Nájdeš nás aj na:

Európa

Letiská na Slovensku už môžu začať fungovať, reštart je na dopravcoch

Letiská na Slovensku už môžu začať fungovať, reštart je na dopravcoch

V utorok 9. júna prišla dlho očakávaná správa – Slovensko 10. júna otvorí svoje hranice ďalším 16 krajinám.

Reklama

Komerčná letecká doprava z medzinárodných letísk v Bratislave, Košiciach a Poprade je zakázaná do 11. júna. Bratislavské letisko zatiaľ počíta s letmi do Bulharska, Grécka a na Cyprus, kam sa ľudia budú môcť dopraviť nízkonákladovými aerolinkami Ryanair, Wizz Air a Smartwings. Plánované spustenie liniek z Bratislavy do Larnaky s Cyprus Airways sa pre koronakrízu zatiaľ neuskutoční.

Košické letisko obnoví činnosť v pondelok 15. júna linkou ČSA medzi Prahou a Košicami, na tejto trase bude lietať trikrát týždenne. Prvý let Austrian Airlines z Košíc do Viedne je naplánovaný na 22. júna.

Epidemiologička Zuzana Krištúfková uviedla, že na európskych letiskách stále požadujú negatívny test na koronavírus. Ľudia, ktorí sa vracajú z krajín, s ktorými Slovensko nemá otvorené hranice, by sa mali po príchode izolovať a dať si urobiť test na koronavírus.

Voči krajinám, ktorým sa otvoríme, otvárame akúkoľvek formu dopravy, povedal Matovič s tým, že sa obnoví aj letecká doprava.

Kedy sa otvoria slovenské letiská?

Komerčná letecká doprava je zatiaľ zakázaná do 11. júna. Výnimku majú len lietadlá s kapacitou do 20 cestujúcich s prechodným alebo trvalým pobytom na území SR v rámci nepravidelnej obchodnej leteckej dopravy.

Sú otvorené hranice aj v ostatných krajinách?

Otvorenie slovenských hraníc znamená, že do vyššie spomínaných krajín môžeme cestovať, resp. sa z nich vracať bez nutnosti karantény, avšak do úvahy treba vziať aj konkrétne podmienky jednotlivých krajín. Jednotlivé krajiny totiž musia umožňovať vstup pre Slovákov bez nutnosti karantény po príchode k nim. Tieto pravidlá sa majú vo väčšine krajín EÚ zvoľniť vo všeobecnosti od 15. júna.

Od stredy od 7.00 sa ruší štátna karanténa a tzv. smart karanténa pre ľudí, ktorí prídu z 19 krajín, s ktorými má Slovensko voľné hranice.

Letisko Bratislava

 • zatiaľ bez komerčnej prepravy do 11. júna
 • v roku 2020 začalo Letisko Bratislava s ponukou pravidelných letov štyoroch dopravcov flydubai, Pobeda, Ryanair, Wizz Air, a ponukou sezónnych letov ďalších štyroch dopravcov Air Cairo, Cyprus Airways, Ellinair a Smartwings.
 • Bratislavské letisko zatiaľ počíta s letmi do Bulharska, Grécka a na Cyprus
 • niektoré letenky z Bratislavy sa už dajú rezervovať s odletmi od júna, okrem iného aj novinka Petrohrad
 • letisko v čase odstávky uviedlo, že pravidelne dezinfikuje priestory letiska, autobusov, madiel, dotykových plôch a pripravuje sa na reštart
 • povinné bude nosenie tvárových rúšok v celom termináli letiska, dôsledná hygiena rúk či dodržiavanie sociálnych rozostupov

Letisko Košice

 • zatiaľ bez komerčnej prepravy do 11. júna
 • od začiatku mimoriadnych opatrení 13. marca do 8. júna prišlo o 900 letov a 90-tisíc cestujúcich (zdroj: Denník N)
 • v roku 2020 začalo Letisko Košice s ponukou piatich celoročných pravidelných destinácií – Viedeň, Praha, Varšava, Londýn (Luton) a Düsseldorf, spojenie s ďalším londýnskym letiskom (Stansted) sa kvôli koronakríze zatiaľ nezrealizovalo
 • Košické letisko obnoví činnosť v pondelok 15. júna linkou ČSA medzi Prahou a Košicami, na tejto trase bude lietať trikrát týždenne. Prvý let Austrian Airlines z Košíc do Viedne je naplánovaný na 22. júna.
 • na letisku Košice doposiaľ boli dostupné lety šiestich dopravcov: Austrian Airlines, ČSA, LOT, Wizz Air, Eurowings a Ryanair
 • Košické letisko nevlastní štát, ale súkromník – až 66% podielu v ňom aktuálne má letisko Viedeň

Letisko Poprad

 • zatiaľ bez komerčnej prepravy do 11. júna
 • v roku 2020 ponúkalo Letisko Poprad Tatry priame lety do Londýna na letisko Luton
 • informácie sú aktualizované na FB stránke

Akciové letenky z Bratislavy


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (1 vote)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore