Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

9 farebných úkazov prírody, ktoré musíš vidieť naživo!

9 farebných úkazov prírody, ktoré musíš vidieť naživo!

Matka príroda je naozaj silná, presvedčiť sa o tom môžeš aj v článku nižšie. Vybrala som pre teba zopár farebných úkazov našej nádhernej prírody. Niektoré sú vytvorené v skutočne samotnou matkou prírodou, iné s malou pomocou ľudí.

Vinicunca, Farebná hora (Peru)

Vinicunca, často krát nazývaná Rainbow Mountain je hora v Peru. Existuje hneď niekoľko vysvetlení ako je možné, že je hora takto nádherne sfarbená. Pripisuje sa to však najmä poveternostnými vplyvmi a mineralógiou. Pohybom tektonických dosiek a zmenou klimatického prostredia sa menia aj farby. Menia sa v závislosti od vetra, snehu, či dažďa.

Cano cristales, Farebná rieka (Kolumbia)

Prečo je rieka tak farebná? Voda v rieke, ktorá je nazývaná aj Tekutá dúha je v skutočnosti čistá a priezračná. Za sfarbenie môže vodná rastlina Macarenia Clavigera, ktorú na inom území nenájdeš. Aby prežila a sfarbila sa potrebuje presnú hladinu vody a dostatočný prísun slnečných lúčov. Za vhodných podmienok sa rieka sa takto sfarbuje od júna do novembra.

Red beach, Červená pláž (Čína)

Červená pláž v skutočnosti vôbec nepôsobí ako pláž, ale aj napriek tomu sem každý rok zavíta množstvo turistov pokochať sa touto krásou. Táto pláž sa nachádza v meste Panjin a celá táto červená nádhera je spôsobená riasou Sueda. Kvitnúť začína v apríli až máji a na začiatku ma vždy svetlo červenú farbu, na leto ozelenie a v jeseni začína skutočné farebné divadlo.

Zhangye Danxia, Dúhová hora (Čína)

Ďalšia farebná dúha, ktorá vyzerá ako z rozprávky. Za jej sfarbenie vďačí červenému pieskovcu a ložiskám nerastných surovín. Ide o naozaj unikátny úkaz prírody, ktorý sa formoval niekoľko tisíciek rokov.

Grand Prismatic spring, Farebný horúci prameň (Wyoming)

Táto farebná nádhera sa nachádza v parku Yellowstone o ktorom už určite počul každý z vás. Ide pritom o najväčší horúci prameň práve v parku Yellowstone. Za jeho nádherným sfarbením je množstvo pestrofarebných baktérií a rias, ktoré tu žijú. Podľa teploty vody sa tak tento farebný úkaz farebne obmieňa.

Morning glory, Farebné jazierko (Wyoming)

Tento farebný úkaz taktiež nájdeš v parku Yellowstone. Výraznú farbu opäť spôsobujú baktérie, ktoré tu žijú. Okrem modrých a zelených odtieňov sa jazierko po okrajoch sfarbuje do žlto-oranžovej farby. Občas dokonca z jazierka vystriekne gejzír horúcej vody, ktorý vie následne spôsobiť otras pôdy. Ak si myslíš, že jazierko je takto sfarbené už niekoľko stoviek rokov, tak si na omyle. Len pred niekoľkými desiatkami rokov bolo sfarbené do krásnej sýtej modrej farby, momentálne je omnoho svetlejšie. A prečo? Nie je to žiadnou záhadou. Prameň navštevovalo množstvo turistov, ktorí doň hádzali mince, kamene, či plechovky. Čiastočne tak upchali priechod teplej vody a tak sa celkovo znížila aj jej teplota. Baktérie, ktorým vyhovovala horúca voda tak začali vymierať a farba začala blednúť.

Danakil Depression, Brána do pekla (Etiópia)

Púšť Danakil v Afrike je považovaná za najhorúcejšie a najsuchšie miesto na našej zemi. Celoročná priemerná teplota je 34,4 stupňa Celzia a za rok tu spadne iba 100-200 milimetrov zrážok. Danakilská preliačina (Danakil Depression) je prezývaná aj bránou do pekla vďaka svojej veľmi vysokej teplote. A odkiaľ pochádzajú žiarivé farby? Zelená a žltá farba vznikla zrážkou troch tektonických dosiek. Na niektorých miestach v dôsledku zrážky prišlo k vytvoreniu lávových jazier, trhlín, gejzírov či horúcich prameňov.

Fly Geyser, Geotermálny gejzír (Nevada)

Kto by bol povedal, že tento gejzír vznikol viac-menej ľudským omylom? Niekoľko skupiniek farmárov sa snažilo vykopať „iba“ studňu, jednej skupine bola voda priveľmi horúca, druhej naopak nepostačovala jej teplota. Druhá skupinka však nesprávne uzatvorila vrt a tak postupne začalo vyrastať toto prírodné dielo. Napriek tomu, že sa tento skvost nachádza na súkromnom pozemku, pokochať sa s ním môžeš na chodníčku, ktorý je určený pre turistov.

View this post on Instagram

this was special

A post shared by Jon Cline (@jonjoncline) on

The Wave (Arizona)

Ako vznikla táto nádhera? Veternou eróziou v jurskom veku. Vlnu formuje voda a vietor, dokonca sa po každom daždi trošku zmení. Žiaľ iba 20 vyvolených každý deň ma možnosť vidieť na vlastné oči toto úžasné miesto. Výber sa dokonca uskutočňuje na základe lotérie. To všetko v Arizone.

Ohodnoť tento článok
Pokračovať v čítaní
Advertisement
Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

VÝPREDAJ 5* EVA AIR: https://t.co/JjsFgzC5ok Priame lety do Bangkok a iné od 499€!20 hodín dozadu
VIDELI STE? https://t.co/wYKTLJdTJK Týchto 8 miest museli kvôli turistom zavrieť!22 hodín dozadu
PONUKA DŇA: https://t.co/O7dYjJSFkQ Grécko s 4* all-inclusive za 509€!22 hodín dozadu
NEW YORK AJ DNES ZA 279€ 🔥 https://t.co/2lisJqSteb Neváhaj dlho!1 deň dozadu
BOLI SME V ŠTOKHOLME: https://t.co/f7wq59E43A Čo všetko stihneš za 1 víkend?1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore