Nájdeš nás aj na:
najpriatelskejsie mesta

Letenky

10 najpriateľskejších miest na svete. Tu sa turisti cítia najlepšie

10 najpriateľskejších miest na svete. Tu sa turisti cítia najlepšie

Poznáš aj ty ten pocit, keď vycestuješ a okrem pekného hotela, zábavných výletov a mora ťa očarí unikátna atmosféra? Keď sa domáci na teba všade usmievajú, radi ti porozprávajú čosi o ich kultúre a chcú vedieť, odkiaľ si ty. A zrazu máš pocit, že si na tom správnom mieste. Magazín Condé Nast Traveler opäť zisťoval, ktorá destinácia je podľa verejnosti najpriateľskejšia. V prieskume sa zameriavali na to, či miestni turistom ochotne poradili ohľadom navigácie, či sa v meste dá jednoducho orientovať a či sa celkovo v danej destinácii cítili dobre. Tieto miesta sú podľa opýtaných najpriateľskejšie na svete.

Reklama

10. Melbourne, Austrália

Melbourne má v sebe všetky dobré vlasnosti Austrálie – sofistikovanosť, štýl a slobodného ducha. Mnohí ho považujú za kultúrne hlavné mesto krajiny. Nájdeš tu legendárne pláže, slávne kaviarne a umenie na svetovej úrovni.

9. Hoi An, Vietnam

Či už ťa to ťahá za historickou architektúrou, delikátnou gastronómiou alebo krásnymi výhľadmi na okolitú krajinu, určite skús Hoi An vo Vietname. Väčšina motorových vozidiel má zákaz prejazdu v Starom meste, ktoré je UNESCO dedičstvom. Peší si môžu preto užiť pohodovú atmosféru pri prechádzke ulicami a budovami z 15. – 19. storočia.

8. Dublin, Írsko

Hoci Dublin v posledných rokoch zaznamenal nárast svetových spoločností a s tým súvisiaci príchod cudzincov, zachoval si svoju povestnú pohostinnosť. Takmer každá ulica v centre má aspoň jeden pub, v ktorých si voľné chvíle užívajú turisti aj miestni.

7. Galway, Írsko

Mesto na západnom pobreží Írska je čarovným miestom. Dláždené uličky so starovekou architektúrou sú príjemným prostredím pre víkendový citybreak.

Zdroj: Shutterstock/C.Echeveste

6. Auckland, Nový Zéland

Kiwi národ má dlhé roky povesť najpohostinejšieho na planéte. Prekvapivé preto môže byť, že až 40 percent tamojšej populácie pochádza zo zahraničia. Možno práve preto sú otvorení multikultúrnym turistom. Láka ich sem surfovanie, turistika aj plachtenie. Výborná je tiež gastro-scéna.

5. Queenstown, Nový Zéland

Hlavné mesto dobrodružstva sa na zozname najpriateľskejších destinácií objavilo znova. Popri domácich tu pracuje množstvo Britov, Američanov či Kanaďanov. Všetci sú však nakazení pohodovou kiwi náladou a šťastnými úsmevmi.

4. San Miguel de Allende, Mexiko

V roku 2020 bolo toto mesto označené za najlepšie malé mesto na svete, a to nielen kvôli príznačnej španielskej koloniálnej architektúre s farebnými fasádami. Stretáva sa tu mnoho zahraničných umelcov. Jeho vzdialenosť od pobrežia mestu umožnila zachovať si autentický nádych Mexika.

3. Merida, Mexiko

Hlavné mesto mexického Yucatánu je tiež kultúrne mesto polostrova, ktoré spája dve dôležité časti histórie krajiny – mayskú kultúru s koloniálnou minulosťou. V porovnaní s inými rezortmi v Mexiku, turisti nájdu v Meride o čosi pokojnejšiu dovolenku. Užívať si sem chodia kulinárske výtvory, kultúru a kreatívne zážitky.

2. Luang Prabang, Laos

Toto juhovýchodné ázijské mesto nie je síce známe kvôli chrámom a ruinám, ale nájdeš tu kultúru plnú šťastia a domácich užívajúcich si život plnými dúškami. Celým centrom mesta sa prejdeš asi za 20 minút, zastávok však bude veľa. Na každom rohu nájdeš stánky s pochúkami.

1. Chiang Mai, Thajsko

Tento rok sa v rebríčku vyšplhala na celkom prvé miesto destinácia, v ktorej sa ľahko skamarátiš s domácimi už po pár dňoch pobytu. Vedel(a) si, že Thajsko za svoj slogan vydáva priznáčné „krajina úsmevov“? Chiang Mai je dobrou prezentáciou tejto stratégie.

Akciové letenky na rok 2021

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Tenerife v júni s letenkami a 4*hotelom za 486€ https://t.co/4NvUyaU3m0 #dovolenky2 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: podmienkou k vstupu je test a ubytovanie v hoteli Level 1 na prvé dva týždne https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky3 hodiny dozadu
Najlacnejší PCR test: v Bratislave sa objednáš už od 37€ https://t.co/k5Fap3WeMP #novinky6 hodiny dozadu
Bari, Catania, Alicante. V lete 2021 objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 23€) https://t.co/Ct4I6M3LSR #cestopisy6 hodiny dozadu
Taliansko uvoľní opatrenia. Otvoria sa múzeá a povolené budú aj koncerty https://t.co/9gnqckniPt #letenky6 hodiny dozadu
Dnes oslavujeme Deň Zeme. Ktoré krajiny sú najzelenšie? https://t.co/9BAAy75V4W #cestopisy7 hodiny dozadu
Cestovať sa dá bezpečne aj počas pandémie: Adriana sa vybrala za vodnými športmi do Portugalska a Egypta https://t.co/jb470zuJ7V #cestopisy7 hodiny dozadu
Letenky do úchvatného Neapolu od 23€ aj na leto https://t.co/GF5k4h3zoP #letenky7 hodiny dozadu
Letné Porto za výbornú cenu od 42€ (priame lety z Viedne)! https://t.co/1mb7GGawfg #letenky7 hodiny dozadu
Lisabon v júni z Viedne spiatočne za 26€? WOW! Rezervuj teraz https://t.co/KRbuGr1D1H #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore