Nájdeš nás aj na:
new york socha slobody

Amerika

Si študent a chceš pracovať v USA? Skús program Work & Travel

Možnosť stráviť leto na brigáde v USA je medzi slovenskými študentmi čoraz populárnejšia. Hádam každý vysokoškolák už o programe Work & Travel počul. Po vynútenej dvojročnej pandemickej prestávke sa študenti znova vo veľkom vracajú do USA, kde počas niekoľkých týždňov v pracujú, cestujú a žijú si svoj americký sen. A prečo by aj nie, keď je to pomerne dostupná príležitosť ako v USA nielen cestovať, ale hlavne naberať cenné skúsenosti a zážitky na celý život.

Reklama

Čo je program Work & Travel USA?

Work and Travel je oficiálny program vlády USA, ktorý študentom z celého sveta umožňuje počas letnej univerzitnej prestávky po dobu 3-4 mesiacov v Spojených štátoch bývať, cestovať, jednoducho žiť a popri tom si na to celé zároveň zarábať.

Po ukončení pracovnej časti programu, zvyčajne zároveň s vypršaním pracovných víz, začína plynúť 30-dňová lehota na opustenie krajiny – tzv. “grace period”, ktorú študenti využívajú na vytúžené cestovanie. Veď práve preto celé leto poctivo makali. Vďaka zarobeným dolárom (a rozumnému hospodáreniu počas leta, pozn. red.) sa po práci môžeš dostať na všetky tie miesta, ktoré poznáme z hollywoodskych trhákov. Prevezieš sa cez ikonický Golden Gate? Prejdeš sa po Walk of Fame, a dáš si “vegan-avo toast” na Venice Beach? Už sa vidíš hike-ovať pri západoch slnka v Grand Canyone? Plánuješ relaxovať na výletnej lodi v Karibiku? Alebo ideš po stopách Kevina zo Sám Doma, keď sa stratil v New Yorku? A to je len zlomok toho, čo všetko ti USA ponúka. Je toho toľko, že za jedno leto to všetko ani zďaleka neprejdeš.

Zúčastniť sa programu W&T USA je ten najjednoduchší spôsob ako v Štátoch legálne získať pracovné povolenie, a zároveň, je to najlacnejší spôsob ako v USA niekoľko týžňov zažívať Ameriku na vlastnej koži. Je to vážne easy, avšak šancu máš IBA počas štúdia na vysokej škole.

grand canyon

Aj keď je samotná práca asi tá najdôležitejšia časť, cieľom programu samotného je kultúrna výmena. Takže, špeciálne ak do Ameriky plánuješ vycestovať prvýkrát, s vidinou obrovského zárobku radšej nerátaj. Ak ti ide čisto len o to zarobiť majland, a USA vlastne úplne vidieť ani nechceš, poobzeraj sa po brigáde bližšie v Európe, pretože program pre teba nemusí byť to pravé orechové.

Kto sa môže zúčastniť programu Work and Travel USA?

Podmienky programu určuje U.S. Department of states (niečo ako naše Ministerstvo vnútra) a tou najdôležitejšou podmienkou je byť denným študentom vysokej školy, a zároveň vo všeobecnosti platí vekové obmedzenie 18-28* rokov (s výnimkou je to niekedy možné až do 30 rokov). Druhým dôležitým predpokladom pre účasť v programe je ovládať aspoň základnú komunikáciu v angličtine. Tak opráš svoju maturitu a smelo do USA!

Na akých pozíciach môžeš v USA v rámci programu pracovať?

Pracovať teda môžeš naprieč celými Spojenými štátmi na rôznych pozíciách v rámci hospitality v sektore HoReCa ako napríklad housekeeping, front desk, kuchár, hostess, čašník, či umývač riadu, môžeš obsluhovať atrakcie v zábavných parkoch, v detských táboroch, predávať suveníry alebo zmrzlinu, robiť park service v národných parkoch. V neposladnom rade veľmi vyhľadávanou pozíciou je aj práca bazénového plavčíka. Tých možností je samozrejme oveľa viac.

Prečo sa programu W&T USA zúčastniť?

Dôvodov je naozaj veľa, tie najuniverzálnejšie, ktoré v programe môže nájsť každý, sú tieto:

 • Zlepšíš si angličtinu – V prvom rade prekonáš svoj strach z rozprávania a obavy z toho, že nehovoríš gramaticky správne. Budeš hodený do vody a jednoducho budeš musieť hovoriť 🙂 Či už v práci s kolegami, nadriadenými alebo so zákazníkmi, v potravinách na pokladni alebo pri otváraní účtu v banke, veľmi rýchlo prídeš na to, že pokiaľ sa spolu dohovoríte, je im to úplne jedno. Dokonca keď zistia, že angličtina je tvoj druhý jazyk, budú sa snažiť byť nápomocní. Teraz hovoríme z vlastnej skúsenosti.
 • Precestuješ kus sveta – Nočné Times Square, párty vo Vegas, vylihovanie na South Beach či západy slnka nad oceánom? To sme ti už vlastne písali… Teraz máš šancu splniť si svoje americké sny aj ty!
 • Spoznáš kopu nových zaujímavých ľudí – Predstav si všetkých tých študentov z celého sveta s rovnakým mindsetom, ktorí prišli do USA zažiť životné dobrodružstvo, zabaviť sa a spoznávať doposiaľ nepoznané! Áno, bude toho veľa, bude to intenzívne, silné a hlavne nezabudnuteľné. Domov odídeš s novými kamošmi z USA, Thajska, Turecka, Poľska, Bulharska, z Jamajky a ďalších iných. Nie je to cool?
 • Nakopneš svoje CV – Každá aktivita počas štúdia sa počíta. Odlíš sa od svojich spolužiakov, pracuj v medzinárodnom prostredí na druhej strane sveta. Ukáž svojmu budúcemu zamestnávateľovi, že si flexibilný, samostatný, “open minded”, a že to nie sú len prázdne frázičky, aby bolo čím zaplniť miesto v životopise.

Samozrejme z programu si toho môžeš odniesť podstatne viac, no to by bolo na samostatný článok. V krízových situáciach objavíš sám seba, domov si donesieš plný balík nových skúseností a zručností, ktoré využiješ nielen v pracovnom živote. Ktovie, možno si z Ameriky donesieš aj svoju spriaznenú dušu 🙂 Hovorí sa, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, tak si poď napísať svoj jedinečný príbeh v Amerike sám!

V ďalšom článku si povieme, na akých pozíciách môžeš v USA počas programu Work and Travel USA pracovať a ako si vieš túto prácu nájsť.

Akciové letenky do USA


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre
Hore