Nájdeš nás aj na:

Tipy

Jedlo na palube lietadla chutí inak – vieme prečo!

Poznáme to všetci veľmi dobre. Mdlé cestoviny, nedosolené kurča, ovocie bez chuti. S jedlom, ktoré nám servírujú letecké spoločnosti na palubách svojich lietadiel, to zvyčajne nie je žiadna sláva. Ak, samozrejme, neletíme biznis triedou, čo sa nám však, priznajme si, väčšinou nestáva.  Nech sa totiž kuchári leteckých spoločností snažia akokoľvek, nie je to úplne ich chyba. Jedlo podávané vo vzduchu podľa odborníkov chutí skrátka inak.

Chuť čiastočne ovplyvňuje teplota – vo výške niekoľko tisíc metrov je chladno, čo nám znemožňuje cítiť chuť jedla tak, ako v prostredí s vyššími teplotami. Ďalším faktorom, ktorý pri konzumovaní jedla zaváži, je nízky tlak v kabíne a suchosť vzduchu (ktorý je v lietadle suchší ako na Sahare). To spôsobuje, že náš čuch je horší. A chuť jedla vnímame z veľkej časti práve čuchom.

Neverili by ste, no podľa výskumníkov je problémom na precítenie chutí aj hluk. V lietadle neustále počuť rachot motorov, prípadne plačúce dieťa alebo kašľajúceho spolusediaceho. Naše zmysly sú teda poriadne otupené, a teda neschopné cítiť skutočnú chuť jedla. To platí aj v prípade, že si na palubu prinesieme vlastné pochutiny. Čokoládová tyčinka na zemi a vo vzduchu sú dve diametrálne odlišné chute.

Avšak, niektoré chute sú týmito faktormi ovplyvnené menej ako iné. Napríklad soľ stráca na intenzite viac, ako cukor. Kyslá a pálivá chuť zasa vyšli z výskumu ako pomerne stabilné. S týmito zisteniami už začali pracovať aj kuchári veľkých leteckých spoločností. Ak chcú, aby si pasažieri ich jedlo pochvaľovali, stavia na karí, citrusové ovocie a tiež na tzv. umami chute, teda chute húb, morských rias a tvrdých syrov, ktoré sú veľmi výrazné. Úspech vo vysokých výškach žne aj škorica, kardamón či zázvor.

Takže, ak budete najbližšie cestovať, možno stojí za zváženie si do batožiny pribaliť aj nejakú tú štipľavú omáčku alebo poriadne kyslý pomaranč.

4.8 (95%) 4 vote[s]
Pokračovať v čítaní
Advertisement
Komentáre
Advertisement Booking.com

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Piatok, 24. máj 2019
17:45 | Nenechaj si ujsť lacnú Bukurešť: Tam aj späť začiatkom leta z Viedne za 33 eur!
12:10 | Miláno hlási lacné letenky! Leť v lete za super ceny od 43 eur.
10:27 | 389 eur za 8-dňový all-inclusive v Turecku? Sprav si leto už budúci týždeň.
8:41 | Bezkonkurenčná ponuka na Rio de Janeiro! Letenky z Prahy s návratom do Viedne za 479 eur.
8:06 | Nádherná a dobrodružná Keňa za 439 eur: Objavili sa lacné letenky Ethiopian Air Lines.

Štvrtok, 23. máj 2019
15:04 | Na víno do Bordeaux? Letenka z Viedne ako víno za 55 eur.
1 2 3 43

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore