Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Malorka – 8 dôvodov, prečo je dovolenková stálica počas celého roka

Malorka – 8 dôvodov, prečo je dovolenková stálica počas celého roka

Malorka je je najväčším ostrovom Španielska s veľkosťou 3650 km2 a ozajstná hviezda vo svete letných dovoleniek. Ani sa nečudujeme, veď jej večne mladému vyžarovaniu je ťažké odolať. Pokúsili sme sa nájsť 8 dôvodov, v čom sa skrýva jej popularita, ako dokáže udržať dlhé roky imidž destinácie nezabudnuteľných dovoleniek.

Reklama

1. Malorka sa kamoší s dobrým počasím

Na Malorke je po celý rok pekné počasie, zimy sú mierne a letá slnečné, trošku dusné, ale zmiernené morským vánkom. Daždi sa tu netreba báť, iba zriedkavo prší, a ako je to typické pre stredomorské podnebie, najmä na jeseň a v zime, v lete skoro vôbec. Ak však nemáš rád vietor, nepotešíme ťa, od Francúzska intenzívne fúka od októbra do apríla.

2. Malorka je hrdá na svoju minulosť

Malorka ti neponúka iba sladké ničnerobenie na pláži. Do jej minulosti, až do obdobia 123 pred n. l., sa môžeš vrátiť napríklad v ruinách rímskeho mesta Pollentia, ktoré bolo kedysi hlavným mestom Baleárskych ostrovov (ich súčasťou je aj Malorka). Ak si milovník hradov, na Malorke si prídeš na svoje.

Jeden z nich je Bellver so svojou bohatou minulosťou – bol bydliskom kráľov, vojenskou väznicou, súkromnou rezidenciou, ale vyrábali tu aj peniaze. Pre umelecké duše odporúčame múzeum Museu Fundación Juan March, ktoré je majestátny zrekonštruovaný dom v hlavnom meste, Palma de Mallorca, so zbierkou, ktorá obsahuje diela španielskych maliarov, Salvadora Dalího, Pabla Picassa a Joana Miróa. Ak budeš v hlavnom meste, nezabudni na návštevu katedrály La Seu, nazývanej aj ako katedrála Panny Márie.

La Seu

3. Malorka sa zabáva

Niet pochýb, na Malorku sa cestuje aj za žúrkami, za barmi a nočnými klubmi. Či si vysokoškolák alebo milionár venčiaci jachty, či chceš počúvať do rána jazz alebo sa stratiť v hlbinách techna, nájdeš podnik, ktorý uspokojí tvoje potreby zábavy.

Hlavným uzlom nočného života je hlavné mesto, pretože je živé celý rok, avšak príchodom leta obrovské množstvo barov a klubov víta turistov aj v plážových rezortoch. Okrem toho, každá dedina má na Malorke nejaké miesto na pitie, ktoré sa zvyčajne nachádza v blízkosti hlavného námestia.

4. Malorka má… na lehátku

More, slané pery, slnko, piesok v záhyboch tvojho tela… To je pocit, ktorý na Malorke môžeš zažiť v rôznych verziách. Tento ostrov má totiž 262 pláží s celkovou dĺžkou 50 km. Samozrejme, nechceme všetky vymenovať, a nedovolíme si ani určiť, ktorá je tá pravá.

Deväť kilometrov dlhá Playa de Muro je „typicky pekná”, a taká univerzálna, že je vhodná pre rodiny s deťmi, ale aj pre tých, ktorí hľadajú luxusné ubytovanie, dokonca aj milovníci vodných športov budú spokojní. Tejto skupine odporúčame aj pláž Cala Agulla s jej priezračnou vodou, horami v pozadí a borovicami. Portals Vells zas navštevuje veľa miestnych a okrem leňošenia ťa tu čaká aj niekoľko jaskýň. Potápať sa môžeš na Cala Llamp, ktorá je však nepiesočná.

5. Malorka ťa ukryje pred návalom turistov

Áno, na Malorke je aj takáto možnosť. Zoberme si napríklad pláž Pollensa Bay v populárnom rezorte Port de Pollensa. Tichšou alternatívou v tomto prípade môže byť Sa Marina, stačí sa vybrať namiesto severu na juh. Ďalšou pokojnejšou plážou je Cala Tuent, ako náhrada za dav na pláži v Sa Calobra.

Ak máš bazénovú náladu, Es Guix ťa čaká so svojou čistou pramenitou vodou a stromami, a povinnosť vopred si booknuť miesto ti zabezpečí, že určite nebudeš mať cudzie končatiny na svojej deke. Ale Es Caragol je pre ešte introvertnejších plážujúcich, nielen bez zvyčajného sardinkovského plážového efektu, ale aj bez plavčíka, bez vécka, bez reštaurácií.

O ostrove Cabrera, ktorý sa nachádza približne 18 km od Malorky, sa hovorí aj ako o skoro neobjavenom prírodnom poklade, podobnou skromnosťou a krásou sa môže pochváliť ostrov Sa Dragonera so svojimi jaštericami, ktoré pripomínajú drakov (preto ten názov). Ak túžiš po malorskom vidieckom živote, v dedinkách EstellencsLlucalari ho môžeš zažiť.

6. Malorka je chutná

Áno, predpokladáš správne. Keďže sa nachádzame na ostrove v mori, konzumácia vodných živočíchov je samozrejmosťou, a keďže sa nachádzame na ostrove španielskom, paella a gazpacho účinkujú na zozname každého jedálneho lístka. Menej známym faktom je, že malorská gastronómia je ovplyvnená aj africkou kuchyňou, vďaka histórii, ktorá sa teda odzrkadľuje aj na chutiach.

Na Baleároch varia skoro rovnako ako vo vnútrozemí, niektoré tropické suroviny sa však nachádzajú iba na ostrovoch.

Tumbet

Bunyol

7. Malorka je univerzálna

Tento odsek v podstate logicky vychádza z toho, čo sme doteraz napísali. Nezáleží na tom, koľko máš rokov, či cestuješ s rodinou (zober maminu do Jardines de Alfabia alebo požiadaj priateľku o ruku pred majákom Faro de Formentor), deťmi (Hidropark v Port d’Alcúdia ich určite zabaví, ak sú už trošku staršie, čo tak spraviť si výlet do prírodnej rezervácie Mondrago), kamarátmi (vyberte sa na cestu vlakom Sóller) alebo si cestovateľka-samotárka (nezabudni navštíviť Dračie jaskyne), Malorka ti vyjde v ústrety.

8. Malorka je pre nás ľahko dostupná

Malorka a v podstate všetky baleárske ostrovy sú z našich končín výborne dostupné. Síce let trvá dlhšie ako napríklad do Chorvátska, ale pokiaľ poletíš z Viedne a letenku si kúpiš za pár eur, tie 2 hodiny a 20 minút vydržíš. Práve vďaka Viedni majú aj Slováci výborné spojenia s Malorkou. Pripájame najlacnejšie letenky na budúci rok:

Akciové letenky na Malorku

Ako cestovať na Malorku?

Výlet do Španielska odporúčame naplánovať najskôr na jún roka 2021. Španielska vláda sa chce vo väčšej miere otvoriť turistom po tom, čo zaočkuje 30 – 40 percent svojej populácie. Pôvodným plánom bolo dosiahnuť 70 percent. Španielsko víta spustenie digitálnych COVID pasov a naznačilo, že k sebe pustí turistov, ktorí budú mať negatívny test, imunitu alebo očkovanie na COVID.

Článok vznikol v spolupráci s INSTITUTO DE TURISMO DE ESPAÑA – TURESPAÑA.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.9/5 - (9 votes)
Komentáre
Hore