Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Malta – sprievodca pre tých, ktorých nudia pláže (15 fantastických aktivít)

Malta – sprievodca pre tých, ktorých nudia pláže (15 fantastických aktivít)

Malta je super. Konzervatívna, ale „smrdí“ po krásnom talianskom temperamente. Občas po rybách. Tichá, ale nie zaspatá. Plná prírodných krás a mocných významných historických pamiatok, milých ľudí, farieb a leta. Je malinká, s rozlohou menej ako 320 km², a toto miniúzemie sa delí na 3 ostrovy: hlavná Malta, tichšie Gozo a drobné Comino. A toto je váš Malta – sprievodca na dni, keď ste z ničnerobenia už fakt unavení.

Reklama
Malta sprievodca

1. Kúpte si ryby so slnečnými okuliarmi v Marsaxlokk

Marsaxlokk je rybárska dedina, ktorá ponúka niekoľko dobrých ubytovaní. Ak však nehľadáte vyslovene skryté útočisko od hluku sveta, toto miesto by sme skôr odporúčali na denný výlet. Pozdĺž jeho farebného prístavu sa každú nedeľu otvoria živé rybie trhy, kde si okrem chutných miestnych produktov môžete zakúpiť aj slnečné okuliare, plavky a iné haraburdy. Nezabudnite ale vyjednávať. Po nákupoch sa choďte prejsť, dajte si obed na terase, objavujte skryté krásy mesta, ktoré v bedekroch nenájdete. V Marsaxlokk sa môžete aj okúpať, ale nečakajte žiadne turistické vodné atrakcie. Pláž budete zdieľať s miestnymi.

Malta sprievodca

2. Započúvajte sa do ticha starého hlavného mesta

Hlavné mesto Malty je Valletta, ktorá je jednoducho rozprávková. V minulosti táto rola patrila Mdine, ktorá má taktiež veľmi jedinečnú atmosféru. Ale tak inak. Kým v súčasnom hlavnom meste na každom rohu vidíte turistov so selfie tyčkami, Mdina má prezývku „The Silent City“, čiže „tiché mesto“. Na romantické prechádzky je ideálne, ale ak ste fanúšikom barokovej architektúry, tiež si prídete na svoje. Neďaleko katedrály stojí neogotický dom, ktorý je veľmi ojedinelý na území Malty.

3. Objavte tajomný podzemný život nového hlavného mesta

Presuňme sa teraz do súčasného hlavného mesta, Valletty. Hneď po vašom príchode zistíte, prečo je taká populárna. Jej krása nie je len legenda, toto mesto je takým silným vizuálnym zážitkom, že ešte dlho naňho budete spomínať. Iba málokto vie, že pod Vallettou leží jeden stáročia starý tunel, teda celý zabudnutý svet… O pôvode týchto podzemných chodieb sa dodnes vedú diskusie. Mali vraj obrannú funkciu, niektorí archeológovia však tvrdia, že niektoré ich časti sú pozostatkom veľmi vyspelej kanalizácie zo 16. storočia. 

TOP letenky na Maltu

4. Straťte sa v objatí zlata

Každý Malta – sprievodca vás pošle do hlavného mesta najmä na obhliadku outdoorových krás. Až zabudnete na to, že môžu tu byť aj nejaké zaujímavé „atrakcie vnútri“. Tautru Manoel je divadlo s múzeom, fungujúce od roku 1732. Jeho interiér je jedinečný najmä kvôli pozláteným ozdobám, vrátane hlavnej sály, v ktorej však celkový estetický dojem dotvárajú ešte aj odtiene modrej. Pozrite si aj mramorové schodisko a bar vo dvore. Čerešničkou na torte bude to, ak si kúpite lístok na nejaké predstavenie a užijete si intímnu atmosféru divadla naplno.

5. Zoznámte sa so smrtkami Katedrály sv. Jána

Zostaňme ešte vo Vallette. Ak aj patríte medzi cestovateľov, ktorí v každom meste musia navštíviť aspoň jednu posvätnú stavbu, a teda Katedrála sv. Jána nebude prvá z tých unikátnych, ktorú uvidíte, sme si istí, že vás chladným nenechá. Už aj ten samotný fakt, že za jeho dverami, v spleti neskutočnej barokovej nádhery vás privíta maľba Caravaggia, je celkom vábivá, že? Atmosféru kostola zo 16. storočia len podčiarkuje odkaz „Memento mori“, ktorý na vás kričí cez obrazy kostier na podlahe.

6. Vráťte sa do čias Feničanov

Maltský fenomén s názvom „3 mestá“ tvoria Senglea, Cospicua a Vittoriosa. Kedysi slúžili ako pevnosti, teraz je toto miesto historickou atrakciou. Senglea a Cospicua sú známe svojimi romantickými promenádami na brehu mora a prístavmi, ale práve Vittoriosa je z týchto troch miest najpôsobivejšia.

7. Zaspomínajte si na Azúrové okno

Pamätáte si tie staré maltské pohľadnice, resp. šetriče obrazoviek s gýčovými zábermi zázračného Azúrového okna? Symbolom krajiny však mohlo byť iba do marca 2017, vtedy si príroda vzala späť to, čo nám na chvíľku darovala. Ešte šťastie, že Dwejra Bay na ostrove Gozo je magickým miestom aj naďalej. V blízkosti „bývalého“ Azúrového okna si môžete zaplávať v takomto krásnom prírodnom bazéne plnom slanej vody:

8. Nedajte si len bajtru, dajte si aj víno

Je úplne bežné, že priemerný európsky turista sa na dovolenke už prvý večer intenzívne zaujíma o národný alkohol danej krajiny. Na Malte je to bajtra, figový likér. Okrem toho, nenájdete asi ani jediný nápojový lístok v celej krajine bez piva Ċisk. Lenže už menej ľudí vie to, že Malta má aj vinárske oblasti. Takže, nenechajte si ujsť kombináciu chutí rýb alebo morských plodov s pohárom Chardonnay.  Alebo s fľašou. Ako chcete.

9. Choďte do basy

Hlavné mesto ostrova Gozo, Victoria, jednoznačne stojí za návštevu. Najmä vtedy, ak ste sa rozhodli ubytovať sa v turistickejšej časti krajiny, čiže na ostrove Malta. Ak sa preplavíte na konzervatívnejšie pôsobiace Gozo, bude to taká príjemná, tichá zmena. Ako víkend na dedine po rušnom týždni v meste. Nájdete tu napríklad pevnosť Katidral, v ktorom sa nachádza aj tzv. Stará väznica. Nájdete tu zaujímavé, celkom pochmúrne vykopávky a nástenné maľby.

10. Pozrite si obrovské chrámy, ktoré sú nielen „jednoducho obrovské“

Gozo má aj ďalšiu zaujímavú historickú atrakciu, jednou z nich je aj Ggantija. Je to názov pozostatkov  chrámového komplexu z doby kamennej, ktorý by sme mohli preložiť ako „obrovské“. Veľkosť týchto 2 svätýň je naozaj výnimočná, a táto ich vlastnosť na vás zapôsobí ešte viac, ak si uvedomíte, že boli postavené ešte pred vynálezom kolesa. Už len uhádnuť, ako.

malta sprievodca

11. Navštívte katakomby plné mŕtvych tiel

Napriek tomu, že Malta je jedna z najbezpečnejších krajín sveta a je známa svojou konzervatívnou mentalitou, má aj svoju temnú tvár. Po podlahe katedrály plnej kostier a morbídnych vykopávkach väznice sme sa dostali k ďalšej podobnej pamiatke. Síce pohrebiská sú bežnou súčasťou každej kultúry, teda, skôr nevyhnutnou, cintoríny stále vnímame ako strašidelné miesta. Na Malte nájdete stovky katakomb, ktoré pochádzajú ešte z rímskej doby. Vznikli preto, lebo vtedajšie zákony zakazovali pochovávať mŕtve telá na území miest.  

malta sprievodca

12. Spravte si zábery brutálnych výhľadov

Prvým krokom k uskutočneniu tejto aktivity je, že pôjdete do záhrady Upper Barrakka pri hlavnom meste, Vallette. Pokochajte sa krásou tohto miesta, presúvajte sa do rôznych bodov. Získate výhľad na „3 mestá“, ale napríklad aj na slávny prístav Grand Harbour.

malta sprievodca

13. Nájdite všetky odtiene modrej na ostrove Comino

Comino je najmenším obývaným ostrovom Malty, s populáciou 3 ľudí. Jeho hlavnou pýchou je Modrá lagúna, ktorá patrí medzi najpopulárnejšie atrakcie celej krajiny. Už menej ľudí navštevuje Comino pre jeho podmorské jaskyne. Ak sa nebojíte hĺbok a radi by ste sa ponorili do odtieňov modrej v kombinácii s drobnými trblietkami, tak tento ostrov sa ľahko stane vaším obľúbeným.

malta sprievodca

14. Pozdravte sa zagáganím

Na Malte sa nachádza jedna naozaj unikátna dedinka, ktorá má síce mnoho obyvateľov, ale ani jedného ľudského. Leží na ostrove Manoel, pri meste Gżira (5 minút chôdze po moste Manoel Island Bridge). Volá sa Duck Village. Pokiaľ viete aspoň trošku po anglicky, asi ste už uhádli, aké stvorenia ju obývajú. Áno, ak sa rozhodnete zájsť na toto miesto, privítajú vás milé, ale uvedomelé kačky. Takže, pred návštevou si nezabudnite preštudovať gágajúcu terminológiu.

malta sprievodca

15. Zamilujte sa do gýču

Námorník Pepek bol obľúbeným hrdinom mnohých detí 20. storočia. Jeho príbeh bol spracovaný viackrát, a ak ste náhodou fanúšikom jeho verzie z roku 1980 v podobe Robina Williamsa, tak si musíte pamätať aj malebnú dedinku na brehu mora, v ktorom žil. Takto komplikovane, ale predsa sme sa dostali k podstate: muzikál Popeye bol natáčaný na Malte. Frekventovaná turistická atrakcia, Popeye Village, nie je reálna dedina, postavili ju ako filmovú rekvizitu.  

malta sprievodca

Zdroj: Atlas Obscura, Bucket List Journey, The Crazy Tourist

Zdroj fotiek: Unsplash, Shutterstock


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre
Hore