Nájdeš nás aj na:

Tipy

Lietanie v tehotenstve? Odporúčania lekárov a užitočné tipy

Lietanie v tehotenstve? Odporúčania lekárov a užitočné tipy

Mnohé budúce mamičky sa zaoberajú otázkou – je lietanie počas tehotenstva bezpečné? Tak ako na veľa iných, ani na túto otázku nie je jednoznačná odpoveď. Tehotenstvo má u každej ženy iný priebeh, a preto sú aj odporúčania individuálne. Prečítajte si zopár tipov, zistite, kedy potrebujete na lietanie od doktora potvrdenie a čo odporúča známa gynekologička.

Reklama

Potrebujete na lietanie potvrdenie od lekára?

Niektoré aerolinky vyžadujú správu od lekára, napríklad Emirates (po 29 týždni tehotenstva) alebo United (po 36 týždni tehotenstva). British Airlines dokonca nepovolujú ženám letieť od konca 36 ťýždňa tehotenstva. Niektoré ďalšie, napríklad Virgin Atlantic, vyžadujú papier od lekára na začiatku tretieho trimestra. Samozrejme, sú tu aj také, ktoré nevyžadujú vôbec nič.

Gynekologička a klinická profesorka Mary Jane Minkin vysvetluje, že sa letecké spoločnosti takýmto spôsobom chránia. Potvrdenie od lekára je podľa jej slov zárukou pre pokrytie zodpovednosti.

Aké sú riziká lietania počas tehotenstva?

Vo všeobecnosti by mali cestovanie obmedziť najmä ženy v rizikovom tehotenstve. Nie je to však len o rizikovom faktore. Problémom môže byť, že vo vašej cieľovej destinácii nie je v blízkosti vhodná nemocnica.

Tehotné ženy a ženy, ktoré nedávno porodili, môžu mať problém s obmedzenou pohyblivosťou počas cestovania. V ich prípade, podľa doktorky Minkin, hrozia krvné zrazeniny v nohách. Nebezpečné sú i chrípkové obdobia, pri ktorých je väčšia pravdepobonosť nákazy na letiskách či palube lietadla.

Kedy je počas tehotenstva cestovanie najbezpečnejšie?

Doktori sa všeobecne zhodujú, že je najlepšie cestovať počas druhého trimestra, keď opadnú prvé nevolnosti. Výhodou je podľa nich aj spravidla menej komplikácií v tomto období a návrat energie. Pomôcť môžu aj tieto stratégie počas letu:

  • Rezervujte si sedadlo pri uličke, aby ste mali možnosť kedykoľvek sa prejsť. Pravidelný pohyb počas letu je dôležitý pre prekrvenie nôh a chodidiel.
  • Majte so sebou svoju fľašu s vodou. Pitný režim je (nielen) u tehotných žien veľmi dôležitý.
  • Zbaľte si mini hojdaciu sieť na nohy. Je užitočná nielen kvôli pohodliu, ale aj bolestiam v dolnej časti chrbta.

Ďalšie užitočné články o cestovaní s deťmi:

Zdroj info: cntraveler.com
Zdroj foto: shutterstock.com

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Egypt bude mať svoj prvý rýchlik. Spojí Červené more so Stredozemným https://t.co/LKLSdquRwE #novinky5 hodiny dozadu
Kostarika bez testu a karantény. 10 dôvodov prečo je to najlepšia destinácia na svete a letenky za 499€! https://t.co/RDEvkqMjNG #letenky6 hodiny dozadu
Hurá na Kubu: letenky na Varadero rezervuješ z Viedne od 489€! https://t.co/pqmUnP3PDU #letenky6 hodiny dozadu
Maldivy s Emirates v sezóne od 499€: leť super lacno z Budapešti! https://t.co/co2koyhG8I #dovolenky6 hodiny dozadu
Lufthansa už neponúkne jedlo zdarma. Sústrediť sa chce na kvalitu a životné prostredie https://t.co/69w4nvTFMU #novinky7 hodiny dozadu
Cestovanie do Gruzínska: od 1. februára sa ruší zákaz medzinárodných letov https://t.co/wCWGIeed3W #letenky7 hodiny dozadu
Otvorené Seychely a Srí Lanka, zrušené lety z Bratislavy a povinné respirátory na palube https://t.co/EVYzcQwhJk #novinky7 hodiny dozadu
Zatvorený zrejme až do konca roka. Nový Zéland zatiaľ neplánuje otvoriť hranice https://t.co/lwpya2faDv #novinky7 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Jarné prázdniny na Maldivách s all inclusive a 5*hotelom za 2947€ https://t.co/dg36oqbWI2 #dovolenky7 hodiny dozadu
Cestovanie do USA: test, 10-dňová karanténa a povinnosť rúšok na palube https://t.co/i87riLgfST #letenky7 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore