiť nebudeš.

Reklama

Ako sa dopraviť na Maltu?

Pred nedávnom začali lety na Maltu prevádzkovať nízkonákladové letecké spoločnosti z Bratislavy či Viedne. Letenky na Maltu si tak vieš kúpiť za naozaj smiešnu sumu aj na letnú sezónu. Návšteva sa však oplatí aj mimo letných mesiacov. Veľké plus je rozhodne menej turistov a nižšie ceny za ubytovanie. Na kúpanie to najskôr už nebude, ale budeš mať omnoho viac času na preskúmanie Maltskej prírody, či mestečiek.

Akciové letenky na Maltu

Doprava po ostrove

Nakoľko Malta nie je veľká, doprava po ostrove je dostupná do všetkých kútov ostrova. Najpohodlnejšou voľbou je rozhodne preskúmať Maltu prenajatým autom, avšak treba si dávať pozor: na Malte sa šoféruje na pravej strane. Taktiež premávka občas môže dať zabrať. Preto ak si netrúfaš na šoférovanie na divokých maltských cestách, autobus je skvelým riešením.

Týždenný lístok stojí 21€ a platí na všetky spoje na hlavnom ostrove, ale aj na ostrove Gozo.(Neplatí na trajekt). Lístok sa da zakúpiť priamo na letisku. Autobusom sa vieš dopraviť aj do odľahlých častí Malty. (Treba rátať s tým, že niektoré jazdia napríklad 1x za hodinu.) Je potrebné si naplánovať dôkladne odchod a príchod. Autobusové spoje sa dajú dobre vyhľadať buď cez google mapy alebo cez Maltskú aplikáciu Tallinja.
Pred 2 rokmi doprava na Malte celkom viazla, pamätám si, že autobusy chodili ako sa im chcelo, ale o dosť sa polepšili. Autobusom sa vieš prepraviť aj priamo z letiska. Stoja priamo pred budovou.

Ubytovanie

V ktorej časti ostrova je najlepšie hľadať ubytovanie? Pre turistický ruch, reštaurácie, hotely a prístav je najideálnejším miestom Buggiba. Pre milovníkov histórie je tu možnosť ubytovať sa v hlavnom meste Valetta, kde však treba počítať s vyššími cenami. Obľúbeným mestom medzi turistami je aj Paceville, kde sa sústreďuje maltský nočný život. Ak túžiš mať krásnu pláž s dobrým vstupom do mora, rozhodne bookuj hotel s hotelovou plážou.

Pláže

Nájsť peknú pláž s dobrým vstupom do mora je na Malte vcelku ťažké. Mnoho krát je za ňou potrebné cestovať zopár minút. Samozrejme tie najkrajšie a najdostupnejšie pláže sú najviac preplnené. Jedna odľahlejšia pláž sa nachádza pri verejných plážach Ghajn Tuffieha. Je však potrebné sem buď preplávať, použiť loďku, alebo preliezť cez kopec. (Neskúšala som ani jednu z alternatív, ale videla som ľudí liezť cez kopec.)

Odľahlá pláž sa nachádza na ľavo.

Čo očakávať?

Ak túžiš po dovolenke, na ktorej si chceš poriadne oddýchnuť a preležať týždeň pri mori, Maltu ti rozhodne neodporúčam. Je veľká škoda nepokochať sa krásami, ktoré ponúka a miesto toho stráviť čas na preplnených plážach.

Koľko tu ostať?

Povedala by som, že aj dva týždne sú málo. Avšak, ak nie si náročný, týždeň ti postačí. Oddýchneš si na pekných plážach, spoznáš ďalšie dva ostrovy a stihneš si pozrieť aj najznámejšie mestá Malty.

Fakultatívne výlety

Čo rozhodne nesmieš vynechať sú výlety na ostrovy Malty – Gozo a Comino. Gozo je menší ostrov, na ktorom sa sústreďuje niekoľko príjemných pláži, krásne útesy, ale aj mnoho historických budov. Doprava na odľahlé miesta je tu trošku zložitejšia, ale je tu toho naozaj mnoho, takže prísť sem aspoň na jeden deň sa rozhodne oplatí. Ak si spomínaš na Azúrové oko, ktoré sa pred pár rokmi zrútilo kvôli búrke, nachádzalo sa práve na ostrove Gozo. Dnes tam nájdeš už iba jeho pozostatky.

Comino je maličký ostrov, na ktorom sa nachádza slávna modrá lagúna. Ak si si niekedy googlil niečo o Malte, tak si ju už určite zahliadol. Môžeš sem ísť na poldňový, ale aj celodenný výlet. Priprav sa na davy ľudí a stánky s predraženým jedlom a pitím. Je to naozaj pastva pre oči a voda je skutočne taká ako na fotkách.

Mestá na Malte, ktoré musíš navštíviť

Napriek tomu, že Malta je samostatný štát a rozlohou sa takmer rovná našemu hlavnému mestu, preskúmať ju celú dá naozaj zabrať. Na ostrove sa nachádzajú desiatky miest. Niektoré sú väčšie a turisticky známe, o iných sme zas nikdy nepočuli. Ktoré mestá na Malte stoja za to?

Valetta

Hlavné a rozhodne aj najvyhľadávanejšie mesto na Malte. Veď predsa patrí aj medzi svetové dedičstvo UNESCO. Zrazu sa z pokojnej maltskej atmosféry prehupneš do ruchu hlavného mesta, v ktorom sa to hemží turistickými skupinkami, obchodmi so suvenírmi a pouličnými umelcami. Mnohí ju považujú za jedno z najkrajších miest ostrova, avšak podľa mňa Malta skrýva omnoho krajšie zákutia, ako je jej hlavné mesto. Je ale samozrejmé, že bez návštevy Valetty sa tvoja dovolenka na Malte nezaobíde. Vstup do Valetty je naozaj nádherný, nakoľko bol len nedávno zrekonštruovaný. Keď budeš kráčať do centra mesta, Valetta ti bude postupne odkrývať mnoho stŕmych uličiek s úžasnou atmosférou. Niektoré sú rušné, na iných zas nestretneš ani nohy. Valetta je tak ideálna na príjemnú prechádzku, obed či večeru.

Marsaxlokk

Rybársku dedinku Marsaxlokk nesmieš vynechať. Nachádza sa na samotnom okraji ostrova. Prístav zdobia malebné farebný loďky, ktoré sa nazývajú Luzzu. Niektorí rybári dokonca namaľovali na lode oči. Veria, že ich ochránia pred možným nebezpečenstvom. Celá dedinka srší farbami. V uliciach nájdeš mnoho farebných dverí a pri prístave sa to hemží predavačmi s rôznymi ručne vyrábanými produktmi. Som si istá, že neprehliadneš ani krásny kostol Parish Church of our Lady of Pompeli či červené Londýnske búdky. Neďaleko tejto dedinky sa nachádza aj známa pláž St.Peter’s Pool, kam ťa miestni za poplatok veľmi radi odvezú.

Mdina

Tak isto ako vo Valette aj v mestečku Mdina sa sústreďuje veľké množstvo turistov. Môže za to i fenomén Game of Thrones – nachádza sa tu známa brána, ktorú si mohol vidieť práve v tomto seriáli. Zaujímavosťou je, že kedysi bola Mdina hlavným mestom Malty. Celé mesto je opevnené a žije tu menej než 300 ľudí. Napriek tomu je mesto neustále plné, historická časť totiž láka davy počas celého roka. Príjemným prekvapením je, že do Mdiny je zakázaný vstup autám. Celá je teda pre peších. Nie je ani veľká, takže ju celú prejdeš krížom krážom, (ak počítame s tým, že sa párkrát stratíš v úzkych uličkách) maximálne za dve hodiny.

Paceville

Keby som musela Paceville predstaviť pár slovami, bolo by to rozhodne: Mesto, kde to žije. Je priam stvorené na párty, ktoré končia východom slnka. Sústreďuje sa tu množstvo barov, reštaurácií či nočných klubov. V blízkosti sa nachádzajú krásne zátoky: St. George’s Bay a Bay of St Julian’s. Najznámejšími ulicami Pacevillu sú Triq Santu Wistin, Triq San Gorg a Triq il-Wilga. Najdeš tu tiež nákupné stredisko, kasíno a kino. Paceville má aj pláž St. Julians. Takže pokiaľ je tvoj zámer cez deň oddychovať na pláži a v noci ožiť na párty, ubytovanie v Paceville bude pre teba správna voľba.

Floriana

Ideálny čas na návštevu Floriany je po ceste do hlavého mesta. Ak budeš prechádzať Florianou, rozhodne nesmieš vynechať farebný prechod pre chodcov.

Buggiba

Menej historická časť Malty, no o nič škaredšia. Výhodou je prístav, z ktorého odchádza mnoho výletných lodí. Nachádza sa na strane ostrova, ktorá je najbližšie ku Gozu a Cominu. Sústreďuje sa tu množstvo hotelov, barov, reštaurácií či obchodíkov so suvenírmi. Vstup do vody je tu zväčša zo stŕmych kameňov. Za zmienku stojí tiež vyhliadková veža, ktorú nájdeš na konci Buggiby.

Mohlo by ťa zaujímať

5/5 - (1 vote)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Nataly študuje masmediálnu komunikáciu v Bratislave. Cestovanie je jej veľkou vášnou a tak cestuje vždy, keď je príležitosť. Miluje tiež jedlo, módu a autentické mestské bary či reštaurácie po celom svete. Nohavice na nej uvidíte zriedka, naopak sukňu a tenisky má na sebe takmer nonstop.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Malorka za výborné ceny z Viedne na jeseň od 29€! https://t.co/4cNYTOJczi #letenky3 hodiny dozadu
10 dôvodov, prečo navštíviť Paphos na Cypre + letenky od 29€ https://t.co/CH22PvliMx #dovolenky3 hodiny dozadu
Filipíny sa otvoria už 10. februára! Urobia tak prvýkrát od vypuknutia pandémie https://t.co/QDlm9hfzlq #novinky3 hodiny dozadu
Smartwings už poznajú na všetkých kontinentoch. Včera pristáli na Antarktíde https://t.co/c8LufS0rSP #novinky20 hodín dozadu
Ibiza na jar otvorí nočné kluby. Chce rozbehnúť párty sezónu ako pred pandémiou https://t.co/htrpDm1SGL #letenky22 hodín dozadu
Emirates od pár dní obnovia lety do 7 afrických destinácií https://t.co/5szT3mcYcl #novinky1 deň dozadu
Roadtrip za 4 týždne okolo USA: Nashville (diel druhý) https://t.co/7ZHhbnSeCS #cestopisy1 deň dozadu
Aerolinky Wizz Air boli označené za najudržateľnejšie v Európe https://t.co/ivkhzjxSFx #novinky1 deň dozadu
PONUKA DŇA: Ras Al Khaimah s letenkami z Bratislavy, 5*hotelom a polpenziou od 713€ https://t.co/82GuUTylVz #dovolenky1 deň dozadu
Koronavírus a cestovanie: aktuálne pravidlá, nový variant omikron a podmienky návratu na Slovensko https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore