Nájdeš nás aj na:

Tipy

Lietanie v tehotenstve? Odporúčania lekárov a užitočné tipy

Lietanie v tehotenstve? Odporúčania lekárov a užitočné tipy

Mnohé budúce mamičky sa zaoberajú otázkou – je lietanie počas tehotenstva bezpečné? Tak ako na veľa iných, ani na túto otázku nie je jednoznačná odpoveď. Tehotenstvo má u každej ženy iný priebeh, a preto sú aj odporúčania individuálne. Prečítajte si zopár tipov, zistite, kedy potrebujete na lietanie od doktora potvrdenie a čo odporúča známa gynekologička.

Reklama

Potrebujete na lietanie potvrdenie od lekára?

Niektoré aerolinky vyžadujú správu od lekára, napríklad Emirates (po 29 týždni tehotenstva) alebo United (po 36 týždni tehotenstva). British Airlines dokonca nepovolujú ženám letieť od konca 36 ťýždňa tehotenstva. Niektoré ďalšie, napríklad Virgin Atlantic, vyžadujú papier od lekára na začiatku tretieho trimestra. Samozrejme, sú tu aj také, ktoré nevyžadujú vôbec nič.

Gynekologička a klinická profesorka Mary Jane Minkin vysvetluje, že sa letecké spoločnosti takýmto spôsobom chránia. Potvrdenie od lekára je podľa jej slov zárukou pre pokrytie zodpovednosti.

Aké sú riziká lietania počas tehotenstva?

Vo všeobecnosti by mali cestovanie obmedziť najmä ženy v rizikovom tehotenstve. Nie je to však len o rizikovom faktore. Problémom môže byť, že vo vašej cieľovej destinácii nie je v blízkosti vhodná nemocnica.

Tehotné ženy a ženy, ktoré nedávno porodili, môžu mať problém s obmedzenou pohyblivosťou počas cestovania. V ich prípade, podľa doktorky Minkin, hrozia krvné zrazeniny v nohách. Nebezpečné sú i chrípkové obdobia, pri ktorých je väčšia pravdepobonosť nákazy na letiskách či palube lietadla.

Kedy je počas tehotenstva cestovanie najbezpečnejšie?

Doktori sa všeobecne zhodujú, že je najlepšie cestovať počas druhého trimestra, keď opadnú prvé nevolnosti. Výhodou je podľa nich aj spravidla menej komplikácií v tomto období a návrat energie. Pomôcť môžu aj tieto stratégie počas letu:

  • Rezervujte si sedadlo pri uličke, aby ste mali možnosť kedykoľvek sa prejsť. Pravidelný pohyb počas letu je dôležitý pre prekrvenie nôh a chodidiel.
  • Majte so sebou svoju fľašu s vodou. Pitný režim je (nielen) u tehotných žien veľmi dôležitý.
  • Zbaľte si mini hojdaciu sieť na nohy. Je užitočná nielen kvôli pohodliu, ale aj bolestiam v dolnej časti chrbta.

Ďalšie užitočné články o cestovaní s deťmi:

Zdroj info: cntraveler.com
Zdroj foto: shutterstock.com

Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Ryanair po takmer 4 mesiacoch začal opäť lietať z Bratislavy https://t.co/oDkrutKJ6W #letenky24 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky1 deň dozadu
Anglicko ruší povinnú 14-dňovú karanténu, Slovákov sa to netýka https://t.co/7ESrLJ0y0m #novinky1 deň dozadu
Slovinko, pobaltské štáty a Cyprus vyradili Česko zo zoznamu bezpečných krajín https://t.co/xKtC2u6MiY #novinky1 deň dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky1 deň dozadu
Po príchode z rizikových krajín sa stačí ohlásiť na úrad a zostať v izolácii https://t.co/yRVhaImUw4 #novinky1 deň dozadu
PONUKA DŇA: Predĺžený víkend v auguste na Cypre v 3*hoteli za 259€ https://t.co/akaoHvd8l9 #dovolenky2 dni dozadu
Česko už nie je pre Slovincov bezpečné, cesta do Chorvátska s obmedzeniami https://t.co/xKtC2u6MiY #novinky2 dni dozadu
Veľká Británia od 6. júla zruší povinnú karanténu pre turistov zo 75 krajín https://t.co/7ESrLIIWBM #novinky2 dni dozadu
Pri ceste do Grécka nezabudnite vyplniť online dotazník https://t.co/wADZn4OYHE #letenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore