Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Dnes oslavujeme Deň Zeme. Ktoré krajiny sú najzelenšie?

Dnes oslavujeme Deň Zeme. Ktoré krajiny sú najzelenšie?

22. apríla v kalendároch už tradične nájdeme Deň Zeme. Tento deň sa oslavuje od roku 1970 a vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Táto téma v spoločnosti rezonuje aj v súčasnosti. Ľudia si čím ďalej tým viac uvedomujú, že otázkam životného prostredia je potrebné sa aktívne venovať a krajiny po celom svete podnikajú kroky, ktoré by postupne mali viesť k celkovému zlepšeniu.

Reklama

Ktoré krajiny sa v súčasnosti považujú za tie najviac zelené?

1. Švajčiarsko

Krásne fotky švajčiarskej krajiny plnej zelených lúk z pohľadníc a internetu poznáme snáď všetci. Nie je to len reklama! Švajčiarsko skutočne je jednou z najzelenších krajín sveta. Krajina sa zameriava na výrobu zdrojov využívaním obnoviteľnej energie a pravidelne zavádza rôzne opatrenia na zabezpečenie čistoty životného prostredia. Švajčiarsko dokonca recykluje takmer polovicu svojho celkového odpadu.

2. Francúzsko

Francúzsko zaviedlo legislatívu, ktorá všetkých v krajine zaväzuje, aby sa zúčastňovali na šetrení energie a rôznych ďalších krokoch k zlepšovaniu životného prostredia. Krajina má menej priemyselných odvetví v porovnaní s inými krajinami, čo napomáha znižovaniu znečistenie ovzdušia. V krajine sa v posledných rokoch tiež výrazne znížilo znečistenie vody a Francúzi plánujú prehodnotiť aj využívanie svojich zdrojov.

3. Dánsko

Dánsko má v environmentálnej oblasti odvážne ciele – do roku 2050 chcú využívať obnoviteľné zdroje na 100%. K dobrému stavu krajiny prispieva aj využívanie veternej energie a obľúbená cyklistická kultúra. V súčasnosti sa takmer 40% energie v Dánsku získava z veterných turbín a v hlavnom meste v Kodani je vybudovaných až 400 kilometrov cyklotrás. Dánsko má zároveň jednu z najlepších kvalít ovzdušia.

4. Malta

Malta je malý ostrovný štát len s obmedzenými zdrojmi. V roku 2012 prijala maltská vláda zákon o trvalo udržateľnom rozvoji, čím tému natrvalo zaradila do svojej politiky. V roku 2017 Malta zmenila svoj primárny zdroj energie z ťažkého vykurovacieho oleja na zemný plyn. V súčasnosti sa 70% energie Malty získava zo zemného plynu a obnoviteľných zdrojov. Krajiny sa usiluje aj o udržanie kvality vody.

5. Švédsko

Severské krajiny sa v rebríčku najzelenších krajín pravidelne držia na najlepších priečkach. Švédsko nie je výnimkou! Krajina plánuje do roku 2020 odstrániť využívanie fosílnych palív, čím chce zabrániť znečisťovaniu životného prostredia. Okrem toho využívajú zdroje obnoviteľnej energie až na polovicu svojich potrieb. Švédsko je aj vytrvalým bojovníkom proti odlesňovaniu.

6. Veľká Británia

Veľká Británia má pred sebou síce ešte dlhú cestu, no už teraz je pozitívom, že podporuje využívanie obnoviteľných zdrojov energie a plánuje zatvoriť svoju poslednú uhoľnú elektráreň v roku 2025. Uvádza sa, že Londýn má v súčasnosti viac stromov ako ľudí.

7. Luxembursko

Luxembursko muselo urobiť veľa dôležitých krokov a dramatických zmien, aby si miesto v rebríčku zaslúžilo. História krajiny je spájaná najmä s množstvom ropy a zemného plynu, v súčasnosti Luxembursko viac podporuje využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Krajina má efektívne odpadové hospodárstvo pre komunálny aj priemyselný odpad a zlepšeniu sa teší aj kvalita ovzdušia a vody.

8. Rakúsko

Naši susedia si svoje miesto v rebríčku rozhodne zaslúžili. Rakúsko sa môže pochváliť efektívnou prácou s odpadom, bojom proti znečisťovaniu ovzdušia, obmedzeniami v používaní pesticídov ale aj ochranou lesov a znížením odlesňovania. Je to jedna z mála krajín, ktorá doslova uprednostnila ochranu životného prostredia vo svojich sociálnych a hospodárskych programoch.

9. Írsko

Tak krásna príroda, akú má Írsko, by bolo škoda nechať plnú odpadu. Krajina si prešla mnohými zmenami a reformami, no v súčasnosti si svoje miesto v rebríčku obhájila. Írsko vyrába takmer 16% svojej energie z obnoviteľných zdrojov a jeho cieľom je rozšíriť toto percento na 40% už do roku 2020. Dôležitými témami pre krajinu sú aj kvalita ovzdušia, vody či zachovanie biodiverzity.

10. Fínsko

Fínsko si svoju pozíciu v zozname najzelenších krajín drží dlhodobo. Kým v 80. rokoch bola krajina známa pre vysoké množstvo emisií a iných aktivít, ktoré výrazne ničili životné prostredie, v súčasnosti sú pre iné krajiny skôr príkladom. Za posledné desaťročia zaznamenali obrovské zlepšenia v obnove životného prostredia. Fínsko plánuje mať do budúcna viac ako polovicu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Rada cestuje a potom všetkým neprimerane dlho a stále dokola rozpráva zážitky z ciest. A ešte ľúbi životné príbehy. Taká je naša Lucka, ktorá precestovala skoro celú Južnú Ameriku a po rokoch sa vrátila späť na Slovensko.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Krásna Menorka na leto od 50€! Zaži to najlepšie z pláží a turistiky https://t.co/X8jX8q0oYA #letenky3 hodiny dozadu
Barcelona volá: Leť z Viedne na jeseň od 45€! https://t.co/RB0m4l4L2b #letenky3 hodiny dozadu
PECKA DŇA: Romantický pobyt na Zámku Vígľaš s polpenziou, wellnessom a prehliadkou za 219€ (využi HAPPY HOUR zľavu) https://t.co/ov9HJmMhQl #dovolenky3 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: 5 dní na Menorke s letenkami, 3*hotelom a raňajkami za 289€ https://t.co/9wM4wpOK5R #dovolenky4 hodiny dozadu
Hurá na Maldivy: VEĽKÉ POROVNANIE leteniek od 659€! https://t.co/Yontd6aQNf #letenky4 hodiny dozadu
Chystáš sa na najväčší ostrov Grécka? Tieto tipy budeš na Kréte potrebovať https://t.co/r403GRZIAn #cestopisy6 hodín dozadu
10 miest, ktoré treba zažiť v Krakove (+letenky na jeseň od 43€) https://t.co/GIBPuVpp9B #cestopisy6 hodín dozadu
Pribskô, Hills aj Hotel Pošta. Pobyty, ktoré za posledné dni najviac zlacneli: rezervuj od 129€! https://t.co/1sUCS0xeag #dovolenky8 hodín dozadu
LACNÉ LETENKY: Brusel, Viedeň, Košice a desiatky iných destinácií za pár eur. Objednaj teraz od 19€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky8 hodín dozadu
Najlepší wellness na Slovensku? Skúste tieto tipy na hotely 2022 https://t.co/aoYFhgpund #dovolenky8 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore