Nájdeš nás aj na:

Tipy

Ako sa zbaliť do príručnej batožiny? (Praktické odporúčania)

Už vieme, čo všetko si môžeme zobrať na palubu lietadla, aj to, ako by malo byť zbalené jedlo. Teraz sa poďme pozrieť na to, ako by sme sa mali zbaliť do príručnej batožiny. Tieto praktické rady môžu pomôcť hlavne tým, ktorí cestujú bez nároku na podpalubnú batožinu, tým pádom sa všetky ich veci musia zmestiť do malého kufra.

Reklama

Aká je veľkosť príručnej batožiny?

Závisí to od prepravných podmienok danej leteckej spoločnosti. Váhový limit sa zvyčajne pohybuje okolo 10 kg a príručná batožina by nemala byť väčšia ako 55x40x20 cm. VŽDY však tieto podmienky skontroluj na svojej letenke, v potvrdení rezervácie alebo sa opýtaj našich agentov na zákazníckej linke Pelikana.

 

Na materiáli záleží

Kufre s pevným obalom na kolieskach sú veľmi populárne, a mnohí ich využívajú preto, aby sa v nich nekrčilo oblečenie, nerozbil sa notebook, nebol v ňom bordel atď. My však na cestu lietadlom odporúčame siahnuť po ruksaku alebo kufri z tenšieho materiálu. Keďže tieto sú ľahšie a vďaka flexibilite sa do nich zmestí oveľa viac vecí, počas balenia ti ušetria pár stresujúcich chvíľ.

 

Oblečenie

Mnohí zastávajú názor, že rolovanie oblečenia je ten najpraktickejší spôsob ich zbalenia. Populárna je aj metóda „bundle packing“, kedy všetky kúsky zviažeš do jedného zväzku. Môžeš si to pozrieť vo videu nižšie. Pokiaľ sa ti ani jeden z týchto dvoch spôsobov nepozdáva, tak poskladaj svoje oblečenie klasicky, do štvorcov, obdĺžnikov. V žiadnom prípade však ich nehádž do kufra nesystematicky, „len tak“.

Nezabudni na to, že topánky môžeš využiť ako ďalší voľný priestor: do ich vnútra môžeš odložiť nejaké maličkosti (ponožky, suveníry, bižutériu).

 

Zbytočnosti nechaj doma

Vždy sa dvakrát uisti, či danú vec budeš naozaj potrebovať počas svojej cesty. Neber si so sebou celý bedeker, odfoť si potrebné strany do telefónu. Ak si knihomoľ, na dovolenku si naplánuj radšej viac tenších paperbackov (kníh v papierovej väzbe) ako jednu veľkú kroniku v pevnej väzbe. Ak ti nerobí problém čítanie z čítačky kníh, si zachránený.

 

Na poradí záleží

Ak máš kolieskový kufor, topánky a ťažšie veci daj ku kolieskam, potom nasleduje oblečenie. Elektronika a tekutiny by mali byť posledné v poradí, pretože tieto budeš musieť počas bezpečnostnej kontroly vybrať z batožiny a položiť na pás.

 

Zákazy

O tom, ako by sa mala zbaliť tekutina (kozmetika, jedlo…), sme už písali veľakrát. Krátka rekapitulácia: môžeš si so sebou zobrať maximálne 1 liter tekutiny, tá však musí byť rozdelená do nádobiek s kapacitou max. 100 ml. Tie je potrebné uložiť do priesvitného, uzatvárateľného vrecka.

Nebezpečné predmety sú, samozrejme zakázané, medzi tie sa zaraďujú napríklad aj nožničky alebo dáždniky s ostrými hrotmi.

Tieto zakázané predmety spôsobujú komplikácie na bezpečnostnej kontrole najčastejšie: manikúrová súprava, ktorá obsahuje ostré predmety (pilníky a klieštiky na nechty sú povolené), vreckové nožíky, žiletky, rôzne náradie (klince, kladivo, skrutkovač atď.), orezávače, príbor (nôž a vidlička, detská vidlička so zaoblenými hrotmi je povolená).

 

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Za každú minútu v Dubaji „zarobíš“ jednu mílu od Emirates. Tomu hovoríme ďalší dôvod ísť na tohtoročné EXPO 2020 https://t.co/xojHw3qB7s #tipy6 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Wellness pobyt v Piešťanoch so 4*hotelom, procedúrami aj polpenziou za 120€ https://t.co/ITDTlx0AS1 #dovolenky7 hodín dozadu
Poď s nami do Zadaru a Dubrovníka jednou cestou! (video) https://t.co/Z0nrlycrXG #cestopisy10 hodín dozadu
5 TOP exotických destinácií, kde môžeš stráviť bezpečnú dovolenku aj počas pandémie https://t.co/VxcJasF80F #letenky11 hodín dozadu
10 dôvodov, prečo navštíviť Baku + letenky od 60€! https://t.co/vGEBUYY6gf #letenky11 hodín dozadu
Azerbajdžan otvorí hranice 5. augusta. Ku vstupu treba očkovanie alebo imunitu na COVID a tiež negatívny test https://t.co/M0S8FnuzBN #letenky12 hodín dozadu
Emirates budú v auguste lietať s dvojpodlažným Airbusom A380 už aj na Maurícius https://t.co/YfTOgG20TC #novinky12 hodín dozadu
Krásne Porto za výbornú cenu od 33€ (priame lety z Viedne)! https://t.co/1mb7GGawfg #letenky12 hodín dozadu
Rím z Viedne alebo Bratislavy za super ceny od 29€! https://t.co/Uv8FUvoCh9 #letenky12 hodín dozadu
La Gomera: Neobjavený kút Kanárskych ostrovov s vlastným jazykom a dažďovým lesom https://t.co/ttXYzQ3iBM #cestopisy1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore