Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

15 destinácií, ktoré sú najviac LGBTQ-friendly

15 destinácií, ktoré sú najviac LGBTQ-friendly

Ešte stále sa o mnohých krajinách a mestách nedá povedať, že by sa zbavili svojich predsudkov, stereotypov a každý by sa v nich mohol cítiť prirodzene a akceptovane. Niektoré destinácie sa však zo stigiem vymanili a svoje dvere otvárajú všetkým bez rozdielu. Ktoré miesta vo svete sú najviac LGBTQ-friendly? V článku nájdeš aj pobyt v gay friendly hoteli aj s letenkami v Španielsku za super cenu.

Reklama

1. Kodaň, Dánsko

Dánsko nie je len domovom lega, famóznej kuchyne, ale aj svetozámym autorom a ich čarovným príbehom ako tie od Hansa Christiana Andersena. Nie každý však zrejme vie, že práve Dánsko bolo prvým národom, ktorý uznal registrované partnerstvá ľudí rovnakého pohlavia. V centre LGBT-friendly diana stojí Kodaň. Nachádza sa tu najstarší otvorene gay bar v Európe, ktorý funguje už viac ako sto rokov. Kodaň má tiež množstvo gay-friendly ubytovaní a podujatí. Vedľa symbolickej Radničnej veže je Dúhové námestie, premenované v roku 2014, na počesť rovnakých práv pre všetkých.

2. Nový Zéland

Krajina dlhých bielych oblakov je už dlho označovaná za veľmi progresívnu, pokiaľ ide o LGBTQ komunitu. V roku 1998 sa stal Nový Zéland prvou krajinou, ktorá si osvojila Gay/Lesbian Friendly pojem, pokiaľ išlo o obchod a ubytovanie. Teraz je táto iniciatíva známa a využívaná po celom svete. Nový Zéland okrem iného propaguje svadobný turizmus, keďže v roku 2013 povolili sobáše rovnakého pohlavia. V auguste – septembri organizujú Winter Pride, gay-friendly lyžovačkový festival.

3. Toronto, Kanada

Toronto je svetlom pre LGBTQ cestovateľov v Severnej Amerike a Kanada je zároveň najprogesívnejšia krajina v Amerike, pokiaľ ide o túto komunitu. Priateľské miesta ľudia nájdu napríklad v miestnej The Village, v Chuch-Wellesley. Organizujú tu podujatia na podporu LGBTQ komunity, ako napríklad veľký pochod s názvom Dyke March. Podujatím roka je zvyčajne Halloween on Church.

4. Palm Springs, USA

Palm Springs nie je rajom len pre milovníkov slnka, ale aj LGBTQ komunity. Koná sa tu množstvo outdoorových aktivít, sú tu skvelé možnosti nakupovania aj parádna gastronómia. Okrem toho mesto ponúka najväčší počet ubytovaní len pre mužov a len pre ženy na celom svete. Každý rok sa tu tiež koná najväčšie podujatia pre ženy s homosexuálnou orientáciou – The Dinah.

5. Sitges, Španielsko

Pobrežné mesto Sitges leží približne 35 kilometrov juhozápadne od Barcelony. Je centrom španielskej gay scény a jednou z najväčších LGBTQ destinácií v Európe. Krásne pláže, pestré eventy… Okrem toho môžu ľudia odtiaľto vyraziť aj do iných gay-friendly destinácií ako Mykonos, Kanárske ostrovy či Ibiza, ktoré sú kľúčovými zastávkami na stredomorských plavbách určených pre túto komunitu.

3*gay friendly hotel Ritual Toremolinos v Španielsku aj s letenkami od 579€

6. Berlín, Nemecko

Berlín je známy svojou pestrou scénou, ktorá sa nekamaráti so stereotypmi. Gay-friendly história mesta sa datuje do zlatých rokov 20. minulého storočia. Najmä časti mesta Schöneberg, Kreuzberg a Prenzlauerberg majú veľkú ponuku barov, klubov a reštaurácií.

7. Skiathos a Mykonos, Grécko

Mykonos je známy tým, že s otvorenou náručou víta LGBTQ komunitu už od 70. rokov. Je tu napríklad aj výlučne gay-friendly hotel. Skiathos so svojimi plážami a borovicovými lesmi je obľúbenou destináciou komunity tiež.

8. New York City, USA

Pokiaľ ide o históriu LGBTQIA + v Spojených štátoch, nezájdeš ďaleko bez toho, aby si spomenul hotel Stonewall Inn. Nepokoje, ku ktorým tu došlo koncom 60. rokov v Greenwich Village, sú synonymom zrodu moderného hnutia za práva homosexuálov. Brodway, Divadelná časť, komunity ako West Village, Chelsea, Meatpacking District a Hell’s Kitchen, poskytujú úžasnú scénu pre komunitu homosexuálov.

9. Reykjavik, Island

Reykjavik je jedným z najpriateľskejších miest na svete. Pokiaľ ide o LGBTQ komunitu, známe sú napríklad podujatia ako Marcový pochod a Bears on Ice. Krajina má tiež jedno z najprogresívnejších práv. V roku 2006 dostali páry rovnakého pohlavia rovnaké práva ako heterosexuáli bez obmedzení.

10. Montevideo, Uruguay

Uruguaj, najmenšia krajina v Južnej Amerike, no najviac pokročilá pokiaľ ide o práva homosexiálov. Je druhou krajinou v Latinskej Amerike, ktorá legalizovala manželstvo rovnakých pohlaví.

11. Portland, Oregon

Portland je už teraz mestom otvoreným pre každého. Drag bar Darcelle, drag brunch v Botanistovi v časti mesta Pearl – nájdeš tu mnoho miest, kde má LGBTQ komunita dvere otvorené bez predsudkov. Pravidelne sa tu tiež konajú eventy ako Judy on Duty a Holocene, hip hop a house párty Werk and Cake a mnohé ďalšie.

12. Brighton, Veľká Británia

Brighton nie je len jedno z najviac gay-friendly miest v Británii, ale má aj jednu z najkoncentrovanejších LGBTQIA+ komunít v krajine. Gay-friendly bary a iné služby tu fungujú už od 30. rokov. Záme sú napríklad Doctor Brighton bar, Legends hotel či karaoke bar Poiston Ivy.

13. Južná Afrika

Johannesburg a Cape Town majú podobne pestrú barovú scénu, nájdeš tu tiež obľúbené safari Jamala Madikwe, ktoré vlastnia homosexuáli, či vinicu a penzión Holden Manz, ktorú takisto vlastnia členovia LGBT komunity.

14. Taiwan

Taiwan je jednou z najviac gay-friendly destinácií v Ázii. V roku 2019 sa stal prvou krajinou na kontinente, ktorá legalizovala manželstvá homosexuálnych párov. Okrem pridov má napríklad aj filmovú konferenciu, ktorá sa zameriava na LGBTQIA+ príbehy.

15. Sydney, Austrália

Sydney bolo už dlhší čas hlavným mestom „gay Austrálie“, nechýbajú mu známe festivaly a pochody. Známe sú napríklad Mardi Gras alebo Chill Out. Gay-friendly podniky sa nachádzajú aj v Harbor City. Obľúbené kluby sú Tokyo Sing Song, Bearded Tit či undergroundový Canned Fruit.

Akciové letenky

Zdroj: Lonely Planet


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore