Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Južná Amerika: Tipy a osobné skúsenosti z cestovania (časť I.)

Južná Amerika: Tipy a osobné skúsenosti z cestovania (časť I.)

Južná Amerika bola mojím domovom viac ako rok života, a tak by som ti rád predal svoje skúsenosti, ktoré ti môžu pomôcť s plánovaním cesty. Aké sú odporúčané očkovania? Čo si vziať so sebou a na čo si dať pozor pri stravovaní a doprave? Na tieto a ďalšie otázky ti odpovie prvá časť článku. V tej druhej sa zameriame na bezpečnosť, krádeže a latinskoamerické triky.

Reklama

Z Argentíny do Kolumbie

Celú Južnú Ameriku sme prešli z argentínskeho Fin del Mundo až na sever Kolumbie, odkiaľ sme pokračovali ďalej loďou do Strednej Ameriky a následne do Mexika. V priebehu mesiacov cestovania sme pozbierali mnoho zaručených tipov, ktoré ti chceme odovzdať. Tu sú!

Južná Amerika – skontroluj si aktuálne akciové letenky!

Južná Amerika je nádherná

Južná Amerika: Choroby a očkovania

Čo sa týka chorôb, Južná Amerika nie je všeobecne tak nebezpečná ako napríklad niektoré časti Afriky alebo Ázie. Napriek tomu ti odporúčame povinný očkovací základ proti týmto chorobám: žltačka typu A a B, brušný týfus a žltá zimnica.

Žtlačka a brušný týfus

Žltačkou sa môžeš nakaziť aj u nás, a preto by sme s očkovaním neváhali. Dnes ti okrem toho takéto očkovanie poskytuje dlhodobú až celoživotnú ochranu. Brušný týfus sa v rozvojových krajinách prenáša väčšinou jedlom a vodou a ročne naň ochorie asi 20 miliónov ľudí. Jeho očkovanie je jednorazové na 3 roky. Toto očkovanie si dávame vždy do Ázie, pretože nám dáva väčšiu istotu aj pri stravovaní sa na ulici. Tretí rok očkovania brušného týfusu už nemusí fungovať naplno, a preto sa pred cestou odporúča preočkovanie.

Amazonský prales v Peru

Žltá zimnica a besnota

Posledným očkovaním, ktoré na cestách máme, slúži ako ochrana proti žltej zimnici. Toto krvácavé horúčkové ochorenie je veľmi nebezpečné a môže byť smrteľné. Prenáša sa štipnutím komára a vyskytuje sa najčastejšie v Brazílii, ale aj ďalších juhoamerických štátoch v blízkosti Amazonského pralesa. Na zváženie je aj očkovanie proti besnote. Južná Amerika je typická veľkým počtom opustených psov, ktorí nám často robili spoločnosť i pri stopovaní. Nikdy nás neohrozili, ale pri troche smoly sa to stať môže. Očkovanie je odporúčané skôr na dlhšiu cestu.

Najväčšou hrozbou pre nás boli komáre

Južná Amerika nás najviac vystrašila komármi, a to najmä pri našej návšteve peruánskej časti Amazónie. Komáre totiž okrem žltej zimnice prenášajú maláriu, horúčku dengue a vírus zika. V niektorých častiach Južnej Ameriky je na zváženie použitie antimalarických tabletiek, ktoré však majú veľa vedľajších účinkov a rozhodne nepomáhajú tvojim orgánom. Keď sme ich brali v divokom Východnom Timoru, mali sme po nich napríklad nepríjemné nočné mory. Je vidieť, že užívanie tabletiek neprospieva a rozhodne neslúžia k dlhodobému dávkovaniu.

Daj si pozor na komárov!

Nakazili sme sa horúčkou dengue

Je nutné povedať, že si dnes dávame na komáre väčší pozor. V južnom Thajsku sme sa totiž minulý rok nakazili jedným zo 4 typov horúčky dengue, čo nie je nič príjemné. Opakované nakazenie rovnakým typom choroby sa okrem toho komplikuje a býva životu nebezpečné.

Čo s komármi

Mylná predstava je, že sa nakazíš uprostred pralesa a v meste sa ti nič nestane. Je to skôr naopak. Snaž sa vyhýbať miestam so stojatou vodou, kde sa komáre množia, ako sú nádrže, opustené bazény, nevzhľadné tolaety, sudy s vodou a podobne. V tropických oblastiach sa snaž trochu si priplatiť za hotel. Občas ti ponúknu hotelovú izbu s neuzavierateľným oknom alebo dierou pod dverami. V takom prípade si kúp moskytiéru, ktorá ochráni tvoje zdravie a kvalitný spánok.

Ubytovanie v Amazonskom pralese

Obdobie dažďa

Pri návšteve Amazónie sa snaž vyhnúť obdobiu dažďov, keď je tu komárov niekoľkonásobne viac. Okrem ciest v blízkosti pralesa sme však s komármi nemali takmer žiadny problém. Voda je v Južnej Amerike zo strany štátov čím ďalej tým viac kontrolovaná a nákaz ubúda. Daj si pozor, pretože s nebezpečnými komármi sa môžeš stretnúť aj na plážach! Komáre sa naopak nevyskytujú v zime a vo vyšších nadmorských výškach. V horských oblastiach Argentíny, Chile, Peru alebo Bolívie preto môžeš byť v pohode. Vo veľkých mestách sme s komármi nikdy nemali problém.

Južná Amerika a stravovanie

S očkovaním proti brušnémy týfusu budeš mať väčší pokoj, napriek tomu sa však možno nevyhneš tráviacim problémom. Najmä v Bolívii a Peru buť obozretný a snaž sa jesť na miestach, kde sa stravuje veľa miestnych ľudí. Je to signál toho, že jedlo bude čerstvé a dobré. Vezmi si so sebou nejaké lieky na črevné ťažkosti. Niekedy funguje lepšie miestny produkt, ktorý ti poradia v lekárni. V prípade tráviacich problémov dodržuj niekoľko dní striktnú diétu, aby sa ti problémy nevrátili.

Juzná Amerika a úchvatná príroda v Patagónii

Otrava jedlom a vodou

V Nepále som sa raz otrávil jedlom, keď som si jedlo dochutil pikantnou omáčkou, ktorú mali na stole už asi rok. Tejto hlúpej cestovateľskej chybe sa vyvaruj a snaž sa jesť dôkladne tepelne upravené jedlá. Najnebezpečnejšie je, keď sa otráviš vodou, čo sa mi zasa podarilo v Indii. Pokiaľ zvracanie a hnačka neprestáva, je lepšie vyhľadať odbornú pomoc.

Dehydratácia je nebezpečná

Pomohla mi tiež ryžová diéta a iontové nápoje, pretože najväčším rizikom je dehydratácia organizmu. Dávaj si pozor hlavne na ľad v koktejloch, ktorý môže byť vyrobený zo zlej vody. Južná Amerika mi až na ojedinelé krátkodobé črevné ťažkosti väčšie problémy nepriniesla.

Pripav si aspoň základnú lekárničku

Napriek tomu, že lieky kúpiš v každom väčšom juhoamerickom meste, pribal si aspoň základnú lekárničku s produktami, s ktorými máš skúsenosti. Mali sme so sebou antibiotiká, antibiotickú protizápalovú masť, obväzy, leukoplasty a podobne. Zober si aj malý nožík, nožničky a pinzetu. Nikdy nevieš, kedy sa ti môžu tieto drobné nástroje hodiť.

Solná planina Salar de Uyuni v Bolívii

Južná Amerika a jazda autobusom

Autobusy fungujú v Južnej Amerike veľmi dobre. Hlavne v Ekvádore a Kolumbii nás prekvapilo, že väčšina autobusov mala k dispozícii i bezplatné pripojenie na wifi a drobné občerstvenie. Lístky si jednoducho kúpiš na autobusových staniciach. Daj si pozor, aby si sa nestal terčom nejakého podvodu. Nekupuj preto lístky na ulici a vždy sa snaž pristúpiť priamo k predajnému okienku. V Peru alebo Bolívii sa ti totiž môže stať, že ti budú lístky ponúkať náhodní predajcovia.

Pozor na osobné veci!

Pri čakaní na autobus si dávaj dobrý pozor na všetky svoje veci. Boli sme svedkami krádeže batohu, ktorí nechali turisti na sekundu bez dozoru. Bohužiaľ im s batohom odcudzili aj pamäťové karty so všetkými fotkami z výletu.

Osobné veci nespúšťaj z očí ani v autobuse a pri prestávkach na záchod a občerstvenie si všetko vezmi so sebou. Pri nočnom cestovaní sa nám osvedčilo uschovať si cennosti pri nohách v spacáku, do ktorého sme sa navliekli a mohli tak pokojne spať.

Južná Amerika – Existujú rôzne spôsoby cestovania

Je moja batožina v autobuse v bezpečí?

Väčšie batožiny ti spravidla uložia do batožinového priestoru. Južná Amerika mala predtým problém s častým kradnutím batohov a batožín. Situácia sa však zlepšila a takmer vždy nám veľký batoh vydali až po predložení lístku, ktorý sme pri nástupe dostali od vodiča.

Batoh na streche

Pokiaľ využiješ mikrobus, tuk-tuk alebo nejaké podobné vozidlo, môže sa ti stať, že ti batoh umiestnia na strechu. Veľmi dobre si skontroluj, či je tvoja batožina bezpečne priviazaná a pre istotu v nej nenechávaj cennosti, pas a veci, ktoré by sa mohli rozbiť. Trochu „divokejšia“ situácia s dopravou môže nastať najmä v Bolívii alebo Peru, ale i v častiach Brazílie, Kolumbie alebo v Ekvádore.

Keď ti dajú batoh na strechu

Taxi a Uber

Dávaj si pozor na falošné a neoficiálne taxíky z ulice a to hlavne v noci. Mohli by ťa totiž zaviesť do opustenej štvrti, tam ťa okradnúť a vysadiť. Radšej si nechaj taxík zavolať z recepcie hotela alebo z reštaurácie. Využiť môžeš tiež služby Uber, pri ktorom sa ti v aplikácii zobrazí hodnotenie vodiča. Daj si pozor aj na správne vydanie penazí po zaplatení šoférovi. Skrátka buď neustále v strehu! Alkohol tvoj postreh rozhodne nezlepší.

Južná Amerika a stopovanie

Južnú Ameriku sme prešli kombináciou stopovanie a autobus. V Argentíne a Chile bolo stopovanie najjednoduchšie a autobus sme tam neplatili nikdy. V Bolívii a v Peru je situácia zložitejšia, pretože tam má omnoho viac ľudí svoje vlastné auto. Všeobecne sú však ľudia v latinskoamerických krajinách veľmi priateľskí a radi ti zastavia. Je dobré mať aspoň základnú znalosť španielčiny, aby si mohol vysvetliť, kam ideš a odkiaľ pochádzaš.

Stopovanie v Patagónii nebolo vždy najľahšie

V Južnej Amerike si môžeš prenajať auto. Pozri si aktuálnu ponuku.

Najviac nás bavili vodiči kamiónov

Často nám zastavovali vodiči kamiónov, ktorí boli radi, že si aspoň na chvíľu spríjemnia cestu. S jedným vodičom sme dokonca strávili dva dni, keď náz zviezol cez celú púšť Atacama v Chile. Nikdy sme sa necítili nebezpečne, ale je potrebné byť ostražitý. Pokiaľ by sa ti zdal vodič podozrivý už pri zastavení, neboj sa ho odmietnuť.

Južná Amerika je bezpečná, ak vieš, na čo si máš dávať pozor. Teraz už poznáš niekoľko základných trikov, ktoré ti na ceste môžu pomôcť. V ďalšom dieli ti poradíme, ako predísť najrôznejším podvodom a krádežiam.

Už máš letenky do Južnej Ameriky?

Pre Pelipecky napísal cestovateľ Karol Štěpánek


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore