Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Poďme sa prejsť! 7 miest, ktoré by ste mali zažiť pešo

Poďme sa prejsť! 7 miest, ktoré by ste mali zažiť pešo

Preprava taxíkom, hromadnou dopravou či bicyklom od pamiatky k pamiatke sa môže zdať ako efektívnejší spôsob objavovania nového miesta. Nie je však niečo čarovné na tom, zatúlať sa uličkami miesta, kde ste nikdy predtým neboli? Neobjavovať miesta podľa hodnotení, ale vôní, dojmov a pocitov. Vyberte sa s nami na prechádzku siedmimi mestami, ktoré sú ideálne na prechádzku!

Reklama

Florencia

Hlavným dôvodom, prečo je Florencia vhodným mestom na prechádzku, je jej striktná dopravná politika. Jej historické centrum je prístupné iba taxíkom, autobusom alebo peši. O Florencii sa často hovorí ako o otvorenom múzeu. Mesto je plné historických pamiatok, od Cattedrale di Santa Maria del Fiore (zrejme najvýraznejšia florentská pamiatka), cez historický Ponte Vecchio (jediný most, ktorý bol ušetrený od nemeckých bombových útokov počas druhej svetovej vojny), až po Piazzale Michelangelo s nádherným výhľadom na mesto a okolitú toskánsku krajinu. Jeho bohatý výber kaviarní, barov a reštaurácií ponúka dokonalý oddych pre unavené nohy.

Letecké pobyty vo Florencii od 189€

Dubrovník

Celá oblasť starého mesta je prakticky pešou zónou, takže neexistuje dostatočná výhovorka, prečo by ste Dubrovník nemali preskúmať “na vlastných”. Prezývaný i ako „Perla Jadranu“, je prekrojený hlavnou ulicou Stradun, z ktorej je prístupných mnoho pamätihodností mesta. Patria medzi ne stredoveké múry, prekrásna Onofriova fontána, palác Sponza zo 16. storočia a malebný Starý prístav. Aj za hranicami starého mesta je Dubrovník ľahko dostupný i na pešo a návšteva jeho polostrova Lapad je nevyhnutnosťou. Prechádzka po jeho pobreží vám pomaly odhalí miestne klenoty, ako aj prekrásnu pláž Copacabana. Túra po kopcoch Velika I Mala Petka môže byť výzvou. Ich úchvatné výhľady určite stoja za to.

Vientiane

Vientiane, hlavné mesto Laosu, leží na ľavej strane rieky Mekong. Je omamnou zmesou francúzskej a laoskej kultúry a vďaka svojej uvoľnenej atmosfére a stromami lemovanými ulicami je ideálnym miestom na prechádzky. Začnite pri Pha That Luang, ohromujúcej zlatej budhistickej stúpe a jednej z najdôležitejších národných pamiatok Laosu. Vyberte sa smerom k pamätníku Patuxay, podľa vzoru parížskeho Arc de Triomphe, s tradičnými laoskými motívmi. Výstup na vrchol vám odhalí úžasný výhľad na hlavné mesto. Odtiaľ je Chrám Sisaket, ďalšie dôležité budhistické náboženské miesto, vzdialený len kúsok pešo. Vaše unavené nohy sa zatiaľ môžu tešiť na bohatý výber multikultúrnych reštaurácií.

Hamburg

Škandinávsky vibe, množstvo kanálov a rušný prístav z neho robia mesto, ktoré sa nepodobá žiadnemu inému v Nemecku. A vďaka svojmu plochému povrchu je Hamburg ľahko zdolateľný i “na vlastných”. Okrem toho, v priebehu nasledujúcich 15 až 20 rokov si toto severonemecké mesto dalo za úlohu vybudovať zelenú sieť výhradne na prechádzky a cyklistiku, ktorá má spojiť viaceré mestské parky, záhrady a rekreačné oblasti.

Letecký pobyt v Hamburgu s 4*hotelom a raňajkami od 229€

Vancouver

Tretie najväčšie mesto Kanady je rajom pre chodcov. Vďaka proaktívnym dopravným plánom a nie tak dávno zavedeným živým mapám pre chodcov, má chôdza v meste silnú podporu. Jednou z najobľúbenejších prechádzok v meste je malebná promenáda pozdĺž False Creek na ostrov Granville, kde sa môžete zastaviť na otvorenom trhu a zakúpiť si čerstvé miestne pestované produkty. Stanley Park, ktorý sa rozprestiera na viac ako 400 hektároch, je pre mnohých jedným z najlepších mestských parkov v Severnej Amerike. Je ľahko dostupný z centra mesta Vancouver a môže sa pochváliť národným umením, malebnými výhľadmi a prekrásnou Stratenou lagúnou (Lost Lagoon). Takisto prechádzka mostom Lions Gate Bridge smerom do North Vancouver sprevádza chodcov k úchvatnému výhľadu na mesto a na more.

Paríž

Môže vám to zabrať i niekoľko dní, objaviť celú krásu, ktorú Paríž ponúka. Určite však stojí za to, zvoliť v tomto meste svetiel pomalšie tempo. Prejdite sa popri Seine a vychutnajte si nádherné záhrady Jardin des Tuileries a Louvre a potom sa vydajte na ostrov Île de la Cité. Urobte si prestávku a vydajte sa do jedného z mnohých bistier a barov, ktoré máte na výber v rušnej latinskej štvrti a potom si to namierte vysoko, na najznámejšiu pamiatku – Eiffelovu vežu, vzdialenú hodinu chôdze. Nenechajte si ujsť prechádzku po Montmartre s jeho kľukatými úzkymi uličkami, očarujúcimi kaviarňami a krásnym Sacré-Cœur.

Paríž s hotelom a raňajkami od 149€

Marakéš

Medina v Marakéši (stará časť mnohých severoafrických miest), zapísaná vo svetovom dedičstve UNESCO, ponúka mnoho historických pamiatok, ktoré je možné ľahko navštíviť pešo. Labyrintové uličky marakéšskych trhov, koncentrácia tkaných kobercov, pestrofarebné papuče a exotické korenie, vás môžu vyviesť z miery, ale vedzte, že stojí za to ich vidieť. Prechádzka na juh vedie k pamätihodnostiam, ako je mešita Koutoubia, zrúcaniny paláca El Badi zo 16. storočia a známe námestie Jemaa El-Fnaa, kde zaručene narazíte na pouličných zabávačov, stánky s občerstvením a rôzne festivaly. Vyberte sa smerom od zhonu Mediny, do pokojných olivových záhrad Menara, ležiacich západne od mesta.

Marakéš so 4*hotelom a raňajkami od 179€


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore