Nájdeš nás aj na:

Novinky

7 tipov, ako si na cestách udržať duševné zdravie

7 tipov, ako si na cestách udržať duševné zdravie

Cestovanie je čas, kedy by sme sa mali zastaviť, relaxovať, zbierať vzrušujúce zážitky a nové podnety. Bezprostredne sa s ním však spája i stres. Plánovanie, jet lag, prispôsobovanie sa novému prostrediu, či malé nezhody so spolucestujúcim / spolucestujúcou vedia narušiť idylku zaslúženého pokoja. Preto by sme počas cestovania nemali zabúdať zachovávať si správne zvyky a na cesty sa vybrať s niekým, kto nás maximálne chápe. Pripomeňme si, ako si udržať mentálne zdravie pri objavovaní sveta.

Reklama

Nezanedbávajte spánok

Podľa odborníkov z Royal College of Psychiatrists, jedna občasná noc bez spánku vaše zdravie nenaruší. Ak sa však kolotoč prebdených nocí začne opakovať, ťažšie sa vám koncentruje a schopnosť rozhodovať sa takisto slabne. U niektorých ľudí môže spustiť i chod depresívnych myšlienok. Preto začnite na vaše pohodlie myslieť ešte predtým, ako nastúpite do lietadla. Vezmite si vankúš na krk, ktorý si dnes už šikovne pripnete o tašku, alebo jednoducho nafúkate na mieste.

Dostatočná hydratácia

Keďže v lietadle sa nevyhnete ani klíme, zbaliť si môžete i deku. Na trhu nájdete obrovské množstvo ich šikovných a skladných verzií. Nezabudnite si do mobilu stiahnuť obľúbenú hudbu, podcasty alebo meditačné nahrávky. Čokoľvek, čo vás upokojí a pomôže vám zaspať. Či už káva alebo čaj, oba tieto nápoje majú na ľudské telo povzbudzujúce účinky. Preto si na ich množstvo na cestách dajte pozor a siahnite radšej po bylinkovom čaji či minerálke. Lietanie je pre naše telo náročné, a tak sa nezabudnite na palubu lietadla dostatočne zásobiť vodou.

Prispôsobte sa novému režimu

Časové zóny a jet lag sú pre náš spánkový režim poriadnou pasekou. Preto, pokiaľ plánujete dlhší výlet, nemyslite neustále na to, koľko hodín je u vás doma. Snažte sa čo najrýchlejšie prispôsobiť novému režimu. Podľa profesora klinickej psychiatrie Richarda Friedmana z Weill Cornell Medical College by nám jet lag pomohol zredukovať i doplnok stravy melatonin. Ako pre New York Times uviedol: “Pri cestovaní na východ budete potrebovať ranné svetlo a večerný melatonin; naopak pri cestovaní na západ večerné svetlo a ranný melatonin.”

Nezabudnite na lieky

Či už sa rozhodnete pribaliť si melatonin, alebo máte svoj vlastný zoznam vitamínov, nezabudnite na nich. Aj obyčajné tabletky na bolesť hlavy či zlé trávenie vám na novom mieste dokážu zachrániť vnútornú pohodu. Na cestách do teplých krajín, kde sú rozdiely medzi klimatizovaným interiérom a tropickým exteriérom vysoké, odporúčame prihodiť vitamín C a paralen, ktoré vás pri najmenších príznakoch prechladnutia dokážu postaviť na nohy. Ak pravidelne užívate lieky na predpis, vyzdvihnite si ich pred odletom a nespoliehajte sa na to, že vám ich v zahraničnej lekárni vydajú. 

Zostaňte aktívni

K psychickej pohode napomáha i fyzická aktivita. V teplom podnebí je samozrejme ľahšie si ísť ráno zabehať, ale využiť môžete napríklad i vnútorný bazén alebo nekonečné množstvo kurzov, ktoré sa s veľkou pravdepodobnosťou nachádzajú i vo vašej destinácii. Či už je to joga alebo tanec. Je ľahké zahodiť disciplínu von oknom, len preto, že “ste na dovolenke”. Začnite deň pohybom a uvidíte, o koľko viac si dokážete užiť jeho zvyšok. Ak zvyknete byť doma aktívni, nemeňte to. Udržujte si svoje dni v rovnováhe a vaša myseľ sa prispôsobí. Myslite i na to, že na výlete nemusíte vidieť všetko z vášho zoznamu. Nerobte na seba zbytočný tlak a nenúťte sa niekam chodiť len preto, že je to turistická atrakcia. Niekedy je oveľa väčšia zábava len tak sa túlať uličkami a naraziť na krásne miesta bez pomoci Tripadvisoru.

Jedzte zdravo

Samozrejme, že ste zvedaví na lokálnu kuchyňu! Nájdite svojú rovnováhu i v stravovaní na dovolenke. Plná penzia neznamená “all you can eat” a možno ani nemusíte ochutnať všetky jedlá z reštauračného menu. Raňajkové bufety napríklad často ponúkajú bohatý výber ovocia, vegetariánske, či dokonca vegánske pokrmy. Tu opäť platí, nemeňte svoje zvyky len preto, že “ste na dovolenke”.

Cestujte s niekým, na koho sa môžete spoľahnúť

A tým nemyslíme len niekoho, kto na letisku stepuje dve hodiny pred odletom. Tento bod je hádam dôležitejší, než všetky ostatné. Pri cestovaní je zásadné, aby ste sa so svojou priateľkou / svojim priateľom navzájom chápali a boli k sebe empatickí. Aby ste nemuseli mať výčitky svedomia, že namiesto party máte chuť ísť na masáž a aby ste sa navzájom neunudili k smrti, ak máte rôzne názory na exkurzie či múzeá. Ja som napríklad skôr introvertný typ a vždy počas dňa potrebujem aspoň chvíľu pre seba, kedy si čítam, píšem či len tak ticho pozerám z okna vlaku. Preto je pre mňa dôležité mať na cestách pri sebe niekoho, kto to chápe a nevyžaduje moju stopercentnú pozornosť 24/7.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore