Nájdeš nás aj na:

Ázia

10 vecí, ktoré treba zažiť na Koh Samui a návod ako tam môžeš cestovať aj tento rok!

10 vecí, ktoré treba zažiť na Koh Samui a návod ako tam môžeš cestovať aj tento rok!

Hádanka na dnes: ako sa volá jeden z najobľúbenejších ostrovov v Thajsku? No predsa Koh Samui. Plný nádherných pláží, perfektného jedla, búrlivého nočného života a všetkého toho dobrého, čo charakterizuje Thajsko. Musíme sa priznať, že druhý najväčší thajský ostrov učaroval aj nám. Strávili sme na ňom dva týždne, okúsili veľmi veľa z toho čo ponúka a rozhodli sa, že to posunieme ďalej. Ako si teda užiť dovolenku na tomto nádhernom ostrove a priniesť si čo najviac zážitkov? Skúste týchto 10 vecí. Pripájame super letenky do Thajska a pod článkom nájdeš tiež podrobný návod, ako sa v súčasnosti dostaneš na Koh Samui!

Reklama

Akciové letenky na Koh Samui

vyhlad-na-angthong-narodny-park

1. Požičajte si skúter

Najlacnejší spôsob dopravy po ostrove je nepochybne skúter. Požičovňu nájdete na každom rohu, možno je aj priamo vo vašom hoteli, stačí sa opýtať. Požičajte si skúter pokojne aj na týždeň, stojí to veľmi málo eur. Jediné dodatočné náklady budete mať s palivom, ktoré je ale cenovo úplne inde, ako to naše európske. Skútrom môžete prejsť skrz na skrz celý ostrov a ešte si pritom užijete aj parádne výhľady. Je to lacné a cool. Predtým, ako si požičiate skúter – poriadne ho nafoťte, aby sa nestalo, že od Vás po jeho odovzdaní budú chcieť kompenzácie za škody, ktoré ste nespôsobili Vy, ale ten človek pred Vami.

skutre-thajsko

2. Každý deň iná pláž

Nezostávajte na jednej pláži. Dajte si záväzok, že každý deň navštívite inú. Na Koh Samui sú ich desiatky a každá je niečím výnimočná. Sú piesočnaté, veľkolepé, lemujú ich kokosové palmy, niektoré sú tiché, iné zase plné života. Tieto odporúčame všetkými desiatimi: Chaweng, Lamai, Choeng Mon, Thongtakian, Maenam, Lipa Noi a Bophut. A chcete vedieť zopár takých, ktoré vyzerajú super a nie sú až tak populárne? Skúste Silavadee, Kamalaya, Banyan Tree Samui a Coral Cove.

koh-samui-plaz
shutterstock_201559748-min
plaze-chaweng
koh-samui-mapa

Zdroj mapy: www.kohsamuipoint.com

3. Dajte si street-food

Thajské jedlo je famózne. Či už ste si ho kúpili z pouličného stánku, v ošarpanej reštaurácii za rohom alebo v prvotriednej reštaurácii vášho hotela. Nám sa osvedčilo jednoduché pravidlo. Čím horšie vyzerala reštaurácia, tým lepšie nám chutilo. Skutočne. Deň sme začínali mäsitou a štíplavou polievkou s krevetami či kuracím mäsom. Na obed ryžové rezance s kešu orieškami, morskými plodmi preslávenými ako Pad Thai a na večeru ryba a ako dezert čerstvá kokosová zmrzlina. Dáme vám jednoduchú radu. Ochutnávajte veľa a z každého.

pad-thai-rezance
thajska-polievka-tom-yum
koh-samui-zmrzlina

4. Masáž na pláži musí byť

Celotelová masáž s výhľadom na more je niečo, čo si môžete dopriať každý deň. Cena za jednu 90-minútovú masáž je len zlomok z toho, na čo sme zvyknutí v Európe. Masérky sú tu veľmi šikovné. Nájdete ich na každom rohu, všetky vás budú ochotne zdraviť a ponúkať vám najlepšiu cenu. Tak si vyberte miesto s výhľadom na more, tieto masáže vás dokonale zrelaxujú a postavia na nohy aj po ťažkej noci.

koh-samui-masaze

5. Veľký Budha a Shiva

Dvanásť metrov vysokého Budhu zo zlata si určite nenechajte ujsť. Nachádza sa na ostrovčeku Wat Phra Yai v severovýchodnej časti ostrova. Bol postavený v roku 1972 a nepochybne patrí medzi najväčšie atrakcie tohto ostrova. Jediné, čo by ste mali vedieť, že na týchto miestach sa treba správať úctivo. Mnísi žijúci v kláštoroch sú veľmi pokojní ľudia a turisti na posvätných miestach musia dodržovať isté pravidlá. Napríklad nemať odhalené ramená, či šaty nad kolená. Určite nevynechajte aj 18-rukú sochu Shiva, ktorú nájdete poblíž Veľkého Budhu.

velky-budha-koh-samui
shiva-socha

6. Zvieracie farmy

Mnoho ľudí sa tu preváža na slonoch, kŕmi ich, no my sme sa tomuto trendu chceli vyhnúť. Z úcty k týmto krásnym zvieratám, mnohé žijú v nehostinných podmienkach a nechceli sme ich majiteľov podporovať. Skôr sme sa vybrali na farmy s exotickými zvieratkami. Asi najväčší dojem na nás urobila hadia farma, potom pavúčia a nakoniec farma s motýľmi. Ak sa týchto zvierat bojíte, pokojne túto časť vynechajte.

hadia-farma

7. Sladkovodné vodopády

Na ostrove sa nachádza množstvo vodopádov, no za zmienku určite stoja dva vodopády s názvom Na Muang. Nájdete ich zhruba dvanásť kilometrov juhovýchodne od zálivu Nathon. Jeden z nich ponúka parádny zážitok a zároveň možnosť schladiť sa. Voda totiž padá do jedného veľkého prírodného bazéna.

na-muang-vodopady

8. Hin Ta a Hin Yai

Miesto, ktoré preslávila príroda. Áno presne tak. Ide o prírodný úkaz nachádzajúci sa na južnom pobreží Koh Samui. O čo ide? Nájdete tu dve skaly, ktorým pristal názov Hin Ta a Hin Yai, teda starý otec a stará mama. No ak si myslíte, že uvidíte skaly v tvare starých rodičov, mýlite sa. Hin Ta a Hin Yai sú skaly, ktoré pripomínajú ľudské genitálie.

hin-ta-a-hin-yai-skaly

9. Národný park Angthong

Na toto miesto máme azda najkrajšie spomienky. Katamaránom či loďkou vás vezmú na miesto, kde sú stovky ostrovov, nádherne priezračná voda a jediné, čo vás bude zaujímať je, na ktorej pláži sa vykúpete a pod ktorou palmou si oddýchnete. Pre nás najfotogénickejšie miesto Thajska. Ale posúďte sami. A ešte jedna dôležitá info na záver. Fakultatívny výlet vybavíte priamo v hoteli alebo v ktorejkoľvek turistickej kancelárii na ostrove – zoberú vás tam za pomerne dobré ceny, pričom počas tohto celodenného výletu zažijete aj kajakovanie, šnorchlovanie a výstup na najvyšší bod Národného parku Angthong.

angthong-narodny-park
angthong-park

10. Ostrovy Koh Tao a Koh Pha Ngan

Určite si počas vašej dovolenky vyčlente pár dní aj na fakultatívne výlety. Medzi tie najobľúbenejšie patria výlety na neďaleké ostrovy Koh Tao a Koh Phangan. Koh Tao je rajom pre potápačov, nájdete tu úžasné koralové útesy, a ceny ubytovania a jedla sú tu veľmi priaznivé. Koh Phangan je zase rajom pre ľudí, ktorí milujú nočnú zábavu. Každý mesiac sa tu počas splnu deje tzv. Full Moon Party. Obrovská párty za mesačného svitu, počas ktorej sa masy ľudí presunú na pláž a za hlasitej hudby tancujú do skorého rána.

koh-tao-ostrov
koh-phangan

Ako sa dostať na Koh Samui v roku 2022?

Thajsko od 1. februára 2022 opäť spustilo tzv. program Test & Go. Pre turistov zo Slovenska to znamená, že môžu letieť do krajiny tisícich úsmevov o čosi jednoduchšie ako v prípade obľúbeného modelu Sandbox. Ako to teda funguje? Prinášame podrobný návod ku kúpe leteniek, testovaniu po prílete a ubytovaní v špeciálnych SHA Extra Plus hoteloch.

Ako kúpiť správne letenky do Thajska (program Test & Go)?

Cestujúci zo Slovenska môžu využiť na vstup na ostrov Koh Samui dve možnosti.

1. Itinerár letenky z Európy musí obsahovať špeciálne lety Bangkok Airways

Na trase Bangkok – Koh Samui existujú dve samostatné “sealed“, teda uzavreté linky spoločnosti Bangkok Airways, ktoré premávajú denne. Sú po novom označené PG5100 a PG5290. Ak ich máš na letenke resp. v jednom itinerári už pri ceste z Európy, vstupné procedúry ako PCR test, transfer do hotela a noc v hoteli SHA Extra Plus absolvuješ až na Koh Samui. V akciových kalendároch Pelikána nájdeš také letenky na Koh Samui, ktoré obsahujú spomínané lety

Dôležité! Celá tvoja cesta na Koh Samui musí byť rezervovaná na jednej letenke. Pri využití tejto atlernatívy nemôžeš letenku Bangkok Airways rezervovať samostatne. Všetko musí byť na jednom itinerári. Najlepšie to urobíš prostredníctvom cestovnej kancelárie – čiže cez pelikánske akciové kalendáre alebo našim letenkovým špecialistom pošleš osobitnú požiadavku.

Ak do Thajska priletíš s nesprávnym prestupným letom (napr. nie špeciálnym letom), budeš musieť absolvovať test a noc v hoteli v Bangkoku (a prepadne ti rezervácia Samui Test and Go).

Pri návrate z Koh Samui potom môžeš absolvovať akýkoľvek vnútroštátny let do Bangkoku.

2. Letenky do Bangkoku a na Koh Samui samostatne, nie na jednom itinerári

Druhou alternatívou je možnosť kúpiť si samostatnú letenku do Bangkoku a absolvovať všetky vstupné procedúry tam (transfer, PCR test, SHA Extra Plus). Následne po negatívnom výsledku môžeš cestovať kdekoľvek do Thajska, teda aj na ostrov Koh Samui. Nemusí to byť ale len špeciálny “sealed flight“, teda uzatvorený let, ale môžeš využiť ktorýkoľvek iný let na ostrov. Klientom odporúčame, aby mali medzi príletom do Thajska a odletom na Koh Samui aspoň 24 hodín.

Aj tu platí, že pri návrate z Koh Samui môžeš absolvovať akýkoľvek vnútroštátny let do Bangkoku.

Thajske ostrovy

Kto môže požiadať o vstup do Thajska od 1. februára 2022?

 • Cestovný pas musí mať platnosť minimálne 6 mesiacov
 • Potrebuješ kompletné očkovanie proti Covid-19 (dve dávky) a mať k dispozícii doklad o očkovaní
 • Potrebuješ negatívny RT-PCR test na Covid-19 vykonaný najneskôr 72 hodín pred odletom do Thajska
 • Potrebuješ požiadať o takzvaný Thailand Pass ešte pred odletom (schválenie žiadosti trvá väčšinou 3 až 7 dní, požiadať môžeš najskôr 60 dní pred vstupom)
 • Vyžaduje sa zdravotné poistenie s minimálnym krytím 50 000 USD (kritériá spĺňa napríklad poistenie ISTOTA)
 • DEŇ č. 1 – po príchode do Thajska podstúpiš test RT-PCR (napr. po prílete do Bangkoku), na výsledok čakáš na hotelovej izbe (SHA Extra Plus hotel). Ak je výsledok negatívny, môžeš sa voľne pohybovať po Thajsku
 • DEŇ č. 5 – o päť dní neskôr absolvuješ druhý test (antigén samotest) – od 1. februára 2022 musia cestujúci zostať v schválenom hoteli počas oboch testovaných dní, ale môžu to byť rôzne hotely a v rôznych provinciách, nemusíš teda zostávať v Bangkoku
 • Pri žiadosti o Thailand Pass musíš preukázať doklad o platbe za prenocovanie v schválených hoteloch (napr. SHA Extra Plus) v deň 1 a deň 5 tvojho pobytu. Hotely SHA Extra Plus sú tie, ktoré spĺňajú štandard Amazing Thailand SHA Plus a poskytujú ubytovacie služby v spolupráci s certifikovanými nemocnicami na test RT-PCR. Zoznam hotelov SHA Extra Plus je dostupný TU.
 • Platba vopred za 1. deň musí zahŕňať: ubytovanie, test RT-PCR a vopred dohodnutý transfer z letiska do hotela
 • Pozitívne testovacie prípady sa riešia od prípadu k prípadu a môžu si vyžadovať karanténu v hoteli alebo v nemocnici s výdavkami, ktoré má pokryť cestovné poistenie.
 • Tvoj hotel SHA Extra Plus bude koordinovať platbu a rezerváciu testov RT-PCR
 • Odporúča sa nainštalovať si po príchode do Thajska mobilnú aplikáciu MorChana

NOVINKA v programe Test & Go od 1. marca – len jedna noc v hoteli SHA+ a jeden PCR test

Od 1. marca budú turisti v rámci programu Test & Go povinní zostať v jednom z hotelov SHA+ len 1. noc svojho pobytu. Ďalšou zmenou je, že po prílete do Thajska absolvujú len 1 PCR test v 1. deň, na 5. deň bude stačiť antigénový samotest – výsledok bude potrebné nahrať do aplikácie Thailand Pass.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  4.7/5 - (3 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore