Nájdeš nás aj na:

Novinky

Letisko Viedeň začalo rozširovať južný terminál. Na aké novinky sa môžeme tešiť?

Vo Viedni začala výstavba rozšírenia južného terminálu letiska v hodnote 420 miliónov eur. Touto investíciou sa letisko Viedeň dostáva do zoznamu tých najlepších letísk na svete. Na ploche sedemdesiat tisíc metrov štvorcových vzniknú nové, moderné stravovacie a nákupné zóny s prémiovými značkami, ako aj priestranné salóniky či exkluzívne lóže. K dispozícii bude aj 18 nových autobusových nástupíšť a najmodernejšia bezpečnostná kontrola.

Reklama

Práce na rozšírení letiska potrvajú niekoľko rokov

Prípravné práce na projekte rozšírenia terminálu viedenského letiska Flughafen Wien prebiehajú od júla 2023. Intenzívna fáza výstavby bola odštartovaná dňa 14. februára 2024 za účasti primátora, Michaela Ludwiga, členov predstavenstva viedenského letiska, Juliana Jägera a Günthera Ofnera a dolnorakúskej guvernérky, Johanny Mikl-Leitnerovej.

„Ide o kľúčový projekt v našej kvalitatívnej a investičnej stratégii na najbližšie roky v hodnote 420 mil. eur. Je plne financovaný z budúceho cash-flowu, teda bez úverov. Od roku 2012 náš stavebný sektor preukázal svoje schopnosti v mnohých veľkých projektoch, ktoré boli úspešne dokončené. Spoliehame teda aj tomto projekte na našu vysokú odbornosť v oblasti využitia digitalizácie a BIM (Building Information Modelling). Týmto spôsobom môžeme nielen sledovať plynulosť výstavby, ale zabezpečiť aj dodržiavanie časového plánu a nákladov s predpokladaným ukončením v roku 2027,“ konštatuje Dr. Günther Ofner, člen predstavenstva Flughafen Wien AG zodpovedný za výstavbu.

Viedeň upevní postavenie medzi najlepšími letiskami na svete

Vďaka novej južnej prístavbe sa viedenské letisko, ktoré získalo štvorhviezdičkové hodnotenie Skytrax, dostáva do najvyššej ligy medzinárodných letísk a dosahuje úroveň piatich hviezdičiek. Cestovanie sa zároveň stáva zážitkom: na celkovej ploche približne 70 000 m2, čo zodpovedá desiatim futbalovým ihriskám, vzniknú nové gastronomické zóny, viac než 30 predajní s rakúskymi a medzinárodnými prémiovými značkami, veľké a exkluzívne salóniky s celkovou rozlohou 6 000 m2, priestranné a pohodlné oddychové lóže, pohodlné prestupové spojenia medzi bránami F, G, C a D, ako aj 18 nových autobusových nástupíšť, ktoré budú prístupné cez nové a veľké centrálne bezpečnostné stanovište vybavené najmodernejšou technológiou.

V súčasnosti prebiehajú inžinierske práce s inštaláciou viac ako 900 navŕtaných pilót a výstavbou základov budovy. Potom sa začnú stavebné práce na šesťpodlažnej budove, po ktorých budú nasledovať práce v interiéri a inštalácia technologických systémov budovy. Celú budovu si už teraz možno virtuálne prejsť a kliknutím myši preskúmať všetky miestnosti, úrovne a priestory budúcej budovy terminálu. Zobrazené sú nielen steny, schodiská, výťahové šachty a ďalšie konštrukčné prvky, ale aj všetky káble a prípojky, ktoré budú v budúcnosti potrebné na zásobovanie energiou, služby a IT v budove.

Udržateľnosť je budúcnosť fungovania letísk

Dôležitú úlohu v novej južnej prístavbe zohráva aj udržateľnosť: v budove sú použité najmodernejšie riešenia stavebných technológií, optimalizovaná tepelná izolácia a vysoko izolačné fasády. Vysokoúčinné vetracie systémy s voľnou chladiacou prevádzkou sú tiež integrované do inteligentného systému riadenia budovy.

Letisko Viedeň už má skúsenosti s výstavbou klimaticky neutrálnych budov: Office Park 4 s geotermálnym zásobovaním teplom/chladom, fasádou optimalizovanou pre vietor a udržateľným spôsobom výstavby sa stále považuje za najekologickejšiu kancelársku budovu v Rakúsku. Časť energie bude pochádzať z vlastnej fotovoltaickej výroby letiska, ktorá má od tohto roku vyrábať približne 50 mil. kWh solárnej energie ročne.

Akciové letenky z Viedne


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore