Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Jeden deň vo Viedni: Toto by ste mali zažiť

Jeden deň vo Viedni: Toto by ste mali zažiť

Viedeň je pre západ Slovenska snáď najdostupnejšou metropolou. Je ľahko dostupná autom, ale takisto autobusom či vlakom. Autobusy pravidelne premávajú na autobusovú stanicu od 10€ spiatočne. Doprava vo Viedni na deň vychádza 8€. Je to skvelá voľb,a pokiaľ chceš z jednodňového výletu vyťažiť maximum. Viedenské metro je veľmi efektívne a vieš sa ním dostať naozaj všade za relatívne krátky čas. Pripravila som pre teba zoznam tých najhlavnejších pamiatok Viedne podľa trasy, ktorú pokojne prejdeš aj pešo.

Reklama

Belvedér

Prvou zastávkou, ktorú máš po ceste zo stanice, je zámok Belvedér. Ide o druhý najväčší palácový komplex (hneď po Schönbrunne). Pozostáva z dvoch barokových palácov, oranžérie a niekoľkých záhrad. Je to rozhodne skvelá voľba ako sa prejsť k ďalším pamiatkam Viedne.

Karlsplatz

Ide o tzv. Viedenskú spojku z ktorej sa vieš najlepšie dostať do všetkých kútov Viedne. Taktiež sa tu nachádza nádherný Karlskirche, ktorý je podľa mňa jednou z najkrajších budov Viedne.

Naschmarkt

O tomto preslávenom viedenskom trhu si už rozhodne počul, kopa dobrého jedla, čerstvej zeleniny, ovocia, skrátka všetko na čo si spomenieš. Nečudujem sa, že býva preplnený takmer nonstop. Nájdeš tu všetko, po čom tvoje srdce túži, rozhodne sa oplatí aspoň sa tu zastaviť.

Mariahilfer Strasse

Na takmer štvorkilometrovej nákupnej ulici sa nachádza viac ako 350 obchodov, mnoho kaviarní, stánkov či reštaurácií. Nákupní maniaci si tu rozhodne prídu na svoje. Je to skvelá zastávka na malé nákupy či obed. Neďaleko Mariahilfer Strasse sa nachádza veľmi príjemný rozľahlý park Buggarten.

Stadtpark

Ďalší rozľahlý park, ktorý sa oplatí vidieť. Mnoho sôch, jazero a veľa miesta na relax.

Vienna Operahouse

Budova Viedenskej opery je veľmi impozantná stavba, ktorá očarí každého. Ide o významnú operu vo Viedni a zároveň patrí aj k tým najvýznamnejším na svetovej scéne.

Hofburg

Ďalšou pamiatkou, ktorú by si nemal vynechať, je zámok Hofburg (bývalá rezidencia Habsburgovcov). Hofburg sa postupne rozrastal, a tak sa dnes rozprestiera na obrovskej ploche. V jeho areáli nájdeš rezidencie, kaplnky, múzeá, rakúsku národnú knižnicu, cisársku pokladnicu, národné divadlo, jazdeckú školu alebo aj stane.

Wiener Rathaus

Sídlo starostu, mestského zastupiteľstva a guvernéra Viedne. Na samom vrchu sa nachádza socha radničného muža, ktorý je aj symbolom mesta Viedeň. Námestie, na ktorom radnica stojí, v minulosti slúžilo na vojenské prehliadky či cvičenia. Momentálne je Viedenská radnica v rekonštrukcii až do roku 2023.

Stephansplatz

Dominantou Viedne (a taktiež námestiea Stephansplatz) je rozhodne gotická katedrála Stephansdom, ktorá sa nachádza v centre Viedne na námestí Stehpahnsplatz. Na námestí a v okolí katedrály sa to hemží turistami celý deň. Katedrála slúži dodnes aj pôvodnému účelu. Denne sa tu koná 7 bohoslužieb a v nedeľu 10. Vstup do samotnej katedrály je zdarma.

Hundertwasserhaus

Pôvodne bol tento známy viedenský dom postavený pre sociálne slabších, avšak nakoniec sa zaradil medzi jednu z turistických atrakcií Viedne. Stavba stojí od roku 1985. Celý vzhľad budovy odzrkadľuje celoživotné tvrdenia a myšlienky architekta, maliara a sochára Friedensreicha Hundertwassera. Na dome teda nenájdeš rovné alebo pravidelné línie, stavba pôsobí veľmi chaoticky, avšak z umeleckého hľadiska ide rozhodne o raritu.

Prater

Na zakončenie dňa ti odporúčam známy zábavný park Prater, o ktorom si už rozhodne počul. Skvelé je, že vstup do parku je bezplatný a platíš iba za atrakcie, ktoré si vyberieš. Park má skvelú atmosféru počas dňa, ale aj keď sa zotmie a všetko svetielkuje. Neďaleko parku sa nachádza aj kampus univerzity, ktorý skrýva naozaj pekný areál. Ak budeš mať chvíľku čas, rozhodne sa oplatí pozrieť sa.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Nataly študuje masmediálnu komunikáciu v Bratislave. Cestovanie je jej veľkou vášnou a tak cestuje vždy, keď je príležitosť. Miluje tiež jedlo, módu a autentické mestské bary či reštaurácie po celom svete. Nohavice na nej uvidíte zriedka, naopak sukňu a tenisky má na sebe takmer nonstop.

Hore