Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako za týždeň precestovať talianske Dolomity? S kempervanom. Tu je 7-dňový itinerár!

Ako za týždeň precestovať talianske Dolomity? S kempervanom. Tu je 7-dňový itinerár!

Ako za týždeň precestovať najkrajšie talianske veľhory? Rozhodne v dodávke! V článku nájdete tipy na túry, fotenie, aj parkovanie v Dolomitoch. 

Reklama

Aj vy túžite na vlastné oči a nohy zažiť svetové pamiatky UNESCO? V akom ročnom období sa do talianskych Dolomitov vybrať a na čo si dávať pozor? Prinášame podrobný itinerár na 7 dní v Dolomitoch, tipy pre nadšených fotografov, horalov, ale aj nenáročných turistov. 

Ako si naplánovať cestu do Dolomitov? 

Na začiatok to najdôležitejšie – cesta, ktorá vedie cez najkrajšie doliny a hory Talianska, je rozhodne len pre skúsených vodičov. Počítajte s úzkymi serpentínami a extrémnym prevýšením. Za odmenu vás počas tohto výletu čakajú nádherné výhľady a nezabudnuteľné zážitky. 

Počas hlavnej sezóny si môžete spraviť zastávku v hociktorom z kempov, po lete však zostávajú otvorené len niektoré z nich. Ľahko tak doplníte alebo vyprázdnite zásoby dodávky. Skontrolujte si dostupnosť kempov ešte pred výletom.

Kedy si naplánovať cestu – v lete či na jeseň? 

Uvažujete, v ktorom ročnom období sa vydať na vašu cestu snov? Ak ste sa rozhodli cestovať v pojazdnom dome, myslite hlavne na počasie. 

V letnej sezóne (jún až september) vás talianske Dolomity môžu prekvapiť preplnenými parkoviskami, preto sa na každé miesto radšej vyberte v skorých ranných hodinách, alebo až v neskorých večerných. 

Po hlavnej sezóne (v októbri) si užijete Dolomity sami pre seba. Ak sa, rovnako ako my, chcete pokochať najpestrejšími jesennými farbami a nevadí vám chladnejšie počasie, vyberte sa do Dolomitov tesne po hlavnej sezóne, ideálne v októbri. Čakajú vás tie najkrajšie jesenné farby a prázdne parkoviská. Jedinou hrozbou môže byť zima a možnosť snehovej kalamity. V Taliansku nie sú povinné zimné pneumatiky, mali by ste však so sebou mať aj snežné reťaze

Kam sa vybrať a s akým budgetom počítať, vám poradíme v tomto itinerári.

1. deň v Dolomitoch: Noc pri Tre Cime – Rifugio Auronzo 

Po 7-hodinovej jazde z Bratislavy do talianskych Dolomitov sme sa vybrali priamo na najvyššie položené parkovisko Rifugio Auronzo, ktoré sa nachádza hneď vedľa slávnych troch vežičiek – Tre Cime. Autom sme sa vyviezli až do výšky 2 330 m n. m. a strávili tam našu prvú noc. Parkovanie stojí 30 € na deň. Ak tu chcete stráviť aj noc, zaplatíte 45 €. Návšteva za túto cenu rozhodne stojí.

Ak by ste chceli ušetriť, zaparkujte pri nižšie položených osadách – pri Lago Atorno alebo Lago Misurina. K slávnym trom vežičkám je to však ďalších 1 000 výškových metrov a túra by vám zabrala o niekoľko hodín viac. Určite sa preto oplatí zainvestovať a užiť si prvú noc v nadmorských výškach s neopakovateľným výhľadom

 • Parkovanie a nocľah: Rifugio Auronzo (pod Tre Cime) cena 45 € platí na 1 noc a celý nasledujúci deň až do polnoci.

2. deň: Cadini di Misurina a Tre Cime di Lavaredo 

FOTO TIP: Využite ideálnu polohu parkoviska a vyrazte skoro ráno k najfotografovanejšiemu miestu Dolomitov. Cadini di Misurina sa tento rok teší veľkej obľube hlavne na Instagrame, známy foto spot nájdete ľahko aj vďaka navigácii mapy.cz. Ostré cípiky Cadini sú od parkoviska vzdialené len pár metrov. Vyberte sa po vyšľapanej cestičke od troch veží a nasledujte červenú značku. Táto nenáročná prechádzka vám aj s fotením zaberie približne 1 – 2 hodiny. 

Po kratučkej ochutnávke výhľadov sa vydajte na celodennú túru Tre Cime di Lavaredo. Populárna trasa vedie popri Tre Cime a končí pri horskej chate Drezinnen Hutte. Chata je otvorená len počas hlavnej sezóny a vedie od nej aj cesta k populárnym jaskyniam s výhľadom na tri cípy. Počas túry nás najviac očarili tyrkysové jazerá, ktoré vidno aj z chaty – Lago de Piani Superiore. Jazerá a okolité štíty lákajú na ďalšiu túru, my sme sa však vybrali naspäť na parkovisko a dokončili okruh, ktorý trval dokopy 6 hodín. Po túre sme sa presunuli z parkoviska Rifugio Auronzo k jazeru Lago Misurina, aby sme sa tak vyhli poplatku za ďalšiu strávenú noc. 

 • Parkovanie a nocľah: Lago Atorno alebo Lago Misurina Camping – mimo sezóny bez poplatku. 

3. deň: Cortina d’Ampezzo a Passo Giau 

Po kratučkom presune do alpského lyžiarskeho mestečka Cortina d’Ampezzo sme sa vybrali k ďalšiemu horskému masívu Passo Giau. Jeden z najkrajších priesmykov v Dolomitoch je rajom kampervanov, stačí pootvoriť zadné dvere dodávky a hneď pochopíte prečo. 🙂 Po krátkom rozjímaní sme sa vybrali na ďalšiu fototúru, tentoraz k menej známemu, ale rovnako krásnemu jazeru Lago delle Baste. Prechádzka k jazeru trvá len hodinu, ale určite sa pri nej trochu zadýchate, výstup do sedla je strmý. 🙂 

FOTO TIP: Lago delle Baste sme fotili počas západu slnka a vznikli naozaj magické zábery. Vášnivým fotografom odporúčame, aby si na toto miesto vzali so sebou aj dron. 

 • Parkovanie a nocľah: Passo Giau – vedľajšie parkovisko pre kampervany, bez poplatku. 

Náš tip na čítanie: Roadtrip na Roomstriku + tipy na výlety v Dolomitoch

4. deň: Croda di Lago Federa 

Naša druhá zastávka nás očarila natoľko, že sme sa rozhodli zostať aj ďalší deň. Dodávku sme nechali na parkovisku oddychovať s ďalšími obytnými kamošmi a vybrali sme sa na túru k chate Croda di Lago, ktorá vedie k ďalšiemu fotogenickému jazeru Lago Federa (áno, krásnych jazier je v Dolomitoch naozaj veľa). Počas celej túry sme si užívali panoramatické výhľady a obdivovali žltou zafarbené smreky. V horskej chatke Rifugio Croda di Lago sme si vychutnali klasickú jablkovú štrúdľu. Túra nám dokopy aj s návratom späť na parkovisko trvala 5 hodín. Po návrate k autu sme sa rozhodli presunúť k ďalšej zastávke. Od Passo Giau k Alpe di Siusi je to 80 km po úzkych serpentínach. Túto cestu odporúčame len skúseným šoférom, ide o najnáročnejší úsek z itinerára. 

 • Parkovanie a nocľah: Alpe di Siusi Camping – cena 36 € na noc pre kampervan, dostupné sú sprchy, vyprázdnenie prenosného záchodu, doplnenie vody, kemp je otvorený aj mimo sezóny a ponúka dokonca aj sprchu pre psíkov. 
 • TIP: Dolomity a taliansky cestovný ruch je naozaj dog-friendly. Psíka vám dovolia vziať do lanovky, autobusu, aj do reštaurácií. 

5. deň v Dolomitoch: Alpe di Siusi 

Z kempu sme sa skoro ráno presunuli k Alpe di Siui, cesta smerom hore je totiž od 09.00 hod. do 17.00 hod. pre autá a kampervany neprístupná. Za celodenné parkovanie zaplatíte 19 €, ranné pohľady na východ slnka sú však na nezaplatenie. Vyberte sa na známy foto point, alebo si užite rannú kávu na salaši Malga Sanon. Z hlavného parkoviska vás čaká pol hodinka ľahkej chôdze. 

FOTO TIP: Odporúčam vybrať sa k miestnemu salašu Malga Sanon, kde si môžete vychutnať kávičku alebo si spraviť krásnu fotku na hojdačke s výhľadom. 

Pozor. Z Alpe di Siusi sa môžete kedykoľvek vrátiť naspäť do dediny, uzatvorenie cesty platí len jednosmerne. V okolí Seiser Alm je toho naozaj veľa čo obdivovať. Skalné útvary, malebné chatky a alpské prostredie vyzerajú ako z rozprávky. Ak máte však, rovnako ako my, obmedzený čas a máte chuť na ďalšiu túru, presuňte sa ďalej a pripravte sa na výstup na vrch Seceda. Od Alpe di Siusi k stanici lanovky na vrch Seceda je to cca 20 km, presun si pokojne nechajte na neskoré popoludnie. 

 • Parkovanie a nocľah: Col Raiser – oficiálne parkovisko za lanovkou stojí 10 € na 24 hod, každá ďalšia hodina je spoplatnená sumou 2 €. 

6. deň v Dolomitoch: Výstup na Secedu 

Pre aktívnych turistov máme naplánovanú ďalšiu nenáročnú túru. Najpopulárnejšia trasa na Secedu vedie od stanice lanovky Col Raiser. Od oficiálneho parkoviska vám výstup na Secedu potrvá približne 2 hodiny. Náročnosťou vieme túru prirovnať k trase zo Štrbského Plesa na Solisko. Samozrejme, očakávajte úplne iné výhľady. 🙂 Počas hlavnej sezóny premáva na tejto trase lanovka. V októbri sú lanovky mimo prevádzky a užijete si prázdne kopce. 

FOTO TIP: Medzi turistami a miestnymi funguje nepísaná dohoda, že na vrchu Seceda môžete mimo sezóny stanovať a zažiť tak najkrajší východ slnka v Dolomitoch

Po tomto zážitku sa môžete vybrať k ďalšej populárnej destinácii – Val di Funes. Cesta plná prevýšení je dlhá 37 km. 

 • Parkovanie a nocľah: Val di Funes – parkovanie vedľa kostolíka San Giovanni, 6 € na deň. 

7. deň: Val di Funes a Lago di Braies 

Tí praví zážitkári si isto nenechajú ujsť východ slnka pri kostolíku San Giovanni. Nás však ešte viac očaril výhľad na samotnú osadu Santa Maddalena. Z parkoviska sa vyberte na tzv. Panorama Road, ktorú nájdete aj na mapy.cz. Potrvá vám to približne hodinu chôdze. 

FOTO TIP: Známy foto point nájdete aj na mapy.cz. Nachádza sa pri kostolíku Santa Maddalena. Prechádzka pri kostolíku San Giovanni nie je veľmi zaujímavá, celú dolinu totiž ohraničuje plot, ktorý dali miestni postaviť práve preto, aby zabránili voľnému pohybu fotografov. Val di Funes je tiež prvou a našou jedinou zastávkou, kde je zákaz používania dronov. 

Ak vám drony nevadia a vyhľadávate práve turistické „klenoty“, určite nevynechajte počas výletu zastávku pri Lago di Braies. Z Val di Funes je to 80 km jazdy, nemusíte sa však obávať, jazda je pohodlná a nenáročná. Dokonca si ju môžete urýchliť a vydať sa po spoplatnenej diaľnici. 

 • Parkovanie a nocľah: Lago di Braies – oficiálne parkovisko 8 € na 3 hodiny alebo po 19-tej bez poplatku. 

8. deň: Lago di Braies a cesta domov 

FOTO TIP: Určite ste už aj vy videli romantické fotky zachytávajúce východ slnka pri Lago di Braies. Pre nás však bola oveľa zaujímavejšou večerná prechádzka. Lago di Braies sme si vychutnali bez davov turistov a fotky boli rovnako krásne ako tie ranné, ak nie ešte krajšie. 🙂 

Ak naozaj túžite po ráne na tomto ultrapopulárnom mieste, pripravte sa na nával turistov, fotografov a všade bzučiacich dronov. Ešte pred svitaním sa v okolí Lago di Braies združujú skupiny ľudí, člny sú rezervované pre súkromné fotenie, väčšinou pre svadobné páry. Jazero je naozaj fotogenické a magické, vybrali sme sa k nemu počas pracovného týždňa a mimo hlavnej sezóny, pre nás to bol však najslabší zážitok celého nášho výletu. 

Tip na záver: Túra okolo jazera aj napriek davom stojí za to, užijete si pri nej iné pohľady na hory a samotné Lago di Braies. Odporúčame si ju ale nechať na neskoré popoludnie. 

Cesta do Dolomitov môže byť technicky náročná a zaslúži si veľa plánovania, odmení vás však úžasnými výhľadmi, fotkami a hlavne zážitkami. 🙂 

Dolomity a budget pre 2 osoby v dodávke: 

 • Nafta: 200 € 
 • Strava: 158 € 
 • Parkovanie: 92 € 
 • Rakúska diaľničná známka: 10 € 
 • Dokopy: 460 € 

Zdroj fotografií: Balázs Szarka


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (4 votes)
Komentáre

Jesika začala písať o svojich cestách už počas štúdia na Slovensku. Hneď po ukončení školy sa vybrala na leto do Ameriky, neskôr žila na Novom Zélande, prešla kus Európy, Austrálie i Ázie a momentálne organizuje eventy v kanadskom Banffe. Miluje horské prostredie, ale často ju nájdete pátrať aj po dobrodružstvách pri sopkách, v džungli či v tuk-tuku.

Hore