Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Madeiraoffice: Takto vyzeral môj homeoffice na Madeire počas pandémie

Madeiraoffice: Takto vyzeral môj homeoffice na Madeire počas pandémie

Madeira je všeobecne obľúbená dovolenková destinácia. Objavuje sa na bucket listoch nadšených cestovateľov. Keď sme pred pár týždňami prehľadávali internet s priateľom, kam sa aktuálne dá letieť, upútala nás na prvý pohľad.

Reklama

Covidová situácia na Madeire vyzerala oveľa prívetivejšie ako v Česku alebo na Slovensku. Pre vstup do lietadla a do krajiny bol potrebný negatívny PCR test (nie starší ako 72 hodín) a opatrenia nie sú tak striktné ako u nás. Rozhodli sme sa, že zbalíme pracovný počítač a ideme (pozn. žijeme v Prahe a v danom čase sme neporušili žiadne z vládnych nariadení). Naplánovali sme si 3 týždne na Madeire – pracovať počas pracovných dní a cez víkend pobehať ostrov. Aktuálne už na Madeiru možno vstúpiť bez nutnosti testu, očkovania či prekonania covidu.

Na Madeire sa opatrenia poctivo dodržiavali

Táto situácia bola pre mňa nepoznaná a nová. Teda ak nerátam, že som zamestnaná v Česku a pár dní som už pracovala zo Slovenska, prvýkrát som si vyskúšala pracovať kompletne na diaľku, zo zahraničia. Mala som pár nelogických obáv, ako napr. či mi bude fungovať wifi alebo VPN (smiech). Vôbec nebol dôvod sa niečoho obávať. Na Madeire je časový posun -1 hodina oproti času na Slovensku. Cez týždeň tu začínal lockdown o 19:00 a o 18:00 už musia byť zatvorené všetky reštaurácie, kaviarne, obchody. Vstať skôr a zároveň o hodinu skôr končiť v práci sa celkom hodí, aby človek stihol aj spoločenský život alebo prechádzku na čerstvom vzduchu. 

Nemohli sme si nevšimnúť disciplínu miestnych občanov a dodržiavanie pokynov odborníkov, ktoré sú nám všetkým dobre známe. Po prílete sme sa museli preukázať vyplneným formulárom, ku ktorému sme samozrejme párovali negatívny test. Museli sme prikladať naše kontaktné údaje a každý deň prišla emailom výzva o vyplnenie údajov k môjmu pohybu po ostrove. Tu treba dodať, že Portugalsko má dobre uspôsobené trasovanie, čo im pomáha úspešne identifikovať zdroj šírenia a správne nastaviť opatrenia. Po absolvovaní formalít na letisku, každého privítali ešte ovocím 🙂 

Povinnosť nosiť rúško je v interiéri, ale v mestách aj v exteriéri. Ľudia si často nasadzovali rúško aj keď sme ich stretli na turistike v horách. V jednom nemenovanom potravinovom reťazci mal pán SBS-kar pri vchode v jednej ruke bezkontaktný teplomer a v druhej ruke dezinfekciu. Po odmeraní teploty vám tu dezinfekciu rovno strekol na ruku. Takto sa obchod ochránil pred ľahostajnými a ignorantskými návštevníkmi, ktorí okolo dezinfekcie pri vchode prejdú bez povšimnutia. Asi nemusím hovoriť, že dezinfekcia bola prítomná všade. Často sme boli svedkami, ako pani pokladníčky dezinfikovali celý pás na vykladanie tovaru alebo blokovaciu čítačku či terminál po takmer každom nákupe. Čašníci po každom návštevníkovi dezinfikovali stôl aj stoličky a nedovolili obsadiť nevyčistené miesto novými hosťami. Aj týchto pár pravidiel určite prispelo k tomu, že prevádzky nemali úplne zatvorené. 

Opatrenia sa pravidelne menia, My sme využívali stránku Visitmadeira.pt.

Väčšinu času sme trávili v hlavnom meste Madeiry, vo Funchali. Síce reštaurácie boli otvorené, ale dávali sme prednosť domácemu vareniu. Vždy sme si nakúpili čerstvé ryby, zeleninu a za polhodinu sme mali pripravený obed. Cez víkendy sme spoznávali krásy ostrova a pár tipov vám aj prezradím.

Ak sa bojíte výšok, pravdepodobne si na Madeire neprídete na svoje

Začína to pristávaním na Madeirskom letisku, ktoré patrí k najnebezpečnejším leteckým manévrom pre časté turbulencie a strety s vtákmi. Od roku 2000 je pristávacia dráha predĺžená, tvorí ju 1 km dlhý most nad oceánom, ktorý stojí na 180 valcových stĺpoch. Pre pohyb po ostrove vám odporúčam požičať si auto. Nás v prepočte vyšlo približne 40 eur na týždeň. V požičovni sa budú snažiť o upsell na silnejšie, väčšie auto, pretože na ostrove často prekonávate vysoké a strmé svahy. Osobne by som odporúčala nepodľahnúť tomuto tlaku, pretože malé auto je ľahšie na prekonávanie týchto výšok a šikovnejšie na parkovanie v meste. Z letiska ste za 15 minút v hlavnom meste Funchal. Cestou prechádzate cez menšie, prímorské mestečká. 

Smerom z letiska, až za mestom Funchal, spustilo mestečko Ponta do Sol projekt Dedina digitálnych nomádov, kde môžete ešte do 30.6. zadarmo využívať pracovný priestor.

Funchal – mesto botanických záhrad a vyhliadok

My sme sa rozhodli ísť po vlastnej osi a nájsť apartmán s wifi, kuchyňou, aspoň dvomi miestnosťami pre pohodlnú prácu. Obed sme si varili doma, ale dá sa zohnať aj denné menu za 5-9 eur. Po práci sme mali ešte 2-3 hodiny kým začínal lockdown. 

Madeira je ostrov kvetín. Vo Funchali je niekoľko parkov či záhrad, ktoré môžete navštíviť: Parque se Santa Catarina, Jardim Municipal do Funchal, Quinta da Boa Vista, ale aj botanické záhrady Jardim Botânico da Madeira alebo Monte Palace Madeira ako jedna z 13 najkrajších botanických záhrad sveta. Do Monte Palace sa dostanete aktuálne autobusom č. 22 alebo 21 z centra mesta. Premáva sem aj lanovka, ale aktuálne (apríl 2021) je mimo prevádzky. Vstupné stojí 12,50 eur a v cene máte ochutnávku Madeirského vína. Víno, pivo, kávu, zmrzlinu si môžete vychutnať kdekoľvek v meste, pretože do 18:00 cez týždeň sú podniky otvorené.

V dostupnej vzdialenosti z Funchalu sa nachádza niekoľko turistických atrakcií. Trochu sa zdá, že Madeirančania majú radi vyhliadky a lanovky. Výlet si môžete spraviť do neďalekého Garajau k Soche Krista postavenej na útese. Lanovkou sa môžete zviesť dolu na pláž. Smerom na západ za 20 minút sa dostanete k vyhliadke Cabo Girão, ktorá sa nachádza na najvyššom útese (v Európe druhý najvyšší útes) vo výške 580 m nad hladinou oceánu. Na sever od Funchalu je ďalšie vyhliadkové miesto Eira do Serrado.

Hory plné adrenalínu

Na Madeire je najlepšie, že sa zobudíte pri oceáne, načerpáte svieži oceánsky vzduch a za 30-40 minút ste v horách. Najkrajším trekom je cesta z Pico do Arieiro na najvyšší vrchol Madeiry Pico Ruivo (1862 m n. m.). Ak máte auto, zaparkujete priamo na vrchu Pico do Ariero, kde je aj kaviareň a obchodík so suvenírmi. Na trek sa vydajte po dobrom uvážení vašich schopností. Každý “účastník” ide na vlastnú zodpovednosť. Na Pico Ruivo sa dostanete aj z parkoviska Achada do Teixeira.

Viete, čo je leváda? Je to madeirský zavlažovací kanál. Tento systém zavlažovania v minulosti vytvorili portugalskí roľníci, ktorí potrebovali na juh ostrova so subtropickým podnebím dostať vodu. Výstavba levád bola veľmi náročná, využívali na to prácu otrokov, ktorých to často stálo život. V súčasnosti sú pozdĺž týchto levád sprístupnené turistické cestičky. Najznámejšie sú PR6 Levada das 25 Fontes a PR9 Levada do Caldeirão Verde. Cestou prechádzate cez niekoľko tmavých tunelov a úzkymi cestičkami. Ináč je trek nenáročný, zväčša po rovine. 

Tieto mestečká sa oplatí navštíviť

Po okraji ostrova je veľa zaujímavých miest, ktoré môžete navštíviť. Medzi obľúbené prímorské mestá na juhu patrí Ribeira Brava a Ponta do Sol. Na západe Anchadas da Cruz s lanovkou. Medzi obľúbené patrí tiež Port Moniz s prírodnými bazénmi. Rovnako sa môžete okúpať aj v susednom Seixal a cestou nezabudnite zastaviť na vyhliadke, odkiaľ môžete sledovať vodopád stekajúci z útesu do oceánu. 

Pokračovaním na východ sa ocitnete v mestečku São Vicente, kde sa za bežných okolností dá navštíviť jaskyňa Grutas de São Vicente. 

Po ďalších 30 kilometroch sa ocitnete v Santane, kde môžete obdivovať skromné príbytky starých osadníkov. Navštíviť sa dá aj tematický zábavný park venovaný pôvodným remeslám a kultúre Madeiry. V meste sa nachádza aj lanovka, ktorou sa z útesu dostanete na pláž k osade, kde skromne žije pár roľníkov.

Cestou spať do Funchalu si urobte ešte zachádzku do Porto da Cruz, kde si po dobrej večeri v jednej z miestnych reštaurácii dajte prechádzku okolo starej pevnosti až dôjdete do fabriky na výrobu rumu. Malá expozícia láka okoloidúcich na prehliadku zdarma. Hneď vedľa sa nachádza obchodík, kde môžete ochutnať z miestneho rumu.

Čo sa oplatí na Madeire kúpiť? 

Tradičným suvenírom z Madeiry je ručne vyšívaný obrúsok, pletený košík alebo sveter z ovčej vlny. Vo Funchali navštívte obchod Bordal, kde niekoľko žien denne vyšíva rôzne obrusy, látkové podšálky, vreckovky, detské oblečenie, obliečky na vankúše a po novom aj rúška. Pre Portugalsko všeobecne sú typickým produktom aj výrobky z korku alebo keramiky. Ak vás zaujíma takýto sortiment, nevynechajte Boutique Portuguesa alebo Saudade Madeira.

Madeira má svoje typické madeirské (dezertné) víno. Degustáciu, prehliadky, ale aj ubytovanie nájdete v najznámejších vínnych spoločnostiach: Blandy’s priamo v centre Funchalu a za mestom nájdete Henriques & Henriques.

Okrem madeirského vína a rumu, si môžete pochutnať na miešanom nápoji Poncha. Tvorí ho biely rum, citrónová šťava a cukor. My sme si ju dali na vyhliadke Pico do Facho, na ktorú sme natrafili náhodou. Je tu malý občerstvovací stánok s nápojmi, niekoľko stolov, stoličiek a výhľad na pristávaciu dráhu letiska. Domáci sem chodia na piknik.

Ako si Francúzi vychutnávajú kávu s croissantom, Portugalci majú kávu a Pastel de nata. Pastel je dezert z lístkového cesta a žĺtkového krému. V kaviarňach nájdete už v menu ponuku Espreso a Pastel za 1,3 eura. Najviac nám Pastel chutil v Pão D’Ló v meste Garajau.

Ak patríte k milovníkom čokolády, zájdite si do miestnej čokoládovne UauCacau. Ako uvádzajú na svojej stránke, ich pralinky neobsahujú farbivá či konzervačné látky a používajú suroviny od miestnych farmárov, čo im zaručuje dohľad nad celým výrobným procesom. Ich pralinky majú typické madeirské príchute ako napríklad Poncha, madeirské víno, banán, mango atď.

Článok pre Pelipecky napísala Patrícia Rosenbergová (na Instagrame ako @patrisia_berg).
Fotografie: @patrisia_berg

Akciové letenky do Portugalska


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore