Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Sprievodca najcoolovejšími hongkongskými štvrťami

Sprievodca najcoolovejšími hongkongskými štvrťami

Hongkong je jedno z najkozmopolitnejších miest v Ázii a k tejto bohatej mozaike prispieva každé jeho susedstvo. O Hongkongu počujeme v posledných dňoch mimoriadne veľa. Masy ľudí vychádzajú do ulíc, aby sa zúčastnili tzv. pro demokratických protestov, namierených proti návrhu zákona, ktorý by umožnil vydávanie obyvateľov Hongkongu, podozrivých zo spáchania trestných činov, do pevninskej Číny.

Reklama

Do roku 1997 bolo toto od Číny nezávislé územie spravované Spojeným kráľovstvom, dnes Hongkong patrí k autonómnej oblasti Číny. Životná úroveň krajiny je veľmi vysoká a demokratickým nastavením sa jeho obyvatelia od pevninskej komunistickej Číny dištancujú. Pozrite si, ktoré sú najcoolovejšie hongonské štvrte, za ktorými by ste sa určite mali vybrať, keď sa situácia trochu upokojí.

Kowloon a ostrov Hongkong

Mesto Hongkong môžeme rozdeliť na dve časti. Prvou je urbánny Kowloon, tradičnejšia cast a ostrov Hong Kong, ktorý predstavuje hongkonské menej konvenčné ja. Kowloon je plný dai pai dongov (stánky s jedlom), cha chaan tengov (tradičná hongkongská reštaurácia), obchodov s morskými plodmi a čínskou medicínou. Poskytuje prístup i k pevninskej Číne cez mesto Šen-čen. Ak túžite po troške luxusu a pulzujúcej nočnej scéne, ostrovná strana bude skôr vašou šálkou kávy. Od stúpajúcej panorámy v centrálnej casti, po rušné trhy Mong Kok. Zákutia Hongkongu vás prekvapia za (takmer) každým rohom.

Hongkonský ostrov – Centrálna oblasť 

Pri prvom pohľade na žiarivé mrakodrapy v centre by ste finančné centrum Hongkongu mohli lahko zavrhnúť ako nudné. Pod baldachýnom betónovej džungle sa však skrývajú niektoré z najzaujímavejších barov, reštaurácií a galérií moderného umenia v meste. Na severnom pobreží ostrova Hongkong sú dopravné spojenia také dobré, ako by ste očakávali od miesta s názvom „Central“. Nájdete tu električku Victoria Peak Tram, Central–Mid-Levels Escalator, ktorý je najdlhším krytým eskalátorovým systémom na svete a obľúbený trajekt Star Ferry.

Sheung Wan

Obleky svedčia centrálnej časti, časť Sheung Wan je zas plná hipsterov. Sheung Wan sa nachádza západne od výškovej obchodnej štvrte Hongkongu a zvykla byť typickou obývanou štvrťou, kým sa v posledných rokoch nezačala veľmi rýchlo modernizovať a džentrifikovať. To do jej ulíc prinieslo mnoho reštaurácií, trendy kaviarní či bohémskych vintage obchodov. Za nákupom starožitností sa vyberte na Hollywood Road; navstívte chrám Man Ho, jeden z najstarších v Hongkongu; a vyfoťte si pouličné umenie v časti PoHo.

SoHo

SoHo je ďalším miestom, ktorému dávajú prednosť skôr umelecky naladení návštevníci a obyvatelia Hongkongu. SoHo nájdete medzi ulicami Staunton a Elgin. Popri trase Mid-levels Escalator tu každý deň objavíte nový cool bar, reštauráciu, butiky, komediálne kluby, galérie, dizajnérske obchody či kaviarne.

Lan Kwai Fong

Vitajte v epicentre párty života Hongkongu, kde sídli viac ako stovka barov. V Lan Kwai Fong si každý príde na svoje. Prisťahovalci, cestovatelia s batohom na chrbte, náročnejší miestni obyvatelia, tzv. yuppies a ktokoľvek smädný po drinku či dvoch. Všetci sa cez víkend schádzajú v tejto časti mesta, aby zakotvili v legendárnych nočných kluboch ako Club Qing, Levels a Cé La Vi.

Mid-Levels

Táto oblasť je síce prevažne obytnou, môže sa ale pochváliť najlepšími výhľadmi v Hongkongu, priamo zo svahu Victoria Peak. Vyskočte na jeden z eskalátorov a vdychujte čerstvý vzduch v jednom z horských parkov. Vyšplhajte sa ešte vyššie, na vrchol Victoria Peak, a vychutnajte si jedinečný výhľad na Hong Kong. Pri návrate dole sa nezabudnite zastaviť v jednom z mnohých butikov, barov a bistier, ktoré lemujú trasu eskalátorov.

Wan Chai

Wan Chai bol kedysi neslávne známy svojím red-light dištrikom, ale štýlové hotely a kultúrne centrá si k nemu neskôr vytvroili cestu. Tiahne sa nábrežím, smerom na východ od centrálnej oblasti. Prekypuje avantgardným hongkonským umením, zahŕňajúc Hong Kong Arts Center, špičkovú akadémiu múzických umení a ikonické Hong Kong Convention and Exhibition Center. Na východ od Wan Chai leží Causeway Bay, oblasť s obchodnými domami. Na juhu zase nájdete Happy Valley, kde sa nachádza jedna z najznámejších konských dostihových dráh na svete.

Kowloon – Tsim Sha Tsui

Naskočte na Star Ferry a dostanete sa cez prístav Victoria do jednej z najživších štvrtí Hongkongu, ležiacej na južnom cípe polostrova Kowloon. Tsim Sha Tsui patrí medzi tie miesta, ktoré by mal vidieť každý návštevník Hongkongu. Vyberte sa na neónovo osvetlenú Zlatú míľu Nathan Road, Avenue of Stars, ktorá je čínskou verziou hollywoodskeho chodníka slávy a nevynechajte ani dekadentné nákupné centrá, ako sú K11 ci Harbor City. V tejto štvrti nájdete exkluzívne možnosti stravovania. Nájdete tu všetko od michelinských restaurácií, tradičnej kantonskej kuchyne a medzinárodného menu takmer z celého sveta.

Jordan

Prejdite sa pokojným parkom Kowloon a dostanete sa k Jordanu, kľukatej sieti rušných trhov, uličiek a pouličných stánkov. Jordan je lemovaný ultramodernými mrakodrapmi Tsima Sha Tsui a Mong Kok a jeho aleje sú plné eklektickej zbierky tradičných bylinkárov, majstrov feng-šuej a reštaurácii na štýl diera v stene, ktoré voňajú polievkou hot pot a sú oblkopené posedením s plastovými stoličkami. Preskúmajte historický chrám Tin Hau, kde sa rybári prichádzajú modliť za svoju ochranu na mori a v noci si to nemierte na nočný trh na ulici Temple Street.

Mong Kok

Mong Kok je štvrť, ktorej vládnu trhy. Vo vzduchu dominuje vôňa jedál zo stánkov z ulíc Sai Yeung Choi, Dundas, Fa Yuen a Soy, ktoré dokonale uspokoja váš hlad po dlhom dni objavovania špecializovaných marketov v okolí.

West Kowloon

West Kowloon je najnovšou štvrtou v meste. Investície v hodnote viac ako dvadsiatich miliárd hongkongských dolárov tu boli investované do stavby sedemnástich umeleckých a kultúrnych miest, vrátane M + Museum. Už návšteva samotného priestoru je zážitkom.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Nemecko mení podmienky: od 1. augusta žiada test, potvrdenie o prekonaní koronavírusu alebo covid pas od všetkých https://t.co/ycpcsFuGYT #novinky21 hodín dozadu
Dovolenka v BOHO štýle: Výber pobytov v TOP destináciách od 297€ https://t.co/B6eHNeCTgu #dovolenky2 dni dozadu
Slnečný a historický Cyprus z Bratislavy alebo Viedne od 29€! https://t.co/XxY2DgPdvd #letenky2 dni dozadu
10 dôvodov, prečo je Tenerife skvelé a letenky za stovku https://t.co/WgtAp0D2RK #cestopisy2 dni dozadu
Aerolinky ANA organizujú “staycation”, pasažieri poletia na Airbuse A380 https://t.co/0fDSOop4Io #novinky2 dni dozadu
Linka Smartwings z Prahy do Dubaja opäť spustená! Letenky za uvádzacie ceny od 247€! https://t.co/JTq909px7C #letenky2 dni dozadu
Grandhotel Praha, Salamandra i Kukučka. Pobyty, ktoré za posledné dni najviac zlacneli: rezervuj od 99€! https://t.co/1sUCS0xeag #dovolenky2 dni dozadu
Barcelona, Dubrovnik či Mykonos. Ešte stíhaš kúpiť veľmi lacné letenky na leto od 19€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky2 dni dozadu
Grécko, Chorvátsko, Taliansko a iné. Najlepšie LAST MINUTE dovolenky na tento týždeň (výber redakcie) https://t.co/9fZ3qGybtD #dovolenky2 dni dozadu
Dubaj, Malta i Kanada. Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si TOP10 rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore