Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Južná Amerika: Tipy a osobné skúsenosi z cestovania – časť II.

Južná Amerika: Tipy a osobné skúsenosi z cestovania – časť II.

V prvej časti článku Južná Amerika a cestovateľské skúsenosti sme si priblížili možné choroby, odporučené očkovania, dopravu aj stravovanie. V tomto dieli sa ešte viac zameriame na bezpečnosť, latinskoamerické triky a predchádzanie krádežiam.

Reklama

Južná Amerika a bezpečnosť

Je Južná Amerika bezpečná? Túto otázku si možno položíš aj ty pri plánovaní cesty. Pravdepodobne sa dočítaš, že záleží na tom, kde sa nachádzaš. To je určite pravda, pretože veľké mestá sú všade vo svete omnoho nebezpečnejšie. Veľké juhoamerické mestá majú spravidla svoje zakázané štvrte a slumy, ktorých by si sa mal určite vyvarovať. Prezradíme ti, ako sme sa v Južnej Amerike cítili my.

Južná Amerika nie je Európa a tak je potrebné dávať si pozor

Sleduj aktuálnu bezpečnostnú situáciu

Jednotlivé krajiny sa od seba odlišujú a bezpečnostná situácia sa neustále mení i v závislosti na politickej situácii. Chile je dnes napr. omnoho bezpečnejšou krajinou ako predtým a naopak do Venezuely sa za súčasnej situácie rozhodne nevyber.

Kde si dávať pozor?

Väčší rešpekt v Latinskej Amerike máme všeobecne z Brazílie, Venezuely, Kolumbie, Hondurasu, El Salvadoru, Guatemaly a Mexika. Je to ale iba náš subjektívny pocit, ktorý sa odvíja od toho, ako sme sa v krajiných cítili a čo sme sa v priebehu stopovania dozvedeli od miestnych ľudí. Nič zlé sa nám v uvedených krajinách nestalo a vždy sme natrafili na úžasné miesta a milých ľudí. Iba ti odporúčame, aby si dbal na zvýšenú opatrnosť, ktorá je na mieste na celom kontinente.

Situácia je zložitejšia vo veľkých mestách

Južná Amerika – Vyhľadaj si lacné letenky!

Mestá sú naozaj nebezpečnejšie

Buenos Aires, Santiago de Chile, Lima, Quito, La Paz, Bogota, Rio, São Paulo a ďalšie veľké mestá skrátka združujú viac trestnej činnosti ako malé mestá a dediny, kde sme nikdy strach nemali. Dokazujú to štatistiky i naše osobné skúsenosti. K jediným neblahým incidentom, ktoré sme v Južnej Amerike zažili, prišlo práve vo väčších mestách.

Naše nemilé skúsenosti

Mobilné telefóny nám ukradli na trhu v Bolívii a na diskotéke v Quite. Na ulici ma raz prepadli a udreli do hlavy v chilskom Valparaise. Bola to však moja chyba, pretože som sa túlal sám v noci, čo sa bohužiaľ v tejto časti sveta nemusí vyplatiť.

Na tomto trhu v La Paz mi ukradli mobil

Situácia je zložitejšia

Musíme si uvedomiť, že v Latinskej Amerike je omnoho viac chudobných ľudí, zbraní aj drog ako v Európe. Situácia je tak omnoho zložitejšia než u nás, kde prakticky nevidíme slumy a toľko ľudí bez jedla a domova. Argentína, ktorá pôsobí najviac európsky, pretože väčšinu obyvateľov tvoria prisťahovalci z Talianska a Španielska, má prekvapivo okolo 30 percent ľudí pod hranicou chudoby.

Slumy, ktoré v Európe neuvidíš

Títo ľudia ilegálne žiju i priamo v centre hlavného mesta Buenos Aires v obriom slume s názvom Villa 31. Často majú veľa detí, nemôžu si nájsť prácu, konzumujú drogy a uchylujú sa ku krádežiam a prepadnutiam. Niekedy im neostáva nič iné, čím ich samozrejme nemôžeme ospravedlňovať. Napríklad v Indii je ľudí pod hranicou chudoby omnoho viac a kriminalita je tam oveľa nižšia. Čím je to spôsobené? Možno je to násilnejšou kultúrou a tiež obchodom so zbraňami a drogami, ktoré k situácii neprispievajú.

Netúlaj sa v noci sám!

Vo veľkých mestách nechoď v noci sám a už vôbec sa nevydávaj mimo turistické miesta, kde to nepoznáš. Južná Amerika nie je Európa, a tak sa nehraj na hrdinu a neriskuj! Priplať si za bezpečnosť a po noci v bare si zavolaj Uber alebo taxík.

Južná Amerika: Dávaj si pozor hlavne v noci!

Južná Amerika a chlap s pištoľou

V Buenos Aires som raz bol svedkom toho, ako polícia naháňala muža s pištoľou, ktorý pravdepodobne niečo ukradol alebo niekoho prepadol. Priamo predo mnou si zbraň zasunul do nohavíc a snažil sa infiltrovať medzi okoloidúcich ľudí. Polícia ho nakoniec chytila a našťastie sa nikomu nič nestalo.

Niektoré miesta vo veľkých mestách sú naozaj nebezpečné i počas dňa. Okradnúť so zbraňou ťa môžu i za bieleho dňa na ulici, ale nie je to príliš bežné. Častejšie dochádza k drobným krádežám a trikom. Poďme sa na ne pozrieť. Možno ti pomôžu ochrániť svoje veci a peniaze na cestách.

V Bolívii si na ulici kúpiš aj dynamit! Pištolí je bohužiaľ tiež viac ako dosť

Južná Amerika a ubytovanie – Pozri sa na výhodné ponuky hotelov

Krádeže a latinskoamerické triky

Odpútanie pozornosti

Južná Amerika je známa mnohými trikmi, ktoré miestni zlodeji priviedli k dokonalosti. V Buenos Aires sú preslávaní napr. „moto choros„, lupiči na motorkách, ktorí okolo teba prejdú a v nestráženej chvíli ti z ruky vytrhnú mobilný telefón alebo batoh. Môže sa ti stať, že na teba počas chôdze niekto vyleje kávu a začne sa ti srdcervúco ospravedlňovať a dokonca pomáhať s čistením. V ten moment odpúta tvoju pozornosť a druhá osoba ťa môže ľahko okradnúť.

Ako ma okradli v Bolívii

Dochádza aj ku krádežiam s pracovným názvom „Feliz cumpleaños“, čo znamená Všetko najlepšie k narodeninám. Trik je v tom, že ťa na ulici obklopí veľké množstvo ľudí, ktorí začnú vykrikovať a spievať, že máš narodeniny. Budú ťa objímať a pri tom ťa „očešú“ ako čerešne. Tvoje beznádejné výkriky budú okoloidúcim pripadať ako súčasť bujarej oslavy medzi kamarátmi.

Daj si pozor na juhoamerické známe triky

Nechápal som, čo sa deje

V Bolívii sa mi stala podobná vec, keď sa ku mne na trhu v La Paz zbehlo asi desať ľudí a všetci mi začali ohmatávať nohy. „To je celkom príjemné,“ hovoril som si, ale zrazu sa rozutekali na všetky strany a ja som zistil, že nemám mobil. Títo ľudia sa ťa snažia rozhodiť a prekvapiť. Južná Amerika pre teba bude bezpečná, pokiaľ budeš v strehu.

Ako prechádzať krádežiam?

Snaž sa nedávať na obdiv fotoaparát, gopro a ďalšie drahé veci. Najlepšie je v Južnej Amerike cestovať bez značkového oblečenia, šperkov, plážového klobúku na hlavne a podobne. Základom je jednoducho nevyzerať ako bohatý turista, ktorý práve prišiel z Európy alebo USA a volá po tom, aby bol okradnutý. V Latinskej Amerike navyše nie sú občania USA príliš obľúbení. Často sú označovaní špeciálnymi výrazmi ako napr. „gringos“. Najlepšie je cestovať v páre alebo s viacerými ľuďmi a navzájom na seba dávať pozor.

Ďaleko od miest sme nebezpečie nikdy necítili

Pri fotení si zraniteľný

V meste rozhodne nechoď s mapu v ruke, mobilný telefón na ulici príliš neukazuj, a keď fotíš, mla by ťa tvoj partner alebo kamarát kontrolovať. Fotenie je jedným z tých momentov, kedy by ťa mohli zlodeji prkevapiť. Platí to obzvlášť pre fotenie zrkadlovkou, pretože sa v tú chvíľu pozeráš len do hľadáčika a si veľmi zraniteľný. Zlodeji sú vždy o krok vpredu, sledujú ťa a využijú podobný moment.

Buď vždy v strehu!

Dávaj si pozor aj na opustených miestach bez ľudí, ale i na miestach s mnohými ľuďmi, ako sú námestia, metro, obchodné centrá a iné.

Nebezpečiu môžeš ísť na proti aj keď nasadneš na obrie ruské kolo

Pozri sa na Veľkého sprievodcu po Peru

Južná Amerika a trik s vrátením peňazí

Hlavne v Bolívii a peru sa nám často stávalo, že nám nechceli po platbe v hotovosti vrátiť drobné. Dochádzalo k tomu pri kúpe jedla na ulici a ešte častejšie pri platení mikrobusov. Vodič často povedal, že nemá peniaze a že rozmení a vráti neskôr. Spolieha sa na to, že zabudneš alebo to po ňom nebudeš vôbec vyžadovať. Mnoho západných turistov si určite povie: „Nebudem sa s ním doťahovať kvôli drobným“ a na toto sa tu ľudia spoliehajú.

Čo teda s tým?

Najlepšie je mať peniaze pripravené presne. Občas sme sa pýtali vopred, či má predajca drobné na vrátenie a nedali sme peniaze z ruky, pokiaľ nám „cambio“ (výdavok) neukázal. Neboj sa byť dôrazný! Vždy však buď slušný a spomeň si na to, že väčšina ľudí si sotva zarobí na obživu.

Južná Amerika a najvyššia hora Peru

Daj si pozor v baroch!

Počuli sme, že v niektorých baroch ti môžu dať drogy do pitia a následne ťa okradnúť alebo v horšom prípade znásilniť. Jeden taký bar je napr. v centre krásneho peruánskeho mesta Cuzco, kde mala nepeknú skúsenosť naša kamarátka. Ak už ideš v noci za zábavou, je lepšie si vybrať lokálne bary a kluby, kde k podobným praktikám nedochádza. Stať sa to môže skôr v turistických baroch plných cudzincov, ktoré sú cieľom kriminálnikov. Je lepšie vždy konzumovať zatvorené alkoholické nápoje, ako napr. fľašu piva alebo vína.

Južná Amerika a drogy

Južná Amerika je miestom, kde by si sa mal vyhnúť aj dobrovoľnej konzumácii drog! V La Paze existuje dokonca kokaínový bar, kde ti vraj (nikdy sme tam neboli) namiesto menu s drinkami dajú menu s druhmi kokaínu. Táto droga sa v Južnej Amerike vyrába, a preto je jej cena v porovnaní s Európu veľmi nízka. Droga je tiež v juhoamerických krajinách veľmi ľahko dostupná. Uvedom si, že sa nachádzaš v cudzej krajine a nevieš presne, ako veci chodia. Korupcia je veľká a predajca drog môže byť priamo napojení na skorumpovanú políciu.

Južná Amerika sa dá prejsť aj s požičaným autom alebo motorkou. Vyhľadaj si najlepšie ceny autopožičovní.

Južná Amerika: Na dedinách je situácia veľmi kludná

Južná Amerika a platobné karty

V Južnej Amerike môže dochádzať k trikom s kopirovaním platobných kariet. Vyberaj si preto peniaze len na pobočkách bánk a v bankomatoch, ktoré sa ti nebudú zdať podozrivé. Z dôvodu bezpečnosti financií si preveď väčšiu časť prostriedkov napr. na sporiaci účet a nastav si nízke limity pre výbery a platby. Pravidelne si kontroluj svoj účet, či sa na ňom neobjavujú neznáme transakcie a nepripájaj sa na nebezpečnú wifi.

Výbery z bankomatov

V Argentíne sú výbery z bankomatov pomocou zahraničných platobných kariet spoplatnené pomerne vysokou čiastkou (cca 8 eur) a limit pre výber je okrem toho veľmi obmedzený. Tomuto poplatku sa nedá vyhnúť ani so špeciálnymi kartami. V ostatných krajinách nie sú poplatky vysoké. Musíš sa s tým zmieriť alebo si priniesť doláre na výmenu. Aj tak by sme to s hotovosťou nepreháňali, lebo je tu vždy riziko straty alebo odcudzenia hotovosti.

Na niektorých miestach kartou nezaplatíš

Často len hotovosť!

Všeobecne sú v Argentíne viac prijímané platobné karty VISA. Preferovaná je ale vždy hotovosť, pretože ludia bankám príliš neveria a chcú sa vyhnúť vysokým daniam. Je to taký začarovaný kruh argentínskeho hospodárstva. Pri platbe hotovosťou môžeš dostať dokonca zľavu. Na mnohých miestach Južnej Ameriky sa stále platobnou kartou platiť nedá, a preto sa na to vždy priprav a naplánuj si najbližšie dni. Na druhej strane sa nemusíš báť, že by si mal s nájdením bankomatov problém.

V Argentíne to nie je s bankomatmi ľahké

Uschovaj si rezervné doláre

Bez peňazí sme sa ocitli iba raz, keď sme sa rozhodli prekonať na lodiach hranicu Kolumbie a Panamy. Posledné mestečko v Kolumbii sa ukázalo skôr ako dedina a jediný bankomat už nejaký čas nefungoval. Je preto dobré mať v batohu schovanú hotovosť napr. v dolároch.

Nikdy nevieš, kedy sa ti takéto peniaze môžu hodiť. Južná Amerika má doláre veľmi rada, pretože uchovávajú lepšie hodnotu ako domáce meny. V Ekvádore sú doláre dokonca oficiálnou menou a v Argentíne sa v nich bežne platia napr. nehnuteľnosti.

Južná Amerika ťa odmení nádhernou prírodou a kultúrou

Dúfame, že ti naše skúsenosti pomôžu vyhnúť sa problémom a užiť si nádhernú Južnú Ameriku!

Láka ťa Južná Amerika? Pozri si akciové letenky.

Prejdi na prvú časť článku Južná Amerika: Tipy a osobné skúsenosti z cestovania – časť. I.

Pre Pelipecky napísal cestovateľ Karel Štěpánek.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore