Nájdeš nás aj na:

Tipy

Naprieč zemeguľou: Neuveriteľné morské bazény

Naprieč zemeguľou: Neuveriteľné morské bazény

Najkrajšie bazény sú také, ktoré vytvorila sama príroda. Keď kus oceánu alebo mora prirodzene uviazne v zovretí skál, jaskýň a prepadlísk, na chvíľu máte pocit, že dosiahnete až na samé dno oceánu. Svojim spôsobom je to pravda. No a potom sú tu také miesta pri brehoch oceánov a morí, ktorým k ich „bazénnosti“ dopomohol človek. Poďme sa teda na päť z nich pozrieť, nájdeme ich po celom svete.

Reklama

Grotto della Poesia, Salento, Taliansko

Jaskyňa poézie, tak volajú tento prírodný bazén, ktorý je súčasťou archeologického náleziska Roca Vecchia, Taliani. Nachádza sa iba pol hodinku cesty autom od mesta Lecce. Ku skoku z vápencových útesov do hlbokej studenej azúrovej vody a k preplávaniu skalným oblúkom až do Jadranského mora, sa tu v sezóne povzbudzujú domáci aj zahraniční turisti. V blízkosti bazéna sa nachádza niekoľko ďalších archeologických nálezísk, napríklad jaskyňa Grotto della Poesia Piccola, Malá jaskyňa poézie. Jej steny sú pokryté všakovakými starovekými nápismi.

Tunnels Beaches, Devon, Spojené kráľovstvo

Sieť tunelov, ktoré ručne kopali baníci začiatkom 19. storočia, vás v anglickom Devone privedie až k chránených šindľovým plážam a viktoriánskemu „dámskemu“ bazénu. Ten sa vám ukáže len pred odlivom a po ňom, vždy približne na tri hodiny. Prírodný je len na polovicu, jeho opornú stenu totiž vytvorili baníci pomocou balvanov a vápennej malty. Dámskym bazénom ho nazývajú preto, pretože si ho voľakedy prisvojili anglické dámy. Chodievali sem súkromne na konskom záprahu a užívali si tu zradné anglické slnko spolu s klzkou, chladnou, zato nádhernou plážou Devonu. Dnes je obľúbeným miestom mladých žien a mužov, ktorí si sem chodia povedať svoje áno.

Do Sua Ocean Trench, ‘Upolu Island, Samoa v Oceánii

Zhora vyzerá tento vodný otvor ako obrie oko lávovej krajiny ostrova Upolu patriace k súostroviu Samoa v Polynézii. Tridsať metrov hlboký bazén je prístupný vysokánskym, možno mierne desivým dreveným rebríkom. Hoci, našli sa už aj takí, čo si cestu dolu skrátili skokom. Voda je tu stále taká čistá, že uvidíte aj ryby plávajúce hlboko pod vami. Tento prírodný bazén je napájaný podvodným lávovým tunelom, ktorý vedie priamo do vôd južného Pacifiku. Skúsení plavci a potápačí ho môžu preplávať, netreba však podceniť spodné prúdy a protiprúdy. Celý bazén je obohnaný džunglou, akousi prímorskou záhradou, vďaka ktorej to tu vyzerá ako v raji. V okolí je množstvo piknikových miest aj pláž na oddych po kúpaní sa v tejto prírodnej oáze.

Bondi Icebergs Pool, Sydney, Austrália

Verejné kúpalisko Bondi na južnom okraji najslávnejšej rovnomennej pláže v austrálskom Sydney je zabudované do útesov tesne pri burácajúcom Tasmánskom mori. Existuje už viac ako storočie, otvorili ho v roku 1880 plavci, ktorí sa chceli udržať fit a v kondícii v každom ročnom období. Bondi Iceberg Club má dnes dva vonkajšie bazény, jeden 50-metrový a druhý 25-metrový, saunu a množstvo priestoru na občerstvenie s výhľadom na more. Otvorené je tu snáď nepretržite, či je zima alebo teplo. Ak by ste sa chceli náhodou stať plnohodnotným členom klubu, myslím, že ešte stále platí jedno pravidlo – ak budete schopní plávať päť rokov počas zimných mesiacov tri zo štyroch nedieľ v mesiaci v Bondi Pools, ste tam!

Porto de Galinhas, Recife, Brazília

Brazílske Porto de Galinhas nachádzajúce sa južne od pulzujúceho prímorského mesta Recife lákajú turistov svojimi tyrkysovými a akvamarínovými prírodnými bazénmi a bielym pieskom. Tie sa vytvorili medzi plážou a útesom, ktorý je útočiskom pre miestne vodné živočíchy. Odliv je tu najkrajší, vtedy vám tu príroda poodhalí život v týchto prírodných bazénoch aj na útese, húfy farebných rýb a koraly! Môžete tu windsurfovať, kitesurfovať, či plaviť sa na loďke alebo sa nechať ležmo unášať na vode.

*Zdroj všetkých fotografií v článku: shutterstock.com

Zdroje informácií v článku:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore