Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Vodopády Iguazu: prírodný div sveta v Južnej Amerike

Vodopády Iguazu: prírodný div sveta v Južnej Amerike

Nedávno sme sa vydali k argentínsko-brazílskej hranici, na ktorej sa nachádzajú slávne vodopády Iguazu. Najväčší systém vodopádov sveta nám vyrazil dych! Prinášame ti tipy, ako sa k vodopádom lacno dostaneš a ako tam najlepšie využiť čas!

Reklama
Západ slnka pri vodopádoch Iguazu.

Iguazu tie „naj“ vodopády sveta?

Iguazu sú skutočne najväčšou sústavou vodopádov na našej planéte. Celú oblasť tvorí v období dažďov viac než 250 vodopádov. V období sucha je vodných stĺpcov asi o 100 menej. Hlavný vodopád je dokonca vyšší a širší než ten v Niagarských vodopádoch. Iguazu prehrávajú súboj najmohutnejšieho vodopádu na svete len s Viktóriinými vodopádmi v Afrike.

Najväčší vodopád Garganta del Diablo.
Najväčší systém vodopádov sveta.

Jeden zo 7 nových prírodných divov sveta

Donedávna pre nás boli najkrajšie vodopády tie na Islande. Návšteva vodopádov Iguazu však náš pomyselný rebríček zmenila. Môžeme potvrdiť, že tieto monumentálne vodopády boli právom zaradené medzi 7 Nových prírodných divov sveta, ktoré v roku 2012 zvolila švajčiarska nadácia New7Wonders.

Pravý raj na zemi.
Dúhy, motýle a veľa zelene dotvárajú atmosféru.

Iguazu sa tak zaradili k najkrajším miestam na zemi, ako sú Amazonský prales, zátoka Halong Bay vo Vietname alebo Stolová hora v Južnej Afrike.

Vodopády uprostred džungle!

Na rozdiel od Niagarských vodopádov nás okúzlilo najmä okolité prostrediePadajúca voda, do očí bijúca zeleň, všadeprítomná dúha a poletujúce motýle dokonale vytvárali obraz tropického rajaVodopády Iguazu sú zasadené priamo v džungli, ktorá je plná najrôznejších druhov divokých zvierat. Videli sme nosále, opice, kajmany, kapybary, jašterice, korytnačky, ryby, pavúky a stovky vtákov vrátane asi 10 tukanovNa tukany narazíš hlavne na argentínskej strane pri koľajniciach a na hornom okruhu Circuito Superior.

Kapybary a ďalšie zvieratá ožívajú so západom slnka.

Pozor na divoké šelmy!

V národnom parku žijú aj tapír, jaguár a puma. Keď budeš mať „šťastie”, tak tam týchto krásavcov stretneš! Najviac zvierat sme videli hneď ráno a potom vo večerných hodinách pred západom slnka.

Nosáľovia útočia na jedlo turistov.

Argentínska alebo brazílska strana?

Iguazu sa nachádzajú priamo na hranici medzi Argentínou Brazíliou. Väčšina vodopádov spadá pod argentínsku časť, ktorá sa nám páčila omnoho viac než tá brazílska.

Na argentínskej strane sme strávili dva dni a v brazílskom národnom parku jeden deň. V Argentíne je totiž omnoho viac turistických tráa k väčšine vodopádov sa dostaneš tiež bližšie. Pokiaľ máš na vodopády menej času, určite si vyber Argentínu. Čím viac dní pri Iguazu stráviš, tým väčšiu šancu máš vidieť divoké zvieratá. Cena vstupného je podobná na oboch stranách a pri druhej návšteve dostaneš na vstup 50% zľavu. Zvlášť sa platí plavba na lodi, ktorá ťa zavezie priamo pod padajúcu vodu.

Výhľad z Brazílie.

Aké treky pri vodopádoch Iguazu nevynechať?

Hlavným ťahúňom argentínskeho národného parku sú pešie okruhy Circuito Interior a Circuito Superior a tiež dychberúca vyhliadka na najväčší vodopád Garganta del Diablo. Prejsť sa môžeš tiež Macuco Trail, na ktorého konci sa nachádza jediný vodopád, kde je dovolené sa kúpať. 

Vodopády, kam sa len pozrieš.

Brazílii je prístupných omnoho menej turistických trás než v Argentíne a na návštevu ti bude stačiť pol dňa. Posledná vyhliadka nad vodopády je veľmi pôsobivá, ale hlavný vodopád Garganta del Diablo nie je z brazílskej strany takmer vidieť. Výhodou je priamy panoramatický pohľad na celý systém vodopádov.

Mrkni sa na video od vodopádov Iguazu:

Kde sa ubytovať?

V argentínskej časti sa ubytuješ v príjemnom mestečku Puerto Iguazú, kde nájdeš veľa hotelov, reštaurácií a kaviarní. K samotným vodopádom ťa odvezie špeciálny autobus z autobusovej stanice alebo taxi. Iný autobus zase jazdí počas celého dňa do brazílskeho mesta Foz do Iguaçu.

Plavba pod vodopádmi je možná z argentínskej aj z brazílskej strany.

Pokiaľ sa ubytuješ aj v Brazílii, počítaj s tým, že Foz je trochu väčší a rozľahlejší. Dopravu k brazílskej časti vodopádov ale bez problémov zaisťujú mestské autobusové linky. V oboch krajinách si môžeš tiež prenajať automobil.

Iné od tohto autora: Mount Everest nie je len pre horolezcov. Vydaj sa do Himalájí!

Dúha nemôže pri vodopáde chýbať!

Ako sa k Iguazu dostať?

V poslednej dobe sa v ponuke aerolínií objavujú veľmi lacné spiatočné letenky do Argentíny. Pozri sa na aktuálnu ponuku letov z Prahy do Buenos Aires!

Z hlavného mesta Argentíny sa k Iguazu dostaneš veľmi ľahko, pretože na tejto trase funguje hneď niekoľko vnútroštátnych nízkorozpočtových leteckých spoločností.

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Jeho ďalšie dobrodružstvá sleduj na jeho Instagrame


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Revolut karta zdarma - Potrebuješ zameniť peniaze alebo vyberať hotovosť v zahraničí? Kašli na zmenárne a stiahni si aplikáciu Revolut. Platby prijímaš a posielaš do pár sekúnd a výbery z bankomatov po celom svete do výšky 200 EUR mesačne máš ZDARMA. Revolut karta a doručenie domov ZDARMA.
  • Požičaj si auto cez Pelikán. Klikni, zvoľ si destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Kamošíme sa totiž s Rentalcars.com.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Diana, Hanka a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Zľavy pre našich čitateľov

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Varšava z Viedne od 36€! Poď za históriou a výhľadmi https://t.co/qLkk1dQdjU #letenky31 minút dozadu
5 bezplatných aplikácií, ktoré potrebuje každý cestovateľ https://t.co/cdIoPDNTot #novinky55 minút dozadu
Srí Lanka predĺžila voľné víza. Chce aj naďalej podporovať turizmus https://t.co/7NwstPPO20 #novinky2 hodiny dozadu
Wizz Air ruší pre koronavírus všetky lety z Budapešti a Viedne do Talianska https://t.co/lqXYuxTD6t3 hodiny dozadu
Wizz Air zastavuje pre koronavírus všetky lety z Budapešti do Talianska https://t.co/lqXYuxTD6t3 hodiny dozadu
Srí Lanka predĺžila voľné víza. Chce aj naďalej podporovať turizmus https://t.co/7NwstPPO204 hodiny dozadu
Chuť na zmenu? Kuvajt s Turkish Airlines z Viedne za 169€ https://t.co/LY4Y4EoF7i4 hodiny dozadu
Srí Lanka predĺžila voľné víza. Chce aj naďalej podporovať turizmus https://t.co/PZNBEFT3DY4 hodiny dozadu
Človek nikdy nevie, kam ho vietor zaveje. Napríklad na 1 200 km plavbu Karibikom https://t.co/FbHAp6CmjR5 hodín dozadu
Do izraelského Eilatu z so zľavou od 37€! https://t.co/rjr5AzMIPB7 hodín dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore