Nájdeš nás aj na:

Novinky

6 bezplatných aplikácií, ktoré potrebuje každý cestovateľ

6 bezplatných aplikácií, ktoré potrebuje každý cestovateľ

Mobil sa za posledné roky stal neoddeliteľnou súčasťou našich životov, pri cestovaní nevynímajúc. Pozrite sa s nami na výber niekoľkých mobilných aplikácií, s ktorými si váš nasledujúci výlet určite uľahčíte. 

Reklama

Kategória mapy: Google Maps

Mapy od Google sú aplikáciou, ktorú by mal mať v telefóne každý cestovateľ. Vďaka svojej obrovskej databáze ponúka široké spektrum možností, ako ju využiť a navyše, je dostupná zdarma pre všetky mobilné zariadenia. Za poslednú dobu prešla mnohými vylepšeniami a dokáže významne pomôcť nejednému cestovateľovi. 

Je výborná nielen pre vodičov, ktorým nájde najvhodnejšiu cestu, vypočíta vzdialenosť, či ponúkne aktuálne informácie o dopravnej situácii. Využiť ju môžete aj v mestách – ukladať si lokality, vytvárať mapy a do detailu si naplánovať celý výlet. Zdieľať s priateľmi tak môžete nielen vašu aktuálnu polohu, ale aj plán výletu.

Aplikácia je prepojená s inými informáciami dostupnými na Google, preto vám výrazne zjednoduší napríklad výber reštaurácie s dobrými hodnoteniami, alebo ponúkne populárny bar v okolí. Všetky uložené dáta a trasy nájdete aj po bez wi-fi, keďže je dostupná aj offline.

Kategória financie: Splitwise

Je náročné sledovať rozpočet, ak cestujete viacerí. Aplikácia na kontrolu výdavkov – Splitwise – je veľmi intuitívna, jednoduchá na ovládanie a navyše je zdarma dostupná pre všetky mobilné telefóny. Niekoľkými kliknutiami vytvoríte profil nového výletu a prizvete ďalších účastníkov, ktorí môžu náklady sledovať, komentovať a zapisovať spolu s vami

Ako funguje? Stačí do aplikácie zaznamenať, kto platil aký výdavok a ako chcete sumu rozdeliť. Aplikácia výsledné číslo vypočíta za vás a ukladá. Dostupných je niekoľko kategórií, podľa ktorých je možné výdavky filtrovať. Na konci výletu vám aplikácia ukáže, koľko ste za celý čas minuli a prípadne koľko treba komu doplatiť

Kategória jedlo: The Fork

Mojim tajným tipom na reštaurácie je aplikácia The Fork. Tá síce funguje najmä vo väčších mestách, ale pokiaľ je dostupná aj pre mesto, ktoré sa rozhodnete navštíviť, určite ju využite. Aplikácia ponúka možnosť vyhľadania reštaurácií v okolí. Môžete si vybrať, na akú kuchyňu máte chuť, prípadne filtrovať podľa lokality alebo recenzií. Jej najväčšou výhodou sú však zľavy, ktoré ponúka. Tie sú v závislosti od možností rôzne – od 10 do 60 percent podľa toho, či ide o výhodnú ponuku, rezerváciu na určitý čas alebo zľavu z tzv. “à la carte” menu.

Nemusíte sa báť, že dostanete menej chutné jedlo, prípadne horší stôl. Túto aplikáciu som využila niekoľkokrát a nikdy som neoľutovala. The Fork funguje rovnako, ako iné rezervačné systémy, avšak ponúka zľavu z účtu. Mnohokrát sa dokonca stáva, že pri platbe treba čašníkovi využitie tejto služby pripomenúť, aby vám odrátal z celkovej sumy spomínanú zľavu. Luxusné reštaurácie sú tak oveľa dostupnejšie, než kedykoľvek predtým. 

Kategória fotografia: Snapseed

Fotografie sú krásnou spomienkou na dovolenku. Pripomínajú nám obľúbené chvíle, dobré jedlo, dobrodružstvá či zážitky. S týmto všetkým sa radi podelíme aj na sociálnych sieťach. Ak ste rovnakí detailisti ako ja, niekedy chcete fotografiu pred zverejnením alebo vytlačením do fotoalbumu trochu upraviť – zosvetliť tieň na tvári, zvýrazniť farbu alebo odrezať časť, ktorá sa na fotku dostala náhodou a kazí celý dojem. 

Skvelou bezplatnou aplikáciu je Snapseed. Ten je veľmi jednoduchý na ovládanie a menšia farebná úprava fotografie vám tak po niekoľkých pokusoch vôbec nebude robiť problém. Pomocou aplikácie dokážete upravovať farby a celú atmosféru fotografie, prípadne na ňu pridať text. Navyše, s nástrojomčistenie” dokážete jedným pohybom prsta odstrániť napríklad nepeknú vyrážku na tvári.

Kategória doprava: Rome2rio

Poznáte to. Ak je to možné, v rámci jedného výletu chcete vidieť hneď niekoľko miest naraz. Aplikácia Rome2rio funguje ako vyhľadávač trás medzi mestami. Kombinuje všetky možné spôsoby dopravy – od auta, cez autobusy, vlaky či lety. Výsledky zoradí podľa trvania cesty a dokonca vám ukáže aj predpokladané náklady na cestu.

Samozrejmosťou je možnosť “multistop” – pridanie medzizástávky medzi miestom, odkiaľ vyrážate a vašej cieľovej destinácie. Vyhľadané výsledky si môžete uložiť do obľúbených a mať ich tak vždy po ruke. Aplikáciu je možné si prispôsobiť – od meny až po vzdialenosť (kilometre alebo míle). Bonusom je možnosť vyhľadania ubytovania v danej lokalite, ktoré si tak môžete rezervovať hneď do niekoľkých minút. 

Kategória letenky: Pelipecky

Vo svete výhodných leteniek a dovoleniek platí kruté pravidlo. Najlepšie ponuky zväčša trvajú len pár minút či hodín a sledovať ich dennodenne si vyžaduje veľa času a úsilia. Ako sa teda bežný smrteľník môže dostať k super ponukám a nemusí kvôli tomu ponocovať na Facebooku alebo cez deň v práci sledovať tristo cestovateľských stránok? Nechaj to na naše Hotpecky.

Už ti neujde žiadna super ponuka, zaujímavosť či nová letecká linka. Naši redaktori spolu s pelikánskymi robotmi sledujú dianie a informujú o novinkách vždy medzi prvými. Tebe stačí mať našu Pelipecky appku. Ak vyskočí MEGA ponuka či zaujímavá novinka, budeš o tom vedieť hneď.

Okrem hotpeciek ti naša aplikácia umožní si kedykoľvek prečítať (aj offline) naše články o cestovaní, vypočuť si najnovšie Pelicasty, spravovať svoje objednávky leteniek a dovolenkových balíčkov, využiť okamžité zľavy na letenky a mnoho ďalšieho.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.8/5 - (5 votes)
Komentáre
Hore