Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Štokholm ti učaruje už za jeden deň! Toto sú TOP zážitky (cestopis)

Štokholm ti učaruje už za jeden deň! Toto sú TOP zážitky (cestopis)

Štokholm ma príjemne prekvapil poloprázdnymi námestiami a ulicami v tom najlepšom slova zmysle. Možno je to tým, že nejde o celkom typickú letnú destináciu. Počasie však bolo krásne slnečné s príjemnou teplotou a my sme sa nikde nemuseli tlačiť v dave turistov. Dokonca ani na najvychytenejšie atrakcie sme nečakali dlhšie ako 5 minút. V meste sme strávili len 1,5 dňa, no zažili sme toho veľa a stihli sme sa doň zamilovať.

Reklama

Budeš sa chcieť vrátiť

Za pohľad a možno aj krátky relax na lavičke určite stojí okolie prístavu. Vo vzduchu cítiť soľ a ryby a na chvíľu tak máš pocit, akoby si sa ocitol skôr kdesi v Grécku. V prístave si môžeš požičať kajak alebo loďku a za poplatok si vychutnať aj trocha vody. V rámci tvojej SL predplatnej kary na mestskú dopravu sa môžeš previezť i loďou označenou SL.

Niektoré miesta nás naozaj očarili, hoci sa na prvý pohľad môžu zdať v porovnaní s obrovskými pamiatkami v iných metropolách nezaujímavé. My sme sa napríklad do Gamla stan-u vrátili aj niekoľkokrát a pohľad na typické farebné budovy sa nám vryl do pamäti hádam navždy. Vysoké ceny, ktoré sú v Štokholme neodmysliteľné, vyvážila pokojná atmosféra.

TOP Miesta, ktoré musíš vidieť

Múzeum Vasa

Múzeum Vasa, nachádzajúce sa spolu s ostatnými unikátnymi múzeami na ostrove Djurgarden, je úžasným miestom, ktoré dostáva nálepku predraženej turistickej atrakcie. Turista bez detailnejších informácií vojde do zvláštneho múzea, či skôr obrovskej miestnosti, v ktorej objaví mohutnú drevenú loď vypĺňajúcu takmer celý interiér. Príbeh lode postavenej v 17. storočí je však naozaj fascinujúci.

V roku 1626 ju dal postaviť švédsky kráľ ako bojovú loď. Z veľkej časti vyrobená z dreva sa kráľovi Gustavovi nezdala dostatočne reprezentatívna a silná, dal ju preto vyzdobiť nespočetnými ornamentmi a sochami. To sa jej však stalo osudom a loď sa po 20-minútovej plavbe potopila. Na jej palube zahynuli stovky ľudí. Loď vytiahli z vody po 333 rokoch a v múzeu je vystavená vo svojej na 98 percent pôvodnej podobe. Okrem toho sa dozvieš niečo o dramatických príbehoch ľudí, s ktorými je spojená. Podarilo sa zachrániť dokonca niekoľko kúskov oblečenia a inej výbavy z lode.

V rámci vstupného máš aj komentovanú prehliadku v angličtine, ktorú na vyťaženie maxima z múzea určite odporúčam.

Gamla stan

Staré mesto Štokholmu je jedno z najväčších a najzachovalejších stredovekých mestských centier v Európe. Počiatky mesta z roku 1252 sa spájajú práve s Gamla stan. Ak hľadáš miesto s romantickou atmosférou, chceš sa stratiť v spleti kamenných uličiek a prekutrať obchodíky so suvenírmi, toto je to pravé miesto. Typickým pohľadom na Štokholm sú pestrofarebné budovy z námestia Stortorget, najstaršieho námestia v meste. Počas mojej návštevy tu zahral niekoľko švédskych piesní orchester, čo bolo krásnym doplnkom celej atmosféry.

V Gamla stane nájdeš aj najužšiu uličku, ktorá má vo svojom najužšom bode len 90 centimetrov. Táto ulička nie je jediným naj. V nádvorí fínskeho kostola sa chúli najmenšia štokholmská socha, 15 centimetrov vysoká, ktorú ľudia prezývajú Malý chlapec hladiaci na mesiac. Je obsypaný mincami a jeho hlava je oproti zvyšku tela nápadne lesklá. Za to môže povera, ktorá tvrdí, že ak chlapcovu hlavu pohladíš, budeš plodný(á). Mnoho turistov verí aj v to, že im socha prinesie šťastie.

V kostole Riddarholmen v tejto štvrti sú pochovaní mnohí členovia kráľovskej rodiny.

Skanzen

Miestom, ktoré mi v Štokholme učarovalo najviac, bol Skanzen. Je najstarším open-air múzeom na svete. Po prejdení kovovým turniketom akoby si sa preniesol v čase o 4 storočia späť. Skanzen je akousi dedinkou, ktorá reprezentuje švédsku históriu a život miestnych ľudí už v 17. storočí. Sú tu farmárske statky, ktoré ukazujú zvyky chudobného služobníctva aj ich veľkomožných pánov. Pri troche šťastia sa môžeš stať záhradníkom, súčasťou dramatizovanej prehliadky, počas ktorej ti švédske dievčatá a chlapci predvedú, ako to na takom panstve vyzeralo.

Očaria ťa i mini skleníky, ktoré šíria omamnú vôňu pestrofarebných kvetín či miniatúrne domčeky. Hoci to vyzerá takmer nemožne, kedysi v nich počas leta prespávala aj 5-členná rodina. Čaro tomuto miestu dodávajú i starenky a starčekovia – dobrovoľníci, ktorí sem párkrát do roka prídu a starajú sa o záhradky a úrodu. Ochotne sa s tebou porozprávajú a priblížia ti históriu krajiny.

Príbytky, do ktorých v skanzene môžeš nazrieť, siahajú aj do väčšej divočiny. Sú tu drevené domčeky na nohách, ktoré chránili ich obyvateľov pred snehom a zimou. Najmenšími boli jurty, okrúhle príbytky Saamov, v ktorých sedela dáma (nebola zo 17. storočia 🙂 ) a porozprávala záujemcom niečo o živote v nich.

Nachádza sa tu aj zoo, v ktorej nájdeš rôzne exotické vtáky, losy či mrožov. Časť skanzenu s občerstvením dopĺňajú stolíky v scénickom prostredí s jazierkami a kačkami či husami, kde si môžeš dopriať trocha relaxu. Nazrieť môžeš tiež do dielní, kde sa vyrábajú kožené záložky do kníh či kresby podľa tradičného remesla. Skanzen je rajom pre rodiny s deťmi, ktoré by tu mali čo robiť aj dva dni. Zamestnanci pre najmenších organizujú i sprievodné koncerty či interaktívnu zábavu.

Ak sa chcem niekam vrátiť i druhýkrát, je to určite toto miesto. My sme strávili v skanzene asi štyri hodiny a zďaleka sme nestihli vidieť všetko, čo sme si naplánovali. Stratiť sa tu dá pokojne aj na celý deň.

Royal Palace

Jeden z najväčších palácov v Európe ukrývajúci 5 múzeí. Oficiálne sídlo kráľa má viac ako 600 izieb. Bol postavený v 18. storočí v talianskom barokovom štýle. Vidieť môžeš fascinujúci interiér, strieborný trón kráľovnej Kristíny či klenotnicu. Zážitkom je aj pozorovanie výmeny stráže, ktorá sa deje v lete každý deň, mimo leta v stredu a cez víkendy. My sme ich videli pochodovať do autobusu, ktorý vezie na miesto novú smenu.

Čo budeme jesť?

Štokholm? Mäsové guličky! A ani nevieme, ako sme ďaleko od pravdy. Hoci ich podávajú naozaj všade, (my sme ich mali dokonca na raňajky :)) od miestnych ľudí sme viackrát počuli, že ich jedia veľmi zriedka. Oplatí sa však ochutnať ryby a morské plody, ktoré tu vďaka Baltskému moru dostanete naozaj čerstvé. Typickou pochúťkou je škoricová rolka, ktorá je veľmi chutná. Pri troche šťastia narazíte na reštaurácie a bary, ktoré počas happy hour podávajú švédske pivo za prijateľnú cenu v porovnaní s turisticky predraženými podnikmi.

Akciové letenky


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.8/5 - (23 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore