Nájdeš nás aj na:

Amerika

Najkrajšie národné parky v USA. Ako sa k nim dostať? TOP 10 leteniek od 339€

Najkrajšie národné parky v USA. Ako sa k nim dostať? TOP 10 leteniek od 339€

V spojených štátoch sa nachádza takmer 60 národných parkov a mnoho ďalších štátnych parkov a rezervácií. Ktorý národný park si vybrať? My sme ich spísali rovno 15. Pripravili sme si pre teba niekoľko tipov, kam cestovať za krásami USA. K TOP národným parkom v USA nájdeš v tomto článku aj peckové letenky.

Reklama

1. Yellowstone National Park

Klenotom medzi americkými národnými parkmi je najstarší park Yellowstone. Tento park, ktorý sa nachádza v štátoch Wyoming, Montana a Idaho, má všetko, na čo si spomenieš. Na obrovskom území objavíš hory, kaňony, rieky, jazerá, vodopády aj gejzíry. Práve svojou veľkou termálnou aktivitou je Yellowstone preslávený. Pod zemou sa totiž ukrýva obrovský supervulkán, známy ako Yellowstonská kaldera.

Sopečná činnost v Yellowstonu
Sopečná činnosť v Yellowstone vytvára krásne scenérie

Najznámejším gejzírom je Old Faithful, ktorý s pravidelnosťou cca 1 hodina strieka vodu až do výšky 50 metrov. V celom národnom parku je mnoho bahenných sopiek, termálnych prameňov a ďalších úkazov sopečnej aktivity, ktoré vytvárajú neuveriteľné farby niektorých lagún.

To je barvička!
To je farba!

V Yellowstone sa hneď po príchode stretneš s veľmi divokou prírodou. Žijú tu čierne medvede, medvede grizzly, bizóny, vlci, jelene wapiti, kojoty, svište, orly a mnoho ďalších zvierat.

Yellowstonský kaňon
Yellowstonský kaňon
Bizonů potkáš v parku mnoho
Bizónov stretneš v parku veľa

2. Mount Rainer National Park

Mount Rainer je aktívna sopka, ktorá je najvyšším ľadovým vrcholom v celom USA. Sopka naposledy vybuchla pred 150 rokmi. Národný park patrí medzi najobľúbenejšie, ročne sa sem vyberú státisíce ľudí. Je vzdialený menej ako 100 kilometrov od Seattlu.

Park ponúka viac ako 400 kilometrov nádherných turistických trás, ktoré lemujú komplexný ekosystém. Nájdu sa tu nenáročné trasy, ale aj výzvy pre skutočných dobroduhov. Nie každý uspeje s výstupom na samotný vrchol.

V parku Mount Rainer žije 280 druhov zvierat. Ikonický je napríklad jeleník čiernochvostý a svišť, ktorí často skrížia cestu návštevníkom. Najobľúbenejším prístupom do parku zo Seattlu je vchod Nisqually, nachádzajúci sa v jeho juhozápadnom rohu.

Do GPS si zadaj adresu 39000 State Route 706 E, Ashford, WA 98304 a navedie ťa to k Nisqually, ktorý je otvorený pre vozidlá celoročne.

3. Everglades National Park

Na východnom pobreží USA sa nám asi najviac páčil národný park Everglades na Floride, pretože je jednoducho iný než ostatné. Dostaneš sa tam ľahko z hlavného mesta Miami. Najlepšia možnosť pre teba bude prenájom auta. Pokiaľ si starší ako 25 rokov, je cena prenájmu veľmi výhodná a benzín je tiež lacný. Vďaka autu môžeš navštíviť rôzne časti parku Everglades.

Vítej na Floridě!
Vitaj na Floride!
Národní park Everglades
Národný park Everglades

Miestne mokrade a vlhké podnebie vytvárajú skvelé prostredie pre všetky plazy. Stretneš tak najrôznejšie druhy obrích jašteríc, hadov a hlavne aligátorov, ktoré sú symbolom Floridy. Môže sa ti dokonca stať, že aligátor prebehne cez diaľnicu. Najlepšie je zažiť cestu na krokodílej farme, kde sa o týchto zvieratách dozvieš najviac.

Krokodília farma v národnom parku Everglades

Potom môžeš pokračovať sám na najrôznejšie rieky, kde krokodíly zaručene uvidíš vo voľnej prírode. Nikdy sa k nim nepribližuj! V národnom parku Everglades žijú americké krokodíly, ohrozené pumy a mnoho druhov vtáctva. Vo vode sme dokonca zahliadli kapustniaka floridského. 

Aligátory často zahlédneš na treku podél cesty, tak pozor!
Aligátory často zbadáš neďaleko cesty, tak pozor!
Národní park Everglades ukrývá mnoho druhů ptactva
Národný park Everglades ukrýva mnoho druhov vtáctva

4. Mount Rushmore

Svetoznáme gigantické súsošie predstavujúce štyroch amerických prezidentov bolo vytesané do skaly v Južnej Dakote. Pamätník sa stal neodmysliteľným symbolom USA. Projekt vznikol v roku 1925, hlavy merajú 18 metrov.

K pamätníku vedie diaľnica číslo 244 v Južnej Dakote.

5. Denali National Park

Národný park Denali na Aljaške je asi našim najobľúbenejším parkom USA, napriek tomu, že nie je veľmi dobre dostupný. Do národného parku je zakázaný vjazd vlastným autom. Musíš ho preto zaparkovať pri vstupe, zbaliť si veci na kempovanie na niekoľko dní a vydať sa do srdca Denali pripraveným autobusom. Najkrajším kempom je Wonder Lake, ktorý sa nachádza až v najvzdialenejšej časti parku. Je však najbližšie k najvyššej hore Aljašky a k celým spojeným štátom.

Kempování u jezera Wonder Lake
Kempovanie pri jazere Wonder Lake

Hora sa v indiánskom jazyku nazýva Denali, čo znamená „the high one“. Predtým sa volala Mount McKinley. Najvyšší vrch hory sa nachádza vo výške 6190 metrov nad morom a je viditeľný len niekoľko dní v mesiaci.

Národní park Denali a stejnojmenná nejvyšší hora USA
Národný park Denali a rovnomenná najvyššia hora USA

Počasie je totiž na Aljaške veľmi premenlivé. Je preto lepšie v parku zostať viac dní, aby si si mohol svoj plán prípadne prispôsobiť. Denali je najkrajší v septembri, kedy sa všetky okolité stromy zafarbia do sýto žltých a červených farieb. Na Aljaške sme zažili najkrajšiu jeseň v živote. Okrem toho tam stretneš veľa medveďov grizzly, sobov a losov.

Úchvatné podzimní barvy na Aljašce
Nádherné jesenné farby na Aljaške
národní park Denali
Skupinka sobov v národnom parku Denali

Akciové letenky k TOP národným parkom na rok 2021

6. Rocky Mountain National Park

Synonymum pre skutočné dobrodružstvo? Viac ako 100 vrcholov, 5 ľadovcov a 150 alpských jazier v národnom parku Rocky Mountain. Nachádza sa asi 120 kilometrov od letiska v Denveri.

Najkrajšia, hoci často aj najvyťaženejšia, trasa ja Emerald Lake Trail. Park je známy nielen turistickými chodníkmi, ale aj možnosťami pre lezenie. Takýchto miest je tu asi 500. Rocky Mountain je tiež snom všetkých cyklistov. Napríklad cesta Trail Ridge Road predstavuje 77 scénických kilometrov pre bicykle.

Najvyšší vrch národného parku Rocky Mountain sa nazýva Longs Peak s výškou 4 346 metrov. Ak sa chceš hecnúť, vystúpiť sa naň dá aj behom jedného (dlhého) dňa, alebo sa môžeš ubytovať v základnom kempe a urobiť si z toho dvojdňový výlet.

7. Bryce Canyon National Park

Po letnom pracovnom pobyte v Ohiu sme sa rozhodli, že precestujeme národné parky stredozápadu USA. V priebehu mesiaca sme tak prešli naozaj mnoho krásnych miest. Takmer každý deň sa krajina menila k nepoznaniu. Jedným z najkrajších národných parkov bol určite Bryce Canyon v Utahu, pretože tento červený kaňon je ako vystrihnutý z amerických westernov. Pieskové skaly tu formujú jedinečné útvary a veže. V lesoch okolo kaňonu môžeš pri troške šťastia zbadať rysa, pumu alebo jeleňa.

Bryce Canyon v Utahu
Bryce Canyon v Utahu

Atmosféra okolitej prírody nás natoľko pohltila, že sme si kúpili kovbojské klobúky, šatky a na ďalší deň sme si dohodli poldennú prechádzku na koňoch do susedného Červeného kaňonu. Napriek tomu, že sa nejednalo o lacnú záležitosť, krajšiu prechádzku na koňoch sme nikde inde nezažili.

Prechádzka na koňoch v Utahu bola veľkým zážitkom
V Bryce Canyonu a okolí jsou zajímavé pěší stezky
V Bryce Canoyne a okolí sú zaujímavé pešie cesty

8. Grand Teton National Park

Pre národný park Grand Teton sú typické krásne modré jazerá, v ktorých sa odrážajú vrcholy ľadovcov. Divoká kľukatá rieka Snake sa šinie lúkou a hustým lesom. Tú si môžeš užiť napríklad aj na rafte s profesionálnym sprievodcom.

Národný park je plný kontrastov, spoznať ho môžeš v rôznych podobách. Od prechádzky po tichej lúke až po adrenalínové lezenie po kopcoch. Grand Teton ponúka návštevníkom jazdu na koni alebo rybárčenie, ktoré sú v tomto rozprávkovom prostredí jedinečným zážitkom.

Park sa nachádza v americkom Wyomingu a vedú k nemu diaľnice 89/191 and 287/26. Niektoré cesty môžu byť pre autá uzatvorené v zime, treba si na to dávať pozor.

9. Arches National Park

V blízkosti Salt Lake City sa nachádza hneď niekoľko krásnych národných parkov. My sme ako ukážku vybrali Arches National Park, v mestečku Moab v americkom Utahu. V Utahu sa nachádza aj mnoho ďalších národných parkov, ako napríklad Zion alebo Canyonlands. Ak máš viac času, určite navštív všetky vymenované! Ak si musíš vybrať, vydaj sa do malého národného parku Arches, kde uvidíš naozaj ikonické skalné útvary. V Utahu býva často veľmi teplo, a preto sa na cestu vydaj už skoro ráno. Nikdy nepodceňuj zásoby vody a rozhodne daj niekomu vedieť, kam vyrazíš. Možno si videl film 127 hodín, v ktorom Američan Aron Ralston nešťastne uviazol v jednom z kaňonov v Canyonlands.

Národný park Arches je známy predovšetkým svojimi jedinečnými pieskovými oblúkmi. Východ slnka a pohľad na monumentálnu bránu Delicate Arch ti vezme dych. Ubytovať sa môžeš v neďalekej dedinke Moab, ktorá je rajom všetkých outdoorových športov. Láka ťa rafting, downhill, kajak alebo lezenie v úchvatnej prírode? Potom je pre teba Moab v Utahu tým pravým miestom!

Národní park Arches a pískovcový oblouk Delicate Arch
Národný park Arches a pieskovcový oblúk Delicate Arch
Canyonlands. Národní parky v Utahu berou dech
Canyonlands. Dychberúce národné parky v Utahu

10. Grand Canyon National Park

Úplná klasika, bez ktorej nesmieš západ USA opustiť, je fenomenálny Grand Canyon. Varovné nápisy „Down is optional, upi s mandatory“ (dole je to voliteľné, hore povinné) napovedajú, že cesta na dno kaňonu k rieke Colorado nebude úplne jednoduchá. Môžeme potvrdiť, že zostup a výstup sa dá z južného okraju kaňonu absolvovať za jediný deň. Budeš ale musieť podať veľký športový výkon. Hlavne cesta naspäť hore je zničujúca.

Slavný Grand Canyon
Slávny Grand Canyon

Oveľa lepším variantom je zostúpiť do kaňonu zo severného okraju (North Rim), jednu noc prespať v kempe alebo na chate a ďalší deň vyliezť naspäť opačnou stranou. Takto si návštevu Grand Canyonu naozaj užiješ a zostane ti čas na obdivovanie výhľadov aj kúpanie v Colorade. Cesta z jedného okraja na druhý sa nazýva rim-to-rim. Pri večernom príchode do Národného parku Grand Canyon sme videli snáď 30 jeleňov. Celý park je ďalším skvostom USA, ktorý by si rozhodne nemal vynechať. Grand Canyon sa často navštevuje z Las Vegas, kde je veľmi lacný prenájom áut.

Pohled do hlubokého kaňonu
Pohľad do hlbokého kaňonu

11. Yosemite National Park

Jedným z najznámejších amerických národných parkov je Yosemite National Park v Kalifornii. Tento park ponúka, podobne ako Yellowstone, mnoho prírodných atrakcií, či už sú to krásne hory, jazerá, rieky alebo jedinečné skaly, ktoré lákajú horolezcov z celého sveta. Symbolom parku je skalný útvar Half Dome a obria žulová stena El Capitan.

Západ slunce nad skálou Half Dome
Západ slanka nad skalou Half Dome

Pokiaľ ťa neláka lezenie po skalách, môžeš sa vydať na niektorú z mnohých krásnych turistických trás. Niektoré cesty vedú dokonca na vrcholy vodopádov, kde sa môžeš vykúpať v studenej lagúne. Vodopád Yosemite Falls je svojou výškou 739 metrov dokonca najvyšším vodopádom Severnej Ameriky. Medzi ďalšie monumentálne vodopády patria Ribbon Falls, Bridalveil Fall, Vernal Falls alebo Nevada Falls.

Pohled na Yosemitský národní park a jeho údolí
Pohľad na Yosemitský národný park a jeho údolie

12. Glacier National Park

Tento národný park je spolu s Watertown Lakes National Park označovaný ako „koruna kontinentu“. Ľadovcový park sa nachádza v Montane. Ako sa asi dovtípiš z jeho názvu, národný park je známy svojimi krásnymi ľadovcami, ktorých je tu viac ako 12. Nie každý však vie, že ešte unikátnejšími sú doliny v tvare U a mohutné žulové štíty, vytvarované ľadom.

Hádam nik neodchádza z Glacien National Park bez toho, aby prešiel aspoň kúsok cesty známej ako Going-to-the-Sun Road. Trasa dlhá 50 kilometrov bola postavená počas Veľkej hospodárskej krízy.

Z Kallispelu sa treba vydať diaľnicou č. 2 smerom na West Glacier. Táto cesta do národného parku je dlhá asi 53 kilometrov.

13. Sequoia National Park

V Kalifornii sa nachádza najviac národných parkov zo všetkých štátov v USA. Pobyt v národnom parku Yosemite môžeš hravo spojiť s prehliadkou druhého najstaršieho parku Sequoia, ktorý je vďaka obrím sekvojam ďalším svetovým unikátom. V lese Giant Forest totiž rastú najväčšie stromy na našej planéte. Kmeň najväčšieho stromu generála Shermana, ktorého vek sa odhaduje asi na 2500 rokov, ťa ohromí! Súčasťou národného parku je tiež najväčšia hora kontinentálneho USA – Mount Whitney, ktorej vrchol sa týči do výšky 4 417 m. n. m.

Obří sekvoje v Kalifornii
Obria sekvoja v Kalifornii

V tomto národnom parku sme videli najväčšie množstvo medveďov. V kempoch si preto dávajte pozor a zavierajte jedlo či hygienické potreby do pripravených nádobiek. Z bezpečnostných dôvodov je dobré mať pri sebe sprej proti medveďom, tzv. „bear spray“. Väčšie riziko však predstavujú medvede grizzly, ktoré sa v tejto časti krajiny nenachádzajú.

Národní park Sequoia a jeho obyvatelé
Národný park Sequoia a jeho obyvatelia
Stromy jsou tu opravdu největší na světě
Stromy sú tu naozaj najväčšie na svete

14. Hawaii Volcanoes National Park

Národný park havajské vulkány je našim ďalším obľúbeným parkom. V minulom roku si možno postrehol, že práve na Havaji sa nachádzajú dva najaktívnejšie vulkány sveta, ktorými sú Mauna Loa a hlavne kráter Kilauea. Tento vulkán je veľmi mladý a „nevybúrený“. Jeho láva neustále vyteká lávovými tunelmi do oceánu a vytvára obrovské lávové pole.

Nejaktivnější kráter Kilauea na Havaji
Najaktívnejší kráter Kilauea na Havaji

Keď sme boli na Havaji, nebola aktivita taká výrazná ako v predchádzajúcom období. Napriek tomu bol nočný pohlaď na horiaci kráter úžasný. Môžeš si dohodnúť špeciálny výlet k vytekajúcej láve. Nič nepodnikaj na vlastnú päsť, môže to byť životu nebezpečné. Ďalším skvelým zážitkom sú výstupy na sopky Mauna Loa alebo Mauna Kea, ktorá je najvyššou horou Havajských ostrovov.

Lávová pole často zalijí i silnice
Lávové polia často zalejú aj diaľnice

Z podvodnej časti je táto nečinná sopka vysoká neuveriteľných 10 205 metrov, a preto je občas označovaná za najvyššiu horu sveta namiesto Mount Everestu. Mauna Kea je tiež jedným z najlepších miest na svete na pozorovanie hviezd, pretože v okolí nie je žiaden svetelný smog. Na Havajské ostrovy sa najlepšie dopravíš cez Los Angeles. Lietajú tam aj pravidelné letecké linky z Aljašky.

Sopky v národním parku Hawaii Volcanoes
Sopky v národnom parku Hawaii Volcanoes
Havaj je skvělým místem k pozorování noční oblohy
Havaj je skvelým miestom na pozorovanie nočnej oblohy

Láka ťa národný park na Havaji? Pozri si článok o Surfovaní na Havajských ostrovoch.

15. Joshua Tree National Park

Ako pätnásty tip sme zvolili veľmi zaujímavý národný park Joshua Tree, ktorý nesie meno podľa špeciálnych Joshua tree stromoch. Tento národný park sa nachádza na ceste z Los Angeles do Arizony. V parku objavíš okrem stromov aj obrie pole kaktusov a najrôznejšie skalnaté útvary, ktoré majú milióny rokov.

Typické stromy národního parku Joshua Tree
Typické stromy národného parku Joshua Tree

Určite sa odfoť pri Obrích guliach Giant Marbles alebo pri skale v tvare lebky Skull Rocks. Miestne skaly sú ďalším obľúbeným cieľom horolezcov. V púštnej krajine môžeš naraziť na divoké mačky, ovce hruborohé a veľa druhov vtákov. Národný park Joshua Tree zďaleka nenavštevuje toľko ľudí, ako napríklad Yosemite, a preto je kempovanie veľmi pokojné a príjemné. A podnebie je teplé aj v zime!

Kaktusové pole v Joshua Tree
Kaktusové polia v Joshua Tree
Stromy, kaktusy a zaujímavé skalné útvary

V USA je samozrejme omnoho viac krásnych miest. Napíš nám do komentárov, aký národný park sa ti najviac páči!

Tu nájdeš lacné letenky do USA!

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek pre pelipecky.cz.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore