Nájdeš nás aj na:

Európa

Island víta cestovateľov, ktorí už prekonali COVID-19. Na vstup stačí potvrdenie

Island víta cestovateľov, ktorí už prekonali COVID-19. Na vstup stačí potvrdenie

Prekonali ste ochorenie COVID-19, máte imunitu a chuť cestovať? Ideálne podmienky aktuálne ponúka Island. Tento severský ostrov nebude brániť v cestovaní nikomu, kto už koronavírus prekonal a vie to doložiť. Po prekonaní COVID-19 už pri príchode na Island nepotrebujete absolvovať test ani karanténu.

Reklama

Na základe rozhodnutia tamojšej vlády, podľa ktorého môže certifikát potvrdzujúci prekonanie choroby COVID-19 nahradiť povinnosť nastúpiť po príchode do krajiny povinnú karanténu či sa podrobiť dvoch testom s negatívnym výsledkom.

 • Občania a obyvatelia EÚ / schengenského priestoru môžu cestovať na Island.
 • Pred každou cestou na Island platí povinnosť vyplniť online registračný formulár. Rovnako je cestujúcim odporúčané si stiahnuť mobilnú aplikáciu Rakning C-19.
 • Od 15. januára 2021 sú všetky osoby (vrátane občanov SR) prichádzajúce na Island povinné sa podrobiť dvojitému testovaniu. Prvý test je vykonaný ihneď po príchode do krajiny a druhý po uplynutí lehoty 5-6 dní. Dobu medzi vykonaním prvého a druhého testu sú osoby prichádzajúce na Island povinné  stráviť v karanténe. Testy sú vykonávané bezplatne. Povinnosť podrobiť sa testovaniu sa nevzťahuje na deti narodené v roku 2005 a mladšie, avšak s účinnosťou od 13. januára 2021 sú tieto tiež povinné vykonať karanténu spolu s rodičmi alebo zákonnými zástupcami, resp. osobami, s ktorými pricestovali na Island.  
 • Osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 sú vyňaté z povinnosti karantény za predpokladu predloženia certifikátu. Certifikát musí byť vystavený v niektorom z jazykov islandčina, nórčina, dánčina švédčina alebo angličtina a musí obsahovať osobné dáta cestujúcej osoby, dátum, miesto vykonania testu, označenie inštitúcie, ktorá test vykonala, tel. kontakt na uvedenú inštitúciu, dátum vystavenia certifikátu, ako aj formu a výsledok vykonaného testu. Rovnako sú z povinnosti karantény vyňaté osoby, ktoré sa preukážu platným medzinárodným očkovacím certifikátom potvrdzujúcim plnohodnotné preočkovanie proti COVID-19.

Uvedené opatrenia ostanú v platnosti do 1. mája 2021

Podmienky návratu do SR

Voľný prechod cez hranice bez predloženia negatívneho COVID-19 testu, ako aj povinnosti absolvovať karanténu.

Ako doložiť to, že ste prekonali COVID-19?

Island ako potvrdenie o prekonanej chorobe COVID-19 uznáva nasledujúce dokumenty:

Certifikát musí spĺňať tieto náležitosti:

 • osvedčenie musí byť v angličtine (prípadne v dánskom, islandskom, nórskom alebo švédskom jazyku)
 • meno a priezvisko cestujúceho (zhodné s cestovným dokladom)
 • dátum narodenia
 • dátum odobratia pozitívneho testu
 • miesto odobratia pozitívneho testu (adresa zariadenia)
 • názov laboratória (prípadne vydavateľa certifikátu)
 • dátum vydania osvedčenia
 • kontakt na vydavateľa certifikátu zodpovedného za jeho pravosť
 • typ vykonaného testu
 • výsledok vykonaného testu

Vstupné podmienky na Island pre tých, ktorí COVID-19 neprekonali:

Island sa posledné týždne snaží opätovne prilákať viac turistov na ostrov a ruší spoplatnené testy po prílete na letisko v Keflavíku.

 • V období od 1. decembra 2020 do 31. januára 2021 sú vstupné PCR testy pre prichádzajúcich cestovateľov ZADARMO (doteraz boli spoplatnené čiastkou v rozmedzí od 9 do 11 tisíc islandských korún = 58 – 72 eur)
 • Následne je potrebné zotrvať 5 dní v karanténe a potom sa podrobiť druhému PCR testu (opäť na náklady islandskej strany).
 • Pokiaľ bude aj druhý test negatívny, môžete už po Islande cestovať podľa vlastnej chuti.
 • Alternatívne totiž možno nastúpiť do 14-dňovej karantény.

Slovenský krízový štáb označil Island za bezpečnú krajinu, po návrate z krajiny na Slovensko netreba absolvovať karanténu ani test.

Deti narodené v roku 2005 alebo neskôr sú oslobodené od testovania na COVID-19 a karantény.

Po prílete formulár a appka

Cestujúci budú musieť po prílete vyplniť registračný formulár a dodržiavať pravidlá hygieny. Všetkým návštevníkom sa odporúča, aby si stiahli mobilnú aplikáciu na sledovanie kontaktov Rakning C-19.

Islandská stratégia rozsiahleho testovania, sledovania ľudí cez aplikáciu a izolácia mala v krajine pozitívne výsledky.

Akciové letenky na Island

Mohlo by ťa zaujímať:

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

KLM napokon nerušia všetky diaľkové lety, dohodli sa s holandskou vládou https://t.co/E21LWE0cE6 #novinky8 hodiny dozadu
Austrian Airlines začnú od cestujúcich požadovať nosenie respirátora. Ide o nariadenie vlády https://t.co/ZT1uwPRorj #novinky2 dni dozadu
Lufthansa plánuje najdlhší let v jej histórii. Smeruje na Falklandy https://t.co/BplkFm5BzG #letenky2 dni dozadu
Nórska vláda podporila záchranu Norwegian. Budú lietať po Európe, nové rezervácie sú bez obáv https://t.co/7wLmbFAVuF #novinky2 dni dozadu
Ako najlepšie na Zanzibar? Porovnali sme letenky od 489€ a máme v tom jasno! https://t.co/pmgnzRrPOT #letenky2 dni dozadu
Cestovanie do USA: test, 10-dňová karanténa a povinnosť rúšok na palube https://t.co/i87riLxQKr #letenky2 dni dozadu
Exotika bez testu a karantény. Krajiny, ktoré sľubujú bezpečnú dovolenku https://t.co/pN4m5cNz7f #dovolenky3 dni dozadu
Test pohodlne z auta. Letisko Bratislava ponúkne najväčšie drive-thru testovanie https://t.co/gNuqllA5X0 #novinky3 dni dozadu
Cestovanie do Francúzska: pri vstupe treba negatívny PCR test, nie starší ako 72 hodín https://t.co/n8K3xmr7wv #letenky3 dni dozadu
PONUKA DŇA: All Inclusive Dominikánska republika s letenkami a 4*hotelom za 1208€ https://t.co/uKcwSarkaq #dovolenky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore