Nájdeš nás aj na:

Letenky

Množstvo destinácií a prvotriedny servis. Ako sa lieta z Viedenského letiska?

Vedeli ste, že Viedenské medzinárodné letisko je super? Že je plné pokladov, a túto zbierku sa chystá rozšíriť ešte viac? Prečítajte si niečo o tom, aké nadštandardné služby ponúka, aké má plány a prečo toto miesto máme tak veľmi radi.

Reklama

O Schwechate v krátkosti

Schwechat nie je pre slovenských cestovateľov neznámym pojmom. Nachádza len na pár minút od našich hraníc, pričom od Viedne taktiež len na 18 km. Viedenské medzinárodné letisko je najväčším a najdôležitejším v celej krajine, a je to tak práve aj vďaka geografickej polohe. Lákavé je nielen pre Slovákov, ale aj občanov iných krajín. Starostlivosť o pasažierov okrem vynikajúcej technickej a personálnej vybavenosti spočíva aj v kvalitných duty free obchodoch, supermarketoch, reštauráciách, nechýba ani zmenáreň, kaviarne a salóniky. Navyše poskytuje možnosť oddychu v relaxačnej miestnosti, súkromie pre mamy s bábätkami, no a pre rodinnú zábavu bol vytvorený tzv. fun gate, ktorý je prakticky jedna veľká detská herňa.

O službách detailnejšie

Okrem základných služieb zvyčajne dostupných na medzinárodných letiskách sú na Schwechate dostupné aj také, ktoré ponúkajú trošku vyšší stupeň komfortu.

Rýchlejší presun k lietadlu/od lietadla

Ak sa po prílete chcete vyhnúť zhonu a odísť z letiska čo najskôr, môžete si objednať osobného asistenta, ktorý vás bude čakať hneď pri lietadle alebo autobuse, a, pokiaľ to bude potrebné, pomôže vám prejsť aj cez kontrolu hraničnou políciou. Takúto istú prémiovú službu ale môžete využiť aj vtedy, ak ste „na odlete“ z Viedenského letiska. Váš asistent vás vyzdvihne pri informáciách v termináli 3. Pomôže vám pri check-ine alebo odovzdaní batožiny, prípadne hraničnej kontrole. Po kontrolách vás dostane k odletovej bráne. To stále nie je všetko. Nápomocní vám budú aj v prípade transferu. Čiže, ak si objednáte asistenta k prestupu na letisku Schwechat, k vášmu prípojnému letu vás dostane čo najrýchlejšie. Do tejto skupiny služieb patrí aj jedna nová na zrýchlenú bezpečnostnú kontrolu vo forme lístka.

Pomoc s batožinou

Máte taký pocit, že pobyt na letisku by bol omnoho pohodlnejší aj zábavnejší, ak by ste sa nemuseli starať o svoju batožinu? Súhlasíme. Nehovoriac o tom, keď sa počas čakania rozhodnete skočiť do Viedne, teda niekam preč z letiska. Na letisku Schwechat svoje kufre a tašky môžete odložiť do úschovne, v ktorej vaše cennosti budú strážiť v trezore a oblečenie v šatni.

No a túto službu môžete doplniť o ďalšiu, ktorá vás dostane na ešte vyšší stupeň komfortu. Ak sa vám nechce vláčiť batožinu už ani k úschovni, môžete požiadať o pomoc. Najneskôr 72 hodín pred vaším odletom si môžete objednať (e-mailom) služby nosiča.

Personál letiska vám dokáže zabaliť kufor do ochrannej fólie proti poškodeniu, vlhkosti alebo vykradnutiu. Táto služba je k dispozícii v oboch batožinových zónach terminálu 1 a pri pulte letiskových služieb v termináli 3 (odlety).

Salóniky

Ak si chcete užiť cestu plnú luxusu už od prvého momentu, v každom prípade vyskúšajte pobyt v salóniku. Viedenské letisko má 2:

 • SKY Lounge (670 m²) pre odlety z gate-ov F a G,
 • Vienna Lounge 2,500 m² pre odlety z gate-ov C a D.

V obidvoch budete mať prístup k výborným jedlám a kvalitným nápojom, osviežiť sa budete môcť v sprche alebo pri káve v pohodlnom kresle. Ak by ste náhodou potrebovali pracovať, aj to budete môcť, vo Vienna Lounge si môžete dokonca objednať aj miestnosť na meeting pre 10 osôb.

Obchody a stravovanie

Pobyt na letisku je dnes pre mnohých spojený s nakupovaním. Prvou zastávkou býva duty free shop, či už kvôli populárnym parfumom alebo suvenírom. Na niektorých letiskách sa ale nachádza fakt široká ponuka rôznych obchodov pre všetky cieľové skupiny. Tak je tomu aj vo Viedni, kde sa na „shopping“ môžete vybrať do luxusných butikov s dielami medzinárodných dizajnérov, potravín so skromným občerstvením a čohokoľvek, čo je medzi nimi.

Pokiaľ sa vám výlety spájajú aj s gastronomickými zážitkami a chcete, aby spoznávanie nových kultúr cez chute začalo už od prvého momentu, čiže na letisku, Schwechat vás nesklame. Delikátne reštaurácie ponúkajú rakúske a medzinárodné jedlá.

Napríklad, vo Wolfgang Puck Kitchen + Bar, prvej reštaurácii tohto medzinárodného šéfkuchára v Rakúsku, si cestujúci a návštevníci viedenského letiska môžu vychutnať jedlá charakterizujúce jeho kuchyňu vrátane tataráku z tuniaka, údenej lososovej pizze s kaviárom, chinois šalátu a burgeru Wolfgang Puck. Na jedálnom lístku nájdete ale aj typické rakúske chody, ako je viedenský rezeň, hovädzí guláš a korutánsky kasnudeln z rodného regiónu šéfkuchára. V bare vás osviežia čapované miestne a medzinárodné pivá, ako aj koktaily, long drinky a kalifornské vína.

Vegáni a vegetariáni to nemajú vždy ľahké. Viedenské letisko sa stará aj o ich žalúdky. Reštaurácia LaLa ponúka chutné jedlo, ktoré je zdravé a vegánske. Navyše inšpirované kuchyňou Los Angeles. Produkty LaLa sú vyrobené výlučne z prírodných surovín, ktoré sú 100% vegánske, používa alternatívne sladidlá a chody sú dodávané v organických obaloch, ako sú poháre a fľaše vyrobené z kukuričného škrobu. Aj labužníci s potravinovými intoleranciami si môžu pochutnať bez obáv.

Ak máte čas len na rýchly horúci nápoj, navštívte Bieder & Maier a vychutnajte si starú viedenskú tradíciu kávy prenesenú do súčasnosti a kombinovanú s novými trendmi.

Terminál T3

Terminál 3 dostáva novú podobu. Cieľom renovácie prebiehajúcej v rámci projektu „Southern Expansion“ je pretavenie letiska do ultramoderného prostredia vrátane nového centrálneho bezpečnostného kontrolného bodu, ešte luxusnejších salónikov, viacerých gate-ov a obrovského nákupného a reštauračného komplexu. Projekt rozšíri celkovú plochu obchodov a reštaurácií o 50 % na celkových 30 000 metrov štvorcových.

Začiatok výstavby je naplánovaný na polovicu roka 2023 s predpokladaným otvorením novej časti terminálu 3 v roku 2027, čím sa výrazne skvalitní letiskový terminál, gastronomické služby a obchody.

Zaujímavé fakty o novej južnej časti terminálu 3:

 • Nový centrálny bezpečnostný kontrolný bod
 • 4 800 m² priestoru s reštauráciami a občerstvením
 • 6 200 m² nákupného priestoru
 • 4 000 m² salóniková plocha
 • 10 schengenských autobusových brán
 • 8 neschengenských autobusových brán
 • Rozšírenie o 70 000 m² dodatočnej plochy terminálu

Doprava a parkovanie

Pokiaľ na Viedesnké letisko cestujete z nášho hlavného mesta, budete mať rôzne možnosti, a všetky vás na miesto činu dostanú rýchlo a ľahko. Priamy spoj ponúkajú rôzne autobusové služby niekoľkokrát denne, odporúčame vám však nespoliehať sa na kúpu lístku priamo od šoféra. Väčšiu istotu budete mať, ak si ho objednáte vopred, no a vyjde vás to aj lacnejšie.

Môžete využiť aj transfer alebo vlastnú dopravu. Na viedenskom letisku sú k dispozícii rôzne parkoviská, z ktorých väčšina je spojená s terminálmi skrytými prechodmi. Okrem dlhodobého parkovania máte k dispozícii aj parkovanie „na čakačku“, na 10 minút. Na stránke letiska môžete dokonca aj vyrátať, ako vás parkovanie na letisku vyjde finančne.

Kam z Viedne?

Viedenské letisko ponúka širokú škálu destinácií, či už obľúbených európskych metropol alebo exotickej Ázie. Čo sa týka leteckých spoločností, z Viedne lietajú nielen obľúbené nízkonákladovky Slovákov – Ryanair, Wizz Air, ale i veľké aerolinky, ktorých zásluhy, benefity a zaujímavé služby často chválime aj tu, na Pelipeckách, napríklad Emirates, Qatar Airways, Eva Air, British Aiways a podobne. To vás asi ani neprekvapí, že svoju bázu tu má aj Austrian Airlines.

Lacné letenky z Viedne
Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore