Nájdeš nás aj na:

Destinácie

Aktualizované: Do Čile ešte necestujte, odporúča rezort zahraničia

Aktualizované: Do Čile ešte necestujte, odporúča rezort zahraničia

Nepokoje na každom svetadiele okrem Austrálie? Od 80. a 90. rokov sú to vraj najväčie strety v uliciach na svete. Už týždne sa protestuje v desiatkach krajín – v Hongkongu, Kazachstane, Indonézii, Iraku, Hondurase či v Čile. Posledná menovaná krajina je pre nás teraz tá dôležitá – hoci tu demonštranti dosiahli svoje a vláda zrušila zvýšenie cestovného, pre ktoré protesty vypukli, rezort zahraničia Slovenskej republiky stále neodporúča do krajiny vycestovať.  

Reklama

Čile nakoniec neorganizovalo pre problémy na uliciach ani summit Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) v dňoch 16. a 17 novembra, ani klimatický summit OSN (COP25), ktorý začal včera, 2. decembra a potrvá takmer dva týždne. Summit OSN sa nakoniec koná v španielskom Madride. Pre nepokoje tu koncom novembra zrušili aj zvyšok futbalovej sezóny. 

Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Prečo sa po vlne protestov vo Venezuele, Ekvádore a Bolívii protestuje aj v Čile?

V Čile sa už viac ako mesiac a pol protestuje proti sociálnej nerovnosti a zlej ekonomickej štruktúre v celej krajine. K vlne zdanlivo neškodných zhromaždení nahnevaných študentov proti zdraženiu cestovného v metre v hlavnom meste Santiago o 30 pesos sa pridali aj ich profesori a štátni zamestnanci s podporou najväčších odborov v krajine. Nízke mzdy a dôchodky, nákladné zdravotníctvo a mizerné školstvo, veľké rozdiely medzi bohatými a chudobnými – Čiľania majú toho dosť.

Títo ľudia vedia, že ďalší balíček sociálnych reforiem prezidenta Sebastiána Piňeru je len snahou utlmiť ich hlas na ulici, nie vyriešiť ich problémy tu a teraz. Jeho rétorika o nepriateľoch, s ktorými vedie vojnu a zákaz nočného vychádzania odštartovali najväčšie zhromaždenia v krajine od konca režimu diktátora Augusta Pinocheta v roku 1989.

Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Po 30 rokoch ticha

„Polovica obyvateľstva si zo svojich príjmov nedokáže nasporiť na dostatočnú penziu v súkromných fondoch, 30 % pracovných zmlúv sú krátkodobé kontrakty v priemere na 10 mesiacov,“ komentuje situáciu v Čile Martin M. Šimečka pre Denník N.

Protestu v metropole Santiago sa v piatok 25. októbra zúčastnilo okolo milióna Čiľanov, približne päť percent populácie. Vodiči áut a nákladných vozidiel zablokovali čilské diaľnice a cesty vedúce do Santiaga – aj mýto je pridrahé. Vládni predstavitelia poslali do ulíc 20 tisíc vojakov so slzným plynom a vodnými delami, výnimočný stav bol vyhlásený v piatich regiónoch. Politikov museli z budovy kongresu v piatok eskortovať, protivládni aktivisti boli len kúsok od toho, aby sa prebili dnu.

Spôsob, ktorým Čiľania vyjadrujú nespokojnosť so systémom a s vládou je však veľmi agresívny. Zlikvidovali asi 85 metro staníc, rabovali obchody a supermarkety, ničili autobusové zastávky, autobusy a semafory, stavali a pálili barikády v uliciach. Sociálna nerovnosť pre dereguláciu ekonomiky priviedla obyvateľstvo až takýmto činom.

Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Škôd a rán je priveľa

Podľa Associated Press, americkej tlačovej agentúry, najmenej dve letecké spoločnosti zrušili alebo preplánovali počas najväčších protestov lety do hlavného mesta Čile. Približne dvadsiatka ľudí je mŕtvych, o spôsob ich úmrtia sa vedú spory, asi sedemtisíc ďalších sedí vo väzení, píše BBC. Zranení sú aj vojaci a policajti. Všetky úmrtia a použitie ozbrojených síl v tak veľkom množstve bude musieť vyšetriť nezávislý orgán, povedala Michelle Bachelet, komisárka OSN pre ľudské práva a bývala prezidentka krajiny pre BBC.

Piňera sľúbil protivládnym protestujúcim zmeny vnútri kabinetu, zatiaľ však o nich nič viac nevieme. Mnohí stále volajú po jeho rezignácii, politikom nedôverujú. Ozývajú sa aj hlasy, ktoré na vyriešenie krízy sociálnej nerovnosti a korupcie pozývajú aj mimovládne organizácie a nezávislé hnutia. Obmedzenie diskusie o problémoch len na politickú elitu už nie je spôsob, akým chcú ľudia robiť politiku v krajine.

Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Pomyselná stabilita sa rozpadla

Model stability a sociálneho pokoja, ktorý Čile v Južnej Amerike dlho ostatní závideli, sa rozpadol. Zrejme ani nebol úplne skutočný. Hoci Čile je jednou z najbohatších krajín Latinskej Ameriky, má aj najhoršiu rovnosť príjmov spomedzi tridsiatky členských štátov Organizácie pre hospodársku spoluprácu (OECD).

Ďalším spôsobom, ako zohľadniť nerovnosť v tejto krajine, je pohľad na príjmy tých najbohatších a tých najchudobnejších. V roku 2006 zarobilo 20 percent tých najbohatších desaťkrát viac ako 20 percent najchudobnejších. V roku 2017 rozdiel o niečo klesol, o 1,1%.

Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Bez potravín, zdravia a školy to nejde

Čiľská vláda robí každé dva roky národný prieskum domácností a monitoruje, koľko ľudí v krajine vlastne čelí chudobe. Patria sem ľudia, ktorí nemajú dostatok prostriedkov, aby si kúpili potraviny na prežitie, ale aj tí, ktorí na stravovanie vynakladajú veľkú časť svojho rodinného príjmu, pričom na ostatné im už nevyjde. Za posledné desaťročia chudoba v Čile klesla, z približne 29 percent ešte zostalo v chudobe osem percent krajiny. Údaje sú z roku 2017.

Reálna mzda bez inflácie sa podľa vládnych štatistík zvýšila za posledných päť rokov o štyri percentá na približne 400 tisíc čilských pesos, teda 490 eur. Veci sa menia, no príliš pomaly. Zdravotníctvo a školstvo, dve základné zložky, ktoré potrebuje ľudstvo pre svoj aktuálny aj budúci blahobyt, sú pre obyčajných ľudí stále príliš drahé.

Salvo conducto pre cudzincov

Katie Lockhart, redaktorka magazínu Conde Nast Traveler, pricestovala do Čile o pol jedenástej večer v čase, keď ešte platil večerný zákaz vychádzania a výnimočný stav v niekoľkých častiach krajiny. Bolo to v utorok 22. októbra, tri dni pred veľkým protestom. Niektoré časti mesta boli úplne odstavené, centrum bolo prázdne, všade boli vojaci a policajti.

Na imigračnom úrade na letisku v Santiagu dostala papierik s názvom salvo conducto, ktorý má ukázať bezpečnostným službám, ak by ju náhodou niekde v tomto nočnom čase zastavili. Nasledujúci deň opísala ako celkom pekný snáď i letný deň, až na tie vrtuľníky skenujúce mesto a mladých ľudí ponevierajúcich sa po uliciach skandujúc, mávajúc vlajkami a bijúc do hrncov, v čom ich občas povzbudilo aj okoloidúce auto trúbením.

Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Cestovať alebo necestovať?

Keď sa protesty začali, zahraničným cestovateľom úrady odporúčali, aby sa akejkoľvek oblasti západne od centrálnej štvrte Providencia vyhli. Tam sa nachádza väčšina turistických atrakcií mesta. Providencia a čokoľvek na východ od toho miesta, vrátane Parku Bicentenario a čílskeho remeselníckeho trhu Centro Artesanal Pueblito Los Dominicos zostali otvorené.

Zákaz vychádzania je však už zrušený, väčšina reštaurácií a obchodov sa vracia späť do režimu bežnej prevádzky, hoci protestom zrejme ešte úplne neodzvonilo. Ani vojaci so zbraňami z mesta ešte nezmizli. Niekoľko miest, napríklad Constanera Center, masívne nákupné centrum s 360-stupňovým výhľadom na mesto, zostáva uzavreté. Rovnako tak aj Národné múzeum výtvarného umenia.

Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Rátať sa nedá ani s metrom, desiatky staníc ešte od protestov nie sú opravené, spoľahnúť sa preto možno na Uber alebo miestne taxíky.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires napríklad odporúča slovenským cestovateľom, aby nateraz do Čile necestovali. „V prípade, že sa už občania SR nachádzajú v Čile, odporúča sa striktne rešpektovať zákazy nočného vychádzania, vyhýbať sa miestam demonštrácií a násilných protestov, sledovať vývoj situácie v krajine a dodržiavať pokyny miestnych inštitúcií,“ píše rezort zahraničia na svojej webovej stránke. Keď sa situácia zmení, budeme vás o tom informovať.

INÉ OD TOHTO AUTORA:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore